فوکوس در تاریکی | آموزش فوکوس در تاریکی در کمتر از 4 دقیقه | نورنگارReviewed by نورنگار on Jun 23Rating: 5.0اگر درحالت فوکوس بی نهایت هم نتوانستید عمل فوکوس در تاریکی را به خوبی انجام دهید و تصویر واضحی داشته باشید، حلقه فوکوس را از حالت بی نهایت فراتر ببریددر عکاسی در تاریکی شب شما دو اصل مهم در عکاسی یعنی نور و کنتراست  را نداریدو اجسامی که چشم شما ممکن است به راحتی آنها را ببینید نتوانید با دوربین آنها را ثبت کنید، ما به شما خواهیم آموخت که چگونه با فوکوس بی نهایت بتوانید با کیفیت ترین عکس ها را در تاریکی شب ثبت کنید. با مجله نورنگار همراه باشید… .چگونه با فوکوس بی نهایت در تاریکی عکاسی کنیم؟

فوکوس بی نهایت چیست؟

احتمالا اصطلاح فوکوس بی نهایت را چندین با رشنیده باشید؛ استفاده و تنظیم آن اصلا ساده نیست. به طور معمول شما وقتی این اصطلاح را میشنوید که نقطه فوکوس با دوربین فاصله ی زیادی داشته باشد؛ از نظر تکنیکی شما نمیتوانید روی نقطه بی نهایت فوکوس کنید زیرا نقطه بی نهایت قابل دیدن نیست به عبارت دیگر این نقطه جاییست که سوژه مدنظر شما و هر آنچه که پشت سر آن است واضح و قابل دیدن باشد.

از آن‌جایی که در تاریکی دوربین نمی‌تواند روی چیز خاصی فوکوس کند، فوکوس در تاریکی کار سختی است. دوربین نور و کنتراست را می‌بیند که هنگام تاریکی هیچکدام از این دو فاکتور وجود ندارند؛ ستاره‌ها ممکن است برای شما خیلی روشن باشند اما برای دوربین خیلی دور هستند و نمی‌تواند روی آن‌ها نیز فوکوس کند.

عکاسی در شب با فوکوس بی نهایتدر فوکوس بی‌نهایت دوربین روی هرچیزی که از فاصله هایپرفوکال خودش فراتر باشد، فوکوس خواهد کرد. در وبسایت ویکیپدیا در مورد این قابلیت چنین آمده است:

“…فوکوس بی‌نهایت حالتی است که یک لنز یا هر سیستم اپتیکال دیگری تصویری را از یک شی در فاصله بی‌نهایت خلق می‌کند. در این حالت تصویر در نقطه کانونی لنز ایجاد می‌شود.”

فوکوس بی نهایتبه زمان عامیانه فوکوس بی نهایت به شما این امکان را می‌دهد که روی اشیایی دورتر از فاصله‌ای که دوربینتان معمولا می‌تواند فوکوس کند فوکوس کنید. این کار بدون استفاده از سیستم فوکوس خودکار انجام می‌شود. همین موضوع باعث می‌شود این قابلیت برای عکاسی در شب مناسب باشد. در واقع با استفاده از این قابلیت مطمئن می‌شوید بدون کمک سیستم فوکوس خودکار دوربین هم می‌توانید عکس‌های واضحی بگیرید.

استفاده از فوکوس بی نهایت در تاریکی

معمولا در ثبت عکس هایی که فوکوس کردن مشکل است از این اصطلاح و تکنیک استفاده میکنیم؛ مانند عکاسی از ستاره ها، یا نورافشانی در شب و … . اگر شما قصد داشته باشید از اشیایی که در فاصله دور از شما قرار دارند عکاسی کنید بهترین نتیجه و نتیجه دلخواهتان را زمانی دریافت میکنید که با فوکوس بی نهایت عکس راثبت کنید و بهترین حالت این است که این کار را با فوکوس دستی انجام دهید

با فوکوس روی بی نهایت شما می‌توانید عکس‌های بسیار واضحی در طول شب بگیرید. همه لنزها از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کنند اما لنزهای استاندارد زیادی هستند که چنین قابلیتی دارند. لنزهای فیش‌آی، ماکرو و دیگر لنزهای تخصصی معمولا چنین قابلیتی ندارند.

فوکوس در تاریکی

برای استفاده از این قابلیت لنز خودتان را روی حالت فوکوس دستی بگذارید. سپس به اندازه‌ای حلقه فوکوس را بچرخانید که نشانگر صاف روی لنز با علامت بی نهایتی که در انتهای حلقه فوکوس قرار دارد همراستا باشد. البته بسته به برند لنزی که از آن استفاده می‌کنید ممکن است کمی این کار متفاوت باشد اما علامت بی نهایت همیشه به یک شکل استفاده می‌شود.

فوکوس دستی
حتما بخوانید : در عکاسی منظره فوکوس اتوماتیک یا دستی؟

همچنین به یاد داشته باشید که اغلب اوقات علامت بی نهایت همیشه در انتهای حلقه فوکوس قرار ندارد و حلقه فوکوس برخی لنزها نیز به صورت بی نهایت می‌چرخد. به همین دلیل مطمئن شوید که نشانگر روی لنز کاملا به صورت همراستا با علامت بی نهایت قرار دارد. با این کار مطمئن خواهید شد که وضوح تصویر شما در سطح ایده‌آلی قرار دارد.

در سیستم هایی که دارای سیستم اتو فوکوس دیگر با چرخاندن رینگ فوکوس نمیتوانید فوکوس بر بی نهایت را تنظیم کنید؛ قبل از آمدن سیستم های اتوفوکوس، میتوانستید برای به دست آوردن فوکوس بی نهایت کافی بود رینگ فوکوس را بچرخانید تا به انتهای محدوده حرکت خود برسد و یا نشانه ای از بی نهایت روی برخی از لنزها وجود داشت. دلیل اینکه فوکوس بر بی نهایت امروز سخت شده است این است که تغییری در اثر بالا رفتن دما در لنز های جدید اتفاق می افتد؛ با بالا رفتن دما و تغییرات بسیار جزئی که در اندازه قطعات لنز اتفاق افتاده، نقطه فوکوس تغییر میکند.

برخی دوربین‌ها مانند Olympus OM-D E-M1X و E-M1 Mark II نیز به شما این امکان را می‌دهند که فاصله فوکوس دستی خودتان را از قبل تنظیم کنید و مانند یکی از فوکوس در تاریکیآپشن‌های منو به آن دسترسی داشته باشید؛ با این قابلیت شما می‌توانید فوکوس را روی حالت بی‌نهایت تنظیم کنید و نگران حرکت زیاد فوکوس نباشید.

 بازنشانی فوکوس در دوربین‌های المپیوس

اگر از دوربین‌های المپیوس استفاده می‌کنید، در صورتی که فوکوس را بین حالت خودکار و دستی جابجا کنید، فوکوس ریست خواهد شد. برای غیرفعال کردن این قابلیت به منوی چرخ دنده، A4، ریست لنز مراجعه کنید و آن را خاموش کنید. در این صورت مطمئن خواهید شد که در صورتی که نور برای استفاده از حالت خودکار کافی باشد، می‌توانید دوباره بدون نیاز به فوکوس دوباره در تاریکی به حالت دستی برگردید.

دوربین‌ ها ی بدون‌آینه
حتما بخوانید : در سال ۲۰۱۹ دوربین‌های بدون‌آینه به چه سمتی می‌روند؟

نکته پایانی

درصورتی که درحالت فوکوس بی نهایت هم نتوانستید عمل فوکوس در تاریکی را به خوبی انجام دهید و تصویر واضحی داشته باشید، کمی حلقه فوکوس را از حالت بی نهایت فراتر ببرید زیرا ممکن است نقاط فوکوس بی‌نهایت در دمای بالا جابجا شوند. روی برخی لنزها نیز مانند لنزهای کانن علامت جبران بی نهایت وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید فاصله‌های مختلفی را انتخاب کنید.

فوکوس در تاریکیهنگام عکاسی در تاریکی بهتر است از یک سه پایه استفاده کنید. استفاده از سه پایه علاوه بر اینکه وضوح تصویر را بالا می‌برد و فوکوس در تاریکی را راحت‌تر می‌سازد، کمک می‌کند مطمئن شوید که دوربین هنگام گرفتن عکس ثابت است. داشتن سه پایه برای گرفتن عکس‌های منظره ضروری است زیرا باید برای عکاسی از صحنه‌های تاریک شاتر دوربین برای مدت بیشتری باز باشد.

علاوه بر فوکوس در تاریکی، فوکوس بی نهایت برای عکاسی در طول روز هنگام استفاده از فیلترهای ND برای خلق تصاویر Long Exposure نیز به شما کمک می‌کند.

عکاسی لانگ اکسپوژر

درنهایت نیز به یاد داشته باشید که تمام تنظیمات مربوط به کاهش نویز را در دوربین خودتان غیرفعال کنید، زیرا ممکن است باعث شوند تصاویر شما نسبت به واقعیت نرم‌تر به نظر برسند.

فوکوس بی نهایت به جز برای فوکوس در تاریکی ، هنگام عکاسی Long Exposure، عکاسی از آتش بازی و دیگر صحنه‌هایی که در شب رخ می‌دهند بهترین راهکار است. با این قابلیت دیگر نیازی نیست یک نقطه فوکوس مشخص کنید و یا به سیستم اتوفوکوس خودتان امیدوار باشید.

در نهایت میتوان گفت اگر شما شناخت کامل از تجهیزات خودتان و کارکرد های لنزتان داشته باشید میتوانید به راحتی در تنظیم فوکوس برای بی نهایت موفق شوید.