رامین کاکاوند

زمینه های فعالیت

  عکاس و مدس عکاسی

شبکه های اجتماعی

درباره من

  رامین کاکاوند پس از تحصیل در رشته ادبیات در دوران متوسطه و فراگیری همزمان اصول پایه‌ای عکاسی در سال 82 همزمان با پذیرش در رشته حقوق دانشگاه تهران مهارت‌های حرفه‌ای عکاسی را از طریق مطالعه مقالات، کتب، شرکت در سمینارها و بهره مندی از راهنمایی های استاد سیامک میگلی بدست آورد. سپس در سال ۱۳۸۶ در مقطع کارشناسی ارشد حقوق بین‌الملل دانشگاه مفید ادامه تحصیل داد و پایان‌نامه خود را با موضوع «نحوه اجرای قانون انسب موضوع ماده ۳ کنوانسیون نیویورک در اجرای آرای داوری خارجی در پرتو حقوق داخلی ایران» تصویب و در سال ۱۳۸۹ با درجه عالی دفاع نمود. رامین کاکاوند دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته عکاسی هستند.

   

سوابق تحصیلى

  وی در پرونده علمی و تحقیقاتی خود اختراع لنز مبدل دوربین مادون قرمز به دوربین عادی جهت عکاسی مرئی را به ثبت رسانید. با استفاده از این اختراع، امکان استفاده از یک دوربین عکاسی، همزمان برای عکاسی مادون قرمز و عکاسی با نور مرئی فراهم می‌باشد.

   

  امین کاکاوند در سال 1391 با اخذ مجوز تأسیس نشریه، نخستین نشریه اختصاصي آموزش عكاسي ایران با نام “نور رويايي” را تاسیس کرد و در حال حاضر با سمت مدير مسئول، صاحب امتياز  و عضو شورای سردبیری، این نشریه را در دست دارد. تاکنون 10 شماره از این نشریه به زیور طبع آراسته شده است.

سوابق هنری ، علمی و پژوهشی

  از جمله فعالیت‌های پژوهشی رامین کاکاوند، جمع‌ آوری و تألیف نخستین کتاب حقوقی تخصصی در رابطه با مسائل قانونی مربوط به عکاسان و دیگر هنرمندان فعال در شاخه‌های تجسمی با عنوان “حقوق عکاسان، فعالان عرصه رسانه”، نخستین مجموعه کتاب جامع و کاربردی “نورپردازی حرفه‌ای در عکاسی” و کتاب “کلیات نورپردازی” (به سفارش آموزش و پرورش استان تهران) می‌باشند.

   

   

   تهیه کتاب

  کتاب حقوق عکاسان

  متاسفانه تضییع حقوق عکاسان، هنرمندان و فعالان عرصه مطبوعات به علت نا‌ آشنایی آنان با قوانین رخ می‌دهد‏.‏ بدیهی است عکاسانی که با قوانین و عرف جامعه آشنایی دارند با اطمینان و اعتماد به نفس بیشتری کار می‌کنند و موفق‌تر از سایرین خواهند بود‏.‏

   

  کتاب “حقوق عکاسان” آنچه هنرمندان و اصحاب رسانه باید از قوانین بدانند” نخستین کتاب حقوقی تخصصی برای عکاسان ‌و هنرمندان می‌باشد که با هدف بررسی، تحلیل و تحشیه قوانین و مقرارت مربوط و آشنا کردن ایشان با قوانین و جنبه‌های مختلف حقوقی مرتبط با عکاسی و هنر، تالیف شد و برای نخستین بار در سال 92 منتشر شد.

   

  کتاب حقوق عکاسان شامل هشت فصل است و آنچه که عکاسان و هر شخص فعال در عرصه‌‌های هنر یا مطبوعات باید از قوانین بداند، به زبانی ساده و با مثال‌های ملموس در آن توضیح داده شده است. این کتاب در بر دارنده مطالبی از جمله: حقوق مدنی و قراردادها، حقوق تجارت، حقوق جزا، حقوق مالکیت فکری، حقوق رسانه‌ها و ارتباطات جمعی، حقوق کار، حقوق نظام صنفی و حل فصل اختلافات حقوقی است. در انتهای کتاب نیز اصطلاحات حقوقی و واژه‌نامه آورده شده تا ضمن آشنا کردن مخاطبین با اصطلاحات و عناوین حقوقی، را از جستجو در سایر منابع بی نیاز کند. از همه مهمتر اینکه آرای صادره از محاکم و دادگاه ها پیرامون حقوق عکاسان به همراه تفسیر جهت نشان دادن رویه قضایی آورده شده است.

سوابق آموزشی

  کتاب‌های دو جلدی نورپردازی حرفه‌ای در عکاسی

  نور‌پردازی زبان عکاسی است‏.‏ اطلاعاتی را که پرتوهای نور به بیننده منتقل می‌کنند باید همچون کلمات واضح و گویا باشد‏.‏ عکاسی نیز همچون آموختن یک زبان خارجی شامل دو بخش قواعد و زبان است‏.‏

   

  در یک عکس حرفه‌ای هم تکنیک وجود دارد و هم خلاقیت در آن نهفته است‏.‏ فراگیری اصول عکاس را قادر می‌سازد تا تصمیم بگیرید فلاش اصلی در کجا قرار گیرد‏.‏ این مهم‌ترین قدم است، بقیه کار‌ها تنظیمات جزئی و دقیق فلاش‌ها و دوربین است‏.‏ بدون شک نور‌پردازی مهم‌ترین قسمت این برنامه ریزی است‏.‏ به همین دلیل عکاس باید قبل از اینکه فلاش‌های خود را روشن کند سوژه نور‌پردازی شده را در ذهن خود مجسم کند‏.‏

   

  این کتاب با هدف آموزش درک نور، به صورت عمیق‌تر به بیان مفاهیم پایه مربوط به عکاسی با استفاده از نور‌های مصنوعی پرداخته است و پس آموزش مبانی پایه‌ای و اساسی به شیوه‌ای کاربردی، تکنیک‌های مورد نیاز نورپردازی سوژه‌های گوناگون را به طور کامل ودقیق ارائه داده است.

   

  همچنین مطالب این کتاب، متناسب با تغییرات صورت گرفته در ساختار ابزار‌های عکاسی، از آنالوگ به دیجیتال جمع‌آوری و تدوین شده است.  

   

  در واقع این مجموعه دو جلدی با عنوان “نور‌پردازی حرفه‌ای در عکاسی” تلاشی در جهت آموزش دانسته‌ها و تجارب شخصی رامین کاکاوند به دیگر عکاسان وعلاقمندان به هنر عکاسی است‏.‏

سوابق همکاری

  – مقاله “نورسنجی و فلاشمتری صحیح و ارتباط آن با زون سیستم و عکاسی HDR” منتشر شده در ماهنامه تخصصی مرکز آموزش علمی و کاربردی فرهنگ و هنر واحد 31 تهران “نگاه نو دانش”.

   

  عنوان نمایشگاه تاریخ برگزاری

  نمایشگاه عکس سورئال مادون قرمز در برج میلاد تهران شهریور ماه 1393

  نمایشگاه عکس نور رویایی در موزه هنرهای معاصر اهواز

  مهر ماه 1393

  داور مرحله استاني نهمين دوره مسابقات علمي كاربردي استان تهران 1388/02/21

  داور چهارمين دوره جشنواره رشته‌هاي مهارتي شاخه كاردانش آموزش و پرورش استان تهران 1388/02/23

  داور مرحله استاني سيزدهمين دوره مسابقات علمي كاربردي در رشته عكاسي آموزش و پرورش استان تهران 1388/02/25

  رئيس هيات داوران نخستين جشنواره عكس برج ميلاد تهران 1392

  داور دوره‌اي كلوپ عكس ايران 1391

  داور مسابقه شركت دريم لايت با موضوع “نور” 1391

  داور منفرد مسابقه عکس اگزیف با موضوع طبیعت بی جان 1395

   

  اولین تجربه تدریس رامین کاکاوند در زمینه عکاسی در سال ۱۳۸۴ یک دوره ۶ ماهه آموزش عکاسی در برنامه زنده تلویزیونی در شبکه جام جم بوده است.

   

  ایشان از سال ۱۳۸۶ به‌عنوان مدرس عکاسی در دانشگاه جامع علمی کاربردی و آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای کشور مشغول به تدریس می‌باشند.

   

  رامین کاکاوند در سال ۱۳۸۷ به درخواست سازمان آموزش‌وپرورش تهران دوره‌ای باهدف دانش‌افزایی برای اساتید محترم عکاسی هنرستان‌های استان تهران در سالن آموزش‌وپرورش استان تهران را برگزار نمودند.

   

  رامین کاکاوند سمینارهای گوناگونی را در تمامی نقاط ایران با موضوعات: “عکاسی دیجیتال”،  “نورپردازی در عکاسی”، :نورپردازی در فضای باز”، ” نورپردازی “ماورا بنفش”، “عکاسی مادون قرمز” و “حقوق عکاسان” برگزار نموده‌اند. 

نمونه کارها

دوره های تدریس شده توسط رامین کاکاوند