سه‌پایه‌ ها | هر سه‌پایه برای چه کاری استفاده می‌شوند؟ - مجله نورنگارReviewed by نورنگار on Jun 3Rating: 5.0سه‌پایه‌ ها همیشه موضوع خوبی برای صحبت كردن هستند، اما ممكن است به خاطر ظاهر ساده‌ای كه دارند، كسی راجع به آن‌ها، توضیح دقیقی نداشته باشد. در بسیاری مواقع، بود و نبود سه‌پایه تفاوت چندانی در نتیجه‌ی عكس ایجاد نمی‌كند. اما جالب است بدانید كه سه‌پایه‌ها در شرایط خاص، فواید متفاوتی دارند.سه‌پایه‌ ها همیشه موضوع خوبی برای صحبت كردن هستند، اما ممكن است به خاطر ظاهر ساده‌ای كه دارند، كسی راجع به آن‌ها، توضیح دقیقی نداشته باشد. در بسیاری مواقع، بود و نبود سه‌پایه تفاوت چندانی در نتیجه‌ی عكس ایجاد نمی‌كند. علتش هم این است كه سه‌پایه‌ی شما قرار است دوربینتان را نگه دارد و كار دیگری نمی‌كند. اما جالب است بدانید كه سه‌پایه‌ها در شرایط خاص، فواید و ویژگی‌های متفاوتی دارند. دلایل زیادی وجود دارد که عاشق سه‌پایه‌تان باشید.   Scott Wyden Kivowitz، عكاس معروفی است كه سال‌ها در زمینه‌ی عكاسی ، وبلاگ نویسی كرده و حتی چندین كتاب اینترنتی، در زمینه‌ی نوردهی طولانی، عكاسی پانوراما و عكاسی خیابانی هم نوشته است. در این مقاله، مطلبی جالب از او در مورد  كاربردهای مختلف سه‌پایه‌ها را بیان می‌کنیم كه به كمك آن می‌توانید در استفاده از سه‌پایه استاد شده و عكاسی خود را توسعه دهید. .هر سه‌پایه‌ برای کاری ساخته شده است

کاربرد سه‌پایه‌ ها در عکاسی با نوردهی طولانی

 

عکاسی با نوردهی طولانی

 

وقتی که پای عکاسی با نوردهی طولانی به میان می‌آید، حضور یک سه‌پایه‌ی محکم بسیار ضروری است. امروزه اکثرا سه‌پایه‌هایی به فروش می‌رسند که سبک،‌ با دوام و از جنس کربن فایبر هستند. درست است که این سه‌پایه‌ ها برای عکاسی در هر شاخه‌ای به کار می‌روند اما برای عکاسی با نوردهی طولانی، به سه‌پایه‌ای نیاز دارید که محکم‌تر از این حرف‌ها باشد و در اغلب این موارد،  یک سه‌پایه‌ی سبک چندان به دردتان نمی‌خورد. مثلاً می‌توانید به سراغ سه‌پایه‌های سنگین آلومینیومی بروید تا مطمئن باشید که دوربینتان کمترین لرزشی نخواهد داشت.

 

 

سه‌پایه‌ ها برای عکاسی پاناروما

 

برای عکاسی پاناروما، وزن سه‌پایه‌ ها از اهمیت چندانی برخوردار نیست، مگر اینکه نوردهی طولانی را در این شاخه از عکاسی به کار بگیرید. برای ارتقاء عکاسی پانارومیک، دو ویژگی  بسیار کاربردی در سه‌پایه‌ها وجود دارد. یکی وجود یک Plate پانوراما در سه‌پایه است که به کمک آن می‌توانید سه‌پایه را هر جا که می‌خواهید قرار دهید و دوربین را به صورت جداگانه رویش تراز کنید.

 

سه‌پایه‌ ها

 

بنابراین، به راحتی می‌توانید دوربین را چرخانده و کادرهای پی‌درپی بعدی را انتخاب کنید. ویژگی دوم در سه‌پایه‌ها، حضور یک اسلاید مرکزی است که به کمک آن می‌توانید لنز را به جای بدنه‌ی دوربین، به نقطه‌ی مرکزی سه‌پایه نزدیک کنید. اگر نقطه‌ی مرکزی لنز در بخش دقیق و درستی قرار بگیرد، اعوجاج موجود بین کادرها به حداقل می‌رسد.

 

برای عکاسی پانارومیک در سطح پیشرفته‌تر، می‌توانید یک گیمبال دستی تهیه کنید. این پایه‌های مخصوص، امکانات خوبی برای عکاسی پانوراما و حتی پانورامای ۳۶۰ درجه دارند و خطای ترکیب عکس‌ها را به حداقل می‌رسانند.

 

 

سه‌پایه‌‌های مخصوص عکاسی پرتره و پرسنلی

 

عکاسی هد شات یا پرسنلی با عکاسی پرتره فرق‌ دارد. البته این گفته عجیب به نظر می‌رسد اما حقیقت دارد. برای عکاسی پرتره، بیشتر از اینکه از یک سه‌پایه استفاده کنید، به اطراف حرکت می‌کنید تا زاویه‌ی مناسبی را پیدا کنید. اما در عکاسی هدشات، سوژه یا ایستاده و یا جایی بی حرکت نشسته است. بنابراین نیازی نیست عکاس زیاد حرکت کند، پس به سه‌پایه نیاز دارد. در قدیم، این مدل سه‌پایه‌ها در عکاسی‌ها بیشتر دیده می‌شد.

 

سه‌پایه‌ ها

 

هرچند برای عکاسی هد شات یا پرسنلی نیز باید با حفظ موقعیت فعلی دوربین، گهگاه کمی حرکت کنید. برای این کار، می‌توانید از یک سه‌پایه صلیبی استفاده کنید یا روی یک سه‌پایه‌ی معمولی یک بال هد نصب کنید. به کمک یک بال هد،‌ تغییر زاویه را خیلی راحت‌تر و سریع‌تر انجام می‌دهید. برای اینکه کاملاً صحبتم را درک کنید، توصیه می‌کنم که یکی از ویدیوهای عکاسی هدشات Peter Hurley را نگاه کنید و ببینید که او چگونه با یک دوربین سنگین hasselblad، از سه‌پایه‌اش استفاده می‌کند. بال هد ها، به شما اجازه می‌دهند تا زاویه کادر را به دلخواه خودتان تغییر دهید و همچنان دوربین را روی سه‌پایه حفظ کنید.

 

 

کاربرد سه‌پایه برای عکاسی از محصولات

 

عکاسی از محصولات در استودیو انجام می‌شود و در آن سوژه‌ها ساکن و بی حرکت هستند. اگر بخواهید در استودیو و از محصولی عکس بگیرید‌، کل زمان عکس‌برداری، دوربینتان در یک نقطه قرار دارد و نیازی نیست که زیاد موقعیتش را تنظیم و جابه‌جا کنید. ممکن است بخواهید لپ تاپ خود را نیز روی سه‌پایه نصب کنید.

 

عکاسی صنعتی

 

جالب است بدانید سه‌پایه‌های بسیاری برای نصب هم‌زمان به لپ تاپ و دوربین وجود دارد. اما برخی از عکاسان تجاری، به جای این سه‌پایه‌ ها از پایه‌های مستحکم عکاسی استفاده می‌کنند. این پایه‌ها دقیقاً همانند سه‌پایه هستند اما به شدت سنگین‌اند و بهتر می‌توان طول، زاویه و ارتفاع را در آن‌ها تنظیم کرد.

 

این پایه‌ها مجهز به چرخ‌هایی نیز هستند که به کمک آن‌ها به راحتی می‌توانید دوربین را به اطراف استودیو حرکت دهید. به خاطر استحکام بالا و ساختار سنگین این پایه‌ها، شما به راحتی می‌توانید یک لپ تاپ را نیز به آن وصل کنید. در قدیم سه‌پایه‌های صلیبی چنین استفاده‌ای داشتند و معمولاً دو دوربین روی آن‌ها نصب می‌شد. امروزه همان سه‌پایه‌ ها برای عکاسی از محصولات استفاده می‌شوند. چون در یک طرف آن‌ها دوربین و در طرف دیگر آن لپ‌تاپ وصل می‌شود.

 

عکاسی صنعتی

 

البته این پایه‌ها معمولاً گران قیمت هستند و کاربرد خاصی دارند، بنابراین هرکسی آن‌ها را تهیه نمی‌کند. اگر شما نمی‌خواهید برای خرید چنین چیزی، این همه پول را در یک چشم به هم زدن از دست بدهید، بهتر است یک سه‌پایه فلزی سنگین تهیه کنید. به‌هرحال قرار نیست آن‌ها را در مسافت‌های طولانی حمل کنید و سنگینی آن‌ها هیچ اشکالی ندارد. این نوع سه‌پایه‌ها نیز مخصوص این هستند که در یک نقطه ساکن قرار بگیرند و دوربینتان را روی آن نصب کنید.

 

به یاد داشته باشید، وقتی وزن یک سه‌پایه بالا است، یعنی برای این طراحی شده که دوربین‌های سنگین‌تری را نگه دارد. پس می‌توانید به راحتی لپ تاپتان را روی آن نصب کنید و خیالتان نیز از بابت نیفتادنش راحت باشد. این سه‌پایه‌ ها به راحتی می‌توانند دوربین و لپ‌تاپ شما را حمل کنند. ضمناً، برای عکاسی از محصولات، بال هد به دردتان نمی‌خورد. به جای آن، از یک هد تثبیت موقعیت مثل Induro PHQ-3 استفاده کنید.

 

 

کاربرد سه‌پایه در عکاسی از حیات وحش

 

عکاسی حیات وحش

 

معمولاً، یک سه‌پایه‌ی مستحکم کربن فایبری برای این شاخه‌ از عکاسی بسیار کارآمد است. علاوه بر کاور‌های لنز (منظورم همان کاورهای کماندویی لنز برای استتار است) هد های گیمبال نیز می‌توانند بهترین دوست یک عکاس حیات وحش باشند. اگر نمی‌خواهید از یک هد گیمبال استفاده کنید، از یک بال هد قوی استفاده کنید تا بتوانید در حین حفظ استحکام سه‌پایه، زاویه ی دوربین را با حرکاتی نرم تغییر دهید.

 

 

کاربرد سه‌پایه برای عکاسی در سفر و عکاسی با پای پیاده

 

عکاسی در سفر

 

من این دو شاخه را یکی کردم، چون خیلی شبیه یکدیگر هستند. حتی اگر قرار نیست حین سفر پیاده روی کنید، باز هم نکات مربوط به این دو یکسان است. اساساً در هر عکاسی در سفر یا عکاسی با پای پیاده‌ای، باید سه‌پایه‌ای حمل کنید که سبک و راحت باشد. شخصاً برای عکاسی در این شاخه‌ها، از سه‌پایه‌ی Really Right Stuff که از کربن فایبر ساخته شده‌ است استفاده می‌کنم. پایه‌ها در این سه‌پایه بسیار بلند و سبک هستند، اما در حقیقت، این سبک‌ترین سه‌پایه با پایه‌های سه تکه من است.

 

عکاسی منظره

 

خلاصه

 

در این مقاله، من در شش بخش مختلف به شما توضیح دادم که چرا سه‌پایه‌ای که از آن استفاده می‌کنید بسیار مهم است و بین سه‌پایه‌های مختلف تفاوت وجود دارد. هرچند، نکات زیادی راجع به سه‌پایه‌های مناسب برای شاخه‌ای که در آن عکاسی می‌کنید نیز وجود دارد. ولی با دانستن این شش نکته، نیازی نیست تمام آن مطالب را دنبال کرده و مطالعه کنید.

 

وقتی که ابزارتان را دقیق بشناسید، خودتان نیز می‌دانید که چگونه از آن بهترین استفاده را بکنید. پس از چیزی که با آن راحت هستید استفاده کنید، چون داشتن سه‌پایه‌ای که در شرایط متفاوت به دردتان بخورد خیلی بهتر از این است که اصلاً سه‌پایه‌ای نداشته باشید.

 

قبل از اینکه این صفحه را ببندید، اگر شما نیز نظر یا پیشنهاد خاصی راجع به استفاده از سه‌پایه‌ها دارید، می‌توانید از طریق باکس نظرات زیر، آن را با ما به اشتراک بگذارید.