5 نکته برای عکاسی در برف

زمستان در همه کشورها اغلب با بارش برف همراه است. هیچ‌چیز آرامش‌بخش‌تر از بارش برف نیست، اما عکاسی از چشم‌انداز زمستانی سراسر برف نیز می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. در این مقاله قصد داریم نکاتی را در مورد عکاسی در برف مطرح کنیم.

1) هنگام عکاسی در برف، واقعیت ها را نشان دهید

برف به معنای سفیدی‌های بی‌شمار است و این سفیدی می‌تواند تعادل دوربین شما را به هم زده و تصاویر فرو نوردهی ایجاد کند. سیستم مترینگ DSLR شما، سعی خواهد کرد برف سفید را خاکستری متوسط نشان دهد. شما باید به تصاویر خود بیش‌ازحد نور بدهید (فرا نوردهی یا اور اکسپوژر) تا نشان دهید که درواقع برف، سفید است. به‌طور مداوم تصاویر را چک کرده و نوردهی خود را تنظیم کنید یا تنظیمات را ۱٫۵ تا ۲ استاپ اور اکسپوژر تنظیم کنید. این تنظیم باعث سفید شدن و طبیعی جلوه دادن برف‌ها خواهد شد.

2) پالت خود را حفظ کنید

صحنه‌های زمستانی اغلب آرامش‌بخش هستند و به رنگ‌های بسیار یا ویرایش بیش‌ازحد نیاز ندارند. “رنگ‌های زمستانی” مانند تناژ های رنگ سفید،انواع آبی‌ها و سبزها را در عکس‌های خود حفظ کنید.

3) در هر زمان از روز عکاسی کنید

در زمستان لازم نیست خودتان را به عکاسی از غروب خورشید محدود کنید، زیرا خورشید در شمال و جنوب اغلب پایین است و روزها اکثراً ابری هستند. این مزیت باعث می‌شود که اکثر زمان‌های روز برای عکاسی در برف مناسب باشند.

4) حالت نورسنجی (Metering) دوربین خود را چک کنید

Metering به این معناست که چگونه دوربین شما بر اساس میزان نوری که به دوربین منتقل می‌شود سرعت شاتر و دیافراگم را تعیین می‌کند. اکثر DSLR ها به‌صورت خودکار در نورسنجی ماتریسی (Matrix)؛ نورسنجی ماتریسی حالت سنجش پیش‌فرض بیشتر دوربین‌های DSLR است. این حالت کادر را به بخش‌های مختلف تقسیم می‌کند که بعداً میزان سفیدی و سیاهی آن‌ها جداگانه آنالیز می‌شود؛ یا نورسنجی تخمینی (Evaluative) تنظیم‌شده‌اند که دوربین را به نقاطی تقسیم کرده تا میزان نوردهی صحیح را تعیین کند. در عکاسی در برف، نباید دوربین خود را در حالت مترینگ رها کنید زیرا تصویر را خاکستری نشان می‌دهد. در عوض برای درخشان کردن عکس از نورسنجی نقطه‌ای (Spot)؛ نورسنجی نقطه‌ای فقط نور در اطراف نقطه فوکوس را ارزیابی کرده و بقیه چیزها را نادیده می‌گیرد یک ناحیه را ارزیابی و اکسپوژر را بر اساس همان یک ناحیه ارزیابی می‌کند؛ استفاده کنید.

5) خودتان را بپوشانید و گرم بمانید

بهترین توصیه برای عکاسی در برف این است که خود را پوشانده و لباس گرم بپوشید، همچنین توصیه می‌شود از کلاه استفاده کنید زیرا که اگر سر شما گرم باشد تمامی بدن احساس گرما خواهد کرد. اگر راحت نباشید، نمی‌توانید از عکاسی لذت ببرید و خاطره خوبی نخواهید داشت. لباس‌های گرم و لباس‌های ضد آب بپوشید. نوشیدنی‌های گرم می‌تواند فضا را برای ادامه عکاسی ممکن کند. حتماً غذا و نوشیدنی گرم به همراه داشته باشید.

اگر قصد عکاسی در برف را دارید نکات بالا را همیشه به یاد داشته باشید. پوشیدن لباس گرم و توجه ویژه به تنظیمات دوربین، نتیجه‌ای جز عکس‌های شگفت‌انگیز برای پروفایل یا اینستاگرام در پی نخواهد داشت.

اگر به عکاسی در زمستان علاقمند هستید بخوانید:

13 نکته برای عکاسی از برف