دوربین DSLR، راه‌ های کار کردن بهتر با دوربین DSLR، دوربین DSLR چیست؟ | نورنگارReviewed by نورنگار on Jul 30Rating: 5.0.8 راه برای کارکرد بهتر با دوربین‌ های DSLR

پس بالاخره اولین دوربین DSLR خود را خریدید. تبریک می‌گم! حالا زمان این رسیده که قدم به بازی عکاسی بگذارید. هرچند که خرید DSLR به یکباره شما را تبدیل به عکاس حرفه‌ای نخواهد کرد، اما راه‌هایی برای بهبود عکاسی شما و یادگیری کار کردن با دوربین وجود دارد.

دوربین  DSLR

۱٫ دفترچه راهنما را بخوانید

عکاسی برای مصرف خانگی
دفترچه راهنمایی که همراه با دوربین هست را مطالعه کنید. به خاطر هیجان، افرادی که به تازگی DSLR خریده‌اند معمولا به این قسمت از ماجرا توجهی نمی‌کنند و سریعا شروع به عکاسی با دوربینشان خواهند کرد و ارزش اطلاعاتی که دفترچه راهنما در اختیارشان قرار می‌دهد را نمی‌دانند. از دفترچه‌ی راهنما شما یاد می‌گیرید که هر دکمه روی دستگاه شما برای چه کاریست و می‌توانید از همه‌ی ویژگی‌های دوربین استفاده ببرید.
اگر دوربین دست دوم خریدید و دفترچه راهنما نداشت، به راحتی می‌توانید آن را از اینترنت دانلود کنید (که معمولا با فرمت PDF در اختیار قرار می‌گیرند). همچنین می‌توانید ویدیو‌های آموزشی را در آپارات و یوتیوب نورنگار تماشا کنید.

۲٫ کار کردن درست با لنز‌های کیت را یاد بگیرید

خیلی از مردم قبل از هر کاری لنز‌های کیت را با لنز‌های بهتر و مثل ماکرو یا telephoto عوض می‌کنند. اما اگر تازه شروع به عکاسی با دوربین  DSLR کرده‌اید، لنز‎های کیت ویژگی‌هایشان به اندازه‌ی کافی قادر است به شما کمک کند تا با مد‌های مختلف دوربین عکاسی کنید.
همچنین به تازه‌کارها این اجازه را می‌دهد که تا جایی که امکان دارد به سوژه نزدیک شوند و آن‌ها را قادر می‌سازد که پشت زمینه را کمی بلوری کنند و فوکوس را روی سوژه نگه دارند. همینطور هم می‌توانند از لنز کیت خود برای عکاسی با فاصله‌ی زیاد از سوژه و صحنه استفاده کنند و البته برای کسانی که نیاز به عکاسی در زاویه‌ی واید را دارند مناسب است.
پس قبل از اینکه لنز کیت خود را کنار بگذارید و به سراغ لنز‌های پیشرفته بروید، با آن تمرین کنید.
توضیح کاملتری در مورد لنز‌های کیت را در مقاله‌ی دیگری با نام “ترفند‌هایی برای عکاسی پرتره با لنز‌های کیت” آورده‌ایم.

۳٫ با تنظیمات دستی دوربین  DSLR خود، کار کنید

تنظیم شاتر
شاید وسوسه‌انگیز باشد که فقط از حالت‌های خودکار و از پیش تعیین شده‌ی دوربینتان استفاده کنید که نیازی به تنظیم تنظیمات نداشته باشید اما افزایش سرعت دیافراگم (AV) و سرعت شاتر (TV) به طور قابل ملاحظه‌ای می‌تواند کیفیت عکس شما را تغییر بدهد.

۴٫تنظیمات دوربین خود را ذخیره کنید.

تنظیمات دوربین
اگر از دوربین DSLR نیکون استفاده می‌کنید، از ویژگی‌های My Menu استفاده کنید. از تنظیماتی که بهترین کارایی را برای شما دارد سر دربیاورید و ذخیره‌اش کنید که دفعه‌ی بعدی که به آن نیاز داشتید بدون هیچ مشکلی گزینه‌اش را انتخاب کنید. برای این کار، دکمه‌ی تنظیمات Save/Load را به سمت راست بزنید، و بعد دوباره بکشیدش تا ذخیره شود. انجام این کار تنظیمات مورد نظر را روی کارت حافظه ذخیره می‌کند و به شما ای اجازه را می‌دهد که هر سری کمی از وقت خود را ذخیره کنید و دوباره تنظیمات را وارد ننمایید.
برای بازیابی تنظیمات ذخیره شده، تنها کافیست راه‌های بالا را دوباره تکرار کنید و تنظیمات را بارگذاری کنید.

۵٫عکاسی با فرمت RAW

عکاسی با فرمت RAW به شما این اجازه را می‌دهد که اطلاعات بیشتری را در زمان پردازش بازیابی کنید. عکس‌هایی که در فرمت RAW هستند خیلی راحت‌تر تغییر می‌کنند، به خصوص برای تعادل و بازخورد نورسفید.

همچنین برای اطلاعات بیشتر درباره ی عکاسی با فرمت Raw می توانید مطالب زیر را نیز مطالعه کنید:

ویرایش فایل های Raw  در پنج مرحله‌ی ساده

زیروبم عکاسی با Raw

۶٫ از کارت حافظه‌ی سریع‌تر استفاده کنید.

استفاده از یک کارت حافظه‌ی پرسرعت می‌تواند پردازش دوربین شما و قابلیت عکاسی پشت‌سر هم آن را ارتقاء ببخشد. برای فهمیدن سرعت کارت‌ حافظه‌ی خود، تنها کافیست کلاس آن را چک کنید. هرچه‏‌قدر شماره‌ی کلاس کارت حافظه بالاتر باشد، سرعتش بیشتر است.
در هر صورت کارت‌های حافظه یکی از مهم‌ترین تجهیزات دوربین‌ها هستند که شناخت کافی آن به شما کمک می‌کند تا بتوانید قدمی به شناخت کامل دوربین‌ نزدیک شوید.

۷٫ از باطری یدکی استفاده کنید.

دوربین DSLR
برای اینکه بتوانید ساعت‌ها عکاسی کنید، داشتن دو باطری که بتوانید آن‌ها را دائم عوض کنید، نه تنها باعث می‌شود حداکثر زمان را برای عکاسی در مکان‌های فوق‌العاده داشته باشید، بلکه همینطور باعث می‌شود طول عمر باطری اصلی شما بیشتر باشد و اجازه می‌دهد که هر از چند گاهی باطری اصلی استراحت کند.

۸٫ از فلش نرم‌کننده‌ی نور استفاده کنید.

عکاسی از منظره
استفاده از فلش نرم‌کننده‌ی نور راهی را پیش پای شما می‌گذارد که از فلش درون‌ساخت دوربین  DSLR بدون اینکه سایه‌های خشن عکس شما را دچار تغییر کنند، استفاده کنید. اگر هزینه‌ی کافی ندارید، می‌توانید از یک دستمال سفید استفاده کنید تا به جای نرم‌کننده‌ی نور عمل کند.
و مهم‌ترین ترفند: تمرین کنید، تمرین کنید، تمرین کنید! بسیاری از مردم خیلی زود از دوربین  DSLR خود دست می‌کشند و ناامید می‌شوند. ترفندهای بالا را دنبال کنید و از دوربین  DSLR خود تا جایی که می‌توانید استفاده کنید. وجودش را در دستانتان حس کنید و کنترل را به دست بگیرید. به زودی، با استفاده‌ی مداوم از دوربین  DSLR به آن عادت خواهید کرد، کار کردن با آن برایتان راحت خواهد شد و اعتماد به نفس بیشتری راجع به استعداد عکاسی خود خواهید داشت.