دوربین Sony a7 III | ⭐️دوربین بدون اینه فول فریم _ مجله نورنگارReviewed by نورنگار on Feb 27Rating: 5.0معرفی دوربین Sony a7 III توسط شرکت سونی|دوربین بدون آینه و فول فریم باقیمت 2000 وارد بازار شد⭐️آشنایی با مشخصات دوربین Sony a7 III.شرکت سونی دوربین a7 III را معرفی کرد. یک دوربین بدون آینه فول‌فریم زیر 2000 دلاری که از نظر امکانات، بسیاری از قابلیت‌های پیشرفته دوربین‌های a9 و a7R III در خود دارد. از جمله امکانات مهم این دوربین استفاده از حسگر BSI ، به کار گیری باطری پرقدرت سری Z، طراحی یک جوئستیک مخصوص فوکوس خودکار و قابلیت EyeAF است که پیش از این آن را روی مدل 42 مگاپیکسلی سری آلفا دیده بودیم. .دوربین سونی a7 III معرفی شد

البته حسگر ۲۴ مگاپیکسلی دوربین Sony a7 III اگرچه رزولوشنی برابر با a9 دارد اما سرعت عکس‌برداری آن به پای ۲۰ فریم در ثانیه آن دوربین نمی‌رسد. قابلیت خوانش اطلاعات در دوربین Sony a7 III به دلیل استفاده از سیستم پیچیده حسگر آن یعنی “stacked CMOS” بود که در این دوربین جدید وجود ندارد و ضمنا قابلیت شاتر anti-distortion در سونی a9 هم در مدل جدیدتر دیده نمی‌شود. دوربین Sony a7 III دارای یک شاتر الکترونیکی با سرعتی حدود ۱/۸ ثانیه است که نمی‌توان آن را با سرعت ۱/۱۶۰ ثانیه در a9 مقایسه کرد.

 

دوربین Sony a7 III

 

اما به گفته سونی، سیستم فوکوس a7 III از دوربین a9 گرفته شده و سرعت آن تقریبا دو برابر مدل قبلی خودش یعنی a7 II است. سیستم فوکوس ۶۹۳ نقطه‌ای در این دوربین، حدود ۹۳ درصد از سطح کادر را پوشش می‌دهد و با ۴۲۵ نقطه فوکوس تشخیص کنتراست پشتیبانی می‌شود.

 

یکی از قابلیت‌های خوب در این دوربین، پیش پردازنده “Front End LSI” است که خیلی از قابلیت‌های سریع دوربین سونی a7R III به آن وابسته بود. این قابلیت‌ها، شامل سرعت ۱۰ فریم بر ثانیه همراه با فوکوس و نورسنجی خودکار و همچنین بافر ۱۷۷ عکس (با فرمت) JPEG می‌شود که  سونی دوربین Sony a7 III  را در ردیف دوربین‌های فول‌فریم پرسرعت قرار می‌دهند.

دوربین Sony a7 III  می‌تواند با استفاده از نسبت ۶K از حسگر خودش، با رزولوشن ۴K و سرعت ۲۴ فریم بر ثانیه که رزولوشن سینمایی است فیلم‌برداری کند.

 

همچنین امکان فیلم‌برداری با سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه با استفاده از نسبت ۵K از حسگر (با کمی بزرگنمایی حدود ۱٫۲ برابر) هم وجود دارد. قابلیت فیلم‌برداری با پروفایل‌های S-Log2 و S-Log3  برای دستیابی به Dynamic Range بالا نیز در این دوربین وجود دارد و همچنین می‌تواند با استفاده از Hybrid Log Gamma، ویدئو‌هایی از این دست را بدون نیاز به هیچ‌گونه پردازش جداگانه در کامپیوتر، مستقیماً روی تلویزیون‌هایی که HDR دارند نمایش دهد.

 

البته هم ویدئو‌هایی که ضبط می‌شوند و هم ویدئو‌هایی که از طریق خروجی HDMI دوربین ارسال می‌شوند دارای عمق رنگ ۸ بیتی هستند.
ضبط ویدئو‌های داخلی روی کارت حافظه خود دوربین حداکثر می‌تواند حجم انتقالی ۱۰۰ Mbps 8-bit 4:2:0 را داشته باشند، اما در صورتی که از رکوردرهای جانبی استفاده کنید، می‌تواند تا ۴:۲:۲ افزایش یابند که به معنی دو برابر شدن دقت رنگ‌ها است.

 

در صورت استفاده از رزولوشن‌های پایین‌تر مانند Full HD 1080p، سرعت فیلم‌برداری با این دوربین به ۱۲۰ فریم بر ثانیه افزایش پیدا می‌کند که برای ضبط اسلوموشن‌های بسیار نرم و بدون پرش عالی است.

 

 

دوربین Sony a7 III

 

 

دوربین Sony a7 III  تقریبا هم اندازه دوربین پرسرعت a9 است و از همان باطری‌ استفاده می‌کند که برای نخستین بار برای a9 ارائه شده بود. گفته می‌شود حجم این باطری که NP-FZ100 نام دارد، حدود ۲٫۲ برابر باطری دوربین‌های بدون آینه قبلی سونی است و از لحاظ کارکرد طولانی‌تر در محیط‌های خارج از استودیو اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

با این باطری می‌توانید حدود ۶۱۰ شات در حالت عادی و حدود ۷۱۰ شات با استفاده از نمایشگر پشت دوربین عکس بگیرید. این تعداد شات، دو برابر اغلب مدل‌های قبلی و بیشتر از تمام دوربین‌های بدون آینه‌ای است که تابه‌حال معرفی شده‌اند.

 

ضمنا شباهت زیاد این بدنه‌ها اجازه می‌دهد تا عایق‌بندی فوق‌العاده a9 را هم در این دوربین ببینیم. همچنین دکمه جویستیک فوکوس خودکار (AF joystick) و طراحی جالب دکمه‌ها در بدنه a7R III مانند دکمه‌های AF-ON و Protect/Rate (دکمه‌ای برای قفل‌گذاری و رتبه‌دهی به عکس‌ها در حالت نمایش) را نیز در بدنه این دوربین می‌بینیم. نهایتاً اینکه نمایشگر دوربین سونی A7 III از نوع لمسی است.

منظره‌یاب دوربین Sony a7 III  همان منظره‌یاب ۲٫۳۶ میلیون نقطه‌ای در مدل قبلی است و سونی از منظره‌یاب رزولوشن بالا و پیشرفته a7R III در این مدل استفاده نکرده است. اما استفاده از اپتیک بهتر در جلوی این منظره‌یاب باعث شده تا بزرگنمایی آن از ۰٫۷۱ برابر در مدل قبلی به ۰٫۷۸ برابر برسد.

 

بنابراین اگرچه رزولوشن آن همان مقدار پیشین است، اما تصویر بزرگ‌تر و کادر بهتری را نمایش می‌دهد. متأسفانه امکان استفاده از برنامه‌های “Playmemories Camera Apps” در این مدل از سری a هم وجود ندارد.

 

دوربین Sony a7 III از ماه آوریل ۲۰۱۸ (اواخر فروردین ماه) با قیمت ۱۹۹۹ دلار وارد بازار خواهد شد.