مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
اخبار عکاسیایده عکاسیتاریخ شفاهی عکاسان ایرانتکنیک و ترفندچاپراهنمای انتخابمشکلات رایجویدئو/پادکست

چتر عکاسی چیست + آموزش استفاده و انواع مختلف چتر نور

اولین شکل‌دهنده‌ی نوری که خیلی از عکاس‌های تازه‌کار با آن آشنا می‌شوند، در خیلی از موارد چتر عکاسی است.

مجموع بازدید : 2709 زمان مطالعه : 5
چتر عکاسی چیست + آموزش استفاده و انواع مختلف چتر نور

چتر های عکاسی ارزان، قابل حمل و کاملا کارآمد هستند و یکی از ساده‌ترین دیفیوزرهایی(نرم کننده های نور) هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. چترها نور را نرم و پخش می‌کنند و به شما اجازه می‌دهند بدون ایجاد سایه‌های خشن و سخت بتوانید از نورهای جدا از دوربین استفاده کنید.

با وجود اینکه کاربرد های چتر عکاسی خیلی زیاد است اما به همان اندازه هم به اشتباه از آن‌ها استفاده می‌شود. به همین خاطر تصمیم گرفتیم در این مقاله تمامی مواردی که برای استفاده از چتر عکاسی لازم است رعایت کنید را برای شما آماده کنیم.

مشاهده تمام چترهای عکاسی

چتر عکاسی چیست؟

قبل از اینکه به سراغ کاربرد چتر عکاسی برویم، بهتر است ببینیم که این وسیله چه کاربردی دارد. چترها جزء وسایل پخش‌کننده‌ی نور قرار می‌گیرند. تمامی دیفیوزرها یک منبع نور کوچک را به یک منبع نور بزرگ تبدیل می‌کنند، نور را در محیط بزرگتری پخش می‌کنند و باعث می‌شوند که نور نرم‌تر شود.

چتر عکاسی

در مقایسه با هد فلاش تنها، در نوری که از چتر منعکس می‌شود شاهد انتقال تدریجی بین قسمت های تیره و روشن خواهیم بود. با استفاده از چتر، شما می‌توانید تصاویری خلق کنید که شباهت کمتری به عکس‌های ثبت شده توسط فلاش دارند و در زمینه عکاسی پرتره هم نوری خواهید داشت که برای انواع پوست‌ها زیباتر است.

سطح چتر نور را در یک محیط خیلی وسیع‌تر پخش می‌کند که باعث نرم‌تر شدن نور خواهد شد. مثل سافت باکس، از چتر نیز برای عکاسی پرتره و دیگر انواع عکاسی استودیویی استفاده می‌شود. مهم‌ترین تفاوت بین سافت باکس و چتر این است که کنترل محل دقیق افتادن نور سافت‌باکس خیلی راحت‌تر است اما چترها معمولا ارزان‌تر هستند و کار با آن‌ها نیز خیلی آسان‌تر است.

در عکاسی پرتره، درخشش داخل چشم نیز تحت تاثیر شکل‌دهنده‌ی نوری خواهد بود که از آن استفاده می‌کنید. در صورت استفاده از چتر، این درخشش همیشه دایره‌ای خواهد بود ولی سافت‌باکس‌ها در انواع و اقسام مختلفی عرضه می‌شوند.

شکل‌دهنده‌های نور انواع مختلفی دارند و چتر عکاسی نیز از این قاعده مستثنی نیست. چترها می‌توانند سفید باشند و یا مشکی باشند و داخل آن‌ها از پارچه‌ی سفید یا نقره‌ای استفاده شده باشد. نوع اول تحت عنوان چترهای میان‌گذر (Shoot-Through) شناخته می‌شوند و چترهایی که پشت آن‌ها مشکی رنگ است را چترهای بازتابی می نامند. چترهای میان‌گذر نور را در یک محیط بزرگ‌تر پخش می‌کنند. این کار شدت نور را کاهش می‌دهد و شما باید قدرت فلاش یا منبع نور خودتان را افزایش دهید.

چترهای بازتابی عملکرد خیلی بهتری در حفظ قدرت نور دارند ولی نمی‌توانند به اندازه چترهای میان‌گذر نور را منتشر کنند.

همچنین چترها در ابعاد مختلفی هم عرضه می‌شوند. مثل دیفیوزرهای دیگر هرچقدر که ابعاد چتر بزرگتر باشد، نور شما نرم‌تر خواهد بود. هر دو عامل اندازه و نوع چتر در نحوه‌ی کار چتر تاثیرگذار هستند و در زمان خرید باید به هر دو مورد توجه کافی را داشته باشید.

انتخاب اولین چتر خودتان

یکی دیگر از مواردی که قبل از بررسی کاربرد های چتر عکاسی باید به آن توجه کنید، نحوه‌ی انتخاب اولین چتری است که قصد دارید تهیه کنید. چترهای عکاسی یکی از انواع ارزان شکل‌دهنده‌ی نور موجود در بازار هستند. این وسیله معمولا اولین شکل‌دهنده‌ی نوری است که افراد مبتدی تهیه می‌کنند.

با این وجود چندین عامل وجود دارد که قبل از خرید اولین چتر خودتان باید به آن توجه کنید:

اول از همه باید بدانید که چترها دو نوع اصلی دارند و یک نوع سوم هم وجود دارد که تلفیقی از این دو نوع است. چتر میان‌گذر به چترهای سفیدی گفته می‌شود که از یک پارچه سفید تشکیل شده‌اند و نور را در یک محیط بزرگتر منتشر می‌کنند. این نوع چتر برای نورپردازی محیط‌‎های بزرگتر و عکس‌های گروهی مناسب است. چترهای سفید به خوبی چترهای مشکی نور را کنترل نمی‌کنند و به دلیل اینکه نور در یک محیط بزرگتر منتشر می‌شود، میزان درخشش نور را نسبت به انواع دیگر شکل‌دهنده‌ها بیشتر کاهش می دهند.

چتر عکاسی

چترهای مشکی، بازتابی هستند. قسمت بیرونی این چترها به رنگ مشکی است ولی داخل آن‌ها به رنگ سفید یا نقره‌ای می‌باشد. این چترها به جای اینکه نور را پس از عبور نرم کنند، آن را به پشت بازتاب می‌دهند. چترهای بازتابی بخش بیشتری از قدرت نور را حفظ می‌کنند ولی نمی‌توانند به اندازه‌ی چترهای میان‌گذر آن را پخش کنند، این موضوع باعث می‌شود کنترل نور نیز آسان‌تر شود.

چترهای بازتابی که داخل آن‌ها به رنگ سفید است، نور نرم‌تری نسبت به همین نوع چتر با قسمت داخلی نقره‌ای ایجاد می‌کنند.

چترهای قابل تبدیل هم به چترهای سفیدی گفته می‌شود که یک کاور مشکی رنگ دارند. در صورتی که این کاور را بردارید، چتر شما به یک چتر میان‌گذر تبدیل خواهد شد و در صورتی که از کاور روی چتر استفاده کنید، یک چتر بازتابی خواهید داشت که می‌توانید نور را از سطح سفید آن بازتاب دهید.

در صورتی که مطمئن نیستید که باید کدام نوع چتر را انتخاب کنید، چترهای قابل تبدیل بهترین گزینه برای شما هستند. همچنین قیمت این چترها هم خیلی زیاد نیست و با مبلغ خیلی کمی می‌توانید این نوع چتر را تهیه کنید. همچنین با استفاده از این چتر می‌توانید از یک تکنیک پیشرفته‌ی نورپردازی به اسم Flagging هم استفاده کنید.

علاوه بر نوع چتر، ابعاد آن نیز در زمان انتخاب خیلی مهم است. هرچقدر که چتر موردنظر بزرگتر باشد، نور شما نیز نرم‌تر خواهد بود ولی در عین حال در صورتی که چتر شما خیلی بزرگ باشد، کنترل نور آن خیلی سخت می‌شود.

در صورتی هم که تجربه کار با چترهای باران معمولی را در طوفان داشته باشید و تلاش کرده باشید در باد شدید از آن استفاده کنید، می‌توانید حدس بزنید که استفاده از چتر عکاسی در محیط‌های باز و در حالی که باد می‌وزد چقدر سخت است.

برای استفاده از چترهای بزرگتر و یا کار در روزهایی که باد می‌وزد باید از کیسه شن روی پایه نور استفاده کنید. با این کار از افتادن چتر خودتان جلوگیری خواهید کرد. یک گزینه دیگر هم اتصال کیف دوربین به پایه نور است. با اتصال کیف دوربین به پایه نور، وزن آن بیشتر خواهد شد و باد تاثیر کمتری روی آن می‌گذارد.

در صورتی که برنامه دارید از چتر فقط در محیط‌های استودیویی و با فلاش‌های قدرتمند استفاده کنید، می‌توانید حتی از چترهای بزرگ‌تر هم استفاده کنید. برندهای مختلف چتر با قیمت‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شوند. معمولا مزیت استفاده از برندهای گران‌قیمت‌تر استحکام و طول عمر بیشتر است. در برخی موارد و به خصوص در مورد چترهای نقره‌ای، برند چتر عکاسی ممکن است روی کیفیت نور آن نیز تاثیر داشته باشد.

نحوه‌ی استفاده از چتر عکاسی

1- نصب چتر روی فلاش یا منبع نور

در اکثر فلاش‌های استودیویی یک سوراخ کوچک برای وارد کردن چتر داخل آن و یک دستگیره برای محکم کردن آن وجود دارد. در صورتی که از فلاش‌های اکسترنال هم استفاده می‌کنید به یک براکت فلاش نیاز دارید که نگه‌دارنده‌ی چتر داشته باشد. این براکت با استفاده از پیچ، بالای پایه نور شما نصب می‌شود و فلاش نیز داخل محفظه‌ای که در بالای آن قرار دارد وارد می‌شود.

مثل فلاش‌های استودیویی یک سوراخ کوچک نیز روی این براکت قرار دارد که دسته‌ی چتر می‌تواند وارد آن شود و با استفاده از یک دستگیره هم می‌توانید آن را در جای خود محکم کنید.

مراقب فاصله‌ی نور تا چتر باشید. در صورتی که فلاش را در فاصله خیلی نزدیکی نسبت به چتر عکاسی قرار دهید، نور نمی‌تواند به خوبی تمام چتر را پر کند. نتیجه این امر یک نور سخت خواهد بود زیرا نور فلاش نتوانسته است به خوبی تمام چتر را پر کند.

برای داشتن یک نور نرم، چتر را به شکلی نصب کنید که نیمه‌ی دوم دسته‌ی آن داخل نگه‌دارنده باشد نه نیمه‌ی اول. در صورتی که به تاثیری مانند یک چتر کوچک‌تر با نور کمی شدیدتر نیاز دارید هم می‌توانید به صورت عمدی نور را نزدیک‌تر به سطح چتر نصب کنید.

2- قرار دادن چتر برای نورپردازی سوژه

بسیاری از عکاس‌های تازه کار به صورت اتفاقی نور را به سمتی قرار می‌دهند که سوژه آنجا قرار ندارد. زاویه نوری که از آن استفاده می‌کنید برای اهداف خلاقانه می‌تواند متفاوت باشد ولی مطمئن شوید که نور را برعکس قرار نمی‌دهید.

در مورد چترهای میان‌گذر، باید نور را به شکلی قرار دهید که جهت فلاش به سمت سوژه باشد اما در چترهای بازتابی نور به قسمت سفید یا نقره‌ای برخورد خواهد کرد و سپس به سمت عقب بازتاب خواهد یافت.

در صورت استفاده از چترهای بازتابی فلاش یا منبع نور را پشت به سوژه قرار دهید، به شکلی که قسمت نقره‌ای یا سفید چتر روی به سوژه باشد.

علاوه بر اینکه باید منبع نور را به شکلی قرار دهید که نور آن به درستی به سوژه بتابد، شما دو گزینه دیگر هم دارید که در زمان قراردهی منبع نور می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. گزینه اول این است که چتر را به شکلی قرار دهید که نور آن مستقیما به سوژه بتابد. در این صورت نور به سوژه و احتمالا بخش زیادی از محیط اطراف می‌تابد.

گزینه دوم این است که زاویه چتر را کمی دورتر از سوژه تنظیم کنید. در این صورت به جای اینکه تمام نور سوژه را تحت تاثیر قرار دهد، فقط لبه‌ی آن به سوژه می‌تابد. برای انجام این کار به جای اینکه مرکز چتر به سمت سوژه باشد، لبه‌ی چتر را به سمت سوژه قرار می‌دهید. به این کار اصطلاحا feathering گفته می‌شود.

چتر عکاسی

در زمان عکاسی از گروه‌ها می‌توانید از این نوع نورپردازی استفاده کنید. در این حالت لبه‌ی نور روی فردی که در انتها قرار دارد می‌افتد و بقیه‌ی نور هم بقیه اعضای گروه را روشن می کند.

3- ادامه‌ی نورپردازی بقیه‌ی تصویر

اول از همه باید مطمئن شوید که چتر به خوبی نصب شده است و در جهت مناسب قرار گرفته است. سپس باید تصمیم بگیرید که آیا قصد دارید از تکنیک feathering استفاده کنید یا خیر.

پروسه‌ی استفاده از چتر تقریبا شبیه به استفاده از دیگر نورها است. تغییر زاویه نور نسبت به سوژه باعث ایجاد الگوهای نورپردازی خلاقانه‌ای خواهد شد. الگوهایی که می‌توانید ایجاد کنید عبارتند از نورپردازی دو بخشی، رامبراند، حلقه‌ای و پروانه‌ای. با کلیک روی این لینک می‌توانید بیشتر با انواع الگوهای نورپردازی آشنا شوید.

در زمان نورپردازی به یاد داشته باشید که هر چه منبع نور به سوژه نزدیک‌تر باشد، نور نیز نرم‌تر خواهد بود و در صورتی هم که منبع نور از سوژه دورتر باشد، نور سخت‌تری خواهید داشت.

فراموش نکنید که می‌توانید ارتفاع نور را هم تغییر دهید. برای افزودن بُعد به عکس می‌توانید ارتفاع نور را افزایش دهید و برای داشتن یک نور یکدست هم می‌توانید ارتفاع آن را کاهش دهید.

اول عکس بگیرید و سپس در صورت نیاز نور را تنظیم کنید. شما می‌توانید مقدار Feathering را افزایش یا کاهش دهید، نور را نزدیک‌تر یا دورتر کنید یا زاویه و ارتفاع نور را تغییر دهید.

4- استفاده از چیدمان نور چندتایی

استفاده از یک نور خیلی ساده است و مدیریت آن هم آسان است. اما شما می‌توانید از چندین منبع نور هم استفاده کنید. شما می‌توانید از چتر به عنوان یک شکل دهنده روی نور اصلی و کلیدی استفاده کنید و یا آن را روی نور پرکننده یا دیگر نورهای موجود قرار دهید.

همانطور که گفته شد کاربرد چتر این است که نور را نرم‌تر می‌کند ولی خبری از کنترلی که در زمان استفاده از سافت باکس یا بیوتی دیش دارید نیست.

سخن نهایی

چتر عکاسی یک دیفیوزر خوب برای عکاس‌های حرفه‌ای و همچنین افرادی است که تازه با نورپردازی خارج از دوربین آشنا شده‌اند. این وسایل ارزان و قابل حمل هستند و استفاده از آن‌ها نیز خیلی ساده است. با رعایت چند اصل اولیه شما می‌توانید با استفاده از تجهیزات ساده، یک نور نرم‌تر و زیباتر داشته باشید.

به عنوان یک عکاس اول باید بدانید که چتر چه کاری انجام می‌دهد. شما باید بدانید که قبل از انتخاب چتر باید به دنبال چه ویژگی‌هایی باشید و چگونه می‌توانید شکل دهنده را برای عکس خودتان تنظیم کنید.

با اطلاع از این اصول اولیه و کمی تمرین می‌توانید به سادگی یک نور نرم و زیبا برای عکس‌های خودتان داشته باشید.

برای اطلاع از اخبار، تخفیفات و آموزش‌های تولید محتوا، عکاسی، فیلمبرداری، نورپردازی و ... ایمیل خود را وارد کنید.

همچنین یک کوپن تخفیف برای خرید از سایت نورنگار برای شما ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.