چگونه یک بک گراند بوکه ای بسازیم

وجود بوکه در پس زمینه عکس های پرتره همیشه به جذاب تر شدن این عکس ها کمک زیادی می کند. برای ثبت یک بوکه زیبا به لنزی تله و سریع نیازمندیم.

البته همانطور که می دانید یک بوکه ایده آل معمولاً در شب و پس زمینه ای از منابع نور رنگی بدست می آید اما اگر هوا سرد باشد یا منابع نور رنگی نداشته باشید یا بطور کلی نخواهید هزینه ای پرداخت کنید، باید خودتان دست بکار شده و این بک گراند بوکه ای را براحتی بسازید.

 

 

برای ساخت این بک گراند به این اقلام نیاز دارید :

  • فویل آلومینیوم
  • مقوا
  • پایه نور
  • گیره کاغذ
  • منبع نور ( فلاش اکسترنال )
  • سافت باکس برای فلاش اکسترنال
  • لنز سریع تله فوتو

ابتدا لازم است فویل را کمی مچاله کرده و سپس آن را بر روی مقوا با استفاده از گیره کاغذ نصب کنید. برای این پروژه ما از مقوای ۱۰۰ در ۷۰ سانتی متر استفاده کرده و برای استفاده کاربردی آن را بر روی سه پایه نورپردازی قرار دادیم.

 

نکته مهم استفاده از تنظیم دیافراگم مناسب است. سعی کنید از دیافراگم های باز و فاصله کانونی تله ( مثل ۸۵ میلیمتر ) استفاده نمایید تا بوکه های زیبایی حاصل شود. توجه داشته باشید در دیافراگم های خیلی باز، دوایر بوکه خیلی بزرگ شده و درهم ادغام می شوند و این از زیبایی بوکه می کاهد.

 

همان گونه که در تصویر بالا می بینید استفاده از دیافراگم خیلی باز، کیفیت بوکه کاهش پیدا کرده است.

 

همان گونه که در تصویر بالا می بینید استفاده از دیافراگم خیلی باز، کیفیت بوکه کاهش پیدا کرده است.

 

 

در عکس فوق با کمی بستن دیافراگم و نزدیک تر شدن سوژه به بک گراند، افکت بوکه بخوبی حاصل شده است.

 

 

در این نمودار، نحوه قرار گیری تجهیزات بخوبی مشخص شده اند. تنظیمات عکاسی شامل دیافراگم F2.8، سرعت شاتر ۱/۱۰۰، حساسیت ISO 400، لنز با فاصله کانونی ۸۵mm بر روی دوربین کانن EOS 5D Mk III اعمال شده اند.

 

تجهیزات مورد استفاده نیز دو عدد فلاش اکسترنال( یکی به سمت بک گراند با قدرت ۱/۱۲۸ و دیگری بر روی سافت باکس حلقوی به سمت سوژه ) و سه پایه های نورپردازی می باشد.

 

 

همچنین بدلخواه می توانید از ژل های رنگی بر روی فلاش کسترنال پشت سوژه استفاده کرده و جلوه های رنگی متنوعی ایجاد کنید.