متاسفانه در حال حاضر امکان ثبت نام در این دوره وجود ندارد
تور عکاسی آرامستان ممنوعه ارامنه

آرامستان ممنوعه ارامنه که به گورستان دولاب مشهور است از جمله گورستان‌های مسیحی است که در یک روستای قدیمی به اسم دولاب در جنوب شرقی تهران واقع شده است. قدمت این گورستان به سال 1855 باز می‌گردد و به شش بخش مجزا می‌شود. این آرامستان یکی از قدیمی‌ترین گورستان‌های تهران لقب گرفته است که از ارامنه گرفته تا آشوریان و آوارگان لهستانی جنگ جهانی دوم و مشاهیر مسیحی بسیاری را در خود جای داده است. از سال 1375 تا به امروز دیگر کسی در این گورستان دفن نشده است. 

شاید بتوان مهم‌ترین و مشهورترین فردی که در حقیقت اولین فردی بود که در این گورستان دفن شد را دکتر لویی آندره ارنست کلوکه دانست. او پزشک دربار قاجار بوده است که در سال 1855 فوت کرده و به عنوان اولین مسیحی در این منطقه از محله دولاب تهران به خاک سپرده شد. 

گورستان ممنوعه ارامنه، همانطور که از نامش پیداست، مکانی ممنوعه است و عموم قادر به ورود به آن نیستند. برای ورود به این آرامستان مجوز 3 سفارت الزامیست که برای برگزاری این تور عکاسی این مجوزها دریافت شده است؛ بنابراین با شرکت در این تور شما از جمله افراد خوش شانسی هستید که می‌توانید وارد این گورستان قدیمی و متروکه شوید. این گورستان یک مکان آرام و مناسب برای سفر در زمان و عکاسی از تاریخ است. 

در این آرامستان ۵ قبرستان می باشد که یکی از آنها آرامستان ارامنه است.

برای ورود به آرامستان مجوز 3 سفارت الزامی می باشد و بدون مجوز ورود ممنوع میباشد و ۱۸سال هست که کسی را درآنجا خاک نمی کنند

این گورستان با مساحت بیش از ۷۵ هزار متر مربع شامل شش بخش مجزا می‌باشد که عبارتند از:

ارامنه

ارتدکس شرقی (روس‌ها، گرجی‌ها و یونانی‌ها)

کاتولیک رومی

ارتدکس ارمنی

آشوری‌ها

لهستانی‌ها

داستان این گورستان به سال ۱۸۵۵ بازمی‌گردد که پیکر دکتر لویی آندره ارنست کلوکه، پزشک محمدشاه و ناصرالدین‌شاه قاجار در محلۀ دولاب تهران به خاک سپرده شد و راه برای خاکسپاری درگذشتگان کاتولیک در تهران هموار شد. پیکر دکتر کلوکه را در سال ۱۸۵۵ در زمینی در محله دولاب تهران در نزدیکی گورستان ارمنیان خاک کردند و سپس‌تر آرامگاهی گنبددار بر آن ساختند. آخرین تدفین‌ در سال ۱۳۷۵ خورشیدی صورت گرفته است. بخش ارامنه این آرامستان، یکی از قدیمی‌ترین آرامستانهای ارامنه تهران می‌باشد که مساحت آن بالغ بر ۴۷ هزار متر مربع می‌باشد. سنگ قبرهای این آرامستان نقوشی ویژه و معماری منحصر به فردی دارند. کلیسای کوچکی نیز (مادور) در محوطه این آرامستان قرار دارد. مالکیت و مدیریت گورستان دولاب، افزون بر خلیفه‌گری ارامنه تهران در اختیار برخی سفارتخانه‌های خارجی است؛ زیرا در آن‌جا افرادی با ملیت‌های گوناگون روسی، گرجی، فرانسوی، یونانی و لهستانی به خاک سپرده شده‌اند. یکی از مهم‌ترین بخش‌های گورستان دولاب، بخش لهستانی‌هاست که در آن شماری از آوارگان لهستانی جنگ جهانی دوم که به ایران پناه آورده بودند و پیش از بازگشت به کشورشان از دنیا رفتند، دفن شده‌اند.

گورستان دولاب در اتوبان شهید محلاتی (آهنگ)، خیابان دهم فرودین، میدان امام حسن، شمال خیابان پاسدار گمنام، فی‌مابین خیابان شهید رضایی تاجری از غرب، خیابان مستفیذ از شمال، املاک مسکونی از شرق و گلخانه‌های خیابان پاسدار گمنام از جنوب واقع شده‌است.

دوربین عکاسی یا موبایل

این دوره برای تمام افرادی مناسب است

تور عکاسی از آرامستان ممنوعه ارامنه توسط مدرس برجسته و پیشکسوت عکاسی، سعید فدائیان  طی 4 ساعت برگزار می‌شود. و قرار است در این آرامستان به وسعت 75 هزار متر مربع به عکاسی از زوایای مختلف بپردازند. نحوه کادربندی درست، پرسپکتیو عکاسی و سایر مواردی که لازم است به صورت عملی بیاموزید در این تور یک روزه به شما آموزش داده می‌شود. علاوه بر اینها، برای گرفتن عکس‌های مختلف و ایده پردازی می‌توانید از استاد عکاسی که همراه شماست کمک بگیرید. 

در نظر داشته باشید این تور قرار نیست یک تور تفریحی ساده باشد؛ بلکه در پایان روز قرار است عکس‌های متعدد، متنوع و جذابی از نقاط مختلف این مکان تاریخی گرفته شده و به بررسی آن‌ها پرداخته شود. حین عکاسی به جزییات دقت داشته باشید؛ چرا که هر فرد دید متفاوتی نسبت به آنچه پیش رو می‌بیند دارد. سعی کنید این دید را در خودتان زنده کنید و به کمک آن عکاس بهتر و حرفه‌ای‌تری شوید. 

گالری تصاویر استاد

اطلاعات اصلی دوره
اشتراک گذاری