بهترین لنز عکاسی از غذا ⭐| راهنمای خرید لنز دوربین -مجله نورنگارReviewed by نورنگار on Oct 9Rating: 5.0با استفاده از کمی خلاقیت و لنز درست شما می‌توانید باز هم عکس‌‎های خوبی از غذا بگیرید. بیائید با هم نگاهی به بهترین لنزها برای عکاسی از غذا بیاندازیمخیلی از مردم فکر می‌کنند عکاسی از غذا همان چیزی است که می‌بینند و برای انجام این کار فقط باید دوربین را به سمت یک غذای خوش آب و رنگ بگیرند، سپس کلید شاتر را فشار دهند.در واقع عکاسی غذا خیلی پیچیده‌تر است و به مهارت زیادی برای آماده کردن غذا نیاز دارد. در غیر این صورت، عکسی که از غذا می‌گیرید اصلا قابل ارائه نخواهد بود. پس از این کار شما تازه مرحله عکاسی شروع می‌شود. اما سوال این است که چه لنز و دوربینی به شما کمک می‌کند از غذای خودتان تصاویر زیبایی بگیرید؟ اصلا بهترین لنز برای عکاسی از غذا چه لنزی است؟ .بهترین لنز برای عکاسی از غذا

تقریبا این تنها بخش عکاسی است که در آن دوربین و لنز از اهمیت یکسانی برخوردارند. عکاس‌های حرفه‌ای به شما می‌گویند فقط با دوربین فول‌فریم می‌توانید عکس‌های خوبی بگیرید. اما ممکن است از خودتان بپرسید تکلیف کسی که دوربین فول فریم نداشته باشد چیست؟ خب راستش را بخواهید با استفاده از کمی خلاقیت و لنز درست شما می‌توانید باز هم عکس‌‎های خوبی از غذا بگیرید. بیائید با هم نگاهی به بهترین لنزها برای عکاسی از غذا بیاندازیم:

۵۰ میلیمتر پرایم

لنز ۵۰ میلیمتر پرایم بهترین لنز برای عکاسی از غذا است. در واقع به گفته خیلی از عکاس‌ها، اولین لنزی که بعد از لنز کیت خودتان می‌گیرید باید همین لنز باشد. شما می‌توانید این لنز را بدون آداپتور برای انواع مانت‌ها تهیه کنید.

قیمت لنز عکاسی از غذا

۵۰ میلیمتر برای پرتره فوق‌العاده است و به خاطر اینکه این لنز یک لنز فیکس است، خیلی سریع است. لنز ۵۰ میلیمتر به خاطر اینکه از لحاظ فیزیکی بهترین لنز ممکن است مشهور است و به همین خاطر در اکثر مواقع نتایج خیلی خوبی به شما تحویل می‌دهد. از همین روی این لنز برای عکاسی از غذا فوق‌العاده است. از طرفی به خاطر اینکه تصویر تولیدی توسط لنز ۵۰ میلیمتر تقریبا شبیه چیزی است که با چشم خودتان می‌بینید، تصاویر گرفته شده توسط این لنز خیلی طبیعی هستند و هیچگونه انحرافی ندارند. در صورتی که از یک دوربین کراپ سنسور استفاده می‌کنید می‌توانید از لنز ۲۸ میلیمتر یا ۳۵ میلیمتر هم استفاده کنید تا نتایجی نزدیک به چیزی که یک لنز ۵۰ میلیمتر روی دوربین فول فریم تولید می‌کند داشته باشید.

از لنز ۵۰ میلیمتر معمولا برای عکاسی از غذاهای فلت و عکس‌هایی که از بالا می‌گیریم استفاده می‌کنیم تا بیننده را به داستان آن غذا نزدیک کنیم. همچنین در مواقعی که می‌خواهیم در مرحله ویرایش با کراپ تصویر کار کنیم از این لنز استفاده می‌کنیم زیرا این لنز محدوده کراپ خیلی بزرگی در اختیار شما قرار می‌دهد. در صورتی هم که قصد دارید از فضای منفی و عناصر متنی در تصاویر خودتان استفاده کنید، این لنز را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

از آنجایی که معمولا دوست نداریم از دیافراگمی بیشتر از f/3.5 استفاده کنیم، نیازی هم به دیافراگم بالا (f/1.8) نداریم. اما این دیافراگم به خصوص برای استفاده در شرایط کم نوری که از سوژه دور هستید مناسب است. در مواردی که در یک رستوران و یا لوکیشن دیگری باشیم و احساس می‌کنیم که شرایط نوری مناسب نخواهد بود، با خیال راحت از این لنز استفاده می‌کنیم و به همین خاطر ما اسم آن را «لنز امن» گذاشته‌ایم.

عکاسی از نوشیدنی
حتما بخوانید : راهنمای گام به گام عکاسی از نوشیدنی

۶۰ میلیمتر ماکرو

عکاسی از یک بشقاب غذا فقط بخشی از عکاسی از غذا است اما عکاسی از جزئیات غذا چطور؟ بافت و رنگ و محتویات غذا از بخش‌های خیلی مهم در عکاسی از غذا هستند.

خرید لنز برای عکاسی از غذا

اینجا یک لنز ماکرو می‌تواند کمک زیادی به شما کند. شما هنوز مزایای یک فاصله کانونی شبیه به ۵۰ میلیمتر را دارید اما با این مزیت که می‌توانید از فاصله نزدیک‌تری ببینید. یک لنز ماکرو به شما اجازه می‌دهد فوکوس را در فضای خیلی کوچک‌تری حرکت دهید. این کار باعث ایجاد حس عمق می‌شود و هنر به کار رفته در غذا را نمایان می‌سازد. همچنین لنز ۶۰ میلیمتر دیافراگم خیلی بازی دارد که به شما کمک می‌کند بوکه‌های خیلی زیبایی بگیرید. به عنوان یک امتیاز اضافه، لنز ۶۰ میلیمتر مقدار بیشتری از پس زمینه را نسبت به ۵۰ میلیمتر کراپ می‌کند. مطمئنا شما می‌توانید این کار را در مرحله ویرایش نیز انجام دهید اما بهتر است در دوربین انجام شود.

ما ترجیح میدهیم برای عکاسی از غذا از این لنز هم مثل همان لنز ۵۰ میلیمتر استفاده کنیم. بیشتر از این لنز برای عکاسی از زاویه بالا استفاده می‌کنیم. زمانی که از زاویه ۲۵ یا ۴۵ درجه عکاسی می‌کنیم و یا می‌خواهیم عناصر بیشتری را نسبت به لنز ۱۰۵ میلیمتر در تصویر جای دهیم از این لنز استفاده می‌کنیم.

عکاسی از غذاها
حتما بخوانید : چگونه در عکاسی غذا به نوردهی مناسب برسیم؟

۱۰۰ میلیمتر ماکرو

نحوه کار ۱۰۰ میلیمتر ماکرو تقریبا به همان لنز ۶۰ میلیمتری است که در بالا دیده‌اید با این تفاوت که فاصله کانونی بیشتر به شما این اجازه را می‌دهد که از فاصله دورتری عکاسی کنید. چرا باید چنین چیزی بخواهید؟ خب اولین دلیل این است که شما پرسپکتیو طبیعی‌تری خواهید داشت. پرسپکتیو و عمق نقش خیلی مهمی در انتخاب بهترین لنز عکاسی از غذا دارند. این دو باعث می‌شوند عکس بشقاب غذا در ذهن بیننده ثبت شود و فقط روی غذا تمرکز کنند. در واقع خیلی از عکس‌های کلوزآپی که از غذا می‌بینید از فاصله چندمتری گرفته شده‌اند. سعی کنید از بزرگترین دیافراگم موجود استفاده نکنید، کمی کاهش میزان دیافراگم به بقیه بخش‌های غذا اجازه می‌دهد در سمفونی شما نقشی داشته باشند.

بهترین لنز عکاسی از غذا

با این فاصله کانونی، زاویه نقش خیلی مهمی پیدا می‌کند و بهتر است زوایای مختلف را امتحان کنید. فقط به یاد داشته باشید عکسی که می‌گیرید باید نسبتا طبیعی به نظر برسد زیرا مهم‌ترین اصل درباره عکاسی از غذا این است که مردم می‌خواهند عکسی که می‌بینند شبیه به غذایی باشد که می‎‌خواهند بخورند.

در این نقطه شما احتمالا باید به استفاده از یک سه پایه روی بیاورید. در فواصل کانونی بلند استفاده از سه پایه اجتناب ناپذیر است. شما همچنین به یک ریموت شاتر هم نیاز دارید یا حداقل باید با استفاده از تایمر عکاسی کنید. با اینکه امروزه اکثر دوربین‌ها و لنزها از لرزشگیر داخلی پشتیبانی می‌کنند، بهتر است تا جای ممکن از شرایطی که به آن‌ها نیاز داشته باشیم دوری کنیم.

در کل ترجیح بر آن است از این لنز برای عکاسی از غذا با زاویه ۲۵ یا ۴۵ درجه استفاده کنیم اما از آنجایی که فاصله کانوی این لنز خیلی زیاد است، باید کمی از غذا دور باشیم تا فضای کافی برای کار با زوایای ۲۵ تا ۷۵ درجه را داشته باشیم. شما می‌توانید از این لنز هم از بالا و هم به صورت مستقیم عکاسی کنید اما ما ترجیح می‌دهیم از لنزهای دیگری برای عکاسی از بالا استفاده کنیم.

فاصله کانونی لنز
حتما بخوانید : چه فاصله کانونی برای چه نوع عکاسی؟

لنز زوم

خرید لنز عکاسی از غذا

تا اینجا ما فقط در مورد لنزهای پرایم صحبت کرده‌ایم اما لنز زوم چطور؟ خب در واقع یک لنز زوم با کیفیت نیز کاملا به عنوان بهترین لنز عکاسی از غذا مناسب است. برای مثال با استفاده از لنز ۲۴-۷۰ شما می‌‎توانید در شرایط مختلف نسبت به عکاسی اقدام کنید.

شما از چه لنزهایی استفاده می کنید؟ تجربیات خود را از عکاسی از غذا در باکس نظرات برای بقیه علاقمندان به این سبک عکاسی بنویسید.