وبسایت Photolari آمار تجهیزات ورلدپرس فوتو 2018 را منتشر کرد | مجله عکس نورنگارReviewed by نورنگار on Apr 17Rating: 5.0در این مقاله وبسایت Photolari به بررسی تجهیزات استفاده شده توسط برندگان جوایز عکاسی پرداخته است. در ادامه با مدل‌ها و برندهای برگزیده آشنا شوید..سهم نیکون در ورلدپرس فوتو 2018

ورلدپرس فوتو توسط ۵ عکاس هلندی در سال ۱۹۵۵ با هدف نمایش عکس‌های مستند و خبری منتخب راه‌اندازی شد و حالا به یکی از رویدادهای مهم در زمینه عکاسی مستند و خبری تبدیل شده است. ‌هر سال وبسایت Photolari آمار تجهیزات استفاده شده شرکت کنندگان را منتشر می‌کند.

 

هفته‌ گذشته، مسابقه جهانی ورلدپرس فوتو تصاویر برنده ۲۰۱۸ را اعلام کرد و اکثر برگزیدگان مدل و برند تجهیزاتشان را به اشتراک گذاشتند. با استفاده از این اطلاعات، وبسایت اسپانیایی Photolari نمودارهایی برای تفکیک انواع تجهیزات استفاده شده را آماده و منتشر کرد.

 

نتیجه‌ی کلی با بررسی جزئیات ۹۷ ابزار استفاده شده در ۱۲۹ عکس برنده، از برتری Nikon در میان برندها و پیروزی دوربین‌های ‎‌ DSLR بر دوربین‌های بدون آینه خبر می‌دهد.

 

وبسایت Photolari

 

بر اساس آمار وبسایت Photolari، مدل های Nikon D5، Nikon D810 و Canon EOS 5D Mark III، هر یک با ۱۱ عکس برنده، مقام اول را کسب کرده‌اند. Nikon D800E و Canon EOS 5D Mark IV هر دو با هفت امتیاز در مقام دوم و Nikon D4S و Nikon D700 با امتیاز مساوی شش، در مقام سوم قرار گرفتند.

 

با اختصاص سهم ۵۱٫۵%، نیکون پیروز کلی میدان است. کانن با ۲۹٫۹٪ مقام دوم را به خود اختصاص داد. سازندگان دیگر نیز سهم کوچکی از این آمار داشتند. Fujifilm با ۶٫۲%، Sony با ۵٫۱% و Pentax و DJI هردو با سهم ۲٫۱% در بین تجهیزات عکاسان برتر جای داشتند. در آمارها سه مدل M10 و SL از برند لایکا نیز به چشم می‌خورد.

 

در بررسی دیگر وبسایت Photolari نوع دوربین‌ها از یکدیگر تفکیک شده است. این بررسی نشان می‌دهد که ۸۳٫۵% شرکت‌کنندگان از DSLR استفاده می‌کنند. بدون آینه با سهم ۱۱٫۳% در مقام دوم قرار دارد. ۵٫۲% شرکت کنندگان از انواع دیگر دوربین‌ها استفاده کرده بودند.

 

وبسایت Photolari

 

این اولین سالی نیست که وبسایت Photolari این آمارها را منتشر می‌کند. سال گذشته، Canon با ۵D Mark III در مقام اول، ۵D Mark II در مقام دوم و Mark IV در مقام سوم، سه جایگاه نخست را به خود اختصاص داد.

 

حتی تا مقام هفتم نامی از Nikon در آمار سال گذشته دیده نمی‌شود. همچنین از آمار Photolari می‌توان محبوبیت بالای دوربین‌های بدون‌آینه را متوجه شد.

 

در سال ۲۰۱۷ دوربین‌های DSLR آمار قابل توجه ۸۸٫۸% را کسب کردند. رقمی که در سال ۲۰۱۸ به ۸۳٫۵% افت پیدا کرد. همچنین در این سال، دوربین‌های بدون‌آینه تنها ۵٫۵۵% سهم داشتند که این عدد در سال ۲۰۱۸ با رشد حدودی ۶ درصد به ۱۱٫۳% رسید.

 

با تمام این توضیحات باید توجه داشت که آمار منتشر شده، تنها با بررسی ۳۶ عدد از ۴۵ عکس برنده به دست آمده است. با اینکه مقایسه دقیق بازار دوربین در سال ۲۰۱۸ با ۲۰۱۷ جالب است، اما این آمار بیشتر شبیه به یک رقابت است تا یک ارائه دقیق از عملکرد کمپانی‌های دوربین.