8 نکته برای ثبت احساسات واقعی در عکس

عکاسی ممکن است یک هنر بصری باشد‌، اما مانند هر هنر دیگری، همه چیز به زیبایی شناسی مربوط نمی شود، بلکه به بیان یک داستان است. این امر به ویژه هنگام عکاسی از افراد به عنوان سوژه شما صادق است. ثبت احساسات واقعی در یک عکس کلید ایجاد تصاویر زیبا و واقعاً جذاب است که در سطح شخصی‌تری با مخاطبان شما صحبت می‌کند.

احساسات مختلفی می‌تواند در یک عکس به تصویر کشیده شود. در همه عکس‌هایمان، تلاش می‌کنیم شادی، اندوه، یأس و عشق را برجسته کنیم، اگرچه تفسیر بسته به بیننده میتواند متفاوت باشد. با این حال، چالش در جذب احساسات این است که آن را واقعی جلوه دهیم.

 

 

1) از سوژه‌های عکاسی خود در محیطی آشنا عکس بگیرید

 

عکاسی از سوژه‌ها در مکانی که برای آن‌ها آشناست به آنها اجازه می‌دهد احساس راحتی بیشتری با شما و دوربین شما داشته باشند. حتی ممکن است بخواهید مکانی را انتخاب کنید که برای سوژه‌ها معنی خاصی داشته باشد، زیرا این می‌تواند به ایجاد واکنش احساسی قوی کمک کند.

در طول عکاسی، از سوژه‌های خود بخواهید این مکان خاص را به شما نشان دهند – خواه خانه آن‌ها باشد، رستوران محل نامزدی، یا سالن بولینگ جایی که اولین ملاقات خود را داشتند. آن‌ها را تشویق کنید تا داستان‌هایی از لحظات خاص خود را برای شما تعریف کنند و از آن‌ها بخواهید اشیاء یا نقاط مورد علاقه خود را در آن مکان خاص به شما نشان دهند. صحبت درباره رویدادهای معنی دار ممکن است به سوژه‌ها کمک کند تا در نمایش احساساتشان طبیعی‌تر عمل کنند، در عین حال قرار دادن عناصر مرتبط در تصویر نیز می‌تواند به افزودن بیان به ترکیب‌بندی کمک کند.

 

 

2) سعی کنید کمترین هدایت سوژه را داشته باشید و دخالت نکنید

 

 

سوژه‌های خود را هدایت نکنید، انجام این کار می‌تواند مانع از این شود که احساسات واقعی آن‌ها را ثبت کنید، زیرا آن‌ها بیش از حد بر نگه داشتن ژست تمرکز کرده‌اند که ممکن است برای آن‌ها طبیعی باشد یا نباشد. فقط آن‌ها را حداقل در محل قرار دادن دست‌ها، نحوه کج شدن سر و موارد دیگر راهنمایی کنید. اگر واقعاً باید جهت استفاده از نور موجود یا شرایط محیطی آن‌ها را راهنمایی کنید، سوژه‌ها را به گونه‌ای ژست دهید که به آن‌ها احساس خودآگاهی یا ناراحتی دست ندهد.

مهم است به خاطر داشته باشید که فقط باید در ابتدا راهنمایی‌های ظریف ارائه دهید. هنگامی که سوژه‌های شما جلوی دوربین احساس راحتی بیشتری می‌کنند ، به آنها اجازه دهید آزادانه با یکدیگر تعامل داشته باشند و شما ترجیحا دخالت نکنید. در صورت امکان، از آن‌ها فاصله بگیرید تا بتوانند احساس آرامش بیشتری کنند. هدف این است که سوژه ها حتی وجود دوربین شما را نیز فراموش کنند، بنابراین سعی کنید تا حد ممکن خود را نامرئی و غیر مزاحم جلوه دهید.

توجه داشته باشید که عشق می‌تواند بر روی صورت و با حرکات دست ظاهر شود، بنابراین سعی کنید هنگام عکاسی روی صورت و دست ها تمرکز کنید یا سعی کنید در عکس خود آن را لحاظ کنید.

 

3) از سوژه‌ها بخواهید کاری انجام دهند

 

 

بهترین راه برای برانگیختن احساسات واقعی این است که سوژه‌ها را وادار کنید کاری را بطور طبیعی انجام دهند. بنابراین اطمینان حاصل کنید که فعالیتی که انتخاب می‌کنید احساسات را نشان می‌دهد. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید عکس های عاشقانه ای از یک زن و شوهر بگیرید، از آنها بخواهید یکدیگر را نوازش کرده یا کاری  معمول و روزانه را انجام دهند. اگر می‌خواهید عشق بین یک مرد و سگ او را ثبت کنید، بگذارید آن‌ها بازی‌های معمول خود را انجام داده، ترفندهای مورد علاقه خود را تمرین کنند و هر فعالیت دیگری را که هر دو از آن لذت می‌برند را انجام دهند.

اجازه دادن به سوژه‌ها برای انجام کارهای دیگر به آن‌ها کمک می‌کند تا آن‌ها آگاهانه یا ناخودآگاه جلوی دوربین ژست نگیرند و بتوانید احساسات آن‌ها را در واقعی‌ترین حالت خود ثبت کنید.

 

4) پیش بینی لحظات مهم را بیاموزید

 

 

نکته دیگری که هنگام تلاش برای به تصویر کشیدن احساسات واقعی در عکس‌های خود باید به آن توجه داشته باشید این است که مراقب موارد احتمالی باشید که در آن می‌توانید عکس سوژه‌های خود را در حالت غیر تدافعی بگیرید. این لحظات ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که انتظارش را ندارید، اما اگر هوشیار و مراقب باشید، می‌توانید آن‌ها را ثبت کنید. همچنین، مطمئن شوید که دوربین شما آماده عکسبرداری سریع است. شما برای ثبت این تصاویر وقت ندارید تا درگیر تنظیمات دوربین شوید. اما حتی زمانی که می‌توانید این عکس ها را ثبت کنید، نباید متوقف شوید. این ثانیه‌های بعد از اوج احساسات فرد نیز می‌تواند زمان خوبی برای ثبت عکس باشد، زیرا معمولاً در این زمان است که صورت و بدن سوژه شما آرام‌تر و طبیعی‌تر می‌شود.

 

5) روی چشم‌ها تمرکز کنید

 

 

چشم‌ها می‌توانند احساسات واقعی را علیرغم آن‌چه سایر المان‌های صورت نشان می‌دهند، منتقل کنند. یک فرد خندان همچنین می‌تواند احساس متضاد متفاوتی مانند: غم، ناامیدی و حتی ترس  را از طریق چشمان خود منتقل کند. بنابراین، اگر می‌خواهید تعیین کنید که شخص واقعاً چه احساسی دارد، فقط باید روی چشمان او تمرکز کنید. با این حال، اگر چشم‌های سوژه به دلیل نوعی احساسات قوی بسته باشد، اشکالی ندارد. احساسات شدید اغلب می‌تواند باعث شود فرد چشمان خود را ببندد، مانند زمانی که گریه می‌کند، احساس درد می‌کند و یا احساس شادی و رضایت می‌کند.

 

6) پیاپی عکس بگیرید

 

 

عکاسی پیاپی به شما امکان می‌دهد انواع لحظه‌ها را ثبت کنید، از صمیمی  تا خنده‌دار، تا آن عکس‌های صریح و در عین حال معنی‌دار که در غیر این صورت نمی‌توانستید آن‌ها را ثبت کنید. از حالت عکاسی پیاپی دوربین خود استفاده کرده و یک لحظه خاص را به صورت متوالی عکاسی کنید تا مطمئن شوید که تعداد زیادی عکس برای انتخاب کردن از میان آن‌ها، دارید. این روش به شما شانس بیشتری برای گرفتن عکس مناسب در زمان مناسب می‌دهد.

 

7) به سایر جزئیات توجه کنید

 

 

بنابر یک ضرب‌المثل: «جزئیات همه چیز است». در عکاسی، این اهمیت نیز صادق است. تمرکز بر جزئیات مناسب در واقع می‌تواند به انتقال احساسات در عکس های شما کمک کند. می‌توانید روی زبان بدن سوژه‌های خود، نحوه قرار گرفتن دست‌ها، حالت بدن آن‌ها و حتی جزئیات کوچک مانند قطرات اشک و عرق زوم کنید. همه این جزئیات می‌توانند راه‌های بسیار قدرتمندی را برای انتقال احساسات سوژه‌ها ارائه دهند، زیرا جعل آن‌ها اغلب خیلی سخت است.

در برخی موارد، این جزئیات همچنین میتوانند اشیایی باشند که نشان دهنده عشق است، مانند حلقه نامزدی در انگشت زن یا عروسک خرس فرسوده یک کودک که توسط پدربزرگش به او داده شده است.

 

8) از عنصر غافلگیری استفاده کنید

 

 

چندین عکس غافلگیر کننده بگیرید. این کار امکان می‌دهد که سوژه‌های خود را غیر تدافعی ثبت کرده و به نشان دادن احساسات طبیعی آن‌ها کمک می‌کند. در بیشتر مواقع، غافلگیری سوژه شما می‌تواند خاطره انگیزترین عکس‌هایی را که می‌توانید به آن‌ها دست پیدا کنید، به شما ارائه دهد. می‌توانید این کار را در مواقعی انجام دهید که سوژه‌ها از عکس‌برداری شما مطلع نیستند و یا مواقع دیگری که معمولاً از آنها عکس نمی‌گیرید.

و اگر همه موارد فوق ناموفق بود، ادامه دهید و سعی کنید عکس های ژست گرفته و دقیق برنامه ریزی شده ایجاد کنید تا احساساتی را که می‌خواهید در عکس‌های خود به تصویر بکشید نشان دهند.

 

 

مترجم: سمانه وظیفه

منبع: https://www.adorama.com/alc/8-tips-for-capturing-genuine-emotion-in-your-photos