7 نکته کاربردی برای عکاسی در باران و هوای طوفانی

هنگامی که آسمان پر از ابرهای طوفانی می‌شود، اکثر مردم تمایل دارند در خانه بمانند و از یک فنجان چای داغ لذت ببرند. اما عکاسان مانند«اکثر مردم» نیستند. برای اکثر عکاسان، تمایل به ثبت جهان به شیوه‌ای منحصر به فرد بر راحتی و گرم ماندن اولویت دارد. اگر در عکاسی در هوای بارانی تازه کار هستید، نکات مفیدی وجود دارد که به شما کمک می کند حداکثر استفاده را از یک روز طوفانی ببرید.

 

1) از وسایل خود محافظت کنید

 

 

این روزها اکثر دوربین‌های DSLR در مقابل عوامل محیطی مقاوم بوده و می‌توانند مه رقیق یا چند قطره آب را تحمل کنند. با این حال، در صورت بارش شدید باران، مطمئن شوید که از دوربین خود محافظت می‌کنید.

 

 

لازم نیست برای هر عکس برداری وسایل محافظ حجیم دوربین را بیرون بیاورید. یک راه آسان برای ضد آب کردن وسایل خود این است که یک کاور باران بخرید یا به دنبال راه حل کاربردی خلاقانه خود باشید. یک کیسه پلاستیکی بردارید، آن را روی لنز قرار دهید، هود لنز را ببندید، یک سوراخ در کیسه برش دهید و اکنون شما کاور باران خود را دارید.

 

 

اگر به این موارد دسترسی ندارید، کافی است یک چتر بردارید و یک منطقه خشک را که می‌توانید در آن عکس بگیرید را پیدا کنید. همچنین می‌توانید در ماشین یا داخل خانه خود بمانید و از پشت پنجره عکس بگیرید. پس از اتمام کار، فقط به یاد داشته باشید که از پارچه مخصوص لنز برای خشک کردن قطرات باران روی لنز و خشک کردن بقیه وسایل خود از حوله استفاده کنید.

 

2) به دنبال بازتاب آب باشید

 

 

هنگامی که آسمان صاف شد و ابرهای بارانی از آسمان رفتند و خیابان ها پر از گودال‌ها و چاله‌های آب هستند، می‌توانید از بازتاب‌هایی که روی زمین ایجاد شده عکاسی کنید. فیلمسازان و عکاسان اغلب این بازتاب را با ریختن آب بر روی زمین ایجاد می‌کنند تا انعکاس‌های چشمگیری را ثبت کنند. از هدیه طبیعت استفاده کنید و برای عکاسی بیرون بروید.

همچنین با کاوش در خیابان‌های مرطوب شهر در شب می‌توانید عکس‌هایی شبیه صحنه‌های فیلم معروف Blade Runner بگیرید.

 

 

یا با گرفتن عکس‌هایی از سوژه‌ها در برابر بازتاب آنها خلاقیت ایجاد کنید. محدودیتی وجود ندارد.

 

3) نور پس زمینه و باران

 

مگر اینکه باران کاملاً جاری باشد، دیدن قطرات واضح باران در یک تصویر دشوار است. یک روش آسان برای برجسته کردن قطرات باران در یک عکس، افزودن کمی نور پس‌زمینه است. می‌توانید با قرار دادن یک فلاش خارج از دوربین پشت سوژه، نورپردازی پس‌زمینه را ایجاد کنید. می‌توانید برای روشن شدن قطرات باران از نور های مصنوعی مثل لامپ‌های خیابان استفاده کنید. یا حتی می‌توانید از نور روشن آسمان استفاده کرده یا با چراغ‌های خودرو خلاقیت ایجاد کنید. منابع مختلف نور را برای پس‌زمینه آزمایش کنید و تصاویری متفاوت ایجاد کنید.

 

4) دگرگونی یک صحنه را تماشا کنید

 

 

گاهی اوقات نیازی به گرفتن عکس از خود باران ندارید، اما می‌توانید از علائمی که نشان می‌دهد باران می‌بارد عکس بگیرید. یک راه خوب برای عکاسی از صحنه‌های خیابانی زیر باران، گرفتن عکس چترها، لباس‌های بارانی، گودال‌های آب و بازتاب قطرات باران روی زمین است. یک تقاطع معمولی هنگامی که قاب تصویر با چتر پر می‌شود ، داستانی کاملاً متفاوت را بیان می‌کند.

 

 

یک شخص تیره پوش و مرطوب که از خیابان های خالی لندن عبور می کند، کاملاً با باجه‌های تلفن قرمز رنگ و روشن در تضاد است.

 

یک چتر بنفش روشن، صحنه تاریک بازار را دگرگون می‌کند.

 

5) زیبایی را در هوای بد پیدا کنید

 

 

از گرفتن پرتره در باران نترسید. فضای سرد و مرطوب می‌تواند با نور بسیار ملایم‌، تصویری زیبا ایجاد کند.

اگر قصد عکاسی دارید و هوا ناگهان تغییر کرد، وسایل خود را جمع نکنید تا به خانه بروید. با تغییر روش عکاسی خود، این شانس را دارید که تصاویری حتی بهتر و قوی‌تر بگیرید. فقط مطمئن شوید که ایمن بمانید و بعد از عکاسی خوب خشک شوید.

 

6) حواستان به رنگین کمان باشد

 

 

اگر خورشید در حالی که هنوز رطوبت در هوا وجود دارد شروع به بیرون آمدن کند، ممکن است بتوانید رنگین کمان را ببینید. رنگین کمان زمانی شکل می‌گیرد که نور از طریق قطرات آب در هوا پراکنده شده و یک قوس کم رنگ و رنگارنگ ایجاد می کند. اگر باران در حال باریدن است و خورشید بیرون می‌آید ، حواستان به رنگین کمان احتمالی باشد.

 

7) ثبت یک طوفان با کنتراست بالا

 

 

مادر طبیعت زیبا است، اما هیچ چیز به اندازه یک طوفان چشمگیر زیبا نیست.

اگر طوفان رعد و برق در حال وقوع است، ابتدا به مکانی امن بروید و فقط بعد از اینکه طوفان از کنار شما عبور کرد، عکاسی کنید. برای این کار کافی است سه پایه خود را بیرون آورده و دیافراگم دوربین را بین f8 و f14 تنظیم کنید تا تمام صحنه در فوکوس قرار گیرد. برای ثبت رعد و برق در تصویر، مدت زمان نوردهی طولانی‌تری را بین 5 تا 10 ثانیه تنظیم کنید. در زمان‌های نوردهی  طولانی تر، حرکت سریع طوفان به شکل محو ثبت می‌شود.

 

 

همچنین می‌توانید یک تریگر رعد و برق( وسیله‌ای که هنگام رعد و برق به دوربین فرمان می‌دهد) خریداری کنید.

 

سخن پایانی

فارغ از این که آیا قصد دارید عکاسی از طوفان را ادامه دهید یا صرفاً یک عکاس حرفه‌ای متعهد به یک پروژه بدون توجه به شرایط آب و هوایی بمانید، درک اینکه چگونه می‌توانید از عکسبرداری زیر باران بیشترین بهره را ببرید، قطعاً به پیشرفت مهارت های عکاسی شما کمک خواهد کرد.

 

مترجم: سمانه وظیفه

منبع: https://www.canva.com/learn/practical-rain-photography-tips