اهمیت چشم ها در عکاسی | کاری کنید پرتره های شما بیشتر به چشم بیایند

اولین چیزی که در یک پرتره به آن توجه می کنید چیست؟

اولین نکته ای که دریک پرتره توجه بسیاری از بینندگان را جلب میکند “چشمان” سوژه عکاسی شما است. زیرا مردم به طور طبیعی تمایل به برقراری ارتباط چشمی دارند. چشم ها بازتابی از ذات واقعی اشخاص هستند.

در فرایند عکاسی پرتره ، تمرکز بر روی چشم های سوژه ضروری است.برجسته نمودن استادانه چشمان سوژه می تواند توجه بینندگان را به کل ترکیب تصویر شما جلب کند. در غیر این صورت واکنش های مورد نظرتان را از بینندگان دریافت نخواهید کرد و عکس شما مورد توجه قرار نخواهد گرفت.

برای اینکه جذابیت عکس های شما بیشتر شود، از سوژه خود بخواهید که خیلی ماهرانه احساساتش را به نمایش بگذارد. همه این احساسات در چشم ها منعکس می شود ، بنابراین سعی کنید این لحظات را از دست ندهید و احساسات سوژه خود را در تصاویرتان به خوبی ثبت کنید.

چرا در عکاسی پرتره چشم ها از اهمیت ویژه ای برخوردارند؟

هر پرتره ای با چشم شروع می شود. کل وضعیت روانی و فیزیولوژیکی یک فرد ، که احساسات نیز نامیده می شود ، در دو صفحه منعکس میشود: چشم ها.

چشم های شما هرآنچه را که احساس میکنید نشان میدهند:شادی ، عصبانیت ، کینه ، کنجکاوی ، ترس ، خستگی ، امید ، عشق ، شفقت ، غم ، درد ، تعجب یا ناامیدی. چشمان شما مطمئناً همه چیز را آشکار خواهند کرد.

چشم ها تصویری از شخصیت فرد ارائه می دهند شما از طریق چشم های افراد می توانید افکار آن ها را بخوانید. هنگامی که پرتره های معروفی که توسط هنرمندان بزرگی مانند: داوینچی یا استیو مک کوری ثبت شده را تحسین می کنید ، به نحوه انتقال ظاهر آن ها توجه کنید. توجه کنید که چگونه حالت سوژه در چشم های او منعکس شده است. چشم های سوژه در کانون توجه هستند.

یک هنرمند یا عکاس ابتدا ارتباط خود را با سوژه ای که قرار است آن را روی بوم نقاشی به تصویر درآورد یا عکس آن را ثبت کند، برقرار میکند. سپس بیننده قادر خواهد بود خود را به جای خالق اثر قرار دهد و این ارتباط را احساس کند. این موضوع  را می توانید به وضوح در پرتره های هنرهای معاصر مشاهده کنید.

ممکن است چشم ها کاملاً باز ، نیمه باز یا حتی بسته باقی بمانند ، اما همیشه پر از احساسات هستند. بیایید در مورد راه های برجسته کردن چشم ها در پرتره های خود و نحوه ترسیم بهتر احساسات از طریق چشم ها صحبت کنیم.

 

موقعیت چشم ها در چارچوب عکس

هیچ قانون خاص و دقیقی مبنی بر محل قرار گرفتن چشم ها در عکس شما وجود ندارد. اما اگر این کار را با قانون یک سوم یا قرار دادن سوژه اصلی در وسط قاب انجام دهید تصویر شما عالی به نظر خواهد رسید.

قرار دادن چشم ها در مرکز تصویر می تواند برای بیننده بسیار موثر باشد. همچنین وقتی چشم ها کاملاً باز هستند جذابیت بیشتری دارند. در این حالت ، آن ها احساسات بیننده را شعله ور می کنند و او را تحت تأثیر قرار می دهند و میان آن ها و سوژه اصلی عکس ارتباطی عمیق ایجاد میکنند.ایجاد این ارتباط چیزی است که منجر به موفقیت هنر می شود.

چشم ها و لبخند

همه ما می دانیم که “چهره ” جلوه ای از شخصیت یک فرد را نشان میدهد. همچنین باید بدانید که چشم ها می توانند لبخند بزنند. چهره ای با چشمان و بدون لبخند ممکن است قدری غیر معمول به نظر برسد ، در حالی که یک چهره خندان میتواند چشم ها و نگاهی کاملا متعادل داشته باشد ، که لبخند را نیز درخشان تر و برجسته تر می کند.

چشم ها و لبخند می توانند به طرز خارق العاده ای مکمل یکدیگر باشند. گاهی اوقات یک لبخند زیبا می تواند توجه بیننده را از چشم های سوژه منحرف کند. بنابراین ، اگر بخواهیم میزان اهمیت چشم ها را با لبخند مقایسه کنیم قطعا چشم ها برنده خواهند بود. اما وجود هر دوی آن ها در یک پرتره بدون شک توجه بینندگان را جلب کرده و دلشان را به دست می آورد.

از احساسات مختلف عکس بگیرید

نیازی نیست که فقط از لبخند های ساده افراد عکس بگیرید. احساساتی که روی صورت سوژه عکاسی شما وجود دارد باید تنوع داشته باشد. در برخی از تصاویر ، ممکن است لبخند پررنگی داشته باشند که دندان های سوژه شما را نیز به خوبی نشان میدهد ،اما در برخی دیگر از تصاویر ممکن است فقط اشاره خفیفی به لبخند سوژه شود. برخی از قاب ها ممکن است جدی به نظر برسند و برخی دیگر ممکن است مرموز به نظر برسند یا برخی از پرتره ها غم انگیز به نظر می رسند. سعی کنید در تصاویر خود احساسات مختلف را ثبت کنید.

نگاه واقعی

وقتی یک عکس و حالات درون آن واقعی باشد قطعا تصویر شما معنادارتر خواهد بود. فقط عکاسی از سوژه با ژست های مناسب کافی نیست. تصاویر شما باید از صداقت برخوردار بوده و این حس را به بیننده نیز منتقل کنند.سوژه خود را فقط روبه روی دوربین قرار ندهید به او اجازه دهید آرامش داشته باشد و از خلاقیت خود در ژست گرفتن نیز استفاده کند.

هدف شما این است که یک تصویر واقعی بگیرید و مطمئن شوید که حواس سوژه خود را با دوربینتان پرت نکنید. شما می توانید از مدل های عکاسی خود بخواهید که روی یک شی مانند گل یا چیز دیگری تمرکز کنند. بنابراین با این ترفند این احساس را برای بیننده ایجاد میکنید که تصویر بدون جهت هنری گرفته شده است.این موضوع به تصویر شما جلوه بهتر و جالب تری میبخشد.

ارتباط چشمی

تماس چشمی همیشه در هر ژانری از عکاسی مطلوب است. هم عکاسان خبری و هم عکاسان عروسی هردو در عکس هایشان به دنبال ارتباط چشمی هستند. مردم زمانی که در چشم هایشان نگاه میکنید را بیشتر از وقتی که چشم هایتان را از آن ها میدزدید دوست دارند. تماس چشمی از اهمیت بالایی برخوردار است و به نوعی گویای این است که می توانید به من اعتماد کنید. و بیننده معتقد است که این نگاه هم می تواند قوی باشد و هم می تواند اشک بیننده را درآورد ولی تا حد زیادی تاثیرگذار خواهد بود.

چشم های بسته

در عین حال چشمان بسته میتوانند حتی یک اثر قوی تر ایجاد کنند. سکوت این تصاویر به بیننده منتقل شده و باعث می شود بیننده کاملا تمرکز کرده و حال و هوای سوژه را به خوبی احساس کند.

پرتره هایی که حالت را منتقل می کنند ، اغلب پرتره هایی با چشمان بسته یا نیمه بسته هستند. وقتی چشمان سوژه بسته است ، بیننده زمان بیشتری را صرف بررسی تصویر میکند و این موضوع یک فرصت عالی را برای توجه بیننده به جزئیات و موارد کوچک پرتره شما به وجود می آورد.

 

مشاهده و بررسی فضای تصویر

با نگاهی به هنر ترکیب بندی پرتره ، نمی توان به مزایای مشاهده فضای آن پی برد. این فضا به عنوان یک قاعده ، نقش مهمی در ترکیب بندی شما ایفا می کند و به بیننده کمک می کند تا حالت سوژه و وضعیت آن را تفسیر کند.

سعی کنید با یک ترکیب در قاب آزمایش کنید تا قابلیت های خود را گسترش دهید. همزمان با اینکه در حال کار بر روی ترکیب بندی های مختلف هستید.به نحوه تغییر نور در چهره سوژه نیز توجه کنید.

موقعیت نور

به دست آوردن نور ایده آل برای عکاسان پرتره مانند این است که یک شکارچی به هدف بزند. نور مناسب درک بیننده را از زیبایی پرتره راحت تر می کند.

هنگامی که سوژه ما در سایه باقی می ماند و به نور نگاه می کند ، از نظر فنی به نور صحیحی رسیده ایم. این موضوع برای عکاسی در استودیو و عکاسی در فضای باز صدق میکند. نور حالت نمایشی بیشتری به پرتره میدهد و به آن جان و الهامی دوباره میبخشد.

با موقعیت صحیح نور ، روشنایی را در چشم سوژه خود خواهید دید. نوری که در چشم سوژه دیده میشود چیزی است که باعث می شود پرتره ها زنده تر به نظر برسند و بیننده را به خود جذب کند. این برق چشم سوژه را میتوانید با منابع نور مختلفی به وجود بیاورید. آن ها را امتحان کنید. تسلط بر تنظیم نور در عکاسی پرتره کمی طول میکشد ، اما هنگامی که متوجه شدید چگونه نور و سایه ها را تنظیم کنید پرتره های شما بهبود یافته و در سطح دیگری قرار می گیرند.

نتیجه

ضرب المثلی وجود دارد که می گوید: چشم ها پنجره ای برای روح هستند.

بسیاری از احساسات و شخصیت فرد از طریق چشم آنها قابل درک است. یکی از راه های جلب توجه به چشم سوژه استفاده از لنزی است که بوکه زیبایی تولید می کند. پس زمینه تار زیبا به طور خودکار توجه بیشتری را به چهره و چشمان سوژه عکاسی شما جلب می کند. حالا که می دانید پرتره های شما از طریق چشمان سوژه زنده میشود بیرون بروید و تمرین را شروع کنید!

مترجم: سمانه وظیفه

منبع: bidunart.com/eyes-in-portrait-photography