زمان‌هایی که باید از فیلتر استفاده کرد؛
فیلتر عکاسی چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از اسرار عکاسی طبیعت، این است که در آن بتوان عناصر مختلفی را در یک صحنه ثبت کرد. مطمئناً، می توانید به روش‌های دشوار هم عکاسی کنید، اما در حالت عادی، یک عکس منظره که در هنگام گرفتن آن دوربین روی تنظیمات ابتدایی قرار دارد، تفسیر دقیقی را از چیزی که با چشم یا با منظره‌یاب دوربین می‌بینید ارائه نمی‌دهد. حتی زمانی‌که یک عکس پردازش و ادیت می‌شود باز هم قطعا دقیق‌تر از آن چیزی که چشم می‌بیند نیست. تنظیمات نوردهی در زمان ثبت یک عکس بسیار مهم هستند. زیرا جلوه خاصی را برای ویرایش عکس ارائه می‌دهند. نکات زیر می‌تواند به شما کمک کند با همان تنظیمات ساده و البته استفاده از فیلتر ؛ تصاویر پویاتری ثبت کنید.

 

آموزشگاه عکاسی

 

۱- استفاده از فیلترهای مدرج برای تیره کردن آسمان

فیلترهای مدرج هنگام عکاسی از مناظر طبیعت، مخصوصا طلوع و غروب، به دلیل تضاد نوری زیادی که بین آسمان و پیش زمینه‌ی عکس وجود دارد، موجب تیره شدن تصاویر پس‌زمینه یا آسمان می‌شوند. اگرچه در سال‌های اخیر دوربین‌های دیجیتال از نظر محدوده دینامیکی بهبود زیادی پیدا کردند، اما باز هم این تضاد نور در طبیعت، دوربینتان را در معرض محدودیت‌هایی زیادی قرار می‌دهد.

فیلترهای مدرج طبیعی می‌توانند با تاریک‌تر کردن مناطق روشن به کاهش محدوده دینامیکی عکس کمک کنند، مثلا در مورد آسمان طوری از این فیلتر استفاده می‌کنند که آسمان پشت محدوده‌ تاریک‌تر فیلتر قرار ‌گیرد. استفاده ازLive View به بهتر قرار گرفتن موقعیت فیلتر روی لنز کمک می‌کند.

 

عکاسی

 

به ویژه هنگامی ‌که از یک فیلترمدرج ND استفاده می‌کنیم. توجه به نسبت تیره و روشنی پیش زمینه‌ی عکس و آسمان نتیجه‌ی بسیار خوبی حاصل می‌کند. اگر آسمان تصویر به نسبت پیش زمینه ان خیلی تیره‌تر شده است می‌توانید از یک فیلتر با تراکم پایین‌تر استفاده کنید، برای مثال می‌توانید از یک فیلترمدرج ND از نوع ۲ مرحله‌ای به جای یک فیلتر ۳ مرحله‌ای استفاده کنید تا تاثیر تیره کردن آن روی آسمان کمتر شود. در بالا عکس سمت چپ بدون استفاده از یک فیلتر مدرج گرفته شده و عکس سمت راست با یک فیلتر سه مرحله‌ای شده برای آسمان تاریک. توجه داشته باشید که این فیلتر علاوه بر تیره کردن آسمان، پیش زمینه را نیز نسبتا روشن‌تر می‌کند و تمامی جزئیات مناطق تاریک‌تر را در قسمت پایین سمت چپ نشان می‌دهد.

 

۲ـ استفاده از فیلتر پولاریزاسیون برای بهبود رنگ آبی آسمان

حرفه‌ای‌ها اعتقاد دارند که هر عکاسی باید یک فیلتر پلاریزه در کیف دوربینش داشته باشد و این امر می‌تواند در اغلب موارد برایش بسیار مفید باشد. فیلترهای پلاریزه نوری را که در زوایای مختلف به سمت دوربین منعکس شده تعدیل می‌کنند. گاهی اوقات هنگام عکاسی از یک منظره با آسمان آبی، موجود در هوا می‌تواند باعث تابش نور به اطراف شده و رنگ آبی آسمان را از بین ببرد. با استفاده از فیلترپولاریزه، می‌توانید اثر مه موجود را به حداقل رسانده و یک آبی واقعی از آسمان را ثبت کنید. فراموش نکنید که هنگامی‌ که سوژه عکاسی در زاویه ۹۰ درجه نسبت به خورشید قرار داشته باشد عمل این فیلتر موثرتر خواهد بود. به عبارت دیگر، باید خورشید در یک سمت شما قرار گرفته باشد.

 

فیلتر

حتما دیده‌اید که شیشه فیلترپلاریزه می‌تواند بچرخد. هنگامی ‌که دوربین را برای ثبت عکس آماده می‌کنید، با چرخش فیلترپلاریزه، اثر فیلتر کاملا قابل مشاهده است. مطمئن شوید که خیلی از سوژه دور نیستید. اگر در آسمانی که می‌خواهید از آن عکاسی کنید یک لکه آبی تیره دیده وجود داشته باشد با استفاده از فیلترهای پلاریزه واضح تر دیده شده و در نتیجه عکس غیر طبیعی به نظر می‌آید. این امر به ویژه با لنزهای بسیار واید که گستره عظیمی از آسمان را می‌شود با آن عکاسی کرد، بیشتر دیده می‌شود. در عکس بالا، از فیلترپولاریزه برای کاهش میزان مه صبحگاهی در دره مورد استفاده شده است و آسمان آبی را در پشت غبار نشان می‌دهد.

 

۳ـ استفاده از پلاریزه‌ها برای کاهش انعکاس‌های نور روی سنگ‌های مرطوب

همانطورکه در بالا در رابطه با بازتاب‌های نور از سطح آب صحبت شد، می‌توان با چرخاندن فیلتر و رعایت نکات دقیق، تعادل مناسبی از نور منعکس شده و جزئیات زیر آن را به دست آورد. در عکس‌های بالا، می‌بینید که چگونه فیلترپلاریزه نورهای روشن منعکس شده از سنگ‌های مرطوب را کاهش می‌دهد.

 

فیلتر دوربین

 

این تاثیرات به صورت زنده و پیش از گرفتن عکس، به وضوح قابل مشاهده هستند و به محض استفاده و چرخاندن فیلتر پلاریزه روی لنز، می‌توانید تاثیر ان را روی تصویر ببینید. اگر این تاثیرات را به خوبی مشاهده نمی‌کنید، می‌توانید دوربین را روی حالت LiveView قرار دهید تا تاثیر فیلتر پلاریزه به خوبی برایتان نمایان شود.

 

۴ـ استفاده از فیلتر پلاریزه برای عکاسی از زیر آب

اغلب هنگام عکاسی از یک جریان آب یا یک دریاچه، نور ممکن است تا چندین درجه از سطح آب منعکس شود، به همین علت دیدن هر چیزی که زیر آب است غیرممکن می‌شود. با این حال، ممکن است بعضی چیزهایی که زیر آب هستند سوژه‌های مورد علاقه ما برای عکاسی باشند، مثل سنگ‌ها، ماهی‌ها یا سایه‌های درختان که روی سطح آب افتاده است. با استفاده از پلاریزه‌ها و حذف انعکاس نور می‌توان سوژه‌ها را به همان اندازه و یا کمی ضعیف‌تر از آنچه که در زیر آب مشخص هستند ثبت کرد.

 

فیلتر لنز

 

در عکس بالا، سمت چپ، هیچ فیلتر پلاریزه‌ای استفاده نشده و انعکاس نور مانع از این می‌شود که بتوانید هرآنچه را که در زیر سطح آب است ببینید. اما در عکس سمت راست که از فیلتر پلاریزه استفاده شده است، با کاهش انعکاس‌های نور این امکان به شما داده می‌شود که بتوانید هرآنچه در زیر آب است را ببینید.

 

۵ـ کنترل حرکت آب

در طبیعت، حرکت آب اغلب پویاترین بخش یک عکس است. با تغییر روش عکاسی از آب، به سادگی می‌توانید یک روش جدید را امتحان کنید. نوردهی طولانی در عکس‌هایی که آب در انها جریان دارد، آرامش و لطافت زیادی را به همراه دارد. در حالی ‌که نوردهی کوتاه یک دریای مواج، می‌تواند همراه با حرکات خشن و سنگین آب باشد.

از آنجایی‌ که سرعت شاتر، اثر حرکت را کنترل می‌کند، استفاده از یک فیلترتدریجی هم نور ورودی به لنز را کم می‌کند و هم می‌تواند احساسی از آرامش را در تصویر ایجاد کند. ممکن است برای افزایش سرعت شاتر هیچ‌گاه به یک فیلترND نیاز نداشته باشید، اما در یک روز خیلی روشن برای اینکه بتوانید نور را کنترل و حرکت‌هایی ملایم و لطیف داشته باشید قطعا به یک فیلترND نیاز پیدا خواهید کرد.

 

فیلتر عکاسی

 

معمولا استفاده از یک فیلتر ND دو یا سه مرحله‌ای برای کاهش سرعت آبشارها و ثبت یک عکس خوب از آبهای روان رودخانه‌ها کافی است، اما اگر بخواهید از امواج اقیانوس عکاسی کنید قدرت کم این فیلتر نمی‌تواند اثر خوبی داشته باشد. در این مواقع یک فیلتر تدریجی ۴ یا حتی ۵ مرحله‌ای مورد نیاز است تا بتوانید سرعت حرکت آب را به شدت کاهش داده و عکس دلخواه خود را ثبت کنید. اضافه کردن یک فیلترتدریجی ۱۰ مرحله‌ای این امکان را ایجاد می‌کند که بتوانید سرعت شاتر خود را به یک دقیقه یا بیشتر هم کاهش دهید و حرکت امواج را به طور کامل حذف کنید. با این کار می‌توانید یک صحنه آرام خلق کنید که احساس سکوت و آرامش از امواجی که با شدت به سنگ‌ها برخورد می‌کنند ازآن احساس می‌شود.

در عکس بالا، یک فیلتر تدریجی سه مرحله‌ای برای کاهش اثر حرکت خشن آب در برخورد با سنگ‌ها استفاده شده است. در عکس پایینی، یک فیلترتدریجی ۱۰ مرحله‌ای استفاده شده که اثر کاهندگی بسیار بیشتری دارد. در این تصویر سرعت شاتر روی ۲ دقیقه تنظیم شده است.

 

فیلتر nd

 

۶ـ ایجاد حرکت در ابرها

ابرها جزو اجزای بسیار مهم در ترکیب بندی یک عکس منظره هستند. ابرها در یک چشم انداز عمق را به‌خوبی نشان می‌دهند و می‌توانند یک پیش زمینه جذاب را فراهم کنند. شما می‌توانید از ابرها برای ایجاد خلاقیت در عکس هم استفاده کنید. مثلا می‌توانید حرکت آن‌ها را ثبت کرده و با این کار در عکس خود حس پرواز و سرعت را به‌خوبی به معرض نمایش بگذارید. با استفاده از یک فیلترتدریجی قوی، مثل فیلتر ND 10 مرحله‌ای، می‌توانید سرعت شاتر خود را کاهش دهید تا بتوانید حرکت ابرها را ثبت کنید.

 

فیلتر پلاریزه

 

سرعت شاتر مناسب بسته به سرعت حرکت ابرها متفاوت خواهد بود. نوردهی طولانی‌تر، حرکت‌های بیشتری را ثبت می‌کند. مثلا یک نوردهی ۳۰ ثانیه‌ای یا سرعت شاتر یک دقیقه‌ای برای حرکت ابرهایی که سریع حرکت می‌کنند استفاده می‌شود (مثل آنچه در عکس بالا می‌بینید). و نوردهی‌ ۲ الی ۳ دقیقه‌ای برای ابرهای پراکنده ای که به صورت رگه‌های رنگی از آسمان عبور می‌کنند مناسب است.

 

فیلتر عکاسی

 

نتیجه گیری

یکی از معایب استفاده از فیلترها این است که مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا روی لنز نصب شوند و یا از روی لنز جدا شوند. پیشنهاد ما این است که قبل از استفاده از فیلتر برای عکاسی، ابتدا درباره عکسی که می‌خواهید بگیرید خوب فکر کنید تا مطمئن شوید دوربین روی تنظیماتی قرار دارد که دقیقا خروجی مورد نظرتان را به شما می‌دهد.

 

سوال ما این است که آیا شما هم از فیلترها استفاده می‌کنید؟ تکنیک مورد علاقه‌تان در استفاده از فیلترها چیست؟ لطفا در بخش نظرات، ایده‌های خود رابا ما به اشتراک بگذارید.