نقاشی با نور | راهنمای جامع نقاشی با نور | نقاشی با نور چیست؟ | نورنگارReviewed by نورنگار on Jul 18Rating: 5.0نقاشی با نور ⭐ نقاشی با نور حرکتی ⭐ آموزش عکاسی با کمک نور ⭐ نقاشی با استفاده از نور جنبشی ⭐ انواع نقاشی با نور ⭐ نقاشی با نور چیست؟یکی از هیجان‌بخش‌ترین تکنیک‌های عکاسی، نقاشی با نور است. این تکنیک را می‌توانید به روش‌های متفاوتی انجام دهید. در این مقاله شما نکاتی درمورد نقاشی با نور و نقاشی با نور جنبشی، تفاوت این دو و تکنیک‌های مختلفی که مورد استفاده قرار می‌گیرند، خواهید آموخت. پس با ما همراه باشید تا با یکی دیگر از تکنیک‌های خلاقانه عکاسی را برای شما شرح دهیم. با مجله نورنگار همراه باشید… .عکاسی با نور

نقاشی با نور چیست؟

نقاشی با نور هنگامی اتفاق می‌افتد که حین عکاسی با نوردهی طولانی، یک منبع نور در تمام فریم حرکت می‌کند. شما به احتمال زیاد برای نقاشی با نور به یک سه پایه نیاز خواهید داشت اما برخی از تکنیک‌های عکاسی انتزاعی نقاشی با نور را هم می‌توانید به صورت دستی انجام دهید.

نقاشی با نور جنبشی

در این عکس از چرخش دوربین برای افزایش جذابیت عکس استفاده شده است

زمان نوردهی معمولا بین ۲ تا ۳۰ ثانیه است ولی برای ایجاد برخی عکس‌ها، به نوردهی طولانی‌تر و استفاده از حالت حباب نیاز دارند.

ساده‌ترین نقاشی با نوری که می‌توانید انجام دهید این است که با استفاده از یک چراغ اسم خودتان را روی هوا بنویسید. ولی می‌توانید با ابزارهای مختلف الگوهای نوری پیشرفته و زیبایی خلق کنید. یکی از تکنیک‌هایی که شباهت خیلی زیادی با نقاشی با نور دارد، نقاشی با نور جنبشی است که کمی متفاوت‌تر می‌باشد.

تفاوت نقاشی با نور جنبشی چیست؟

در نقاشی با نور، دوربین شما کاملا ثابت قرار خواهد گرفت ولی یک منبع نور در جلوی دوربین حرکت خواهد کرد اما در نقاشی با نور جنبشی دوربین و یا عناصر دوربین حرکت خواهند کرد و مبع نور کاملا ثابت خواهد بود. حرکت دوربین دلیلی است که این تکنیک با نام نقاشی با نور جنبشی شناخته می‌شود.

در این تکنیک هم می‌توانید بدنه دوربین را حرکت دهد و هم با حرکت لنز این تکنیک را خلق کند.

تکنیک‌های نقاشی با نور

بیایید نگاهی به تکنیک‌های نقاشی بپردازیم که شما می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید. مطمئنا برای اینکه بتوانید این تکنیک‌ها را به یک سه پایه نیاز خواهید داشت.

راهنمای خرید سه پایه
حتما بخوانید : راهنمای جامع انتخاب سه پایه

نوشتن با نور

این تکنیک یکی از ساده‌ترین تکنیک‌های نقاشی با نور است و تنها به یک منبع نور ساده به همراه دوربین و سه پایه نیاز خواهید داشت. البته لزوما نباید یک منبع نور پیشرفته داشته باشید بلکه می‌توانید از یک جرقه زن یا حتی یک زغال که به انتهای یک تکه چوب اضافه شده است هم استفاده کنید.

اکنون باید کلمه مدنظر خودتان را بنویسید یا فقط یک شکل ساده را روی هوا بکشید. مطمئن شوید نوردهی شما به اندازه کافی طولانی است و می‌توانید نوشته خودتان را تکمیل کنید. همچنین به یاد داشته باشید که باید به صورت آینه‌ای کلمه خودتان را تایپ کنید. به همین خاطر هر کلمه‌ای را که می‌نویسید باید به صورت برعکس باشد.

آموزش نقاشی با نور

در این عکس از یک تکه ذغال برای نوشتن کلمه India استفاده شده است.

نورپردازی یک شیء

در این تکنیک به جای اینکه منبع نور را رو به دوربین بگیرید، آن را در جهت مخالف دوربین می‌گیرید تا بتواند یک شیء را روشن کند. به احتمال زیاد شما هنگام انجام این تکنیک پشت دوربین قرار خواهید گرفت و از آن‌جا شیء موردنظر خودتان را نورپردازی خواهید کرد اما در برخی موارد هم مجبور خواهید شد در جلوی دوربین قرار بگیرید. در این مواقع مطمئن شوید که منبع نور به هیچ وجه رو به دوربین نباشد.

اکنون مانند یک قلم‌موی رنگ نور را به شیء موردنظر بتابانید. دقت داشته باشید که نور به صورت مساوی پخش شده باشد. در صورتی که به دنبال بافت بیشتری در تصاویر خودتان باشید، می‌توانید از نور کناری هم استفاده کنید. این تکنیک به نوردهی حداقل ده ثانیه و یا بیشتر نیاز خواهد داشت.

تجهیزات نور پردازی
حتما بخوانید : راهنمای شناخت تجهیزات نورپردازی

گوی نور

این نوع نقاشی با نور با استفاده از یک منبع نوری که به یک تکه نخ آویزان شده است انجام می‌شود. نورهای معمولی که برای این تکنیک مورداستفاده قرار می‌گیرند، عبارتند از چراغ قوه، نور LED و یا یک تکه ریسه که جمع شده است؛ علاوه بر چرخاندن منبع نور، شما باید آن را حول نقطه مرکزی چرخش هم بچرخانید. تصور کنید دست شما نقطه مرکزی است. در این صورت باید علاوه بر منبع نور دست خودتان را هم بچرخانید تا منبع نور نیز حول آن بچرخد.

خلق یک گوی نوری می‌تواند کار خیلی سختی باشد. به همین خاطر این تکنیک نیاز به تمرین و ممارست زیادی دارد.

خلق عکس با گوی نور

گوی نوری در عکس‌ها ظاهر خیلی خوبی خواهد داشت، اما درست انجام دادن آن به تمرین زیادی نیاز خواهد داشت.

اسپیروگراف نوری

این تکنیک هم مانند تکنیک گوی نوری است و باید یک منبع نور را در انتهای یک تکه نخ قرار دهید. این تکنیک را باید در فضاهای بسته انجام دهید و سر آزاد نخ را هم باید به سقف متصل کنید.

دوربین را دقیقا زیر منبع نور و هم راستا با آن قرار دهید. سپس تمامی لامپ‌های اتاق را خاموش کنید و مطمئن شوید هیچ نوری از پنجره‌ها به داخل اتاق وارد نمی‌شود.

اکنون باید زمان نوردهی دوربین را روی ۱۰ یا ۱۵ ثانیه قرار دهید، نخ را عقب بکشید و اجازه دهید منبع نور به صورت بیضوی حرکت کند. در آخر نتیجه را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تکرار کنید.

ایجاد مسیر نوری

لذت‌بخش‌ترین قسمت نقاشی با نور همینجاست! وسایل خیلی زیادی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. هرچیزی که روشن می‌شود را می‌توانید مورد استفاده قرار دهید. در این تکنیک الگوهای شما می‌توانند کمی پیچیده‌تر شوند ولی کلید نقاشی با نور خوب این است که همه چیز را ساده نگه دارید.

جبران نوردهی دوربین
حتما بخوانید : جبران نوردهی چیست و چرا باید در آن ماهر شوید؟

نگاهی به ابزارهای زیر بیاندازید و ببینید کدام یک از آن‌ها برای شما مناسب‌تر هستند

  • شمشیر نوری (Lightsaber): این ابزار نور خیلی قدرتمندی ایجاد نمی‌کند اما می‌توانید با استفاده از آن پنل‌های نوری نرمی ایجاد کنید. از آن‌جایی که نور خیلی قوی نیست، شما می‌توانید صحنه پشت نقاشی نوری را هم ببینید.
  • لوله نوری (Glow stick): روش کار این وسیله هم مانند شمشیر نوری است. میزان نور تولیدی این وسیله هم خیلی کم است و شما باید از آن در یک محیط تاریک استفاده کنید.
  • سیم ظرفشویی: مقداری سیم ظرفشویی پیدا کنید و آن را به یک تکه نخ ببندید. سپس سیم ظرفشویی را آتش بزنید و درحالی که یک نفر آن را می‌چرخاند، از آن عکاسی کنید. (هنگام انجام این تکنیک مراقب آتش سوزی باشید)
  • ریسه: از ریسه‌هایی که با باتری کار می‌کنند هم برای نقاشی با نور می‌توانید استفاده کنید. از آن‌ها برای خلق توپ نوری استفاده کنید و یا آن‌ها را داخل یک لوله پلاستیکی بگذارید و لوله نوری خودتان را خلق کنید.
  • لوله نوری LED: این یک وسیله همه کاره برای نقاشی با نور است. قیمت این وسیله کمی زیاد است اما می‌توانید تقریبا هر افکتی که نیاز دارید را با استفاده از همین یک وسیله انجام دهید.
  • نور هولاهوپ: این وسیله شباهت زیادی با لوله نوری LED دارد ولی به جای لوله این نور قابل برنامه ریزی به شکل حلقه‌ی هولاهوپ عرضه می‌شود. بیشتر رقاص‌ها از این حلقه استفاده می‌کنند ولی برای در زمینه‌های دیگر عکاسی هم می‌توانید از آن استفاده کنید.
نقاشی با نور جنبشی

در این عکس شما می‌توانید الگوهای نوری که با استفاده از لوله‌ی نوری خلق شده است را ببینید.

تکنیک‌های نقاشی با نور جنبشی

با وجود اینکه نقاشی با نور معمولی اغلب به تجهیزات اضافی نیاز دارند، نقاشی با نور جنبشی فقط به یک دوربین، لنز و سه پایه نیاز دارد. در این نوع عکاسی لنزی که از آن استفاده می‌کنید، فاکتور خیلی مهمی است.

در ادامه روش‌های متفاوتی که می‌توانید دوربین خودتان را حرکت دهید، مشاهده می‌کنید:

زوم دوربین

در این تکنیک از حرکات یک لنز زوم برای نقاشی با نور استفاده می‌شود. شما برای این کار از نوردهی بالا استفاده می‌کنید و در حین نوردهی فاصله کانونی لنز را حرکت می‌دهید. هنگام عکاسی از نورهای شبانه، بهترین کار کم کردن زوم است. همچنین بهترین لنز هم برای این کار یک لنز سوپرزوم ۱۸-۳۰۰ میلیمتر است زیرا کنترل کامل را روی فاصله کانونی خواهید داشت. در صورتی هم که این لنز را در دسترس ندارید، بهترین گزینه استفاده از یک لنز واید و یا زوم متوسط می‌باشد.

عکاس آماتور
حتما بخوانید : ۸ سوالی که برای عکاس‌های آماتور پیش می‌آید

انتزاعی: برای خلق این نوع عکس، باید روی یک منبع نور زوم کنید، زمان نوردهی را روی دو یا سه ثانیه بگذارید و در طول زمان نوردهی، زوم دوربین را کم کنید

دوگام: در این روش باید حالت زوم انتزاعی بالا را با یک عکس معمولی ترکیب کنید. برای انجام این کار، اول ترکیب بندی عکس خودتان را در آخرین فاصله کانونی که عکس شما پایان می‌یابد انجام دهید و به صورت دستی فوکوس کنید. سپس روی نقطه مرکزی این ترکیب زوم کنید، نوردهی را روی ۳۰ ثانیه تنظیم کنید. ۲ تا ۳ ثانیه اول را با استفاده از زوم انجام دهید و بقیه زمان ثبت عکس را به نوردهی معمولی بپردازید.

فلاش: شما می‌توانید حالت زوم را با عکاسی فلاش هم ترکیب کنید؛ عکاسی فلاش سوژه شما را (که می‌تواند یک انسان باشد) ثابت نگه می‌دارد و سپس از آن می‌توانید زوم خودتان را برای ادامه‌ی مدت نوردهی کاهش دهید. برای این روش از نوردهی یک ثانیه‌ای استفاده کنید.

نقاشی با استفاده از نور

در این عکس از حالت زوم برای خلق الگوهای نوری استفاده شده است. عکس کراپ شده است و به همین خاطر نقطه زوم مرکزی از مرکز تصویر فاصله دارد.

چرخش دوربین

یکی دیگر از انواع نقاشی با نور جنبشی چرخش دوربین است.

این کار هنگامی که هد سه پایه را می‌چرخانید بهترین عملکرد را دارد و به همین خاطر بهتر است از نمای چشم کرم (Worm’s Eye) برای این تصاویر استفاده کنید. این کار را هم می‌توانید به صورت انتزاعی یا دوگام انجام دهید و یا آن را با عکاسی فلش تلفیق کنید. برای این نوع عکس به یک لنز واید نیاز خواهید داشت و می‌توانید حتی با لنزهای فیش‌آی هم این کار را انجام دهید.

انتزاعی: برای این مدل عکاسی به دنبال منبع نوری باشید که بلند و عمودی است. برای این نوع نقاشی با نور یک آسمان خراش و یا برج کاملا ایده آل است. از نوردهی دو یا سه ثانیه‌ای استفاده کنید و به صورت مداوم هد سه پایه را بچرخانید.

دوگام: در اینجا نیز باید عکس انتزاعی بالا را با یک عکس نوردهی طولانی شبانه معمولی ترکیب کنید. این بار زمان ترکیب‌بندی اولیه حواستان به زاویه هد سه پایه در زمان شروع باشد. سپس نوردهی را روی ۳۰ ثانیه تنظیم کنید و هد سه پایه را در زمان نوردهی بچرخانید اما این بار زمانی که به زاویه ابتدایی خودتان رسیدید، دوربین را برای بقیه مدت نوردهی قفل کنید.

نوردهی طولانی
حتما بخوانید : ۵ سوژه فوق العاده برای عکاسی با نوردهی طولانی

فلاش: از زمان نوردهی ۱ ثانیه‌ای استفاده کنید و دوربین را به آرامی اطراف نقطه مرکزی عکس خودتان بچرخانید. این کار را باید با دست انجام دهید که باعث می‌شود انجام این تکنیک کار سختی باشد.

حرکات اتفاقی دوربین

دو تکنیک بالا از حرکات کنترل شده دوربین برای نقاشی با نور استفاده می‌کنند. در این تکنیک‌ها دوربین فقط در یک جهت می‌چرخد و شما خط‌های نرمی در کل تصویر خواهید داشت.

اما شما می‌توانید از حرکات اتفاقی دوربین هم برای نقاشی با نور استفاده کنید. همچنین می‌تواند از روش دوگام که در حالت‌های زوم و چرخش دوربین هم به آن اشاره کردیم، در این روش استفاده کنید.

نقاشی با نور انتزاعی آسان است. از یک ریسه استفاده کنید و به صورت رندوم دوربین خودتان را در مقابل آن حرکت دهید. برای استفاده از روش دوگام نیز باید دوربین را به صورت رندوم حرکت دهید و سپس دوربین را برای انجام بقیه نوردهی قفل کنید.

حرکات اتفاقی دوربین

می‌توانید از روش‌های دیگری هم برای نقاشی با نور جنبشی استفاده کنید. اما ممکن است عکس شما خیلی شلوغ شود.