۱۰ تفاوت اساسی دوربین های بدون آینه در مقابل دوربین های DSLR ( بخش دوم )

۶- تصویربرداری

 

 • دوربین های DSLR : زمانی بهترین دوربین ها برای تصویربرداری حرفه ای بودند اما امروز رقابت جدی با دوربین های بدون آینه دارند.
 • دوربین های بدون آینه : تصویربرداری با کیفیت ۴K در این دوربین ها بسیار معمول است. با اتوفوکوس بهتر در حالت Live View آینده در دست این دوربین هاست.

دوربین های DSLR نخستین دوربین هایی بودند که امکان تصویربرداری ویدیویی با کیفیت HD و Full HD را ارائه نمودند. همراهی محدوده وسیعی از لنزها و تجهیزات جانبی، این دوربین ها را به سرعت محبوب فیلمسازان نمود.

اما در سال های اخیر، این گرایش به سمت دوربین های بدون آینه تغییر کرده است. این دوربین ها امکاناتی در زمینه تصویربرداری ویدیویی ارائه می دهند که بسیاری از دوربین های DSLR فاقد آن هستند.

تصویربرداری با کیفیت ۴K در بین دوربین های بدون آینه ویژگی مشترکی محسوب می شود در حالی که این قابلیت به کندی در دوربین های DSLR رونمایی می شود. هیچ کدام از دوربین های رده متوسط DSLR قادر به ضبط ویدیو با کیفیت ۴K نیستندو فقط برخی مدل های پیشرفته نیکون این قابلیت را دارند. کانن علیرغم توانایی های بالا در ضبط ویدیویی، قابلیت ۴K را فقط در مدل EOS 5D MK IV قرار داده است.

این در حالی است که قدرت پردازش بالا و سیستم اتوفوکوس بسیار کارآمد دوربین های بدون آینه به همراه گسترش مبدل ها و لوازم جانبی روز به روز این دوربین ها را برای تصویربرداری مناسب تر می کند.

دوربین های ترکیبی ویدیویی / عکسبرداری پاناسونیک GH5 و GH5S و دوربین سونی A7S II مثال هایی از دوربین های موفق بدون آینه برای ثبت ویدیو هستند.

 

۷- قابلیت ها و امکانات

 • دوربین های DSLR : حتی ساده ترین دوربین های DSLR کنترل کامل دستی داشته و از این نظر دوربین های توانمندی هستند.
 • دوربین های بدون آینه : این دوربین ها تمام قابلیت های دوربین های DSLR را داشته و از نظر قابلیت های عکاسی و کنترل ها، به سختی متوان تمایزی بین این دو گروه دوربین ها قائل شد. تمامی این دوربین ها کنترل کاملی بر نوردهی و فوکوس داشته و قابلیت عکسبرداری با فرمت RAW و JPEG را دارا هستند. در هر دو گروه این دوربین ها، چه در مدل های مبتدی، متوسط یا حرفه ای، طراحی کنترل ها و قابلیت ها بسیار مشابه هستند. دوربین های سطح مبتدی هر دو گروه، کنترل های دستی تنظیمات را در زیر لایه ای از تنظیمات اتوماتیک قرار داده اند.

در نظر داشته باشید زمان آماده به کار شدن ساده ترین دوربین های DSLR از دوربین های ساده بدون آینه بسیار کمتر است. همچنین تمام دوربین های DSLR حتی انواع ساده و ارزان قیمت دارای منظره یاب هستند در حالی که دوربین های بدون آینه ارزان فاقد منظره یاب اند.

 

۸- کیفیت تصویر

 

 • دوربین های DSLR : این دوربین ها از جدیدترین و پیشرفته ترین حسگرهای فول فریم و APS-C استفاده می کنند.
 • دوربین های بدون آینه : این دوربین ها نیز از همان حسگرها استفاده می کنند اما حسگرهای کوچکتر نیز در این گروه یافت می شوند.

در این بخش نیز اختلاف زیادی وجود ندارد. در حال حاضر بالاترین رزولوشن در دوربین های DSLR متعلق به دوربین کانن EOS 5DS با رزولوشن ۵۰ مگاپیکسل است اما دوربین سونی A7R III با رزولوشن ۴۲ مگاپیکسل نیز در جایگاه بالایی قرار دارد.

اما کیفیت تصویر فقط به مگاپیکسل مربوط نمی شود بلکه عامل اصلی اندازه حسگر است. حسگرهای فول فریم بزرگترین اندازه را داشته و بهترین کیفیت را ارئه می کنند، در عین حال دوربین های با حسگر APS-C ارزان تر و با کیفیت بسیار خوب  و تقریباً مشابه فول فریم ها هستند. هر دو اندازه این حسگر ها را می توانید در دوربین های DSLR و بدون آینه مشاهده نمایید.

بازار دوربین های بدون آینه از حسگرهای کوچکتر میکرو سه چهارم که از حسگرهای APS-C کوچکتر هستند نیز استفاده می کند. شرکت های الیمپوس و پاناسونیک با استفاده از این حسگرها، دوربین های بدون آینه و لنزهایی به مراتب کوچکتر تولید نموده اند.

بطور کلی، از نظر ابعاد حسگرهای بکار رفته و رزولوشن تصاویرف تفاوت زیادی در بین این دو گروه دوربین وجود ندارد.

۹- دوام باتری

 

 • دوربین های DSLR : تعداد ۶۰۰ تا ۸۰۰ عکس با یکبار شارژ باتری عدد متوسطی است. در برخی مدل ها می توانید تا ۱۰۰۰ عکس با یکبار شارژ بگیرید.
 • دوربین های بدون آینه : این دوربین ها در این باره بسیار ضعیف تر عمل نموده و معمولاً می توانید ۳۰۰ تا ۴۰۰ عکس با یکبار شارژ بگیرید. داشتن باتری یدکی الزامی است.

مقایسه دوام باتری ممکن است خیلی هیجان انگیز نباشد اما وقتی میزان اختلاف زیاد باشد این مقایسه مهم خواهد بود. بعنوان مثال دوربین DSLR نیکون D7500 می تواند با یکبار شارژ باتری حدود ۹۵۰ عکس بگیرد اما در مقایسه دوربین تقریباً مشابه بدون آینه فوجی X-T2 با یکبار شارژ فقط می تواند ۳۴۰ عکس بگیرد. این اختلاف تقریباً در تمام محدوده دوربین های DSLR و بدون آینه بطور مکرر دیده می شود.

 

دلیل این اختلاف خیلی مشخص نیست. باتری دوربین های DSLR برخی مواقع بزرگتر از باتری دوربین های بدون آینه هستند و شاید فکر کنید حرکت دادن قسمت های مکانیکی مثل آینه انرژی زیادی مصرف کند اما در نظر داشته باشید دوربین های بدون آینه بایستی همواره یک منظره یاب الکترونیک یا مانیتور LCD را فعال نگه دارند.

 

از نظر دوام باتری دوربین های DSLR برتری چشمگیری نسبت به دوربین های بدون آینه دارند. در صورت تهیه دوربین بدون آینه قطعاً به یک یا دو باتری یدکی نیاز خواهید داشت.

 

۱۰- قیمت

 • دوربین های DSLR :با بودجه مشخص می توانید یک دوربین DSLR ارزان قیمت بهتری نسبت به یک دوربین ارزان قیمت بدون آینه تهیه کنید.
 • دوربین های بدون آینه : دوربین های بدون آینه ارزان قیمت فاقد منظره یاب هستند و دوربین های دارای منظره یاب قیمت به مراتب بالاتری دارند.

ممکن است فکر کنید طراحی ساده تر یک دوربین بدون آینه باعث کاهش قیمت هم شود در حالی که الزاماً این گونه نیست.

اگر می خواهید یک دوربین مناسب با امکانات خوب و حداقل قیمت تهیه کنید، انتخاب شما یک دوربین DSLR خواهد بود، اما این فاصله درحال کم شدن است.

بعنوان مثال دوربین DSLR نیکون مدل D3500 با رزولوشن ۲۴ مگاپیکسل و حسگر APS-C، منظره یاب اپتیکال و دوام باتری ۱۵۰۰ عکس با یکبار شارژ یکی از بهترین گزینه های خرید دوربین ارزان قیمت در بازار می باشد. نزدیک ترین رقیب قیمتی این دوربین در بین دوربین های بدون آینه، نمی تواند از نظر رزولوشن و دوام باتری و داشتن منظره یاب با دوربین نیکون رقابت کند اما با کمی پرداخت بیشتر می توانید دوربین بدون آینه سونی A6000 را با حسگر APS-C و رزولوشن ۲۴ مگاپیکسل و منظره یاب الکترونیکی تهیه کنید اما بهر حال برای باتری یدکی بایستی هزینه اضافی بپردازید.

در رده دوربین های پیشرفته و حرفه ای، این اختلاف بسیار کاهش یافته و می توانید با صرف بودجه، دوربین هایی توانمند را در هر دو گروه تهیه کنید.

 

سخن نهایی

 

 • دوربین های DSLR : دوربین هایی با ارزش و محکم با کیفیت تصاویر عالی
 • دوربین های بدون آینه : دوربین هایی کوچکتر و از لحاظ فنی پیشرفته تر

اختلاف فنی بین دوربین های DSLR و بدون آینه تنها نکته ای نیست که باید به آن ها توجه کنید و شاید مهم ترین هم نباشد.

 

تنها را تصمیم گیری قاطع در انتخاب اینست که با هر کدام از این دو گروه دوربین ها عکاسی کنید. ممکن است شما بدنه حجیم تر و منظره یاب اپتیک دوربین های DSLR را ترجیح دهید یا برعکس دوست داشته باشید با دوربینی سبک و جمع و جور عکاسی کنید. این دقیقاً به خواسته شما از عکاسی و انچه دوربین می تواند به شنا ارائه دهد مربوط می شود. همچنین به لنزها و لوازم جانبی مربوطه نیز توجه کافی داشته باشید.

 

برای مبتدیان و افراد با بودجه محدود، یک دوربین آماتوری DSLR امکانات بیشتری در مقایسه با یک دوربین بدون آینه ارزان ارائه می کند. گرچه برخی افراد در دست گرفتن و سیستم منطره یاب دوربین های DSLR را همچنان ترجیح دهند اما بدلایل فنی خیلی کمی وجود دارد تا بتوان یک دوربین DSLR را همچنان بعنوان انتخاب اول عکاسان در نظر گرفت.