9 روش اثبات شده برای برنده شدن در مسابقه عکاسی

 

مسابقات عکس مزایای ارزشمندی را برای عکاسان به همراه دارد. آنها به ما فرصتی می‌دهند تا خودمان و کارمان را بررسی کنیم ، در معرض دید قرار بگیریم و در نهایت ما را وادار می‌کنند تا عکاسان بهتری شویم. آیا احساس می کنید در نقطه ای ثابت گیر کرده‌اید؟ مسابقات عکاسی همچنین ابزاری را برای گسترش خلاقیت و قدم گذاشتن شما در خارج از چارچوب همیشگی تان ارائه می‌دهند. من از هر عکاس مبتدی یا پیشرفته ، می‌خواهم که به شرکت در مسابقه عکاسی فکر کند و ببیند که چگونه تجربه شما را بهبود می‌بخشد.

تعداد بی‌شماری مسابقه عکاسی وجود دارد که می‌توانید در آن هم به صورت آنلاین و هم حضوری در نزدیکی محل خود شرکت کنید. برای بسیاری از این موارد شما حتی نیازی به حرفه‌ای بودن ندارید. نمایشگاه های محلی یا استان خود را بررسی کرده یا گروه‌های عکاسی را در منطقه خود جستجو کنید. چه برای اولین بار باشد که در یک مسابقه عکاسی شرکت می‌کنید یا برای پنجاهمین بار، چندین روش وجود دارد که اگر با هم ترکیب شوند ، می‌توانند این برتری را برای شما به ارمغان بیاورند. حال این 9 روش اثبات شده برای برنده شدن در مسابقه عکاسی را بررسی می‌کنیم.

 

1) قوانین را چند بار بخوانید.

 

 

از دوران مدرسه به یاد دارید که معلم شما قبل از انجام تکالیف به شما یادآوری می کرد که دستورالعمل ها را بخوانید؟ یا اینکه قبل از شروع آزمون ، نام خود را روی کاغذ بنویسید؟ این هم شبیه همان است ، اما 100 برابر مهم‌تر! خواندن قوانین مسابقه اولین کاری است که انجام می‌دهید و مهمترین مرحله برای برنده شدن در مسابقه است. شما تعجب خواهید کرد که بدانید تعداد زیادی از ورودی‌ها فقط به خاطر رعایت نکردن این عامل از مسابقه حذف می‌شوند. شما می‌توانید شگفت انگیزترین عکس جهان را داشته باشید، اما اگر عکس شما هریک از قوانین مسابقه را نقض کند ، بهتر است اصلا وارد وارد مسابقه نشوید!

اطمینان حاصل کنید که قوانین را قبل از ارسال آثار مطالعه  و آن‌ها را بارها با دقت بررسی کرده‌اید. جزئیات مهم مانند تاریخ ارسال آثار ، فرمت عکس‌ها ، تعداد و… را بررسی کنید. اگر در مورد قوانین سوال یا تردیدی دارید، حتماً بپرسید. قضاوت در مورد مسابقه عکاسی بین آثار ارسالی کامل به اندازه کافی سخت است ، بنابراین یک نقض کوچک در قوانین باعث می‌شود تصویر ارسالی شما کنار گذاشته شود.

 

 

2) از ترکیب‌بندی های جالب استفاده کنید.

 

 

یکی از مطمئن‌ترین راه ها برای برجسته شدن در رقابت، توجه به ترکیب‌بندی است. از ترکیب‌های جالب استفاده کنید! همیشه نقطه کانونی را در مرکز تصویر قرار ندهید و از قانون خسته کننده و قابل پیش بینی قرار دادن موضوع اصلی عکس در مرکز کادر پیروی نکنید. در عوض از قانون یک سوم برای قرار دادن سوژه در فاصله یک سوم از لبه‌های کادر استفاده کنید. این ساده‌ترین راه برای جذاب‌تر کردن یک عکس معمولی است. اما صرفا به این نکته بسنده نکنید! مسابقه عکس فرصتی برای آزمایش است. روشهای جدیدی برای غیر قابل پیش‌بینی بودن عکس‌های خود بیابید. هدف شما این است که نظر داوران را جلب کرده و عکس خود را به یاد ماندنی کنید، پس سعی کنید از زاویه جدیدی عکس بگیرید: شاید از سطح  زمین به سمت بالا به سوژه خود نگاه کنید، یا نزدیک شوید و کل قاب را پر کنید. راه های بی‌شماری وجود دارد که می توانید با استفاده از ترکیب جدید عکس های خود را غیر قابل پیش‌بینی و جذاب کنید. از امتحان چیزهای جدید نترسید.

 

3) صریح باشید.

 

 

اکثر مسابقات عکاسی حول یک موضوع یا ایده اصلی می‌چرخند. ممکن است وسوسه شوید عکسی را که سال‌ها قبل گرفته‌اید و کاملاً دوست دارید ارسال کنید ، زیرا «به نوعی» با موضوع مسابقه متناسب است. اما وقتی نوبت به مسابقات عکس می‌رسد ، زمانی که داوران به مرحله تصمیم گیری میان دو عکس نهایی می‌رسند دیگر «به نوعی» موثر نیست و در نهایت عکسی را انتخاب می‌کنند که بطور صریح با موضوع مسابقه مطابقت بیشتری داشته باشد. اگر می خواهید در مسابقه برنده شوید ، باید به موضوع پایبند باشید . هرچه صریح‌تر ، بهتر. اگر می‌خواهید خلاق باشید، این کار را انجام دهید! اما در محدوده موضوع مسابقه خلاقانه عمل کنید. آنقدر منظورتان را خوب برسانید که حتی اگر دانش آموز کلاس سوم ابتدایی عکس شما را ببیند بگوید: بله، این یک عکس حیات وحش است. (یا موضوع مسابقه هر چه باشد).

 

4)عکس‌هایی با شارپنس عالی بگیرید.

 

 

اگر عکس شما به قدر کافی شارپ و واضح نیستند ، آن ها را دور بیندازید. این نکته بسیار مهم است. دومین گروه از تصاویری که اکثر داوران پس از حذف تصاویر نقض کننده قوانین‌، حذف می‌کنند همین تصاویر محو و غیر شارپ هستند. اگر نمی دانید چگونه چنین عکس‌هایی بگیرید ، قبل از شرکت در مسابقه عکس ، شیوه آن را بیاموزید. فقط با صرف ده دقیقه شانس برنده شدن خود را افزایش دهید.

 

5) آماده فداکاری و تلاش زیاد باشید.

 

 

این چیزی است که شبه عکاسان را از عکاسان واقعی جدا می کند. در بیشتر مواقع، رسیدن به درجات بالا نیاز به تلاش فراوان دارد. وقتی افراد عادی شب ها خواب هستند، شما بیدار هستید و سعی می‌کنید از کهکشان راه شیری عکس بگیرید در حالی که مردم عادی از جاده آسفالت می‌گذرند ، شما مسیر خاکی را در میان بوته‌ها ، گل و لای و حشرات طی می‌کنید تا به آن غروب شگفت انگیز برسید. مردم عادی هنگامی که شما می‌ایستید تا از پنجره‌ای زیبا و رنگارنگ عکس بگیرید به شما خیره می‌شوند.

گرفتن عکس های شگفت انگیز به معنای بی‌خوابی ، عبور از میان گل و لای ، نگاه‌های عجیب و غریب مردم و موقعیت های ناراحت کننده است. اما گرفتن عکس خوب بسیار ارزشمند است. اگر از عکس گرفتن در شرایط خاص و غیر منتظره نمی‌ترسید ، تصاویری را خواهید گرفت که هیچکس جرات این کار نکرده است. و به احتمال زیاد، عکس های شما جلوتر از سایرین قرار خواهند گرفت. بنابراین جرات غیرمنتظره بودن را داشته باشید و جرات کنید تصاویری را بگیرید که هیچکس دیگر آنها را نمی‌گیرد. شاید فقط اگر کمی جسور باشید برنده مسابقه عکس شوید.

 

 

6)قصه بگویید.

 

 

 

همه ما انسان هستیم و به عنوان انسان چیزی در ما وجود دارد که ما را عاشق یک داستان خوب می‌کند. حتی هزاران سال پیش، ما داستان‌هایی را از طریق نقاشی‌های غار ، و بعد ها به سادگی دهان به دهان نقل کرده‌ایم. بهترین عکس آن است که داستانی را روایت کند، احساسی را برانگیزد یا ایده‌ای را منتقل کند. داوران به دنبال ارتباط با تصویر هستند، ارتباطی که در چند ثانیه اول به آنها بگوید تصویر شما از بقیه متمایز است. تمرین کنید تا به دنبال داستان‌هایی باشید که در اطراف شما اتفاق می‌افتد ، خواه یک مکالمه دونفره در خیابان، تکرار اشکال و رنگ‌ها در طبیعت، یا یک شیئی در حال حرکت. شاید نقل داستان شما حین پردازش عکس و یا هنگام برش تصویر اتفاق بیفتد. داستان شما هرچه باشد، مراقب باشید که در محدوده پارامترهای مسابقه بمانید و از موضوع اصلی دور نشوید.

 

 

7) الهام بگیرید.

 

 

یکی از راهکار‌های مفید برای فعال‌سازی قوه تخیل و خلاقیت، مشاهده کارهای دیگران است. به دنبال الهام گرفتن از عکاسان مورد علاقه خود یا عکس‌های فراوانی که در اینترنت وجود دارد باشید. اما بیش از هر چیز، به دنبال نمونه کار برندگان دوره‌های قبلی مسابقه عکاسی باشید که در آن شرکت می‌کنید. اکثر مسابقات هر سال از داوران یکسانی استفاده می‌کنند. مشاهده آثار برندگان گذشته می‌تواند به شما نشان دهد که داوران در یک عکس برنده به دنبال چه چیزی هستند و حتی ممکن است یک الگو را مشاهده کنید. ببینید آیا در بین برندگان قبلی روند مشخصی در این زمینه وجود دارد یا خیر. شاید داوران به سبک هنری خاصی تمایل بیشتری داشته باشند، یا شاید عکس‌های ژورنالیستی را بیشتر بپسندند. بگذارید این برندگان قبلی راهنمای شما باشند، در حالی که شما اصالت عکس خود را حفظ می‌کنید.

 

 

8)نظر شخص دیگری را نیز درباره عکس خود بپرسید.

 

 

 

هنگام تصمیم گیری برای شرکت در مسابقه عکاسی، اخذ نظرات متعدد همیشه مفید است. هرچه بازخورد بیشتری در مورد کار خود داشته باشید، هنگام نقد تصاویر از مخالفت ذهنی کمتری برخوردار خواهید بود و هنگام ارسال آنها آمادگی بیشتری خواهید داشت. نیازی نیست که به دنبال یک عکاس حرفه‌ای باشید تا نظر خود را به شما ارائه دهد، هر چند که این امر بسیار مفید است. به سادگی از هم رده‌های خود، خانواده و دوستان نظرشان را بپرسید. گاهی اوقات آنها چیزی را می‌بینند که شما هرگز به آن توجه نکرده اید حتی می‌توانید انتقادات را به صورت آنلاین جستجو کنید. بسیاری از انجمن های آنلاین عالی وجود دارند که به رشد و پیشرفت عکاسان کمک می کنند. صرف نظر از بازخورد آن ، عکاسی شما در نهایت متعلق به شماست ، بنابراین با غریزه خود پیش بروید.

 

 

9) تسلیم نشوید.

 

 

 

هر اتفاقی هم که بیفتد تسلیم نشوید. اگر برنده مسابقه شدید، تبریک می گوییم! این حس فوق العاده‌ای است که بدانید زحمات شما نتیجه داده است. اما شما همیشه و در همه مسابقات عکاسی برنده نخواهید شد. حتی بهترین عکاسان نیز همیشه برنده نیستند. مسابقات عکاسی را به عنوان فرصتی برای بهتر شدن، پیشرفت  و حتی سرگرمی درنظر بگیرید. به دانشی که به دست آورده‌اید و درهایی که ممکن است باز کرده باشید فکر کنید. شما اثر خود را در معرض دید قرار داده‌اید که به خودی خود یک جایزه است. به برندگان نگاه کنید و ببینید آیا می‌توانید از کار آنها چیزی یاد بگیرید. در پایان، حتی اگر برنده نشدید، اجازه ندهید که باختن شما را از تلاش دوباره باز دارد! هرگز کار خود را رها نکنید. اگر برنده یک مسابقه نشدید، در مسابقه دیگری شرکت کنید.

 

مترجم : سمانه وظیفه

منبع :

9 Fool-Proof Ways to Win a Photo Contest