عکاسی پرتره – 16 نکته مهم برای ایجاد پرتره‌های عالی

 

نقاشی‌های پرتره که برای اولین بار توسط هنرمندانی مانند پیکاسو ترسیم شدند دارای تاریخچه‌ای گسترده در روایت داستان‌ها هستند. عکاسی پرتره شکل مدرن همین تکنیک است اما در عین حال که به تلاش بسیار کمتری نسبت به نقاشی نیاز دارد، ثبت حالات و احساساتی که عکاسی پرتره خوب را تشکیل می‌دهند، زمان بر است.

 

 

عکاسی پرتره چیست؟

عکاسی پرتره، هنر ثبت شخصیت ذاتی سوژه در یک عکس است. یک عکاسی پرتره خوب نتیجه ترکیب تکنیک مناسب با قدرت بیان هنرمند است.

تکنیک: استفاده از تنظیمات صحیح دوربین، ترکیبات، زاویه ها، نورپردازی پس زمینه و ژست ها.

هنر: مربوط به ثبت یک پرتره خیره کننده است که احساسات را در بینندگان برانگیخته و توجه آنها را به خود جلب می‌کند.

در‌ حالی که این تعریف عجیب تا حدودی اصول اولیه را پوشش می‌دهد ، عکاسی پرتره چیزی فراتر از فقط کلیک کردن برای گرفتن عکس افراد است.

یک عکاسی پرتره عالی به همان اندازه ای که پیرو قوانین و دستورالعمل ها است همان قدر نیز در مورد شکستن قالب‌ها است. ما لیستی جامع از بهترین شیوه ها و تکنیک های گرفتن پرتره‌های خوب را برای شما گردآوری کرده‌ایم.

 

 

1) روی سوژه تمرکز کنید

سوژه، مهمترین جنبه عکاسی پرتره است. فراهم کردن شرایطی که در آن سوژه با شما احساس راحتی کند یک عامل اساسی برای یک عکاسی پرتره موفق است. قبل از عکاسی وقت بگذارید و با سوژه خود ارتباط برقرار کنید و در صورت امکان، وی را از نزدیک ملاقات کنید. بهترین کار این است که یکدیگر را بشناسید و اجازه دهید سوژه سبک عکاسی شما و اینکه دقیقاً در عکاسی به دنبال چه چیزی هستید را بداند. ایده‌های خود را در مورد عکاسی با سوژه در میان بگذارید و اولویت‌ها و توانایی های وی را در پروسه عکاسی خود لحاظ کنید.

 

 

2) مکان مناسب را پیدا کنید

مکانی که برای عکاسی پرتره انتخاب می‌کنید تأثیر بسزایی در نتایج نهایی خواهد داشت. عکاسی در فضای باز با نور طبیعی بهترین نتایج را ایجاد می‌کند اما چالش‌های زیادی را به همراه دارد. شما باید با توجه به آب و هوا‌، زمان روز و تغییر نور و شرایط محیطی در طول روز برنامه‌ریزی کنید.

از عکاسی در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید زیرا سایه های تند ایجاد می‌کند و     می تواند باعث جمع شدن چشمان سوژه در عکس شود. صبح ها یا بعد از ظهرها که نور خورشید نرم‌تر شده و درخشش آن گرم، طبیعی و دوست داشتنی است را انتخاب کنید.

اگر در فضای داخلی عکاسی ‌کنید می‌توانید کنترل بسیار بیشتری را اعمال کنید. شما باید تنظیمات نورپردازی پرتره خود را به درستی برنامه‌ریزی کنید تا حال و هوای عکسبرداری، لباس مدل و پس زمینه را تکمیل کند.

 

 

3) به درستی ژست گرفتن

پی بردن به ژست های عکاسی پرتره مناسب برای سوژه که آنها را به چشم نوازترین حالت نشان دهد همیشه یک کشف جدید است.

اینکه بتوانید کاری کنید تا سوژه شما به خوبی ژست گرفته و در عین حال نور ، زاویه دوربین و پس زمینه را نیز در نظر داشته باشید، همیشه یک چالش هیجان انگیز است. انواع مختلف حالت ها و زوایا را امتحان کنید تا بهترین گزینه‌ها را برای عکاسی خود بیابید.

بعد از اینکه ژست مناسب برای سوژه خود را پیدا کردید، همیشه می‌توانید تغییرات ظریفی ایجاد کنید تا هر عکس عالی باشد.

نکته راهنما: همیشه تعدادی از عکس‌ها و ژست‌های خلاقانه را در گالری گوشی همراه خود داشته باشید. این کار صرفه‌جویی خوبی در وقت هنگام اجرای عکاسی پرتره کرده و با نشان دادن مثال‌های ژست به سوژه ارتباط بهتری با وی برقرار خواهید کرد.

 

 

4) بی پرده عکس بگیرید

گاهی اوقات ژست گرفتن می‌تواند نتایجی کمتر از مطلوب را به همراه داشته باشد. برخی از افراد به راحتی نمی‌توانند ژست بگیرند. این ناراحتی به ویژه در عکاسی پرتره کودک آشکار می‌شود که در آن تصاویر پرتره به صورت اجباری و غیر طبیعی ظاهر می‌شوند.

ایجاد حس راحتی در سوژه و عکاسی حین انجام فعالیت‌های طبیعی و معمول آن‌ها می‌تواند عکس‌های پرتره فوق العاده‌ای بوجود آورد.

نکته راهنما: استفاده از لنزهای تله فتو می‌تواند با ایجاد فاصله فیزیکی دوربین تا سوژه، باعث کاهش حس خجالت یا استرس سوژه شود.

 

 

5) احساسات و حالات را ثبت کنید

هدف عکاسی پرتره هنری یافتن احساسات و حالات در پرتره  افراد است. برانگیختن احساسات مختلف در سوژه در سخن بسیار آسان تر از عمل است. از ثبت لبخندهای تصنعی و چهره‌های بی احساس خودداری کنید. یک درخشش واقعی در چشم ، یک لبخند کم رنگ، یا یک چهره مصمم، این‌ها دستورالعمل‌هایی برای ایجاد عکس‌هایی است درخشان است. با سوژه خود کار کنید و به آنها فرصت دهید تا وارد حالت دلخواه خود شوند. اجبار یا عجله در این روند نتیجه خوبی نخواهد داشت.

 

 

6) نحوه استفاده از دوربین را بیاموزید

عکاسی پرتره، قبل از هر چیز، در مورد بیان هنری و تکنیک شماست که برای کامل شدن به تمرین زیادی نیاز دارد. وقتی متوجه تفاوت‌های ظریف عکاسی پرتره می‌شوید  وقت آن است که روی یک دوربین و لنز خوب سرمایه‌گذاری کنید. چیزی به عنوان بهترین دوربین برای عکاسی پرتره وجود ندارد، زیرا امروزه اکثر دوربین ها می‌توانند پرتره‌های فوق‌العاده ای ثبت کنند. نکته مهم یادگیری نحوه استفاده از آن‌ها در شرایط مختلف نوری و محیط است.

یک دوربین DSLR مناسب تهیه کنید که کنترل تنظیمات عکاسی پرتره را در اختیار شما قرار دهد و بتوانید تصاویری با وضوح بالا با فرمت RAW حهت پردازش های بعدی ثبت کنید. راهنمای کار با دوربین DSLR برای مبتدیان را مطالعه کنید. با تنظیمات دوربین کار کنید تا با ابزارهای آن آشنا شده و بتوانید از آن‌ها برای ثبت بهترین نتایج استفاده کنید.

 

 

7) انتخاب لنز مناسب برای عکاسی پرتره

در عکاسی، لنز دوربین حیاتی ترین ابزار برای گرفتن عکس مناسب است. باز هم ، چیزی به عنوان بهترین لنز برای عکاسی پرتره وجود ندارد. این شما هستید که تصمیم می‌گیرید کدام لنز با سناریوی عکاسی شما تطابق بیشتری دارد. اگر می‌خواهید عکسی بگیرید که مناظر یا پس زمینه بخش مهمی از تصویر را تشکیل دهد، بهتر است از یک لنز واید استفاده کنید.

یک لنز تله متوسط مانند 85 میلی متر یا 105 میلی متر این امکان را می‌دهد که بین مدل و پس زمینه تعادل ایجاد کنید.

اگر کادر عکاسی خیلی بسته باشد و فقط بر روی سوژه تمرکز می شود، یک لنز تله زوم 200-70 میلیمتری با f/2.8 یک انتخاب عالی است. با این لنز می‌توانید روی سوژه زوم کرده و تمرکز بیشتری روی آن داشته باشید. همچنین میزان مزاحمت‌های پس‌زمینه و پیش‌زمینه کاهش می یابد.

 

 

8) پس زمینه مهم است

همانطور که انتظار می‌رود، فوکوس در پرتره روی سوژه است. با این حال، قضیه کمی یچیده‌تر است. گاهی اوقات، یک پس زمینه جالب می‌تواند داستانسرایی زیادی به عکس بیفزاید و برجسته شدن سوژه را افزایش دهد. اما در بیشتر موارد، تارکردن صحیح پس زمینه پرتره می تواند تأکید بیشتری بر سوژه ایجاد کند. بنابراین ضروری است که نقش پس زمینه در تصویر را تعیین و سرعت شاتر و دیافراگم را بر این اساس تنظیم کنیم.

 

 

9) درک ارتباط سرعت شاتر، دیافراگم و حساسیت با یکدیگر

اگر مثلث نوردهی یا رابطه متقابل سه عنصر – سرعت شاتر ، دیافراگم و حساسیت را درک کنید، هیچ عکسی از دسترس شما خارج نخواهد شد. درک این مفاهیم گزینه‌های جدیدی را در عکاسی باز کرده و شما را قادر می‌سازد تا تصاویر پرتره‌ای را که قبلاً دور از دسترس بودند، ثبت کنید. شما همچنین باید به مفهوم مهم گام‌های نور توجه کرده و نحوه اندازه‌گیری دیافراگم بر حسب

f-stop را فرا بگیرید. برای کنترل بهتر میزان نوردهی یک تصوی ، گام‌ها اغلب به نصف یا حتی یک سوم تقسیم می‌شوند. اعداد دیافراگم ممکن است دقیقاً مطابقت نداشته باشند، اما صرف نظر از نوع دوربینی که استفاده میکنید ، مفاهیم یکسان هستند.

 

 

10) برای عکس های پرتره خود یک پالت رنگ طراحی کنید

شما باید آگاهانه ظاهر بصری و حس عکس‌های پرتره خود را طراحی کنید، و برای این منظور، تعیین پالت رنگ کمک می‌کند. استفاده از رنگ های مکمل در مورد لباس، زمینه، وسایل و حتی پس از پردازش می‌تواند بر تأثیر کلی عکس های پرتره بیافزاید. هنگام انتخاب پالت رنگ، به رنگ پوست سوژه توجه کنید. پالت‌های رنگ به نوع عکاسی پرتره بستگی دارد. تصاویر عکاسی پرتره خانوادگی در رنگهای گرم و سبز عالی به نظر می‌رسند، در حالی که عکس‌های پرتره تجاری در آبی تیره و خاکستری چشمگیر به نظر می‌رسند. اگر قصد دارید از بمب دود در عکاسی خود استفاده کنید، مطمئن شوید که بخشی از پالت های رنگ شما است زیرا بیشتر قسمت‌های عکس در دود پوشانده شده است.

 

 

11) نورپردازی در عکاسی پرتره

اگر تا به حال در درس فیزیک در مورد نور خوانده‌اید، می‌دانید که نور جهت‌دار است. نورپردازی برای عکاس حیاتی است و قاعده طلایی نورپردازی در عکاسی را تشکیل می‌دهد. نورپردازی مستقیم به دلیل ایستادن سوژه در مقابل منبع نور باعث می‌شود که سوژه تاریک شده و به سختی قابل مشاهده باشد. به طور مشابه، قرار دادن منبع نور در کنار باعث می‌شود نیمی از سوژه روشن و نیمی دیگر از آن در سایه باشد.

برای یک تصویر کاملاً روشن، ایستادن رو به روی منبع نور نیز آسان‌تر است. استفاده خلاقانه از خورشید به عنوان منبع نور در عکاسی پرتره در فضای باز می‌تواند نتایج خیره کننده‌ای ایجاد کند. یک عکاس خوب باید بتواند از نورهای موجود به نفع خود استفاده کند.

با این حال، شما همیشه با نور خورشید عکاسی نمی‌کنید. اگر از آتلیه برای عکاسی پرتره استفاده می‌کنید، باید به براحتی از منابع نور مصنوعی استفاده کنید. به طور مشخص می‌توانید از یک فلاش استودیویی استفاده کنید که سریع و قابل حمل است.

بسیاری از افراد در استفاده از فلاش مردد هستند، اما  فلاش‌ها می‌توانند در صحنه‌های تاریک مفید بوده یا حالت نمایشی را به تصویر اضافه کند. همچنین می‌توان از فلاش در برابر نور خورشید برای متعادل سازی نوردهی و ناهمواری نور طبیعی برای ایجاد نورپردازی عکاسی پرتره استفاده کرد. نکته دیگر در مورد بهترین دیافراگم برای پرتره این است که شما همچنین می توانید از یک دوربین با دیافراگم بسته برای به دست آوردن بیشترین جزئیات در یک عکس گرفته شده در شرایط کم نور استفاده کنید.

یک ابزار مفید نورپردازی استفاده از رفلکتور برای تبدیل سایه های سخت به سایه های نرم‌تر است. رفلکتورها ارزان هستند، و اگر عکاس آماتور با بودجه محدود هستید، ممکن است برای شما نقطه شروع خوبی باشد.

 

 

12) زوایای مختلف را امتحان کنید

اکثر عکس‌های پرتره با قرار دادن دوربین در سطح چشم سوژه گرفته می‌شوند. عکاسی در سطح چشم باعث ایجاد عکس‌های پرتره عالی می‌شود و چشمان سوژه در مرکز تمرکز قرار می‌گیرد. با این حال، انتخاب زاویه‌ای غیر متعارف می‌تواند پرتره های شما را برجسته کند. با عکاسی از سوژه خود از بالا و نگاه کردن به سوژه، زوایای جالبی ایجاد کنید. یا می توانید از موقعیت پایین عکس بگیرید، تا جایی که می‌توانید به زمین نزدیک شده و به سمت بالا به سوژه نگاه کنید. این زوایا می‌توانند تأثیر و تنوع زیادی به عکس‌های شما بیفزایند. بسته به زاویه‌ای که از آن‌ها عکس می گیرید، می‌توانید سوژه‌ها را لاغرتر، چاق‌تر، کوتاه‌تر یا پهن‌تر نشان دهید. در اطراف صحنه حرکت کنید و ببینید کدام زاویه خاص بهترین تصویر را ثبت می‌کند. کج شدن دوربین نیز می تواند جلوه ای دراماتیک به تصویر ببخشد.

 

 

13) استفاده از لوازم جانبی برای جلوه خاص

افزودن لوازم جانبی به عکاسی پرتره شما راهی عالی برای افزودن خط رنگی، هیجان و تأثیر به عکس‌ها است. استفاده خلاقانه از وسایل عکاسی می‌تواند ماهیت عکس را کاملاً تغییر دهد. شما می توانید با امتحان کردن اشکال، بافت و رنگ وسایل، سبک امضای خود را توسعه دهید.

 

 

14) قوانین عکاسی پرتره را زیرپا بگذارید

درک قوانین و تمرین آنها میتواند پیش زمینه‌ای برای خلاقیت و شکستن همان قوانین باشد. وقتی قوانین را زیر پا می‌گذارید، کاری غیرمعمول و منحصر به فرد انجام می‌دهید که باعث ایجاد نام تجاری شما می‌شود، به ویژه هنگامی که درحال عکاسی از افراد مهم هستید.

متفاوت فکر کنید و ایده‌های مختلف عکاسی پرتره، زوایای دوربین، ترکیب‌بندی و حتی ژست های مدل را امتحان کنید. به عنوان مثال، در حالی که قانون یک سوم فرمول موثری برای ایجاد توازن در تصاویر است، شکستن این قانون با قرار دادن سوژه در لبه یا درست در مرکز می‌تواند عکس های جذاب و تاثیرگذاری ایجاد کند.

 

 

15) عکس‌های پیاپی پرتره را ثبت کنید

استفاده از حالت «پشت سر هم» یا «عکاسی پیوسته» دوربین برای ثبت مجموعه‌ای از عکس‌های سوژه در حال حرکت، یک تکنیک عالی است.

می‌توانید مجموعه‌ عکس‌ها را با هم ارائه کرده و حسی از حرکت و داستان‌گویی ایجاد کنید، یا از میان عکس‌ها، عکسی با بهترین بیان تصویری را انتخاب کنید.

 

 

16) ویرایش و پردازش

در حالی که گرفتن عکس خوب بدون شک ضروری است، مبتدیان اغلب از اهمیت ویرایش و روتوش مناسب در عکاسی پرتره حرفه‌ای غافل می شوند. بسیاری از احساسات “حرفه‌ای” تصاویر به دلیل تکنیک های ویرایش حرفه‌ای آن‌هاست.

در حالی که این یک موضوع کاملاً جداگانه است، برخی از تکنیک های ساده می‌توانند کیفیت تصاویر را به میزان قابل توجهی بهبود بخشند. اصالت‌گرایان ممکن است ویرایش را منفی تلقی کنند، اما برنامه‌هایی مانند فوتوشاپ فقط ابزارهایی برای بهبود تصاویر شما هستند.

موقعیتی را در نظر بگیرید که یک عکس از سر گرفته‌اید و قسمتی از بدن در قاب قابل مشاهده نیست. شاید یکی از دست ها آن‌قدر گسترده باشد که در قاب قرار نگیرد. حالا برای حفظ تمرکز روی صورت، باید دست را برش دهید. با این حال، هنگام برش دادن اندام‌ها ، باید مراقب باشید که در نیمه راه بین اندام یا مفاصل برش دهید. برش در نیمه بازو یا نیمه ساعد، باعث می‌شود تصویر شما نسبت ابعاد بهتری داشته باشد. همیشه از برش انگشتان، کفش ها یا موها در تصویر خودداری کنید، زیرا این امر باعث خراب شدن عکس پرتره می‌شود.

 

مترجم: سمانه وظیفه

منبع: https://www.pixpa.com/blog/master-portrait-photography