نمایش دادن همه 8 نتیجه

نور تاثیر به‌سزایی در عکاسی و فیلمبرداری دارد. اینطور نیست که فقط یک وسیله جانبی برای نورپردازی بخرید و آن را هر جا که خواستید بگذارید. اگر به خوبی بتوانید نور را هنگام عکاسی تنظیم کنید؛ نه تنها نیاز به ویرایش نخواهید داشت، بلکه کیفیت و شفافیت تصاویر و ویدیوهایی که ثبت می‌کنید نیز بالاتر می‌رود. با توجه به میزان تاریکی فضای عکاسی، محل قرار گرفتن سوژه و عکاس و سایر مواردی که به روی عکاسی و فیلمبرداری تاثیرگذارند، شما باید بتوانید تابش نور را از سمتی انجام دهید که جوانب مختلفی را پوشش دهد و بهترین کیفیت را برای کار شما بهمراه داشته باشد. به همین جهت است که آموزش نورپردازی یکی از اصول مهمی است که باید برای تبدیل شدن به یک عکاس حرفه‌ای طی کنید.

آموزش نورپردازی در عکاسی
نور یک عامل کلیدی برای ساخت یک تصویر زیبا و موفق است. آنچه ما در نور طبیعی از یک تصویر می‌بینیم با آنچه در دوربین عکاسی با همان مقدار نور ثبت می‌شود متفاوت است. بنابراین به یک نورپردازی جانبی نیاز است تا میزان روشنایی و تاریکی یک عکس به خوبی ثبت شود. برای این کار نه تنها محل قرار گرفتن نور اهمیت دارد بلکه شدت کم و زیاد بودن نور و حتی گاها رنگ نور برای یک عکاسی حرفه ای مهم خواهد بود. تمامی اینها نکاتی هستند که در دوره‌ها و آموزش‌های مرتبط با نورپردازی در عکاسی به طور کامل آموزش داده میشود تا در پایان دوره بدون نگرانی بدانید چطور نور را برای یک عکاسی با بهترین بافت، شادابی رنگ و درخشندگی سوژه تنظیم کنید.

آموزش نورپردازی در فیلمبرداری
شاید فتوشاپ به شما کمک کند تا حدی میزان نور از دست رفته یا نور زیادی که در یک عکس وجود دارد را ویرایش کنید، اما تغییر چنین چیزی در یک ویدیو کار دشوارتری است. بنابراین آموزش نورپردازی در فیلمبرداری به مراتب مهم‌تر و پرچالش‌تر از نورپردازی در عکاسی است. هرچند هر دو مرحله برای کار با دوربین و نور مهم هستند. در فیلمبرداری، سوژه یا دوربین در حرکت هستند و همانند عکاسی فقط نیاز به یک شات ندارید. پس باید نور طوری تنظیم شود که طی حرکت، سایه‌ای در تصویر ایجاد نشده و همه چیز یکدست و یکسان دیده شود. بنابراین نورپردازی در دوره آموزش فیلمبرداری متفاوت از عکاسی است و یادگیری نورپردازی در عکاسی برای یک کار حرفه‌ای ویدیویی کافی نیست.
آموزش حضوری نورپردازی
دوره‌های آموزش نورپردازی نورنگار به طرق مختلفی برگزار می‌شود که مهم‌ترین آن دوره حضوری آموزش نورپردازی است. این دوره برای افرادی که تمایل دارند به طور عملی و در حضور اساتید نکات مربوط به نورپردازی را یاد بگیرند مناسب است. در حقیقت مزیت اصلی حضوری بودن این دوره، یادگیری عملی و مشاهده نتیجه آن در همان لحظه است. علاوه بر اینها، حضور استاد حین یادگیری عملی کمک می‌کند مشکلات و سوالاتی که پیرامون این حرفه بوجود می‌آید برطرف شود. بنابراین اگر از جمله افرادی هستید که زمان کافی برای شرکت در کلاس حضوری را دارید، این دوره آموزشی می‌تواند برایتان بسیار مفید باشد.
آموزش آنلاین نورپردازی
طی سال‌های اخیر، آموزش آنلاین رونق بسیاری پیدا کرده است. بسیاری از دوره‎های آموزشی به صورت آنلاین برگزار شدند و همین موجب شد تا افرادی که فرصت شرکت در کلاس حضوری را ندارند با آرامش بیشتری بتوانند حرفه مورد نظرشان را یاد بگیرند. در آموزش آنلاین نورپردازی نیز تمامی سرفصل‌ها و مواردی که در یک دوره حضوری آموزش داده می‌شود در اختیارتان قرار می‌گیرد. در آموزش آنلاین نیز شما با اساتید دوره در ارتباط خواهید بود و سؤالات خود را مطرح کرده و پاسخ آن را همان زمان می‌گیرید. بنابراین اگر از جمله افرادی هستید که به دلیل مشغله کاری یا موارد دیگر فرصت شرکت در کلاس حضوری را ندارید، آموزش آنلاین نورپردازی نورنگار می‌تواند به شما کمک کند هرآنچه درباره نورپردازی مورد نیاز است را بیاموزید.
آموزش ویدئویی نورپردازی
آموزش ویدیویی همانند یک کلاس ضبط شده است. بنابراین هر چه در یک کلاس آموزشی به صورت حضوری یاد می‌گیرید در آموزش ویدیویی نیز در اختیارتان قرار می‌گیرد. مزیت آموزش ویدیویی این است که دیگر زمان و مکان یادگیری نورپردازی بعهده خودتان خواهد بود چرا که نه نیاز به حضور در کلاس دارید نه آنلاین بودن در زمانی خاص. بنابراین شما با برنامه ریزی شخصی خودتان نسبت به یادگیری نورپردازی اقدام خواهید کرد اما تمامی نکات آموزشی توسط ویدیوهای آموزشی نورنگار در اختیارتان قرار داده می‌شود.

 
دوره آموزش نورپردازی در عکاسی و فیلم‌برداری | آکادمی نورنگار
معمولاً تمام انسان‌ها به تلفن‌های هوشمند دارای دوربین و یا دوربین‌های عکاسی دسترسی دارند؛ به همین جهت حداقل برای یک‌بار عکسی گرفته‌اند و یا فیلمی ضبط کرده‌اند. هنر عکاسی و فیلم‌برداری یکی از هنرهای پرکاربردی است که در زندگی روزمره افراد جا دارد. سال‌ها است که مردم برای ثبت خاطرات، حفظ یادگاری و ساخت یک آلبوم خاطره‌انگیز عکس و فیلم از خود، خانواده و دوستانشان تلاش می‌کنند. عکس‌ها و فیلم‌هایی که به‌صورت روزانه و معمولی ثبت می‌کنید، معمولاً کیفیت کافی، نوردهی مناسب، زاویه خوب و… در آن‌ها رعایت نمی‌شود؛ ازاین‌رو شما برای ثبت عکس‌ها و ضبط فیلم‌های حرفه‌ای‌تر و باکیفیت‌تر به یک عکاس و فیلم‌بردار نیاز دارید. درصورتی‌که خودتان به این هنر علاقه دارید می‌توانید با شرکت در آکادمی‌های معتبر آموزش ببینید. در آموزشگاه‌های معتبر انواع عکاسی، تکنیک‌های عکاسی، تکنیک‌های فیلم‌برداری، آموزش نورپردازی در فیلم‌برداری، آموزش نورپردازی عکس پرسنلی و…  به شما آموزش داده می‌شود.

شاید بپرسید نورپردازی در عکاسی چیست؟ یا اینکه نورپردازی در فیلم‌برداری و عکاسی چه تأثیری دارد؟ برای دریافت پاسخ این سوالات، تا انتتهای این مطلب با ما همراه باشید.
کاربرد نور در عکاسی
پیش از آنکه در مورد انواع نورپردازی در عکاسی پرتره، آموزش نورپردازی در فیلم‌برداری، نورپردازی عکاسی در خانه و… صبحت کنیم، بهتر است مرحله‌به‌مرحله پیش رفته و با کاربرد نور در این هنر آشنا شوید. نور به‌غیراز آشکارسازی سوژه و مستعد ساختن آن، کاربردهای دیگری نیز دارد؛ این کاربردها عبارت‌اند از:
1.    حالت دادن به ‌عکس توسط نور
به طور معمول حالت یا فضای یک سوژه عکاس را برای ثبت عکس از آن ترغیب می‌کند، نه خود سوژه. نور می‌تواند حالت یک فضا را دستخوش تغییرات دل‌پذیر و خوبی کند. گاهی برخی از فضاها در نور کم و برخی در نور بیشتر زیبایی و جلوه بیشتری را برای عکاسی از یک سوژه ایجاد می‌کنند. فضایی که دارای حالتی زیبا و نور مناسب باشد، نتیجه عکاسی را مطلوب‌تر خواهد کرد.
2.    نور و نشان‌دادن حجم و عمق
هنگامی که یک عکاس می‌خواهد عمق یک عکس را ثبت کرده و به نمایش گذارد، باید بتواند تصویری سه‌بعدی از سوژه ایجاد کند. عکاس می‌تواند برای سه‌بعدی کردن یک تصویر، از نور استفاده نماید. یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فردی که نور دارد، حجم و عمق بخشیدن به فضا برای ثبت عکس است. به طور مثال نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی به ایجاد یک فضا و تصویر سه‌بعدی از محصول کمک می‌کند.
3.    ایجاد سایه‌ها
تکنیک سایه‌ها در عکاسی، تکنیکی است که کاملاً به نور وابسته است. قطعاً از کودکی تاکنون هنگام راه‌رفتن زیر نور خورشید و ماه، سایه خود را بر روی زمین دیده‌اید و گاهی حتی با سایه خود بازی کردید. تغییر و تحولات وضع نور و سایه‌هایی که ایجاد می‌شود به موقعیت منبع نور در آسمان و شدت و ضعف آن ارتباط دارد. گاهی مشاهده کرده‌اید که سایه شما کوتاه و گاهی بلند است؛ هنگامی که خورشید در حوالی ظهر بالای سر شما قرار می‌گیرد موجب ایجاد سایه‌های کوتاه و کدر شده و هنگام صبح و پایان بعدازظهر سایه شما کشیده‌تر و شفاف‌تر است. به همین ترتیب باید برای استفاده از نور در عکاسی، به زمان و موقعیت منبع نور توجه کنید تا سایه‌های زیباتری را ثبت نمایید.
4.    ایجاد طرح‌های سیاه‌وسفید با نور
نور می‌تواند طرح‌های سیاه‌وسفید ایجاد کند؛ به طور معمول عکس‌هایی با نورپردازی این چنینی، طرف‌داران بسیاری دارد. تأثیر و کاربرد نور در این طرح‌ها این‌گونه است که قسمت‌های پرنور سوژه سفید و قسمت‌های پر سایه آن، سیاه ثبت می‌شود. یکی از انواع سبک‌های عکاسی که بسیار محبوب است، عکاسی شیاه و سفید محسوب می‌شود؛ برای ثبت این عکس‌ها از نورپردازی خاصی استفاده می‌شود. نورپردازی در عکاسی پرتره گاهی به سبک سیاه و سفید است که موجب ثبت تصاویر سیاه و سفید می‌شود.
5.    نور و بافت و جزئیات یک سوژه
یکی از کاربردهای نور در عکاسی نشان‌دادن یا پوشاندن بافت و جزئیات یک سوژه است. درصورتی‌که نور از روبه‌رو بتابد، موجب می‌شود جزئیات و بافت سوژه کم‌تر نمایان شود؛ درصورتی‌که قصد ثبت جزئیات و بافت یک سوژه همچون اجزاء صورت، پرهای یک پرنده و یا موارد مشابه را دارید، باید نور از بالا یا کنار همان حالت نیم‌رخ به سوژه تابانده شود.
 انواع نورپردازی در عکاسی و فیلم‌برداری
عکاسان و فیلم‌برداران برای ثبت عکس و ضبط فیلم، از دو نوع نور استفاده می‌کنند؛ در حالت اول نور تابیده شده بر سوژه مصنوعی است و در حالت دوم از نور طبیعی استفاده می‌شود؛ گاهی نیز از نور طبیعی و نور مصنوعی به‌صورت هم‌زمان استفاده می‌کنند تا جذابیت و جلوه بیشتری به قاب عکس ببخشند.
1.    نور طبیعی
یکی از انواع نورپردازی در عکاسی و فیلم‌برداری، نورپردازی است که توسط نورهای طبیعی انجام می‌شود؛ منظور از نور طبیعی، نورهای تابیده شده از منابع نوری طبیعی همچون خورشید و ماه است. نور حاصل از خورشید در زمان‌ها، مکان‌ها و شرایط مختلف متفاوت است؛ به‌عنوان‌مثال در یک روز آفتابی شما از روشنایی کامل برخوردار هستید و در یک روز ابری این شرایط متفاوت خواهد بود. به طور معمول عکاسی و فیلم‌برداری در هنگام روز و زیر نور خورشید دارای ساعات طلایی است که عکاسان و فیلم‌برداران باتوجه‌به این ساعات طلایی به کار خود می‌پردازند.
2.    نور مصنوعی
یکی دیگر از نورهای مورداستفاده در نورپردازی عکاسی در خانه، نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی فیلم‌برداری و… نورهای مصنوعی هستند. منظور از نورهای مصنوعی، نورهایی است که توسط انسان با استفاده از وسایل گوناگون تولید می‌شود. در آتلیه‌های عکاسی و فیلم‌برداری و دیگر فضاها قطعاً برخی از این تجهیزات را دیده‌اید. فلاش‌های استودیویی می‌توانند نور موردنیاز برای ثبت یک عکس و ضبط یک فیلم ایجاد نمایند.

همان‌طور که ذکر شد گاهی برای نورپردازی بهتر در عکاسی و فیلم‌برداری از نورهای طبیعی و مصنوعی به‌صورت هم‌زمان استفاده می‌شود. در آکادمی‌های عکاسی و فیلم‌برداری تمام این موارد با  جزئیات به شما آموزش داده می‌شود تا بتوانید بهتر از نورهای طبیعی و مصنوعی استفاده نمایید تا اثر زیباتر و باکیفیت‌تری را ثبت و ضبط نمایید.
تجهیزات موردنیاز برای انواع نورپردازی در فیلم‌برداری و عکاسی
برای ضبط فیلم‌های حرفه‌ای، ثبت عکس‌های باکیفیت و نورپردازی مناسب، به تجهیزات خاصی نیاز دارید؛ به طور معمول گران‌ترین و مجهزترین تجهیزات، مخصوص استفاده در آتلیه‌ها است. همچنین در عکاسی و فیلم‌برداری تبلیغاتی و صنعتی نیز از گران‌ترین و باکیفیت‌ترین تجهیزات استفاده می‌شود.
1.    دوربین باکیفیت
برخورداری از یک دوربین باکیفیت، مهم‌ترین اصل در عکاسی و فیلم‌برداری است. امروزه دوربین‌های پیشرفته بسیاری با برندهای مختلف در بازار ارائه شده است. یک دوربین باکیفیت می‌تواند در نورپردازی و کیفیت عکس و فیلم تأثیر فراوانی گذارد.
2.    سه‌پایه مناسب
برای این‌که بتوانید به‌صورت حرفه‌ای فیلم‌برداری و عکاسی کنید، به یک سه‌پایه برای دوربین خود نیاز دارید. استفاده از سه‌پایه موجب جلوگیری از لرزش دوربین و تار شدن عکس و فیلم شما می‌شود؛ همچنین ثابت بودن دوربین باعث می‌شود که پس از یافتن یک فضای مناسب نورپردازی‌شده، آن را از دست ندهید.
3.    انواع لنزها
لنزهای یک دوربین به چشمان آن معروف هستند؛ به‌طوری که بدون لنزها کار عکاسی و فیلم‌برداری بیهوده خواهد بود. یکی از مؤثرترین فاکتورها در عکاسی و فیلم‌برداری لنز مناسب دوربین محسوب می‌شود. تاکنون لنزهای گوناگونی همچون لنزهای فیکس، لنزهای واید، لنزهای تله، لنزهای فیش آی، لنزهای نرمال و ماکرو طراحی و به بازار ارائه شده است. شما می‌توانید متناسب با نیاز خود لنز مناسب را تهیه نمایید. در آکادمی‌های آموزش عکاسی و فیلم‌برداری انواع لنزها، کاربردها و نوع استفاده از آنها را به شما آموزش می‌دهند.
4.    نورسنج
نورسنج ابزاری مهم در آتلیه‌ها و فضاهای مختلف است که به‌منظور سنجش بهتر نور مورداستفاده قرار می‌گیرد. عکاس و فیلم‌بردار با استفاده از نورسنج می‌تواند به‌درستی تنظیمات نور مثلثی را انجام دهد. در آکادمی‌های معتبر برای هر یک انواع نورپردازی در عکاسی، آموزش نورپردازی عکس پرسنلی، نورپردازی عکاسی در خانه، نورپردازی برای فیلم‌برداری و… نورسنجی خاص را به شما معرفی می‌کنند.
5.    فلاش متر
نوعی نورسنج وجود دارد که به فلاش متر شهرت دارد. تفاوت فلاش متر با نورسنج در کارکرد آنها است؛ تفاوت اصلی این دو وسیله در مدت بسیار کوتاه تابش نور فلاش  است که فلاش‌متر دارای مدت زمان کوتاه تری از نورسنج است.
6.    فیلترها
یکی از ابزارهای جانبی مورداستفاده در نورپردازی عکاسی و فیلم‌برداری، برای اصلاح و بهبود فضای رنگ، انواع فیلترها هستند. شرکت‌ها و برندهای مختلفی که در این حوزه فعالیت می‌کنند فیلترهای متنوعی با کاربردهای گوناگون طراحی و تولید کرده‌اند. از جمله فیلترهای پرکاربرد می‌توان به فیلتر گرادیانت، فیلتر DN،  فیلتر UV، فیلتر دیفیوزر، فیلتر پلاریزه و… اشاره نمود. برای نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی و دیگر سبک‌ها باید به فیلتر دوربین خود توجه نمایید‌.
7.    اسنوت
یکی دیگر از ابزارهای جانبی مورداستفاده در نورپردازی عکاسی و فیلم‌برداری، اسنوت یا خرطومی است که به‌منظور هدایت نور به شکل متمرکز کاربرد دارد. نور پس از گذر کردن از مجرای باریک اسنوت، به شکل نواری باریک خروج پیدا می‌کند. نوری که از این ابزار خارج می‌شود به‌صورت کنترل شده است و عکاس و فیلم‌بردار می‌توانند سطح محدودی از سوژه را با آن نورپردازی کنند.
8.    فلاش استودیو
یکی از ابزارهای مورداستفاده در انواع نورپردازی در عکاسی پرتره، نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی، نورپردازی در فیلم‌برداری و… فلاش‌های استودیویی هستند. فلاش‌های استودیو مانند فلاش‌های دوربین هستند و تفاوت آنها در قدرتی است که دارند. انواع فلاش‌های استودیو از لحاظ روشنایی با یکدیگر تفاوت دارند. مکانیسم این فلاش‌ها به صورتی است که انفجارهای نوری بسیار کوتاهی را تولید می‌کنند و از سرعت شارژ بالایی برخوردار هستند. محاسبه قدرت فلاش‌های استودیو برحسب وات بر ثانیه یا ژول انجام می‌شود. اکثر مدل‌های این ابزار خروجی قابل تنظیم برای کاهش شدت نور دارند. هالوژن، لامپ‌های LED و زنون منابع نوری این ابزارها هستند.

فلاش‌ها یا استروب لایت‌ها دارای دو دسته فلاش استودیویی ثابت و فلاش پرتابل به معنای قابل‌حمل هستند. فلاش‌های پرتابل نیز به سه دسته  فلاش‌های قابل اتصال بر روی سه‌پایه، رو دوربینی و فلاش‌های رینگی تقسیم می‌شوند. در آموزش نورپردازی عکس پرسنلی، آموزش نورپردازی در فیلم‌برداری و سایر آموزش‌ها که آکادمی‌ها دوره برگزار می‌کنند، کار با این فلاش‌ها به شما آموزش داده می‌شود.
9.    مدیفایر
از مدیفایر برای تغییر نور و اصلاح نور در عکاسی و فیلم‌برداری استفاده می‌شود. این وسیله می‌تواند موجب تغییر در کیفیت نور ساطع شده از فلاش‌ها و سایر نورهای استودیویی شود؛ برای مثال با استفاده از یک رفلکتور که یکی از انواع مدیفایر است می‌توانید نور را بر روی صورت سوژهٔ خود متمرکز نمایید، یا همچنین سافت‌باکس‌ها نیز به‌منظور تولید نورهای نرم‌تر، نور را پخش می‌کنند.
تکنیک‌های نورپردازی در فیلم‌برداری
برای آموزش نورپردازی در فیلم‌برداری باید با تکنیک‌های نورپردازی آشنا شوید؛ موارد مختلفی که موردنیاز شما است که در این بخش به آن‌ها پرداخته شده است.
1.    تکنیک نورپردازی سه نقطه‌ای
در این تکنیک سه نور اصلی، نور پشتی و نور تلطیف‌کننده مورداستفاده قرار می‌گیرد.

نور اصلی: این نور روبه‌پایین است و تنظیم آن باید در زاویه ۴۵ درجه با سوژه انجام شود.
نور تلطیف‌کننده: این نور برخلاف جهت نور اصلی است که در زاویه ۴۵ درجه با سوژه تنظیم می‌شود.
نور پشتی: تابش این نور به سمت سر و شانه‌های سوژه از پشت سر و بالا، روبه‌پایین است. درصورتی‌که این نور در زاویه 45 درجه با سوژه تنظیم شود، می‌تواند موجب ایجاد هاله‌های نورانی شود که سوژه را از پشت سر جدا خواهد کرد.

2.    تکنیک نورپردازی جانبی
یکی از تکنیک‌های انواع نورپردازی در عکاسی و فیلم‌برداری تکنیک نورپردازی جانبی است؛ این تکنیک نور به‌صورت موازی ورود پیدا می‌کند و از طرفین به سوژه تابیده می‌شود. این نور فضای مربوطه را پر خواهد کرد و در فیلم‌برداری موجب ایجاد حس و حال خوب و دراما می‌شود.
3.    تکنیک نورپردازی طبیعی
در تکنیک نورپردازی طبیعی، نور به حرکت نیاز ندارد؛ زیرا در طول شبانه رو در حال حرکت هستند. مکان، بازه‌های زمانی و شرایط آب‌وهوایی در فرایند فیلم‌برداری باید مورد بررسی قرار گیرند.
4.    تکنیک نورپردازی بازگشتی
استفاده از نور بازگشتی موجب می‌شود بتوانید نور را در ناحیه بزرگ‌تری به شکل مساوی پخش نمایید. درصورتی‌که از این تکنیک به شکل صحیح استفاده شود، نور بازگشتی می‌تواند به‌عنوان نور پرکننده، نور نرم، نور جانبی، نور بالای سر و حتی نور پشت سوژه نیز کاربرد داشته باشد.
5.    تکنیک نور کلیدی
به منبع نور اصلی که در فیلم‌ها، ویدئوها و عکاسی استفاده می‌شود نور کلیدی می‌گویند. می‌توان گفت این نور که به‌صورت مستقیم بر روی سوژه تابانده می‌شود، شدیدترین نور موجود در صحنه محسوب می‌شود. نور کلیدی در واقع یک ابراز نیست، بلکه یک منبع نوری است که ممکن است لامپ و یا حتی فلاش نصب شده بر روی دوربین باشد. در آموزش نورپردازی عکس پرسنلی و سایر سبک‌های عکاسی و فیلم‌برداری تکنیک تنظیم نور کلیدی توسط اساتید آکادمی‌ها به شما آموزش داده می‌شود.
6.    تکنیک نور پرکننده
ممکن است هنگامی که  از نور کلیدی استفاده می‌کنید، متوجه سایه‌هایی که بر روی سوژه ایجاد می‌شود شده باشید. برای این‌که بتوان این سایه‌ها را حذف کرد، از نور پرکننده استفاده می‌شود. در اکثر اوقات، منبع نور پرکننده را روبروی منبع نور کلیدی، برای متعادل‌سازی  نور و خنثی‌کردن سایه‌ها قرار می‌دهند؛ شدت نور ساطع شده از این منبع  کم‌تر از نور کلیدی است. آموزش نورپردازی در فیلمبرداری و عکاسی نحوه استفاده از این نورها به‌صورت کامل و کاربردی در آکادمی نور نگار انجام می‌شود.