مجموعه عکس های مایکل تامینگز، برنده جایزه جهانی عکاسی سونی 2017
مکتوم؛ انسان در نزاع با طبیعت

مایکل تامینگز مجله عکس نوریاتو
مکتوم؛ انسان در نزاع با طبیعتReviewed by نورنگار on Oct 9Rating: 5.0مکتوم | مایکل تامینگز | جایزه جهانی عکاسی سونی 2017 | مجله عکس نوریاتو مایکل تامینگز در سال جاری توانست با مجموعه عکس «مکتوم» و به تصویر کشیدن آیین های سنتی شکار در جامعه مدرن امروز، برنده جایزه جهانی عکاسی سونی 2017 شود.

ترجمه اختصاصی نوریاتو:  مایکل تامینگز در سال ۱۹۶۶ در بین مهاجران جامائیکایی لندن متولد شد و از همان کودکی با مفاهیم قوم و نژاد آشنا شد. همین شد که برای غلبه بر مرزهای فرهنگی دست به دوربین شد.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، تامینگز طی ۱۵ سال گذشته علاوه بر کارهای تجاری که برای مشتریان بین المللی اش انجام داده، بدنه متفاوتی در هنر عکاسی ایجاد کرده است.

 

کارهای مایکل تامینگز در چندین نمایشگاه گروهی از جمله Houston FotoFest 2012 و چهلمین سالگرد نمایشگاه Light Work در نیویورک سال ۲۰۱۳ به نمایش درآمده است.

 

مایکل تامینگز از سپتامبر ۲۰۱۳  ساکن مونیخ آلمان و مشغول گذراندن فرصت مطالعاتی خود است و در سال جاری توانست با مجموعه عکس «مکتوم» برنده جایزه جهانی عکاسی سونی ۲۰۱۷ شود.

 

مکتوم

 

مایکل تامینگز در استیتمنت مجموعه عکس حاضر نوشته است: مکتوم (پنهان و پوشیده) مجموعه عکس هایی است که انسان را در نزاع با طبیعت، در زوایای نزدیکی از شکار حیوانات به تصویر کشیده است.

 

شکار برای بقای انسان شکل گرفته است و این عکس های پرجسارت، آداب و رسوم سنتی انسان برای شکار حیوانات را به تصویر کشیده است. تمرکز این تصاویر بر لحظه های دقیق و حساب شده ای است که بر اساس نیازهای سنتی جوامع گذشته شکل گرفته اند اما همچنان در دنیای مدرن به آنها عمل می شود.

 

با اینکه هر روز بیش از پیش به این نتیجه می رسیم که ارتباط ما با طبیعت باید در چهارچوب فعالیتی فرهنگی برقرار شود چراکه طبیعت است که تخیل را می سازد و می تواند آن را خیال انگیز و موزون کند. اما خود طبیعت، با زوال و خشونت همراه است.

 

این عکس ها غیر از پرتره هایی از چهره های قرن ۲۰، سنت های اروپای کلاسیک برای شکار را هم نشان می دهد. در این عکس ها به خوبی می توان مدرن شدن سنت ها و نیز حفاظت از سنت ها را به چشم دید.

 

این عکس های با دوربین آنالوگ لارج فرمت ۵*۴  گرفته شده است و عکاس سعی کرده از زاویه دیدی متفاوت، حرکت های اجتماعی گروه، تشریفات آیینی شان و همین طور مفاهیمی را که به مخاطب القا می کنند، به نمایش بگذارد.

 

 

مترجم: ستاره سمائی

دیدگاه شما