نویز در عکاسی

نویز چیست؟

 

نویز همانند پرده ای نازک اما متخلخل است که جلوی دیده شدن جزئیات عکس را گرفته و کیفیت آن را بشدت کاهش می دهد. در برخی موارد میزان نویز عکس به حدی است که استفاده عملی از آن را غیر ممکن می سازد. ما کمابیش با نویز آشنا هستیم، حتی در مواردی غیر از عکاسی مانند ضبط صدا و موسیقی هم با نویز درگیر هستیم.

حتماً توجه کرده اید حتی در یک اطاق ساکت، هنگام ضبط صدا یا تصویر نیز مقداری هیس در پس زمینه وجود دارد. بطور معمول این هیس شنیده نمی شود اما در صدای ضبط شده ( بخصوص با یک میکروفن کم کیفیت ) این هیس قابل شنیدن است. بالخره این هیس از جایی وارد این صدا شده است.

این امر در مورد عکاسی نیز صادق است. درواقع، حتی اگر با درب لنز بسته نیز عکس بگیرید، تصویر حاصله کاملاً مشکی نخواهد بود. ممکن است به مشکی نزدیک باشد اما همیشه نقائصی در تصویر وجود دارد : پیکسل هایی روشن، اتفاقی و تغییر رنگ یافته.

در این وضعیت می توانید پیکسل های اتفاقی را با روشن تر نمودن تصویر در نرم افزار براحتی ببینید. ممکن است به نظر برسد با افزایش روشنایی در نرم افزار، میزان تیرگی کاهش یافته به خاکستری و سپس به سفید می رسد بدون اینکه مشکلی ایجاد شود اما در عمل تصویر بی کیفیت تر شده و نواحی بزرگی از پیکسل های تغییر رنگ یافته و عجیب ظاهر می شوند. این همان نویز است.

 

نویز در عکاسی

 

عکس زیر با میزان حساسیت(ISO) 12800 گرفته شده است. مقدار نویز بالا استفاده عملی و معقول از این عکس را غیر ممکن ساخته است.

 

نویز در عکاسی

 

عامل ایجاد نویز در عکاسی چیست؟

به لحاظ فنی همیشه مقداری نویز در هر عکسی وجود داشته و هیچ راهی برای از بین بردن آن نیست. این مقدار نویز ویژگی فیزیکی نور و عکاسی است.

دو نوع گسترده نویز در عکاسی وجود دارد: نویز سوژه و نویز دیجیتال. گرچه منشاء این دو نویز متفاوت هستند اما تشخیص آن ها در عکس و تمایز آن ها براحتی امکان پذیر نیست زیرا هر دو نتایج مشابهی ایجاد می کنند : پیکسل هایی که بطور اتفاقی و نامنظم خیلی روشن، خیلی تاریک یا با رنگ هایی تغییر یافته هستند.

نویز سوژه

نویز سوژه یا نویز فوتون ناشی از گسسته و اتفاقی بودن فوتون های نور در مکان عکسبرداری است. نور از تمامی اجسام منعکس می شود اما این انعکاس دارای الگویی مشخص و ثابت نیست در نتیجه تخلخل رخ می دهد.

بعنوان مثال، یک لامپ کم نور ممکن است در هر ثانیه ۱۰۰۰ فوتون ساطع نماید اما این میزان ممکن است در هر ثانیه تغییر کند : ۹۸۶ فوتون، ۱۰۲۸ فوتون، ۹۶۶ فوتون و . . . اگر با افصله زمانی یک ثانیه از این لامپ عکس های مکرر بگیرید، عکس های شما یکسان نخواهند بود. این همان پدیده ای است که عکاسان به آن نویز سوژه می گویند.

نویز دیجیتال

نویز دیجیتال یا نویز الکترونیک ناشی از عملکرد حسگر دوربین و مدارات الکترونیکی است که در عکس های شما ظاهر می شود.  گاهی مواقع، نویر دیجیتال دارای الگویی کاملاً واضح می باشد البته این امر به دوربین بستگی دارد. هم نویز سوژه و هم نویز دیجیتال در عکاسی دیجیتال بسیار اهمیت دارند. نویز سوژه معمولاً تاثیر بیشتری بر روی عکس های شما دارند اما نویز دیجیتالی دلیل سیاه نبودن عکس گرفته شده با درب لنز بسته است.

 

نویز در عکاسی

 

چگونه نویز را کاهش دهیم

می توانید نویز را به مثابه یک پس زمینه برای هر عکسی که می گیرید در نظر بگیرید. این پس زمینه در هر عکس شما و بدون توجه به سوژه، وجود دارد. بنابراین هدف شما بایستی کسب بیشترین اطلاعات از سوژه و درواقع غلبه سوژه بر این پس زمینه باشد. بهترین روش برای این کار ثبت هرچه بیشتر نور است.

وضعیتی را در نظر بگیرید که شما نتوانسته اید نور کافی در عکس ثبت کنید و در نتیجه نویز بر اطلاعات تصویر شما( سوژه ) غلبه کرده است. در وهله اول عکس شما تیره شده است اما اگر بخواهید آن را پس از عکسبرداری و به کمک نرم افزار روشن نمایید عملاً هم سوژه و هم بخش بسیار زیادی از نویز را قابل دیدن خواهید کرد.

در نتیجه با عکسی مملو از نویز روبرو خواهید شد. راه حل غلبه سوژه ( سیگنال ) بر نویز می توانید استفاده از سرعت های کندتر شاتر، دیافراگم های بازتر یا عکسبرداری از سوژه های درخشان تر باشد. توجه داشته باشید کاهش میزان حساسیت ( ISO ) به تنهایی موجب کاهش میزان نویز عکس نخواهد شد بلکه افزایش میزان نور دریافتی راه حل غلبه بر نویز ( که همیشه وجود دارد ) می باشد.

 

نویز در عکاسی

 

تاثیر ISO بر نویز

تنظیم ISO تنها تنظیمی درون دوربین است که علاوه بر سرعت شاتر و میزان دیافراگم باعث افزایش روشنایی عکس می شود. بطور عام گفته می شود با افزایش ISO نویز عکس هم افزایش می یابد. آیا این گفته صحیح است؟ همانطور که بیان شد، تنظیم ISO هیچ تاثیری بر میزان نویز سوژه ندارد و این نویز بطور کلی ارتباطی به دوربین نداشته و امری فیزیکی است.

پس، تنظیم ISO فقط بر نویز دیجیتال موثر است. توجه داشته باشید آنچه که مهم است نسبت سیگنال به نویز است نه میزان واقعی نویز. با افزایش ISO شما میزان سیگنال ( سوژه ) و نویز دیجیتال را افزایش می دهید و درواقع هر دو را تقویت می کنید. در این حالت نور سوژه بیشتر شده اما نویز دیجیتال هم به همان میزان تقویت می شود.

 

نویز در عکاسی

 

کاهش نرم افزاری نویز

کاهش نرم افزاری نویز را می توانید هم درون دوربین و از طریق منو و هم بصورت پردازش پس از عکسبرداری به کمک نرم افزار انجام دهید. نکته مهم در بکارگیری این ابزارها نحوه عملکرد آن هاست. این عملیات نرم افزاری کاهش نویز با کاهش شارپنس تصویر همراه است و استفاده از آن بایستی با دقت بالا و مرحله به مرحله انجام شود. اعمال بیش از حد کاهش نویز، تصاویر را از حالت طبیعی خارج کرده و ظاهری پلاستیکی بدان می دهد.

 

نویز در عکاسی