Reviewed by نورنگار on Mar 12Rating: 5.0این یکی از ارزان‌ترین تجهیزات جانبی است که هر عکاس باید یکی از آن‌ها را داشته باشد. رفلکتور‌ها، ابزارهای ساخته شده از پارچه‌های براق رنگ هستند که می‌توانید آن‌ها را با یک فنر (مانند سایه‌بان جلوی شیشه اتومبیل‌ها) به سرعت باز کرده یا دوباره جمع کنید. عکاسی پرتره، محصولات، غذاها ، گل‌ها و … فرقی ندارد تمامی انواع عکاسی ، با رفلکتور‌ها نتیجه بهتری دارند. رفلکتور‌ها همان‌طور که از نام آن‌ها مشخص است، کار انعکاس یا بازتاب نور را انجام می‌دهند.  در ادامه کاربردهای رفلکتور را بیان خواهیم کرد. .رفلکتور را دست کم نگیرید

یک رفلکتور ۵ لایه می‌تواند تمام نیاز شما را برطرف کند و به شما کمک کند تا نور را اصلاح کنید، و از نور موجود به شکل یک جادو در عکس‌هایتان استفاده کنید. رفلکتور یک ابزار کاربردی برای هر عکاسی است که وقتی از آن استفاده کنید و کاربردهای رفلکتور و تاثیر آن بر روی کارتان ببینید هرگز حاضر نیستید به روزهای قبل از استفاده رفلکتور برگردید.

 

 

و اما رفلکتور ۵ کاره چه کاربردهایی دارد:

 

۱-منبع اصلی نور: اگر نور شدیدی از پشت سر می‌تابد ،سوژه را پشت به نور قرار داده و نور را با رفلکتور به سمت سوژه بازتاب دهید تا صورتش روشن شود. شما نور نرم خوبی بر روی صورت او، و نور حاشیه ای چشمگیری در پشت سر سوژه به دست خواهید آورد. برای تاثیر بهتر، از رفلکتور نقره‌ای برای ایجاد نوری شبیه نور خورشید ، یا از طرف سفید از نزدیک برای به دست آوردن یک ظاهر نرم تر استفاده کنید.

 

کاربردهای رفلکتور

 

۲-نور پر کننده: شاید مهم‌ترین مورد کاربردهای رفلکتور ، استفاده به عنوان یک نور fill light یا پرکننده ملایم برای پرتره باشد. فرقی نمی‌کند شما در حال عکاسی در نور مستقیم خورشید، سایه ، زیر آسمان ابری و یا در استودیو باشید، می توانید از رفلکتور ۵ کاره خود به راحتی استفاده کنید و به راحتی نور اضافی به سایه‌ها بتابانید. رفلکتورها به عنوان یک نور پُر کننده خیلی خوب عمل می‌کنند، زیرا بر منبع نور اصلی شما غلبه نخواهند کرد و خودشان نیز باعث ایجاد سایه نمی‌شوند.

 

کاربردهای رفلکتور

 

اگر رفلکتور ۵ کاره داشته باشید، می‌توانید از سطح سفید آن برای به دست آوردن یک حالت نرم‌ و طبیعی‌ ، از طرف نقره‌ای برای به دست آوردن یک حالت آینه‌ای تر، و از طرف طلایی برای اضافه کردن کمی گرما به ترکیب بندی خود استفاده کنید.

 

کاربردهای رفلکتور

 

۳-مسدود کردن نور: رفلکتور سیاه در رفلکتور ۵ کاره شما یکی از پر استفاده ترین از ۵ لایه است. گاهی اوقات شما برای عکاسی در سایه زیر یک درخت هستید، و تنها یک پرتوی آفتاب کوچک مزاحم راه خود را در میان برگ ها باز می کند تا گوش چپ سوژه شما را روشن کند. وقتی این اتفاق می افتد، رفلکتور خود را به یک مسدود کننده نور تبدیل کنید.

 

کاربردهای رفلکتور

 

یا اگر در برف در یک روز ابری در حال عکاسی باشید، نور شما فوق العاده تخت است، چون نور در همه جهات با اندازه تقریبا برابر خواهد آمد. اگر می‌خواهید جزئیات سوژه شما کمی مشخص‌تر باشند، می‌توانید رفلکتور سیاه را در مقابل سوژه خود در یک طرف دوربین نگه دارید تا کمی از نور را مسدود کنید، و کمی سایه‌های نرم و ظریف به آن اضافه کنید. هرچه صفحه سیاه را نزدیک تر نگه دارید،سایه ها بیشتر و تاریک‍تر خواهند بود.

 

کاربردهای رفلکتور

 

۴-سافت‌باکس: ممکن است پیش بیاید که شما بخواهید از اسپیدلایت خود استفاده کنید و نیاز داشته باشید نور خود را نرم کنید اما سافت باکس نداشته باشید(دلیلی هم ندارد در هر مکانی سافت باکس همراه خود داشته باشید) در این لحظه، رفلکتور ۵ کاره به کمک شما خواهد آمد.

 

کاربردهای رفلکتور

 

در این حالت شما می توانید رفلکتور پخش کننده (دیفیوزر) را مقابل نور قرار دهید تا مثل یک سافت باکس نور را نرم کند.

 

۵-ایجاد سایه: گاهی اوقات شما می خواهید سایه‌ها را عمیق‌تر کنید. می‌توانید سوژه را جلوی یک پس‌زمینه سفید بگذارید و در مقابل نور اصلی خود یک رفلکتور نقره‌ای قرار دهید. با رفلکتور نقره‌ای بیشتر نور به سمت سوژه برمی‌گردد و سایه مد نظرتان ایجاد خواهد شد. ولی اگر در عکس سایه‌های عمیق تر و بهتری احتیاج دارید، از رفلکتور سیاه استفاده کنید تا تصاویر دراماتیک و تاثیرگذارتری ثبت کنید.

 

کاربردهای رفلکتور

 

قطعا رفلکتور کاربردهای بسیار دیگری خواهد داشت و این ۵ مورد اساسی ترین آنها بودند. شما می‌توانید از کاربردهای رفلکتور برای باد زدن مدل خود برای گرفتن عکس‌های زیبا، برای ایجاد سایه وقتی احتیاج به استراحت حین عکاسی در محیط باز دارید، وقتی می‌خواهید روی زمین بشینید برای اینکه لباستان کثیف شود می‌توانید از رفلکتور به عنوان زیر انداز استفاده کنید. همچنین می‌توانید رفلکتورها را به عنوان بک گراند در پشت سر سوژه استفاده کنید.

 

کاربردهای رفلکتور

 

هر کسی ممکن است در تجربه‌های عکاسی به استفاده جدیدی از کاربردهای رفلکتور خود پی ببرد. رفلکتور برای شما چه کاربردهایی داشته است؟ تجربیات خودتان را در باکس نظرات با ما در میان بگذارید.