hero 6 و hero5 | مقایسه هیرو 6 و هیرو 5 گوپرو-مجله نورنگارReviewed by نورنگار on Jun 27Rating: 5.0وقتی گوپرو HERO 5 معرفی شد نظرات مثبتی را به سمت خود جلب کرد، و شرکت گوپرو پس از مدتی تصمیم گرفت تا مدل بروز شده آن HERO 6 را معرفی کند. ما به مقایسه hero 6 و hero5 خواهیم پرداخت تا انتخاب را آسانتر کنیم.دوربین‌های اکشن ورزشی مخصوصا دوربین‌های گوپرو طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. چه ویژگی دوربین‌های اکشن را محبوب کرده‌است؟ بسیاری از افراد برای ثبت لحظات خود در مسافرت و تفریحاتشان داشتن یک دوربین جمع و جور و مقاوم را در برابر حتی دوربین‌های کامپکت هم ترجیح می‌دهند. از همین روی روز به روز استفبال از دوربین‌های hero 6 و hero5 بیشتر می‌شود و بحثی که پیش می‌آید انتخاب بین این دوربین‌هاست. اما از نظر کاربردی این دو دوربین واقعا چه تفاوتی باهم دارند؟ .مقایسه دوربین‌های hero 6 و hero5

وقتی گوپرو HERO 5 معرفی شد نظرات مثبتی را به سمت خود جلب کرد، و شرکت گوپرو پس از مدتی تصمیم گرفت تا مدل بروز شده آن HERO 6 را معرفی کند. برای انتخاب بین دوربین hero 6 و hero5 ابتدا باید ببینیم که این دوربین نسبت به مدل قبلی خود چه ویژگی‌های جدیدی کسب کرده است. ما به مقایسه hero 6 و hero5 خواهیم پرداخت تا انتخاب را آسانتر کنیم.

 

۱-مقایسه رزولوشن

 

اصلی‌ترین بخشی که این دو مدل با هم تفاوت پیدا میکنند همین ویژگی است. در واقع تغییر اصلی مدل GoPro Hero 6 Black داخلی است وبه پردازنده GP1 مرتبط می‌شود. این پردازنده رزولوشن بالاتر و آپشن‌های ریت فریم بهتری را نسبت به Hero 5 Black  فراهم می‌کند.

 

مدل Hero 5 Black دارای کیفیت ۴K با سرعت ۳۰fps است در حالی که Hero 6 Black دارای کیفیت ۴K با سرعت ۶۰fps است.

 

مدل Hero 5 Black دارای قابلیت فیلم برداری اسلوموشن ۲۴۰fps با ریت فریم ۷۲۰p و مدل Hero 6 Black دارای قابلیت فیلم برداری اسلوموشن ۲۴۰fps با رزولوشن شارپتر ۱۰۸۰p است. می‌توان گفت هر دو دارای ویژگی اسلوموشن یکسانی هستند.

 

برای استفاده از قابلیت اسلوموشن و یا فیلمبرداری شارپ هر دو مدل دارای امکانات خوبی هستند. اگر قصد استفاده از رزولوشن بالا را ندارید اما در عین حال یک اسلوموشن انعطاف پذیر می‌خواهید می‌توانید از ۲٫۷K با سرعت ۱۲۰fps استفاده کنید.

 

GoPro با پردازنده GP1 عملکرد عالی در نور کم و نیز گستره دینامیکی بهتری را ادعا می‌کند. رزولوشن و اپشن های ریت فریم Hero 6 Black بی شک دارای مزیت های بیشتری هستند.

 

hero 6 و hero5

 

۲-مقایسه لرزشگیر تصویر 

 

هر دو مدل دارای لرزش‌گیر تصویر هستند اما Hero 6 Black با استفاده از پردازنده GP1 دارای لرزشگیر بهتری در حالت‌های ۴K/30 و ۱۰۸۰p/120 است که مدل Hero 5 Black فاقد این ویژگی بسیار مطلوب است.

 

بررسیHero 6 Black نشان می‌دهد که تثبیت کننده تصویر الکترونیکی پیشرفته به همراه کنترل بهتر تنظیمات یک پیشرفت بزرگ در این دوربین نسبت به مدل قبلی بوده است. این دوربین در حال راه رفتن نتایج بهتری نسبت به مدل قبلی نشان می‌دهد.

 

یک ویژگی جدید مدل Hero 6 Black زوم لمسی آن است که زوم دیجیتال را در اختیار شما می‌گذارد. البته حتما می‌دانید این زوم نسبت به زوم اپتیکال کیفیت تصویر را کاهش می‌دهد اما اگر لازم دارید به سوژه نزدیک‌تر باشید آپشن مناسبی است.

 

۳-مقایسه طراحی

 

از نظر ظاهری دو مدل یکسان هستند؛ هر دو دارای پوشش پلاستیک مانند، مقاوم و محکم هستند و تا عمق ۱۰ متر بدون استفاده از کاور ضد آب قابل استفاده‌است.

 

 

hero 6 و hero5

 

هر دو مدل می‌توانند کنترل‌های صوتی را به ۱۰ زبان پشتیبانی ‌کنند و دارای یک نمایشگر لمسی هستند.  و همچنین هر دو دارای میکروفون های دوگانه هستند.

 

hero 6 و hero5

 

البته مدل Hero 6 Black دارای یک ویژگی به نام بیداری است؛  اگر دوربین را با استفاده از فرمان صوتی خاموش کنید این حالت تا ۸ ساعت فعال است و پس از آن با استفاده از جملاتی مانند ‘GoPro turn on’ و یا ‘GoPro start recording’ دوربین مجددا روشن می‌شود.

 

هر کدام از مانت‌هایHero 5 Black مانند ابزارهای تراز، Karma drone و یا Karma Grip بر روی hero 6 نیز قابل استفاده هستند.

 

hero 6 و hero5

 

۴-مقایسه باتری

 

hero 6 و hero5 هر دو از یک نوع باتری استفاده می‌کنند به گفته GoPro عمر باتری در هر دو مدل هنگام استفاده کردن از یک حالت مشابه یکسان است. مثلا در حالت ۱۰۸۰ p/30 هر دو مدل دارای ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه شارژ بودند. البته بدیهی است که در حالت‌های K4 و اسلوموشن شارژ زودتر تمام می‌شود.

 

hero 6 و hero5

 

خلاصه

 

طبیعی است که قیمت hero 6 بالاتر از hero 5 است. شاید می‌توان تفاوت اصلی hero 6 و hero5 را قیمت و رزولوشن آن‌ها شمرد.

 

اگر استفاده زیادی از حالت فیلم برداری اسلوموشن ندارید پیشرفت‌هایhero 6  نسبت به hero5 خیلی به درد شما نمی‌خورد.

 

بیشتر بخوانیم: آیا واقعا به دوربین با رزولوشن بالا نیاز دارید؟

 

در واقع تفاوت اصلی در کیفت تصویر است، اما این ارتقا آنقدر ارزش دارد که شما را راضی به خرید hero 6 در مقابل hero 5 کند؟