هر آن چه که باید درباره استیتمنت عکاسی بدانید

نوشتن استیتمنت، کار جذابی برای عکاسان به شمار نمی رود. همانطورکه می دانید عکاس ها بیشتر به دنبال بیان حرف های خود از طریق تصاویر هستند به همین دلیل تهیه استیتمنت تبدیل به فرآیندی سخت برای آنها شده است. از این رو، در این یادداشت دلایل اهمیت استیتمنت را با یکدیگر مرور کنیم.

 

ایمی تاچیت عکاس و مدرس عکاسی، با ما نکاتی را درباره استیتمنت و چگونگی نوشتن آن، به اشتراک می گذارد.

 

غیر ممکن است که بتوانیم مجموعه ای از کارهای خود را با تمام پتانسیل شان گردآوری کنیم بدون اینکه قادر باشیم در قالب کلمات بگوییم که عکس هایمان چه چیزی می خواهند بگویند و چرا برای ما پرمعنا هستند. با وجود اینکه همه دلایل ما برای خلق یک پروژه لزوما در استیتمنت نمی آیند، اما بررسی کردن عکس ها در ابتدای کار به منظور تولید مجموعه ای منسجم و قدرتمند، بخش اساسی این فرآیند محسوب می شود.

 

از آنجاکه ما بیشتر به دنبال این هستیم تا از طریق تصاویر، خودمان را معرفی کنیم نه از طریق کلمات، عادلانه است که بگوییم نوشتن استیتمنت، جز بزرگترین کارهای موردعلاقه بسیاری از عکاسان محسوب نمی شود. البته به این نکته هم باید اشاره کرد که استیتمنت، تکرار آن چیزی نیست که عکس های ما می خواهند بگویند. استیتمنت بیشتر به دنبال توضیح تمام نکاتی است که عکس ها نمی توانند بیان کنند. در حقیقت شیوه ای است برای بررسی کار شما به عنوان یک عکاس، هم به طور کلی (چرا تصمیم به فعالیت در محیط عکاسی گرفته اید) و هم به طور خاص (چرا تصمیم گرفته اید تا پروژه ای خاص تولید کنید). استیتمنت بین شما و کارتان هماهنگی ایجاد می کند، همچنین شیوه ای را برای مخاطب فراهم می کند تا بتواند با کار شما ارتباط برقرار کند.

 

هر استیتمنت، برای هر عکاس می تواند منحصر به فرد باشد اما به طورکلی باید گفت که استیتمنت شما بر اساس دیدگاه های خودتان است و روشی است که با کمک آن می توانید معنی و هدف از کارهایتان را بیان کنید. به طور معمول استیتمنت باید موضوع عکس ها، چگونگی فرآیند تهیه آنها و اینکه چرا چنین عکس هایی به تصویر کشیده شده اند را پوشش دهد.

 

یکی از اصول اساسی که در زمان نوشتن استیتمنت باید به یاد داشته باشید این است که باید از دید خودتان آن را بنویسید نه از منظری که مخاطب، عکس شما را تفسیر خواهد کرد. همچنین باید بدانید که قرار نیست استیتمنتی قانع کننده بنویسید؛ در حقیقت شما نباید به دنبال این باشید که به مخاطب بگویید چگونه عکس های شما را درک کنند. در عوض باید به آنها جزئیاتی را بدهید که از عکس شما پشتیبانی کنند و به مخاطب اجازه بدهید تا به این جزئیات به هر شیوه ای که مناسب می بینند، واکنش نشان دهند.

 

در ابتدا برای نوشتن استیتمنت باید این سوالات را از خود بپرسید:

 

 • چرا این عکس ها را گرفته اید؟
 • چه تاریخچه ای در پشت عکس های شما وجود دارد؟
 • چه چیزی را می خواهید از طریق عکس هایتان بیان کنید؟
 • چگونه عکس های فعلی شما، عکس های گذشته تان را بازتاب می دهند؟
 • چه کسی یا چه چیزی بر روی عکاسی شما تاثیر گذاشته است؟
 • از چه کسی یا چه چیزی در زمان ساخت مجموعه خود الهام گرفته اید؟

 

در قدم بعدی با توجه به پاسخ های شما به این سوالات، لیستی از کلماتی را تهیه کنید که توانایی شما، فرآیند خلاقانه و ارزش های شما را به عنوان یک عکاس نشان دهند.

 

حالا همزمان با استفاده از ساختارهایی که در پایین می آیند، از آن کلمات و عبارت ها برای نوشتن استیتمنت خود استفاده کنید:

 

 1. از نگاه اول شخص بنویسید (از کلماتی مانند “من” و “مال من” استفاده کنید)
 2. در شروع، از یک یا دو پاراگراف استفاده کنید که بتوانند به وضوح و مختصر عکس های شما را توصیف کنند.
 3. سپس به جزئیات توضیح دهید که چگونه ایده ها در استیتمنت شما در عکس هایتان انعکاس می یابند و چرا فعالیت در حوزه عکاسی را انتخاب کرده اید.
 4. از موضوعات یا تجربیاتی بنویسید که در تهیه عکس های شما تاثیر گذار بوده اند.
 5. در نهایت، یک یا دو نتیجه گیری در استیتمنت خود بیاورید که بتواند مهم ترین نکات درباره عکس هایتان را توضیح دهد.

 

از حصول این موارد باید اطمینان یابید:

 

 1. واضح نوشتن و بیان کردن نکات کلیدی
 2. نوشتن مختصر و ساده
 3. جمع آوری کلماتی که منعکس کننده شما و عکس هایتان به معتبرترین شیوه ممکن باشد.
 4. اصلاح کردن استیتمنت از نظر گرامر، تلفظ و تایپ.

 

اطمینان یابید که این موارد اتفاق نمی افتد:

 

 1. نوشتن درباره اینکه چقدر شما و عکس هایتان مهم و شگفت انگیز هستید
 2. استفاده از عباراتی برای توصیف دیدگاه ها یا عکس های شما
 3. استفاده زیاد از اصطلاحاتی که بیش از حد تخصصی هستند
 4. توضیح تکنیک ها و وسایلی که از آنها استفاده کرده اید
 5. توضیح جوایز یا افتخاراتی که تاکنون بدست آورده اید.
 6. استفاده از زبان بازاریابی

 

برای اکثر عکاسان، خلق تصاویری با موضوعاتی که ما به آن مشتاق هستیم، بخش آسان تهیه یک مجموعه عکس به شمار می رود. این بخش شامل انتخاب بهترین عکس ها و در قدم بعدی به چالش کشیدن آنها می شود. اغلب علت دشواری نوشتن استیتمنت این نیست که نمی توانیم یک عکس موفق را از عکسی ناموفق تشخیص دهیم بلکه به این دلیل است که به طور کامل در مورد اینکه موضوع عکس هایمان چیست و یا اینکه انگیزه هایمان برای به تصویر کشیدن شان چیست، به وضوح چیز دقیقی نمی دانیم.

 

به طورکلی فرآیندهای خلاق باعث می شوند تا با دنیایی پر از رمز و راز مواجه شویم. دنیایی که ما را با سوالات بدون پاسخ بسیاری و حتی بدتر از آن با سوالاتی اشتباه رها می کند. دلایل بسیاری برای گیج کنندگی فرآیند نوشتن استیتمنت وجود دارد. گاهی اوقات، همان طورکه آگاهی بیشتری درباره سوژه های عکس هایمان پیدا می کنیم، انگیزه های عکاسی مان نیز تغییر می کند. برخی از مواقع نیز بر اساس ایده های قدیمی مان، می دانیم که از چه چیزی می خواهیم عکس بگیریم؛ گاهی نیز به شدت درگیر فرآیند تولید عکس می شویم و برای دیدن عکس های خود و بیان اینکه چه چیزی می بینیم یا حس می کنیم، زمان و انرژی کافی نداریم.

 

نوشتن استیتمنت، به ما کمک می کند تا تصاویری را که دوست داریم و یا بی عیب هستند اما ارتباطی به موضوع اصلی مجموعه ما ندارند، حذف کنیم. همچنین باعث ویرایش مجدد عکس هایی می شود که در درجه دوم اهمیت ما قرار دارند، به این علت که از موضوع اصلی مجموعه پشتیبانی می کنند و به تمرکز و تاثیرگذاری پروژه ما کمک می کنند.

 

نوشتن استیتمنت کلماتی را در اختیار ما می گذارد که باید از طریق آنها بین پروژه، دیدگاه شخصی مان و افرادی ارتباط برقرار کنیم که ممکن است چندان علاقه ای به افکار و فرآیند خلاقانه ما نداشته باشند. این امر به ویژه از نظر حرفه ای، امری مهم تلقی می شود از آنجا که مردم در صنعت عکاسی از ما انتظار دارند که بتوانیم درباره کارمان صحبت کنیم؛ در این صورت است که آنها به طور جدی از ما حمایت خواهند کرد و عکس هایمان را منتشر می کنند.

 

بعد از اینکه پیش نویسی از استیتمنت خود نوشتید، آن را با تمرینات خود به عنوان یک عکاس و مجموعه عکس هایتان، مقایسه کنید و سوالات زیر را از خودتان بپرسید:

 

 • آیا تمام ایده ها و جزئیاتی که در استیتمنت شما وجود دارد، بازتاب قابل اعتمادی از شما و سبک عکاسی شما است؟
 • آیا عکس های مجموعه شما، بیانگر چیزی بیشتر از نکات اصلی بیان شده در استیتمنت تان است؟
 • آیا عکس هایی دارید که در انتخاب های خود قرار نداده باشید؛ عکس هایی که از ایده های شما در استیتمنت تان بیشتر پشتیبانی کنند؟
 • آیا اطلاعات موجود در استیتمنت تان، بیانگر اهداف آینده یا فعلی شما است؟
 • به همین ترتیب آیا استیتمنت شما، دربرگیرنده ایده های قبلی تان است؛ ایده هایی که ممکن است تاکنون تغییر کرده باشد یا اینکه هنوز هم ممکن است به آنها وابسته باشید؟

 

تلاش برای نوشتن استیتمنت، به ما کمک می کند تا مشخص کنیم که دقیقا عکس هایمان برای ما چه معنی ای می دهند. همان طور که قبلا هم به این موضوع اشاره کردیم، از آنجاکه ارتباط ما با عکس هایمان ممکن است به شدت تغییر کند؛ نوشتن استیتمنت، می تواند به عنوان یک معیار به ما کمک کند. در حقیقت استیتمنت، می تواند به ما کمک کند تا بدانیم که در کجای پروژه قرار داریم. همچنین می تواند تعدادی از عکس های اضافی مجموعه را نشان دهد – عکس هایی که اطلاعات جدیدی را بیان نمی کنند و در نتیجه ممکن است پروژه را تحت تاثیر قرار دهند.

 

اما ارزیابی کردن پروژه گاهی ممکن است کار دشواری باشد به این دلیل که برای دیدن عکس هایمان به صورت عینی، خیلی نزدیک به آنها هستیم. در این مواقع پرسیدن نظرات دیگران واقعا مفید است. توصیه می کنم تا از سه نفر برای ارزیابی کارهایتان استفاده کنید: ۱) کسی که به خوبی با کار شما آشنا باشد. ۲) کسی که اصلا با کار شما آشنا نباشد. ۳) کسی که دایره لغات زیادی داشته باشد، خواه با کار شما آشنا باشد خواه نباشد.

 

با این روند به دنبال ارزیابی دیگران از کارهایتان باشید:

 

 • ابتدا مجموعه عکس هایتان را به آنها نشان دهید. بعد عنوان کار و کپشن عکس ها را بگویید. اطلاعات دیگری به آنها ندهید.
 • سپس استیتمنت خود را در اختیار آنها بگذارید تا آن را بخوانند.
 • در قدم بعدی از آنها بپرسید که آیا آنچه در تصاویر می بینند با چیزی که در استیتمنت بیان می شود، مرتبط است. سپس آنها را تشویق کنید تا با پاسخ دادن به این سوالات بازخورد مناسبی به شما بدهند:
 1. چه کلمات، عبارات یا ایده هایی در استیتمنت من، منعکس کننده دقیق آن چیزی است که در تصاویر مشاهده می کنید؟
 2. آیا ایده هایی در استیتمنت من وجود دارد که اصلا در عکس ها نشان داده نشده باشد؟
 3. آیا عکس هایی در مجموعه کار من وجود دارد که از ایده اصلی مطرح شده در استیتمنت پشتیبانی نکند؟
 4. آیا از کلماتی استفاده کرده ام که شما را گیج کند یا از موضوع اصلی دور باشد؟

 

اول فقط گوش کنید و اجازه دهید تا دیگران صحبت کنند

 

به منظور دست یافتن به پاسخ هایی عینی تر از افرادی که به ارزیابی کار شما می پردازند، از پرسیدن سوالاتی که آنها را به سمت پاسخ های خاص سوق دهد، پرهیز کنید. اجازه دهید تا مکالمه آزادانه ای بین شما برقرار شود.

 

با آنها درباره نگرانی های خاص خود صحبت کنید

 

پس از پرسیدن سوالاتی که در مطلب قبلی به آنها اشاره شده بود و به دست آوردن نظرات این افراد به طور کامل، می توانید از آنها درباره نگرانی های خاص خود سوال کنید. مثلا شاید بخواهید که جزئیات یا داستانی که در پشت عکس هایتان وجود دارد را به آنها بگویید. اجازه دهید تا روند گفتگو بر اساس عکس ها و نوشته های شما به آرامی پیش رود و توجه کنید که آنها چگونه پاسخ می دهند. شاید بخواهید از اهداف تان و یا برخی از داستان هایی که در پشت عکس ها جریان داشته برای آنها بگویید.

 

بازخورد آنها را تحلیل کنید

 

همان طورکه با گفتگو با این سه نفر می توانید به افکاری جدید دست پیدا کنید، می توانید این واقعیت را نیز درک کنید که هرکسی تمایلات و دیدگاه های خود را دارد؛ دیدگاه هایی که به تجربیات زندگی شان مرتبط است. در نتیجه، بازخوردی که یک نفر به شما می دهد ممکن است با نظرات فردی دیگر تناقض داشته باشد. بنابراین بهتر است که پس زمینه و علایق  آنها را در نظر بگیرید، همان طور که شما تغییراتی را در نظر می گیرید که آنها ممکن است برای استیتمنت تان پیشنهاد کرده باشند.

 

اگر نظرات متضادی از افراد دریافت کنید، باید به این نکته توجه داشته باشید که شاید مجموعه شما به اندازه کافی منسجم نیست. یا شاید استیتمنت شما، ایده هایی تاریخ مصرف گذشته یا اهدافی را بیان می کند که هنوز به آنها دست نیافته اید.

 

برای تحلیل نظرهای آنها وقت بگذارید. این کار از این جهت اهمیت دارد که ممکن است در روزهای آینده بتوانید با رویی گشاده ارزیابی آنها را مجددا مطالعه کنید. سعی نکنید که بازخوردی شخصی از آنها دریافت کنید و اگر چیزی نشنیدید که امیدوار بودید بشنوید، نا امید نشوید. با دیدی باز به ارزیابی مجدد عکس ها و استیتمنت خود مشغول شوید.

 

نتیجه گیری

 

استیتمنت، به توضیح دیدگاه ها، عکسی که گرفته اید و اینکه چرا آن عکس را گرفته اید، می پردازد. در حقیقت استیتمنت راهی برای مخاطبان است تا با کار شما با استفاده از رایج ترین رسانه که همان زبان است، ارتباط برقرار کنند. به شما کمک می کند تا با کلمات درباره عکس هایتان صحبت کنید خواه در جلسه ای رسمی خواه در گفتگویی دوستانه. استیتمنت به طور جدی به توانایی نوشتن شما کمک می کند و باعث می شود تا بتوانید از ایده هایی که در پشت عکس هایتان داشتید، به طور مفصل حرف بزنید. همچنین نوشتن استیتمنت می تواند ایده هایی که از تصاویرتان داشتید را به مخاطب انتقال دهد؛ ایده هایی که شاید در عکس ها نشان داده نشده باشد.