15 ایده برای ایجاد انگیزه در عکاسی شما

بر اساس دیالوگ معروفی از انیمیشن شرک:

همانطور که غول ها مانند پیاز هستند،عکاسان نیز همین‌طورند. همه‌ی آن‌ها تند نیستند و یا همه آن‌ها اشک شما را درنمی‌آورند، اما همه آن‌ها لایه‌هایی دارند. این لایه‌ها شامل یک دوربین است که همیشه و در هر حالتی در دسترسشان قرار دارد، یک ذهن پر از ایده‌های جالب، یک وب سایت عکاسی خیره کننده ، یک لیست کامل از عکس‌هایی که می‌خواهند در آینده بگیرند، یک کوله پشتی پر از وسایل و تجهیزات عکاسی و از همه مهم‌تر یک عنصر فوق‌العاده قدرتمند و محوری: الهام.  اما درست مثل باتری دوربین شما، الهام گرفتن عکاسی شما باید هر از گاهی شارژ شود.

1) به پیاده روی بروید

گاهی اوقات، تنها چیزی که نیاز دارید تنفس هوای تازه است. دغدغه ها و حواس پرتی‌های بی پایانی که شما را احاطه کرده است را در خانه بگذارید و بیرون بروید، قدم زدن به ذهن شما اجازه می‌دهد تا آزادانه افکار خود را رها کنید. این که دوربین خود را با خود ببرید یا نه بستگی به شما دارد. برخی معتقدند که گذاشتن وسایل در خانه به شما این امکان را می‌دهد که به جزئیات بیشتر توجه کرده و به مسائل به شیوه جدیدی نگاه کنید. دیگران عقیده دارند که شما باید تا حد ممکن عکس بگیرید بدون اینکه تحت فشار گرفتن عکس‌های خوب یا با کیفیت بالا باشید.

2)کارهای دیگران را مرور و بررسی کنید

یکی از رایج ترین نکات عکاسی برای افراد مبتدی  کشف حداقل یک تصویر در روز است که به شما الهام می‌دهد، در اصل چیزی شبیه به یک الگو. کاوش در کار دیگران یک راه فوق العاده برای ایده گرفتن برای تصاویر خود است و همچنین می‌تواند شما را به کشف تکنیک‌ها و سبک‌های جدید سوق دهد.

نیازی به گفتن نیست که رسانه‌های اجتماعی ساده‌ترین راه برای الهام بخشیدن به عکاسی شما با نمونه کارهای برجسته هستند. شما می‌توانید خیلی راحت روی صندلی خود بنشینید و یک لیست بی‌پایان از حساب‌های اینستاگرام عکاسی را دنبال کنید و لذت ببرید. با این حال شما همچنین باید سعی کنید در نمایشگاه ها و جشنواره های عکاسی نزدیک خود نیز شرکت کنید.  اگرچه رسانه‌های اجتماعی مهم هستند اما هیچ‌گاه نمی توانند تاثیر یک عکس چاپ شده در ابعاد بزرگ را داشته باشند.

3)دیدگاه های جدید پیدا کنید

ما عادت کرده‌ایم  صحنه‌ها و موضوعات خاص را که اکثرا به صورت تکراری و بر اساس نقطه دید مشابه گرفته شده‌اند ببینیم. مثلا یک آسمان خراش از سطح دید خیابان، یک نفر درست جلوی دوربین، یا یک نمای نزدیک زیبا از یک گل. این که بتوانید نماهای پیش فرض را بشکنید و قوانین خود را ایجاد کنید به شما این را امکان می دهد تا سبک عکاسی خود را پیدا کنید.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که قدری از قوه خلاقیت خود استفاده کنید و به دنبال راه های جدیدی برای عکاسی از مکان‌ها و موضوعات آشنا باشید. سعی کنید با لنزهای مختلف و از زوایای مختلف عکاسی کنید ، شاید حتی مجموعه‌ای با چندین عکس از یک موضوع ایجاد کنید که هیچ شباهتی به هم ندارند. جلوی دوربین بروید و دیوانه کننده‌ترین ایده‌ها را در عکاسی از خود ارائه دهید. آماده گرفتن عکس هایی فراتر از حد تصور باشید. به یاد داشته باشید که هدف یادگیری شما و جاری شدن الهام در عکاسی شماست.

4)به چالش های عکاسی بپیوندید

اگر در تکاپوی یافتن موضوعاتی برای عکاسی هستید می‌توانید از نظرات دیگران در این باره استفاده کنید. علاوه بر این، بسیاری معتقدند که چالش های عکاسی فشار مناسبی را برای انجام  به موقع کار ولی بدون استرس ارائه حرفه‌ای ایجاد می‌کنند. برخی از چالش ها بر روی ژانرها یا سبک‌های خاصی متمرکز هستند، در حالی که برخی دیگر به صورت دوره‌ای کار میکنند و طیف وسیعی از موضوعات را شامل می‌شوند. شما باید مدتی را برای کشف گزینه‌های موجود اختصاص دهید و چالشی را انتخاب کنید که تأثیر مهم و مثبتی در مهارت های عکاسی شما داشته باشد.

5)ژانرهای دیگر را نیز امتحان کنید

عکاسی از سبک و ژانری که قبلاً آن را امتحان نکرده‌اید یا در آن احساس اطمینان کامل ندارید مانند خروج از منطقه امن خودتان است. در بسیاری از موارد ، عدم وجود الهام در عکاسی ناشی از احساس عدم توانایی رشد در مهارت بصری است.

تجربه نوع جدیدی از عکاسی احتمالا شما را به دورانی می‌برد که همه چیز در مورد این رشته تازه و هیجان انگیز به نظر می‌رسید. از عکاسی نجومی گرفته تا عکاسی طبیعت بی‌جان، امکانات بی پایان است.

6)سفر کنید

اگر جهان اطراف شما دیگر ارزش این را ندارد که ساعت 3 صبح برای قدم زدن و تماشای طلوع آفتاب بیدار شوید، شاید زمان آن فرا رسیده باشد که مکان هایی فراتر از فاصله پیاده روی معمول خود را امتحان کنید. این موضوع که این مکان‌های الهام بخش شما کجا هستند و شما باید برای رسیدن به آن با قطار سفر کنید و یا 19 ساعت سفر با هواپیما، به خودتان بستگی دارد. این گزینه علاوه‌بر تاثیر بی‌نظیر برای الهام گرفتن، فرصتی عالی برای یادگیری نحوه ساختن فیلم‌های کوتاه سفری نیز هست.

نکته مهم: هنگام انتخاب مقصد ، اجازه ندهید رسانه های اجتماعی خلاقیت شما را محدود کنند. زندگی و چشم اندازهای برجسته‌ای در خارج از محدوده زندگی شما و مکان های معروف وجود دارد پس به دنبال ناشناخته‌ها بروید.

7)وسایل جدید بخرید (اجاره کنید یا قرض بگیرید)

از آنجا که ما در یک جهان مادی زندگی می‌کنیم و مردمی مادی هستیم، کمتر پیش می‌آید چیزهای جدید ما را هیجان زده نکند. اما منظور این نیست که شما باید قلک خود را بشکنید و تمام پس انداز خود را صرف آخرین و به روز‌ترین فناوری‌ها کنید. در حقیقت ، خرید تجهیزات گران قیمت آن هم  فقط به امید اینکه بتواند روحیه الهام بخشی عکاسی شما را زنده کند، ایده‌ی غلطی است.

در طول یک دوره‌ی خلاقیت، باید آن دسته از لوازم جانبی دوربین را خریداری کنید که فکر می کنید می‌تواند در طولانی مدت تأثیر قابل توجهی روی کار شما داشته باشد، مانند فیلتر NDیا فلاش. اگر می‌خواهید تجهیزات پرهزینه‌ای داشته باشید که مطمئن نیستید در آینده از آن‌ها استفاده خواهید کرد مثل محفظه دوربین برای عکاسی زیر آب ، به جای خرید می‌توانید گزینه اجاره کردن و یا قرض کردن  آن را در نظر بگیرید.

8)مهارت جدیدی کسب کنید

یکی از رایج ترین دلایل عدم الهام در عکاسی و یا درهر رشته دیگری، انجام مکرر یک کار است مخصوصاً اگر دلیل این کار این است که شما نمی‌دانید چگونه کار دیگری را انجام دهید.

اما نیازی نیست نگران شوید، زیرا چیزی وجود ندارد که آموزش نتواند آن را حل کند. پس زمانی را برای یادگیری یک مهارت جدید صرف کنید ، خواه تکنیک های مرتبط با دوربین باشد یا روش پردازش پس از عکسبرداری. می‌توانید این کار را با شرکت در کلاس‌های عکاسی آنلاین ، شرکت در کارگاه‌ها و یا یافتن دوره های آموزشی در نزدیکی خود انجام دهید.

9) سعی کنید با تصاویر خود نوعی روایت بصری ارائه بدهید

استعداد قصه‌گویی عکاسی یکی از ارزشمندترین مهارت‌ها برای هر ژانری است. با این حال، معمولاً به نفع موارد فنی بیشتر، نادیده گرفته می‌شود. به جای اینکه بیرون بروید و خود را مجبور به گرفتن عکس کنید ، به این فکر کنید که می‌خواهید تصاویر شما چه چیزی را ثبت کنند.

متداول ترین نوع این مقالات تصویری، گونه آلبومی آن است که حاوی عکس‌هایی از سفر اخیر شماست. اما این مهارتی است که می توانید آن را حتی بدون خروج از خانه فرا بگیرید. داستانی برای گفتن ارائه دهید که ارزش شنیدن داشته باشد،اندکی چاشنی خانواده به آن اضافه کنید در آخر همگی را به لذت بردن از این سرگرمی لذت بخش به اتاق نشیمن دعوت کنید و بگذارید عکس‌ها داستان خود را بگویند.

10)عکاسی متحرک را تجربه کنید

استفاده از حرکت در کارهای عموما ثابت شما ممکن است انگیزه لازم را برای الهام گرفتن در عکاسی فراهم کند. علاوه بر این، یادگیری نحوه ایجاد این نوع آثار بصری به یک سرمایه و پتانسیل بزرگ برای حرفه شما تبدیل خواهد شد.

روش‌های مختلفی برای ایجاد حرکت در تصاویر شما وجود دارد، از نوردهی طولانی و عکاسی با فاصله زمانی تا سینماگراف و فیلم‌های واقعی متفاوت است. اگر آماده جهش از عکاسی به فیلمبرداری هستید ، ابتدا با انواع مختلف برداشت‌ها ، حرکات و زوایای فیلم آشنا شوید.

11) یک پروژه شخصی را شروع کنید

داشتن یک پروژه شخصی کاری است که هر عکاس باید صرف نظر از سطح تخصص خود انجام دهد. برای مبتدیان، به آن‌ها می‌آموزد که چگونه مهارت های لازم را برای زنده کردن ایده‌های خلاقانه عکاسی خود توسعه دهند. برای متخصصان، این کار راه حل ارزشمندی برای پرورش شور و اشتیاق و به چالش کشیدن خود خارج از امور روزانه است. این نوع پروژه‌ها می توانند محدود به یک دوره زمانی خاص باشند یا بر اساس مفهومی ساخته شوند که بتوانید بدون محدودیت مستندسازی کنید. صرف نظر از اینکه برای چه پروژه‌ای تصمیم می‌گیرید ، مطمئن شوید که یک وقت در برنامه خود برای آن درنظر بگیرید ، مخصوصاً وقتی احساس می‌کنید که برای هیچ کاری وقت ندارید.

12) وبلاگ های عکاسی را بخوانید

یک نقل قول عکاسی بسیار معروف از آنسل آدامز وجود دارد که می گوید «وقتی کلمات مبهم می شوند، من باید با عکس ها فوکوس کنم.» از آنجا که همبستگی‌ها روابط متقابل هستند ، تنها می توان فرض کرد زمانی که متوجه می‌شوید نمی‌توانید درعکاسی تمرکز کنید ، سراغ کلمات می روید.

نشریات و وبلاگ های آنلاین مانند Wix Photography مقالات، راهنماها و نکات متعددی را ارائه می‌دهند که می‌توانید بدون هیچ‌گونه هزینه‌ای از آنها بهره‌مند شوید. اگر حوصله خواندن مطالب را ندارید، می‌توانید به سادگی عکس‌های منظره زیبا ، عکس‌های خیره کننده عکاسی هوایی، عکس‌های هیجان انگیز ورزشی و بسیاری از ارائه‌های برجسته را مرور کنید.

13) به حالت آنالوگ برگردید

به احتمال زیاد اکثریت قریب به اتفاق عکس‌های شما در رایانه یا در یک هارد دیسک قرار دارد. در حالی که توانایی ذخیره صدها هزار عکس در یک دستگاه بسیار راحت است با این حال تصاویر خود را با چاپ کردن و آویزان کردن آن ها در محل دیدتان لمس کنید و یا تعدادی از تصاویر مورد علاقه خود را انتخاب کرده و در یک آلبوم قرار دهید، یا بهترین عکس های دوران عکاسی حرفه‌ای خود را چاپ و در دفتر کارتان آویزان کنید. این کار بسیار الهام بخش است.

علاوه بر قابلیت لمس، یکی دیگر از دلایل مهم این که ما عاشق عکاسی فیلم هستیم ، نقص‌های غیرمنتظره‌ای است که همراه آن به وجود می‌آید ، مانند نشت نور و نوردهی مضاعف. استفاده از یک دوربین قدیمی یا یکبار مصرف یا دوربین‌های فوری به شما این امکان را می‌دهد که جنبه کاملاً جدیدی از عکاسی را کشف کنید. به علاوه ، هیجان انتظار ساعت‌ها (شاید حتی هفته‌ها) برای مشاهده نتایج مطمئناً الهام در عکاسی شما را تقویت می‌کند.

14) روی وب سایت خود،کار کنید

به جای این که عدم الهام در عکاسی خود را یک شکست بزرگ تلقی کنید، آن را فرصتی برای اختصاص زمان به سایر جنبه‌های شغلی خود در نظر بگیرید. به عنوان مثال، آخرین باری که نمونه کارهای آنلاین خود را به روز کردید کی بود؟ این بهترین فرصت برای آشنایی با آخرین روند طراحی وب سایت عکاسی است و مطمئن شوید که سئوی سایت شما عالی است.

همچنین ممکن است فرصتی فوق العاده برای شروع نوشتن یک وبلاگ عکاسی باشد. نوشتن درباره دانش و تجربه عکاسی شما علاوه بر اینکه به وب سایت عکاسی حرفه‌ای شما اضافه می شود، چه از نظر SEO و چه از نظر ارزش کاربر، به شما کمک می‌کند تا با الهام در عکاسی ارتباط مجدد برقرار کنید.

15)به خودتان یادآوری کنید که چرا عاشق عکاسی شده‌اید

بگذارید کمی به عقب برگردیم… هیچ‌کس به شما نگفته است که عکاس حرفه‌ای شدن آسان است، اما احتمالاً هیچکس هم هرگز به شما نگفته است که از دست دادن الهام در عکاسی چقدر سخت است. در چنین مواقعی است که باید به خودتان اجازه دهید یک قدم از شتاب روزمره عقب نشینی کرده و مجدداً به چیزهایی که در ابتدا شما را به این رشته کشانده است متصل شوید.

مترجم : سمانه وظیفه

 

منبع:

WIX.COM

https://www.wix.com/blog/photography/2019/07/18/photography-inspiration