منوی دوربین 

 

یکی از نکات مهمی که هر عکاسی، چه مبتدی و چه حرفه‌ای باید به آن توجه داشته باشد، آموزش منوی دوربین است. منوی دوربین دنیایی از اختیارات پیشرفته را در اختیار عکاسان قرار می‌دهد. عدم آشنایی با قابلیت‌هایی که در منوی دوربین وجود دارد، باعث می‌شود عکس‌ها ساده و بدون خلاقیت خاصی به ثبت برسند. به همین علت ما در این یادداشت بر آن هستیم تا از اهمیت تسلط بر منوی دوربین به‌خصوص دوربین‌های کانن، سونی و نیکون بگوییم. 

 

 

چرا آشنایی با منوی دوربین اهمیت دارد؟

 

منوی دوربین شامل تنظیمات و اطلاعاتی از آنچه تاکنون ثبت و ضبط کرده‌اید، است. به‌طور مثال از طریق منو می‌توانید حجم حافظه دوربین را همواره چک کنید، تنظیمات را در حالت دستی، خودکار یا نیمه خودکار قرار دهید و به ویرایش و تنظیم عکس‌ها بپردازید.

آشنایی با منوی دوربین شما را در حالتی قرار می‌دهد که براساس مدل سوژه از تنظیمات به‌خصوصی استفاده خواهید کرد، حالات عکس‌برداری متنوعی را امتحان می‌کنید، مدل فوکوس را مطابق با سوژه قرار می‌دهید، بهترین سرعت شاتر را برای سوژه برمی‌گزینید و تنظیمات دیافراگم را متناسب با وضعیت دستکاری خواهید کرد. اگر شما با منوی دوربین آشنایی نداشته باشید، عملاً یک عکاس مبتدی هستید، حتی اگر سال‌ها در این حوزه فعالیت کرده باشید.

 

 

آموزش منو دوربین کانن

 

کانن یک برند ژاپنی با دوربین‌های فوق حرفه‌ای است که در منوی دوربین‌های خود چهار بخش اصلی را قرار می‌دهد: تنظیمات عکس‌برداری، تنظیمات تصاویر، تنظیمات سخت‌افزاری و تنظیمات شخصی. در تنظیمات عکس‌برداری گزینه‌هایی همچون کنترل فلاش، کیفیت عکس، حالت‌های نوردهی، فضای رنگ و... وجود دارند که می‌توانید براساس آن‌ها کوالیتی عکس را بالا ببرید. در تنظیمات تصاویر می‌توانید عکس‌ها را بازبینی کنید و به ویرایش آن‌ها بپردازید. تنظیمات سخت‌افزاری به ساعت، زبان، تاریخ، کارت حافظه، باتری و... اختصاص دارند. در نهایت به تنظیمات شخصی برمی‌خورید که این امکان را به شما می‌دهد تا بخش‌های موردعلاقه خود را در آن بچینید و یک منو برای خود تنظیم کنید. 

 

 

آموزش منو دوربین سونی

 

دوربین‌های سونی در بخش منوی خود دسترسی‌های جزئی‌تر و بیشتری را برای عکاسان قرار داده‌اند؛ به‌طوری که در منوی آن‌ها به گزینه‌های تنظیمات عکس‌برداری، منوی عکس و فیلم، منوی ارتباطات، منوی تنظیمات دوربین، منوی مشاهده تصاویر و برقراری منوی شخصی برمی‌خورید. هر کدام از این تنظیمات از بخش‌های متنوع، تخصصی و مختلفی تشکیل شده‌اند که برای آشنایی با آن‌ها، گذراندن دوره‌های آموزش منوی دوربین سونی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. 

 

 

آموزش منو دوربین نیکون

 

تنظیمات دوربین‌های نیکون نیز از بخش‌هایی تشکیل شده است که که عبارت‌اند از: منوی رتوش تصاویر، منوی تنظیمات شخصی، منوی تنظیمات سخت‌افزاری، منوی فیلمبرداری، منوی مشاهده تصاویر و منوی عکس‌برداری. با استاده از این منو می‌توانید عکس‌ها را انچنان که می‌خواهید، ثبت کنید و پس از ثبت نیز، به ادیت و ویرایش آن‌ها بپردازید. نیکون با طراحی منوهای مختلف و توجه به جزئی کردن قابلیت‌ها راه ارتباطی بهتری با مخاطب می‌گیرد اما به هر حال برای تسلط بر تمام این امکانات، بهتر است دوره‌ها یا کلاس‌های آموزشی را بگذرانید که تمام این قابلیت‌ها را آموزش می‌دهد. 

 

 

آکادمی نورنگار؛ فرصتی برای متخصص شدن

 

اگر به دنبال راهی برای آموزش منوی دوربین هستید، بهترین شیوه شرکت در دوره‌های آموزشی است. شاید تصور کنید کسب تجربه شخصی بهتر می‌تواند شما را بر قابلیت‌های دوربینتان مسلط کند. این مسئله نمی‌تواند یک امر کاملاً صحیح باشد. در عوض با قرار گرفتن در یک مسیر آموزشی در کنار کسب تجارب شخصی در کوتاه‌ترین زمان می‌توانید بر دوربین خود و منوی آن مسلط شوید.

آکادمی نورنگار به‌عنوان یکی از معتبرترین موسسه‌های آموزش عکاسی و فیلمبرداری دوره‌هایی را تحت‌عنوان آموزش منوی دوربین تداریک دیده است. در این دوره‌ها تمام آنچه را که برای تسلط به منوی دوربینتان نیاز دارید، می‌آموزید. استادان برجسته‌ای که در این دوره‌ها حضور دارند، بهترین راهنما برای یک عکاس به شمار می‌روند. شما در هر کجا که باشید، می‌توانید به‌صورت غیرحضوری این دوره‌ها را بگذرانید و خودتان را از مبتدی بودن به حرفه‌ای شدن سوق دهید.