لنز دست دوم | چگونه لنز دست دوم را بررسی کنیم؟ - مجله نورنگارReviewed by نورنگار on Jan 23Rating: 5.0در لنز دست دوم که درست استفاده نشده‌باشد یا مشکلاتی دارد نشانه‌هایی وجود دارد که با بررسی آن‌ها می‌توان ارزش واقعی لنز را متوجه شد.خرید کالاهای دیجیتال دست دوم همواره با ریسک بالایی روبرو است. برای تشخیص میزان سلامت کالاهی دست دوم روش‌هایی وجود دارد که با دانستن آن‌ها ریسک خرید کاهش پیدا می‌کند. ما در مقاله‌ای باهم بررسی کردیم که چگونه یک دوربین دست دوم را هنگام خرید بررسی کنیم؟ اکنون در این مقاله با هم خواهیم دید که چگونه می‌توان یک لنز دست دوم را بررسی کرد. .چگونه لنزهای دست دوم را بررسی کنیم؟

در لنز دست دوم که درست استفاده نشده‌باشد یا مشکلاتی دارد نشانه‌هایی وجود دارد که با بررسی آن‌ها می‌توان ارزش واقعی لنز را متوجه شد.

وجود گرد و غبار

گاها ممکن است در زمان نگاه کردن از طریق لنز دست دوم متوجه چند ذره کوچک از گرد و غبار در آن بشوید. به خصوص در لنز های قدیمی تر و بزرگتر این امر رایج بوده و تاثیری در عملکرد لنز نخواهد داشت. در نظر داشته باشید که نقطه کانونی شما در فاصله ای ما بین ۳۰سانتی‌متر تا ۲متر از لنز شما قرار خواهد داشت. تاثیر این ذرات بر تصاویر شما بسیار کمتر از ناچیز می باشد.

با نگاه کردن به جلوی لنز در زیر نور آفتاب می توانید تمام این ذرات را تشخیص دهید. (از طریق لنز مستقیما به خورشید نگاه نکنید و ترجیحا از نور آفتاب یا یک چراغ LED استفاده کنید.) اگر باور ندارید که چند ذره گرد و غبار تاثیری در تصاویر شما ندارد یک خلال دندان را در جلوی لنز نگه داشته و و از طریق منظره یاب (viewfinder) نگاه کنیئ و متوجه خواهید شد که اصلا نمی توانید خلال دندان را ببینید. پس وجود گرد و غبار نباید خیلی شما را در خرید لنز نگران کند.

لنز دوربین دست دوم

شیشه لنز

شیشه لنز دست دوم می تواند مشکلات زیادی داشته باشد. قابل تشخیص ترین مشکل آن خط و خراش هایی بر سطح آن می باشد. گاهی اوقات ممکن است که خراش های کوچکی وجود داشته باشد که ممکن است بر اثر عوامل محیطی ایجاد شده باشد و تشخیص آن ها مشکل تر باشد.

شما می توانید با قرار دادن لنز در مقابل سطوح با رنگ روشن و ایجاد یک بازتاب روشن و با نگاه کردن از تمام زوایا به آن تمامی خط و خراش های موجود را تشخیص دهید و چیزی از دید شما پنهان نماند.

حضور لکه‎ها

عدسی های موجود در لنز به طور معمول با چند لایه از مواد محافظ اپتیک و بدون بازتاب پوشیده شده اند. این امر باعث می شود تا میزان بازتاب نور و تاثیر اشعه های نوری بر روی عدسی کاهش پیدا کرده و از وجود سطح بازتابی در لنز جلوگیری می کند. لکه ها در ناحیه این مواد پوششی و در نتیجه خورده شدن این مواد یا از بین رفتن این مواد بر اثر ضربه به شیشه، مشکلات خط تولید و یا پاشیده شدن مواد خورنده به سطح شیشه لنز دست دوم به وجود می آیند. اگر این لکه کوچک باشد نمی تواند بر عکس تاثیر بگذارد اما اگر از حدی بزرگتر باشد تصاویر شما را دچار مشکل می کند. پس اگر این لکه‌ها وجود دارند با گرفتن عکس می‌توانید تاثیر این لکه‌ها را بررسی کنید.

خرید لنز دست دوم

تجمع قارچ‌ها

لنزی که در جای تاریک و مرطوب نگه داری شده و بعد از خیس شدن در جایی بدون استفاده قرار داده شده، می تواند در داخل خود دارای قارچ باشد. وجود نقاط تار و قارچ‌ها خبر بسیار بدی برای صاحب لنز به همراه دارد. قارچ‌ها می‌توانند در خود مواد اسیدی را تولید کند که مواد پوششی سطح عدسی را در خود حل کرده و از بین ببرد، پس حتی اگر شما بتوانید اجزای لنز را از هم جدا کرده و آن را تمیز کنید تاثیری ندارد چرا که قارچ تاثیر خود را در آن گذاشته و این تاثیر دائمی بوده و نمی توان آن را از بین برد و حتما در sharpness تصاویر شما تاثیر خواهد گذاشت.

می‌توانید این مورد را با نگاه کردن به یک منبع نور تار (از خورشید استفاده نکنید) از طریق mount لنز تشخیص دهید. اپرچر لنز را باز کنید تا مطمئن شوید که تمام زوایای داخلی لنز را می‌بینید.

اگر همچین چیزی در لنز دست دوم مشاهده کردید اصلا خبر خوبی برای شما به حساب نمی آید. مسیر اشعه‌های نوری در لنز باید کاملا تمیز بوده و چیزی بر سر راه آن نباشد.

مانت لنز

مانت لنز باید تمیز و سالم باشد و رابط های‌طلایی رنگ آن نیز باید دست نخورده باشد. می‌توانید لنز را به دوربین متصل کنید، اتصال باید خیلی روان انجام شود.

حلقه (ring) های فوکوس و زوم

رینگ فوکوس لنز دست دوم باید به آرامی،بدون حرکت پله ای یا صدای خاصی و به آسانی حرکت کند. همچنین رینگ‌ها نباید بدون لمس دست حرکت کنند. البته توجه کنید در طراحی رینگ مخصوص فوکوس کردن لنزهای AF به شکلی است که حرکت آن ها خیلی روان نباشد تا به موتور AF بیش از حد فشار وراد نشود.

بر خلاف آن حلقه زوم باید بسیار روان حرکت کند. لنزهای قدیمی‌تر و لنزهای که کار زیادی از آن‌ها کشیده شده‌است، زوم آن‌ها بیش از حد روان است و زمانی که شما آن‌ها را به سمت پایین یا بالا بگیرید زوم به خودی خود به بیرون آمده و زمانی که جهت نگه داشتن لنز را عوض کنید خود به خود به داخل برمی‌گردد. این حرکت نباید به شکلی باشد که انگار سنگی پرتاب شده‌است و به هیچ جا متصل نیست و اصطکاکی در آن وجود ندارد. البته میزان کمی از رها بودن در زوم لنز قابل قبول است و در لنزهای قدیمی‌تر باید انتظار چنین چیزی را داشته باشیم.

اپرچر

زمانی که شما یک لنز را به یک بدنه متصل می‌کنید، اپرچر لنز تا بیشترین میزان باز می شود. این امر باعث می‌شود تا در زمان ثبت تصاویر منظره‌یاب شما روشن و نورانی باشد. زمانی که شاتر رها می‌شود، دوربین به لنز این اجازه را می‌دهد تا در میزان باز بودن اپرچر مناسب برای شفافیت عکس قرار بگیرد و سپس مجددا اپرچر را تا بیشترین حد باز می‌کند تا منظره یاب روشن و نورانی باقی بماند و تمام این‌ها در عرض یک چشم به هم زدن انجام می‌شود.

زمانی که در تیغه‌های اپرچر روغن وجود داشته باشد به علت اصطکاک به وجود آمده ناشی از گران روی روغن، از حرکت سریع اپرچر جلوگیری می‌شود. (معمولا روغن در موارد این چنینی به علت لغزندگی که به وجود می‌آورد مفید واقع می شود اما در این مورد خاص خشک بودن تیغه‌های اپرچر مفید‌تر است.) اگر روغن وجود داشته باشد و مانع از حرکت سریع اپرچر بشود، به واسطه نور بیش از حدی که وارد صفحه شاتر دوربین می‌شود تمامی تصاویر بیش از حد شفاف خواهند شد.

اگر تیغه‌های اپرچر شما به شکل تصویر زیر باشد، در این تیغه‌های روغن وجود دارد:

فروش لنز دست دوم

اما در چه زمانی این اتفاق رخ می‌دهد. این موضوع بیشتر برای لنزهایی پیش می‌آید که در معرض گرمای بیش از حد قرار گرفته باشند. در این حالت گریس موجود در دنده فوکوس به واسطه گرما ذوب شده و راه خود را به سمت محدوده اپرچر پیدا کرده و باعث خرابی می شود. تعمیر این خرابی و نقص در لنز می تواند با باز کردن و تمیز کردن و مجددا سر هم کردن لنز انجام پذیرد که ممکن است برای شما هزینه داشته‌باشد. هیچ گاه در یک روز تابستانی لنز خود را داخل ماشین رها نکنید. این مسئله رایج ترین علت پیش آمدن چنین موضوعی در لنزها است.

برای خرید و فروش کالاهای دست دوم می‌توانید به بخش دست دوم ما هم سر بزنید.