راهنمای عکاسی از میوه ها برای مبتدیان

آیا می خواهید از میوه ها عکس هایی جذاب و اشتها آور بگیرید؟ در این مقاله نحوه انتخاب تجهیزات مناسب عکاسی ،نورپردازی و نکات مفید و ایده های خلاقانه برای عکاسی از میوه ها را به شما می گوییم.

20 نکته برای عکاسان جهت عکس برداری از میوه ها

عکاسی از میوه ژانر خاصی از عکاسی غذا است که برای اهداف تجاری و خلاقانه استفاده می شود. اگر با عکاسی از میوه به شیوه ای خلاقانه رفتار کنیم ،میتوان آن ها را به نوعی، عکاسی از طبیعت بی جان دانست.

هدف از عکاسی از میوه ها جهت تبلیغات، لذت بردن و نشان دادن خواص خاص یک محصول (به عنوان مثال آب میوه ، خوش طعم بودن) است. بیشتر اوقات ، تبلیغ برای نوشیدنی های مختلف است ، جایی که خریدار باید میوه را با آبمیوه آن بشناسد.اگر تا به حال از میوه ها عکس نگرفته اید ،این نکات اساسی عکاسی از میوه ها را در مورد چگونگی رساندن کیفیت عکس های خود به سطح حرفه ای بررسی کنید.

1) حواستان به ظاهر میوه ها باشد

ممکن است مثل همیشه عکس هایی که از میوه ها گرفته اید را در نرم افزار های ادیت عکس ویرایش کنید ، اما کار با سطح گرد برای مبتدیان دشوار است. بنابراین توصیه می کنم میوه مناسب و تازه را برای عکاسی انتخاب کنید. میوه های بی عیب و نقص را انتخاب کنید (هرچند طعم آنها همیشه آنطور که به نظر می رسد خوب نیست.)

2) پویایی را به ترکیب خود اضافه کنید

سعی کنید میوه های خود را با دقت و ترتیب خاصی بچینید. اگر از نحوه عکس برداری از میوه ها ، به عنوان مثال، یک کاسه سیب و گلابی عاجز هستید ، سعی کنید به هر نوع میوه فضای یکسانی بدهید. آن ها را طوری تنظیم کنید که همگی به طور تصادفی ولی در عین حال سازمان یافته در زوایای متفاوتی قرار بگیرند.

اگر یک کاسه کوچک میوه دارید ، از تعداد فرد (سه یا پنج) استفاده کنید. این یک قاعده شانسی است، که بیان می کند افراد راحت تر به گروه های فرد از اشیاء نگاه می کنند تا اعداد زوج (اعداد فرد پویا هستند ، در حالی که اعداد زوج ثابت هستند).

به کمی الهام نیاز دارید؟ این ایده های خلاقانه و سورئالیستی عکاسی از غذا را از عکاسان حرفه ای که می توانید از آن ها برای گرفتن عکس های زیبا استفاده کنید ، بررسی کنید.

3) دوربین خود را به صورت دستی تنظیم کنید

به محض اینکه اشیاء شما به طرز مرتبی چیده شدند ، دوربین خود را برای عکاسی روی یک سه پایه قرار دهید و یک دیافراگم کوچک انتخاب کنید تا بتوانید عمق میدان مناسبی بدست آورید. بسته به میزان عبور نور ، می توانید از سرعت شاتر آهسته استفاده کنید. مقدار ISO را بالا نبرید. هدف شما ثبت جزئیات است و ISO بالاتر به معنی افزایش نویز دیجیتالی و پراکندگی جزئیات است.

4) با ترکیب های مختلف آزمایش کنید

هنگام عکس برداری از میوه ها ، مهم است که قانون یک سوم را به خاطر بسپارید. سعی کنید اگر ضرورت ندارد اشیاء را در مرکز قاب خود قرار ندهید. سایر تکنیک های عکاسی مانند ریتم تصاویر را فراموش نکنید.

عکس های متعددی بگیرید ، نمونه های مختلف را امتحان کنید، ترکیب بندی و نورپردازی های بداهه انجام دهید. این به شما امکان می دهد عکس های جالب و منحصر به فردی را ثبت کنید.

5) پس زمینه را با دقت انتخاب کنید

ممکن است به عنوان پس زمینه ، از هر آنچه به تصورتان میرسد استفاده کنید. اما باید به خاطر داشته باشید که اگر پس زمینه بسیار رنگارنگ و متنوع باشد ، باعث تداخل و پرت شدن حواس بیننده از طرح اصلی تصویر می شود.

یک دیوار محکم ، مقداری پارچه یا کاغذ می تواند به عنوان زمینه ای مناسب برای عکاسی از میوه ها عمل کند. البته ، ممکن است شما بخواهید از زمینه های عکسی که به صورت تخصصی ساخته شده اند مانند انواع فون عکاسی(ارزان ترین و کاربردی ترین) استفاده کنید که در فروشگاه های عکاسی به فروش می رسد.

6) برای تهیه میوه ها به بازار کشاورزان بروید و از میوه های تازه استفاده کنید

هنگام آماده شدن برای عکاسی از میوه ها و سبزیجات ، ترجیح می دهم به منبع محصول نزدیک باشم. شما می توانید با صدها مغازه فروش میوه و سبزیجات در همان روز دیدن کنید یا حتی مستقیماً با کشاورزان خاص تماس بگیرید.

ارتباط با مزارع اطراف بهترین راه برای تازه نگه داشتن محصولات و در نتیجه طراوت تصاویر است. همچنین راهی عالی برای انتخاب انواع مختلف محصولات است. بیشتر میوه ها و سبزیجات کشاورزان محلی، ارگانیک هستند و در عکس ها شگفت انگیز به نظر می رسند.

7) محصولات خود را تازه نگه دارید

هر میوه یا سبزی خاصی نیاز به پردازش دارد تا تازه به نظر برسد. میتواید انتهای گیاهان را بریده و در یک ظرف آب بگذارید. این کارمانع از خمیده شدن گیاهان شده و آن ها را تازه نگاه میدارد.

در مورد سالاد ، قبل از عکاسی ، میتوانید کاهو ها را در ظرفی از آب یخ قرار دهید تا تازه به نظر برسند. در مورد بیشتر میوه ها ، میتوان آن ها را با مخلوط 50/50 آب و گلیسیرین اسپری کرد تا ظاهری تازه و آبدار به آن ها بدهد.

8) سادگی کلید موفقیت عکاسی شما است

تنوع وسیعی از عناصر تزئینی برای افزایش ترکیب تصویر وجود دارد ، اما در بسیاری از موارد ، بهتر است به حداقل عناصر پایبند باشید. میوه های رنگارنگ با اشکال منحصر به فرد در یک زمینه متضاد روشن ، ترکیب ساده ای را می طلبد. به این ترتیب ، تصویر میوه ها جذاب تر و چشم نوازتر به نظر می رسند.

9) سبک خود را بسازید

بسیاری از عکاسان مشهوری که از میوه ها عکس برداری میکنند،به دلیل سبک خاص خود ، به عنوان مثال: عکاسی سیاه و سفید از میوه ها شناخته شده اند. سبک آن ها با برخی ویژگی های غالب مشخص است که در آثار دیگر یافت نمی شود. هنگامی که به موضوع  چیدمان و تزئینات عکسی که در آینده میخواهید بگیرید فکر کنید ، شروع به توسعه سبک خود خواهید کرد.

هنگامی که از نتیجه راضی هستید ، تمام تلاش خود را می کنید تا در همه تصاویر خود ظاهر ثابتی داشته باشید. به زودی ، سلیقه شما پیشرفته تر می شود و سبک منحصر به فرد شما در عکس ها بیشتر به چشم می آید.

10) نوع عکاسی از میوه های خود را انتخاب کنید- میوه های برش خورده

روش های مختلفی برای عکاسی از میوه ها وجود دارد. شما می توانید رایج ترین ترکیب میوه ها را با استفاده از لوازم جانبی تقویت کنید ، صحنه را تغییر دهید یا با شکل و بافت میوه ها ترکیب های جدید را امتحان کنید. در متن زیر،  چهار مورد از جالب ترین روش ها برای افزودن جذابیت بصری به تصاویر میوه های شما آورده شده است.

برای عکاسی از میوه های برش خورده ، می توانید از هر میوه ای که ممکن است به روش نسبتاً منظمی بریده شود استفاده کنید. میوه هایی با بافت سخت راحت ترین استفاده را در این زمینه دارند. پس از تصمیم گیری در مورد میوه ، باید نحوه برش آن را تعیین کنید. بعضی از میوه ها آنقدر نرم هستند که نمی توان آن ها را خرد کرد. همچنین برخی از میوه ها وقتی مرطوب هستند بهترین ظاهر را دارند. در صورت تمایل می توانید مقداری آب روی میوه ها اسپری کنید تا تازه به نظر برسند.

می توانید تکه های میوه را طوری تنظیم کنید که به نظر برسد که تکه ها در هوا معلق شده اند. در بیشتر موارد ، از خلال دندان برای تنظیم آن ها میتوان استفاده کرد. سپس ، خلال دندان ها در حین ویرایش برداشته می شود. بهترین راه برای مرتب کردن میوه ها و خلال دندان ها این است که تصور کنید وقتی خلال دندان ها برداشته می شود ترکیب شما چگونه به نظر می رسد. ابتدا ، خلال دندان ها را با دقت اضافه کنید ، میوه را به صورت متعادلی تنظیم کنید ، سپس همه برش های لازم را به هم بچسبانید.

11) نوع عکاسی از میوه های خود را انتخاب کنید- حبابی و گازدار

همه میدانند که بافت پالپ میوه بسیار جذاب به نظر می رسد. نکته اصلی این است که آن را به خوبی برای بیننده نمایش دهید. طراحان غذا و عکاسان میوه که عاشق عکاسی ماکرو هستند ، از محصولات یا هرگونه اشیاء در آب گازدار عکس می گیرند. سوژه با حباب های هوا “پوشانده شده است” که به روشنایی و زیبایی تصویر کمک می کند.

آب معدنی هایی را انتخاب کنید که بسیار گازدار هستند زیرا دارای حباب های بزرگتر و بادوام تر هستند. شما می توانید از یک فنجان شیشه ای یا یک جعبه پلاستیکی به عنوان ظرف استفاده کنید و در آن از میوه ها عکس بگیرید.

استفاده از ظروف شیشه ای مستطیلی یا قوطی های لبنیات راحت است. البته ظروف نباید نشت کرده و آب دهند زیرا ممکن است عکاسی شما  از چند دقیقه تا یک ساعت و یا حتی بیشتر طول بکشد.

12) نوع عکاسی از میوه های خود را انتخاب کنید – درخشان

رادو زاسیو (Radu Zaciu) ، عکاس رومانیایی از بخارست ، با استفاده از روشنایی داخلی محصول ، آزمایشی مربوط به عکاسی از میوه ها و سبزیجات را انجام داد. او لامپ را درون اجسام قرار داد ، که منبع اصلی نور برای مجموعه عکس های “درخشان” او بود.

این پروژه خلاقانه عکاسی از میوه ها “نور درون” نام دارد. این دیدگاه متفاوتی در مورد آنچه می خوریم به ما می دهد. این فرایند با ایجاد سوراخ در سبزیجات یا میوه ها ، به عنوان مثال با استفاده از مته شروع می شود. سوراخ باید به اندازه ای بزرگ باشد که لامپ را وارد کند. در همان زمان ، شما باید پالپ میوه را خارج کنید و مراقب باشید به بافت میوه آسیبی نزنید ، این کار رنگ خاصی و منحصر به فردی به تصویر میوه می بخشد.

رادو زاسیو با انواع میوه ها و سبزیجات  این کار را کرد: کیوی ، گل کلم ، کلم سفید ، آناناس ،سیب زمینی ، توت فرنگی ، کدو تنبل و محصولات دیگر. برای میوه های کوچک، او از لامپ های کوچک استفاده کرد ، برای میوه های بزرگتر از لامپ های 40 واتی استفاده نمود. نور بسیار ضعیف بود ، بنابراین او در محیطی تاریک با سرعت شاتر طولانی (بیش از ده ثانیه برای نمایش مناسب اشیاء) عکس گرفت. رادو زاسیو کمی نور به برگ ها می افزاید تا آن ها را نیز مثل خود میوه ها در تصویر خود به زیبایی ثبت کند.

13) نوع عکاسی از میوه های خود را انتخاب کنید – مفهومی

برای این نوع از عکاسی مفهومی از میوه ها، باید دو فاکتور را در نظر بگیرید. خلاقیت شخصی و لوازم جانبی. مکعبی از سبزیجات به شکل مکعب روبیک ،استفاده از موز به عنوان کفش یا هویج به جای رژ لب . در اینجا شما فقط با نبوغ خود محدود شده اید. بسیار مهم است که از وسایل و عوامل دیگر به میزان متوسط استفاده کنید زیرا ستاره اصلی عکس شما میوه ها هستند.

14) نورپردازی مناسبی برای عکاسی از میوه ها تنظیم کنید

از آنجا که یک میوه معمولاً شکل گرد دارد ، نور از آن خارج می شود ، به ویژه اگر نور صحیح باشد. منظور از نور صحیح ، نور پراکنده و ملایم است که برای عکاسی از اکثر اجسام مناسب است. نوری که از پنجره می آید قطعاً میتواند مناسب باشد.

با این حال ، اگر می خواهید عکس های فوق العاده ای از میوه ها بگیرید ، نور خورشید نباید مستقیم باشد ولی پنجره باید در معرض نور کافی خورشید باشد. برای نور ملایم و پراکنده تر ، توصیه می شود پرده ای شفاف را روی پنجره آویزان کنید.

نور جانبی

در صورت نیاز به تغییر اساسی عکس هایی که از میوه ها گرفته اید،دارید، جهت نور را مورد آزمایش قرار دهید. پیشنهاد می کنم یک بشقاب میوه را نزدیک پنجره قرار دهید تا یک طرف آن توسط نور تابیده شده از پنجره روشن شود. به این ترتیب کیفیت تصویر را افزایش می دهید. هنگامی که یک منبع نور دارید ، سوژه عکاسی شما از یک طرف بسیار روشن می شود  در حالی که طرف دیگر آن تاریک است. با تنظیم نور جانبی ، می توانید بر اهمیت بافت میوه تأکید کنید. اگر از نور جانبی استفاده کنید ، همه عناصر کوچک و جزئیات سطح عکاسی شما بیشتر قابل توجه خواهد بود.

نور روبرو

این نوع نورپردازی نیز معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد. خود را با دوربین طوری جلوی پنجره قرار دهید که نور مستقیماً از پشت شما بتابد. قرار است نور به جلوی ظرف میوه بتابد و در نتیجه یکنواخت شود. با این وجود ، نوری که از روبرو می تابد بسیار مشکل ساز است ، زیرا می تواند تصاویر میوه های شما را صاف نشان دهد. این بدان معناست که عکس دارای برجستگی و سایه های لازم نیست.

در صورت عکاسی با نور جلو ، ممکن است میوه ها جذابیت خود را در تصویر از دست بدهند. با این نکته توضیح داده می شود که مواردی که نور از روبرو به آن ها تابیده است ، سایه های پنهانی در پشت خود دارند. این سایه ها ابعاد بیشتری به تصویر می بخشند و بافت یک شی را آشکار می کنند ، بنابراین شما نمی خواهید آن ها را پنهان کنید.

نور پس زمینه

آخرین نکته ، ممکن است از نور پس زمینه برای عکاسی از غذای میوه خود استفاده کنید. بسیاری از علاقه مندان به عکاسی از غذا این نوع نورپردازی را ترجیح می دهند ، زیرا در در قسمت لبه باعث برجستگی عناصر می شود. با این وجود ، ممکن است برخی مشکلات نیز در این نوع از نورپردازی وجود داشته باشد.

به عنوان مثال ، عناصر دارای نور پس زمینه یا در یک زمینه کم نور با اشیاء مناسب روشن شده یا یک پس زمینه روشن با اشیاء تیره و به سختی قابل مشاهده در یک عکس ایجاد می شود. با این حال ، اگر از نور پس زمینه استفاده می کنید ، توصیه می کنم روی یک رفلکتور سرمایه گذاری کنید که سایه ها را روشن کند و یک شیء بدون نوردهی باقی نماند.

به خاطر داشته باشید که اصلاح مشکلات جزئی نورپردازی ، مانند نوردهی بیش از حد جزئی یا نوردهی کم ، به لطف جلوه های آماده ، یک کار ساده و سریع است. آن ها همچنین می توانند به پر جنب و جوش تر و جذاب تر شدن عکس ها کمک کنند.

15)از یک بدنه مناسب برای دوربین استفاده کنید

برای عکاسی از میوه ، تقریباً هر دوربینی مناسب است. نکته اصلی این است که می توانید پارامترهای عکسبرداری را به صورت دستی تنظیم کنید. یک انتخاب خوب یک دوربین DSLR است ، ساده ترین آن ها مانند: Nikon D3200 یا Nikon D3300 و پیشرفته تر مانند: Nikon D7500 یا Nikon D610.

قبل از خرید ، پیشنهاد می کنم از نظرات مختلف آگاه شوید و از فروشگاه های عکاسی نزدیکتان دیدن کنید تا آن ها را مورد بررسی و آزمایش قرار دهید. در صورتی که موفق شدید دوربینی را پیدا کنید که مناسب به نظر می رسد و نیازهای شما را برآورده می کند ، در خرید آن تردید نکنید. به خاطر داشته باشید که در عکاسی از میوه ها، لنز نقش مهمی نسبت به DSLR دارد. بنابراین ، بهتر است برای عکاسی از خوراکی ها لنز جداگانه ای خریداری کنید.

16)از لنز مناسب استفاده کنید

شاید بهترین انتخاب برای عکاسی از میوه ها ، لنزهای ثابت با فاصله کانونی حدود 50 میلی متر برای دوربین هایی با ماتریس APS-C و حدود 85 میلی متر برای دستگاه های فول فریم باشد. لنزهای محبوب مانند AF-S NIKKOR 50mm f/1.4 G ، AF-S NIKKOR 85mm f/1.8 G ، لنزهای ماکرو AF-S Micro-Nikkor 60mm f/2.8 G و AF-S Micro-Nikkor 105mm f/2.8 G VR این معیارها را برآورده می کند. البته لنزهای ثابت ترجیح داده میشوند ، زیرا معمولاً ارزان ، جمع و جور و در مقایسه با لنزهای زوم سریع هستند. لنزهای ثابت دارای یک دیافراگم نسبتاً وسیع هستند که برای تنظیم عمق میدان بسیار عالی است و از فرایند عکاسی انعطاف پذیر اطمینان حاصل می کند.

17) از رفلکتور ها استفاده کنید

در صورتی که نور جانبی را ترجیح می دهید و تصویری با نمایی چشمگیر گزینه مطلوبی برایتان نیست ، رفلکتورها به کار شما می آیند. مخصوصا رفلکتورهای جمع شونده Neewer 5 در 1 که عملکرد آن تابش نور بر سایه ها است. با استفاده از یک رفلکتور ، کنتراست تصاویر شما دقیقاً مناسب خواهد بود و تمام جزئیات لازم آن قابل مشاهده خواهد بود.

18) شما نمی توانید این عکس برداری ها را بدون سه پایه انجام دهید

در هنگام عکاسی بدون فلاش و با نور ثابت سه پایه مورد نیاز است. این امکان را به شما می دهد که حتی در نور کم با حداقل ISO ، با سرعت شاتر آهسته عکاسی کنید. بنابراین ، تصاویری با کیفیت بالا دریافت خواهید کرد.

در مرحله دوم ، شما قادر خواهید بود قاب را بدون خطوط افقی کج شده به دقت تنظیم کنید. چنین عکس هایی در اولین تلاش گرفته نمی شود. بنابراین ، برای اینکه در حین تنظیم ترکیب با دوربین کار نکنید ، قرار دادن دستگاه روی سه پایه بسیار راحت است.

اگر قرار نیست از سه پایه برای عکاسی های دیگر استفاده کنید ، یکی از بهترین سه پایه های مقرون به صرفه را انتخاب کنید که بتواند به گرفتن عکس های واضح دیگر نیز کمک کند.

19) ویرایش را فراموش نکنید

از آنجا که عکاسی از میوه ها ارتباط تنگاتنگی با عکاسی تجاری دارد ، عکس باید بی عیب و نقص باشد و برای چاپ با وضوح بالا مناسب باشد. شما باید عمق رنگ ها را تصحیح کنید ، زمینه را سفید کنید ، سایه های طبیعی اضافه کنید ، اشیاء غیر ضروری را حذف کنید و کار های دیگر.

20) از جلوه های ویرایش میوه استفاده کنید

برای سرعت بخشیدن و سهولت تولید ، از جلوه های ویرایش میوه استفاده کنید. هر کدام دارای سبک خاص خود هستند که به بهبود کیفیت عکس های شما در چند کلیک کمک می کند.

مترجم: سمانه وظیفه

منبع: https://fixthephoto.com/fruit-photography.html