چه زمانی از نور طبیعی استفاده کنیم؟

عکاس‌هایی که از غذا و مواد غذایی عکاسی می‌کنند، چه حرفه‌ای‌ها و چه عکاس‌های آماتور، می‌دانند که نور طبیعی در عکاسی از غذا یکی از بهترین ابزارها برای گرفتن عکس‌های تحسین برانگیز می‌باشد. با این وجود برای استفاده از نور طبیعی زمان‌ها و مکان‌های خاصی وجود دارد و مواقعی هم هست که نباید از نور طبیعی استفاده کنید. در این مقاله ما درمورد نور طبیعی و اینکه چگونه روی تصاویر شما اثر می‌گذارد صحبت خواهیم کرد.

نور طبیعی چیست؟

به زبان ساده نور طبیعی همان نوری است که توسط خورشید تولید می‌شود. یکی از عبارات مرتبط دیگر، نور محیطی است که به نور موجود در یک محیط اشاره دارد. نور محیطی هم در صورتی که تجهیزات عکاس آن را تولید نکرده باشد، می‌تواند به عنوان نور طبیعی شناخته شود. در سراسر دنیا نور طبیعی به وفور یافت می‌شود و می‌توانید بدون هیچگونه هزینه‌ای از آن استفاده کنید. همین موضوع یکی از دلایلی است که اکثر عکاس‌ها ترجیح می‌دهند از آن استفاده کنند.

 

انواع نور طبیعی

عموما دو نوع نور طبیعی وجود دارد که شما می‌توانید از آن‌ها در عکاسی از غذا استفاده کنید. برای استفاده از نور طبیعی بهتر است با الگوهای مختلف نور طبیعی آشنا باشید. این الگوها بسته به محل زندگی شما، ممکن است کمی متفاوت‌تر باشند.

 

نور مستقیم

نور مستقیم باعث ایجاد تصاویری با سایه‌های خشن‌تر خواهد شد

 

آسمان صاف با نور خورشید کامل در وسط آسمان باعث تولید نور مستقیم خواهد شد. این نوع نور خیلی شدید است و باعث ایجاد کنتراست بالا و سایه‌های خیلی تیز خواهد شد. رنگ این نوع نور بستگی به زمان روز دارد. در اواسط روز این نوع نور طبیعی به رنگ سفید خنثی خواهد بود و در زمان غروب نیز تون طلائی گرمتری خواهد گرفت. بسته به سبک عکاسی شما و اینکه چقدر به سایه‌های دراماتیک و کنتراست بالا نیاز دارید، ممکن است بخواهید از نور طبیعی مستقیم استفاده کنید.

 

حتما بخوانید : راهنمای شناخت تجهیزات نورپردازی

نور نرم شده

روزهایی که هوا ابری است، نور طبیعی به صورت نرم شده در اختیار شما قرار خواهد گرفت. این نوع نور باعث خلق تصاویری نرم، با کنتراست پائین و سایه‌ی خیلی کمی خواهد شد. از آن‌جایی که با این نوع نور می‌توانید عکس‌های خیلی خوبی بگیرید، اکثر عکاس‌ها آن را ترجیح خواهند داد. در صورتی که نور مستقیم زیادی هم دارید می‌توانید با استفاده از انواع خاصی از رفلکتورها، آن را نرم کنید.

 

نور طبیعی خورشید که با استفاده از دیفیوزر نرم شده است.

حتما بخوانید : چگونه از فلاش در نور روز استفاده کنیم؟

نور مصنوعی چطور؟

در مقابل نور طبیعی نور مصنوعی قرار دارد که با وسایلی مانند اسپیدلایت و یا فلاش تولید می‌شود. البته مواظب باشید که ایده عکاسی با فلاش شما را به اشتباه نیاندازد. اکثر نورهای مصنوعی تلاش می‌کنند به نور طبیعی نزدیک باشند. برای مثال یک فلاش ساده بدون استفاده از دیفیوزر مانند نور طبیعی عمل می‌کند و در صورتی که روی آن سافت باکس قرار دهید، نور آن نرم خواهد شد. حتی اگر از نورهای مصنوعی هم استفاده کنید، نور طبیعی را بهتر درک خواهید کرد و کمک می‌کند سبک خلاقانه خودتان را بهبود ببخشید.

این عکس با استفاده از نور طبیعی گرفته شده است

برای این عکس هم از نور مصنوعی استفاده شده است که به پس‌زمینه بعد اضافه کرده است اما تفاوت چندانی با نور طبیعی ندارد.

 

چه زمانی از نور طبیعی برای عکاسی از غذا استفاده کنیم؟

 

قبل از اینکه تصمیم بگیرید از چه نوع نوری استفاده کنید، خروجی که مدنظرتان است را مشخص کنید. آیا می‌خواهید عکس‌هایی که می‌گیرید رنگ‌های شاداب و سایه‌های مشخص داشته باشند؟ اگر جوابتان مثبت است به نور مستقیم و آسمان کاملا صاف نیاز خواهید داشت، اما اگر به نور نرم نیاز دارید تا تمام قسمت‌های تصویر را به صورت مساوی نورپردازی کنید، یک روز ابری برای شما مناسب‌تر است.

حتما بخوانید : آیا داشتن دانش تئوری برای انجام پروژه عکاسی کافیست؟

پس از اینکه خروجی مدنظر خودتان را مشخص کردید، نگاهی به وضعیت آب و هوا بیاندازید. اگر نوع خاصی از نور طبیعی را می‌خواهید باید براساس الگوهای هواشناسی برنامه خودتان را تنظیم کنید. در غیر این صورت باید تجهیزات اضافی همراه داشته باشید که بتوانید شرایط مدنظر را شبیه‌سازی کنید.

عکاسی از این غذا با کمک نور طبیعی و زمانی که نور خنثی است انجام شده است

 

چه از زمانی از نور طبیعی برای عکاسی از غذا استفاده نکنیم؟

در طول روز دو ساعت وجود دارد که طی این ساعات استفاده از نور طبیعی در عکاسی از غذا توصیه نمی‌شود. این دو ساعت، ساعت آبی و ساعت طلائی روز هستند. عکاس‌های طبیعت از این دو ساعت خیلی استقبال می‌کنند زیرا دراماتیک‌ترین نور را در طول روز دارند. با این وجود این نوع نور طبیعی ممکن است برای عکاسی از غذا مناسب نباشد. دلیل این موضوع هم این است که آفتاب در طول این ساعات نور رنگی از خود ساتع می‌کند. رنگ‌های آبی یک بشقاب غذا در طول ساعت آبی ممکن است تقویت شوند و بیشتر به چشم بیایند. البته این مشکل پس از عکاسی و با کمک نرم‌افزارهای ویرایش عکس قابل حل است اما اکثر عکاس‌ها ترجیح می‌دهند به گونه‌ای از نور طبیعی استفاده کنند که غذا رنگ طبیعی خودش را حفظ کند.

 

غذایی که در طول ساعت آبی از آن عکاسی شده است. نور طبیعی در این زمان از روز رنگ‌ها را کاملا تغییر می‌دهد که بیشتر برای عکاسی از منظره مناسب است نه عکاسی از غذا!

جمع‌بندی

به صورت کلی استفاده از نور طبیعی ساده‌ترین راه حل برای عکاس‌ها می‌باشد. استفاده از نور طبیعی خیلی ساده است اما اضافه کردن وسایلی مانند رفلکتور و دیفیوزر کمک می‌کند نورپردازی بهتری انجام دهید. همچنین آشنایی عمومی با الگوهای نور در طول روز کمک می‌کند برنامه خودتان را طی ساعات طلائی و یا آبی نچینید.