چگونه کارت‌حافظه تقلبی را تشخیص دهیم؟Reviewed by نورنگار on Jan 10Rating: 5.0کارت‌حافظه تقلبی |چگونه مموری تقلبی راتشخیص دهیم؟-مجله نورنگاریکی از بزرگترین مشکلاتی که جامعه عکاسی امروزه با آن روبرو شده است، کارت‌حافظه تقلبی است که در فروشگاه‌های محبوبی مانند آمازون هم حضور دارند..چگونه کارت‌حافظه تقلبی را تشخیص دهیم؟

۱) خرید آنلاین کارت‌حافظه‌های آنلاین

 

بدون شک عکاس‌ها عاشق تخفیف‌های زیاد هستند، به خصوص وقتی که بحث کارحافظه باشد. چرا باید چندین هزاردلار برای یک کارت‌حافظه خرج کنید در صورتی که می‌توانید با مبلغ خیلی کمتری یک کارت‌حافظه داشته باشید؟ این طرز فکر اکثر عکاس‌ها است و با توجه به اینکه تجهیزات عکاسی خیلی گران هستند، قابل درک است که عکاس‌ها نخواهند مبلغ زیادی روی تجهیزات جانبی هزینه کنند. به شخصه خود من حتی اگر سالی یکبار مجبور باشم کارت‌حافظه بخرم، معمولا صبر می‌کنم تا تخفیف زیادی بخورند چون فکر می‌کنم لازم نیست قیمت کامل چیزی را پرداخت کنم که می‌توانم با تخفیف بخرم.

 

با این‌حال برای خرید کارت‌حافظه باید توجه زیادی به برند، سرعت، سایز، قیمت و فروشنده آن داشته باشیم. فروشنده مهم‌ترین چیزی است که باید به آن توجه کنیم چون با خرید از منابع نامعتبر احتمال زیادی وجود دارد که محصولات تقلبی به دستمان برسد.متاسفانه امروزه این موضوع پیچیده‌تر شده است، زیرا حتی شرکت‌های معتمد نیز ممکن است بدون داشتن هرگونه اطلاعی، جنس تقلبی به شما بفروشند.

 

برای مثال، آمازون به عنوان یک فروشنده مورد اعتماد شناخته می‌شود ولی عکاس‌های زیادی که از آن خرید کرده‌اند با کارت‌حافظه‌های تقلبی SanDisk و Lexar مواجه شده‌اند. قسمت بدتر این است که برخی از این محصولات به عنوان محصولات Prime توسط آمازون به فروش رسیده‌اند. لزوما این به این معنی نیست که دیگر هیچ‌کس نباید از آمازون خرید کند. آمازون یک کمپانی بزرگ است و به همین دلیل برخی اوقات نمایندگان فروش و حتی مشتری‌هایی که جنس اصلی می‌خرند و جنس تقلبی را برمی‌گردانند از آن کلاه‌برداری می‌کنند. این جنس تقلبی ممکن است بعدا دوباره وارد چرخه شود و به دست مشتری دیگری برسد. از آنجایی که محصولات زیادی به آمازون برگشت داده می‌شوند، کارمندان آن ممکن است برخی اوقات توانایی تشخیص جنس تقلبی و اصلی را نداشته باشند.

 

خود من خریدهای زیادی از آمازون می‌کنم ولی همیشه سعی می‌کنم پس از تحویل گرفتن محصولات الکترونیکی، آن‌ها را تست کنم تا مطمئن شوم تقلبی نیستند. در صورتی هم که نخواهم به دنبال این دردسرها بروم، از فروشگاه‌هایی که به آن‌ها اعتماد دارم مانند B&H Photo و Adorama تجهیزات موردنیاز عکاسی خودم را خریداری می‌کنم. این فروشگاه‌ها از آمازون کوچک‌تر هستند و تخصص آن‌ها تجهیزات دوربین، کامپیوتر و حافظه است. افرادی که در بخش کالاهای بازگشتی این فروشگاه‌ها استخدام می‌شوند اغلب خیلی باهوش هستند و در صورتی که مشکلی در کالای بازگشتی ببینند، آن‌ را تحویل نمی‌گیرند.

 

شرکت‌های تخصصی تجهیزات عکاسی ، کالاهای بازگشتی را خیلی جدی می‌گیرند، زیرا این بخش، یکی از بخش‌هایی است که به سادگی از کنترل خارج می‌شود و می‌تواند باعث ضرر اقتصادی خیلی بالایی شود. به همین دلیل کلاه‌برداری از این شرکت‌ها خیلی سخت‌تر است.

 

علاوه بر این، آن‌ها باید مراقب شهرت خودشان هم باشند. اگر حتی یک کالای تقلبی هم برای مشتری ارسال کنند، خبر آن به سرعت در سطح اینترنت می‌پیچد و در طولانی مدت باعث ضربه به کسب و کارشان می‌شود. به همین دلیل این شرکت‌ها کالاهای خودشان را به صورت مستقیم از تولید‌کننده‌ها می‌خرند و تنها کالاهای مورد اطمینان خودشان را در وب‌سایت به فروش می‌رسانند و نمی‌گذارند شرکت‌های ثانویه کالاهای خودش را در وب‌سایت آنلاین آن‌ها بفروشد.

 

با این‌ وجود خیلی از خرده‌فروش‌های آنلاین مانند آمازون، NewEgg و والمارت، به فروشنده‌های ثالث اجازه می‌دهند از طریق پلتفرم آنلاین آن‌ها محصولات خودشان را بفروشند و دقیقا از همین‌جاست که اکثر مشکلات معمول ظاهر می‌شوند. من هنگامی که از این شرکت‌ها خرید می‌کنم، مطمئن می‌شوم محصول توسط همین شرکت فروخته و ارسال شود. برای مثال هنگام خرید از آمازون، مطمئن می‌شوم که محصولی بخرم که عنوان “فروش و ارسال توسط آمازون” را داشته باشد. برای دیگر شرکت‌ها هم همین کار را می‌کنم.

 

هنگام خرید کارت حافظه دست دوم بسیار مراقب باشید. سعی کنید دست دوم کارت حافظه را فقط حضوری تهیه کنید؛ هرچند ما خیلی خرید کارت حافظه دست دوم را پیشنهاد نمی‌کنیم.

 

کارت حافظه اصل

 

بیشتر بخوانید: چطور از کارت‌ حافظه مراقبت کنیم؟

 

۲) نکته‌هایی برای شناخت کارت‌حافظه تقلبی

 

انواع مختلفی از کارت‌حافظه‌های تقلبی در بازار وجود دارد:

 

الف) سرعت خواندن/نوشتن کمتر: این موضوع خیلی اتفاق می‌افتد. شما کارت‌حافظه‌ای می‌خرید که سرعت خواندن آن ۹۵ مگابایت بر ثانیه و سرعت نوشتن آن نیز ۹۰ مگابایت بر ثانیه است. روی آن نیز یک برچسب V30 خورده که کم‌ترین سرعت نوشتن ۳۰ مگابایت بر ثانیه را تضمین می‌کند. ولی هنگامی که با استفاده از کارت‌خوان سریع اقدام به کپی فایل می‌کنید، ممکن است سرعت شما از ۵-۱۰ مگابایت بر ثانیه بالاتر نرود. کارت‌حافظه‌های قدیمی و کند معمولا ارزان هستند و برخی شرکت‌ها برچسب روی کارت‌حافظه‌های فروخته نشده را عوض می‌کنند تا سریع‌تر به نظر برسند. بهترین راه برای تست این کارت‌حافظه‌ها اجرای عمل خواندن و نوشتن روی آن‌ها است. با اینکه رسیدن این کارت‌حافظه‌ها به دست مصرف‌کننده باعث تاسف است ولی احتمال خیلی کمی وجود دارد که باعث از دست دادن دیتا شوند و برای مدت زیادی بدون اطلاع دارنده کارت، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

ب) ظرفیت کمتر: یکی دیگر از مشکلات عمده، این است که کارت‌حافظه در کامپیوتر دوربین یا دستگاه‌ ذخیره‌سازی شما، ظرفیت زیادی را نمایش می‌دهد درحالی که در واقعیت ظرفیت آن‌ها از این مقدار کمتر است. برای مثال یک کارت SD با ظرفیت ۵۱۲ گیگابایت، دقیقا همین عدد را روی کامپیوتر شما نمایش دهد ولی در واقعیت فقط ۱۶ گیگابایت فضای ذخیره سازی داشته باشد. این مشکل به دلیل این است که میکروچیپ (قطعه کوچکی که مسئول گزارش ظرفیت حافظه است) موجود در کارت‌حافظه، دوباره برنامه‌ریزی شده است تا سایز بزرگ‌تری نسبت به حافظه واقعی نمایش دهد. این کارت‌حافظه‌ها خیلی خطرناک هستند زیرا تا زمانی که آن‌ها را کاملا پر نکنید، نمی‎‌توانید این مشکل را تشخیص دهید. در این مورد خاص ۱۶ گیگابایت ابتدای حافظه ممکن است به خوبی کار کند ولی هرچیزی که پس از این ممکن است باعث خطای داده شود. باید بیشتر از هر نوع دیگری، از این نوع کارت‌حافظه تقلبی بترسید، زیرا اغلب اوقات این کارت‌ها باعث بیشترین از دست دادن داده می‌شود.

 

پ) برند تقلبی: برخی از کارت‌های حافظه، برندهای معروفی دارند و با قیمت‌های زیادی به فروش می‌رسند در حالی که در واقع با استفاده از قطعات ارزان توسط برخی تولیدکننده‌ها در آسیا ساخته می‌شوند. برخی اوقات نیز ممکن است کمپانی‌های کوچکی باشند که محصولات ردشده توسط برندهای بزرگ را می‌فروشند. برخی اوقات نیز ممکن است این محصولات، محصولات OEM تولیدشده توسط کمپانی‌های معتبری باشند که مشخصات آن‌ها به اشتباه بیان شده است. شناخت این محصولات معمولا سخت‌تر است و باید شماره سریال آن را با تولیدکننده چک کنید.

 

ت) ظرفیت غیرواقعی: کارت‌حافظه‌های زیادی روی سایت‌هایی مانند eBay و دیگر سایت‌ها به فروش می‌رسند که حجم کاملا غیرواقعی دارند. برای مثال اگر در سایت eBay کارت‌حافظه‌های MicroSD را جستجو کنید، می‌توانید کارت‌هایی با ظرفیت ۲ ترابایت نیز ببینید. این‌طور حافظه‌هایی اصلا وجود ندارند و قسمت ناراحت‌کننده این موضوع این است که افراد زیادی این کارت‌حافظه را خریداری می‌کنند.

 

در واقعیت بزرگترین میزان حافظه برای کارت‌های MicroSD برابر با ۵۱۲ گیگابایت است. هنگامی که SanDisk در سال ۲۰۱۶ اعلام کرد یک نمونه اولیه از کارت‌حافظه ۱ ترابایتی ساخته است، تعداد زیادی کارت‌حافظه با ظرفیت بیشتر از ۱ ترابایت روی eBay به فروش رفت. در حالی که این کارت در سال ۲۰۱۹ هم هنوز وارد بازار نشده است. مشخص است که هر ظرفیتی بیشتر از ۵۱۲ گیگابایت توسط یک کنترلر دوباره برنامه‌‎ریزی شده نمایش داده می‌شود. فضای ذخیره واقعی این کارت‌ها ۱۶، ۳۲ یا درنهایت ۶۴ گیگابایت است ولی آن‌ها خودشان را به عنوان ۲ ترابایت به میزبان معرفی می‌کنند. تا زمانی هم که یک نفر ظرفیت واقعی کارت را نسنجد، غیرممکن است که بفهمید چه میزان از این ۲ ترابایت در اختیار شما است.

 

ث)غیر‌فعال/ خراب: برخی از کارت‌های حافظه، توسط فروشنده‌های ناشناس با قیمت‌های فوق‌العاده پائین فروخته می‌شوند. در صورتی که یکی از آن‌ها را خریداری کنید، به سرعت از کار خودتان پشیمان می‌شوید، زیرا این کارت‌ها فقط قطعه‌های پلاستیکی هستند که کار نمی‌کنند. در صورت خرید این کارت‌ها تماس با فروشنده و بازگشت پولتان را فراموش کنید.

 

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید کارت حافظه که مناسب با فعالیت شما باشد

 

۳) مشکلات کارت‌حافظه‌های تقلبی

 

هنگامی که یک کارت‌حافظه تقلبی بخرید، چه اتفاقی می‌افتد؟ همانطور که در بخش قبلی می‌توانید ببینید، این مشکلات می‌توانند از سرعت پائین تا از دست‌دادن داده و کارت‌حافظه‌های غیرقابل مصرف متفاوت باشند. از بین تمام این مشکلات احتمالی، از دست دادن دیتا، بزرگترین ریسک است، به خصوص وقتی که از یک کارت‌حافظه با ظرفیت بالا استفاده می‌کنید. مشکل کارت‌های حافظه با ظرفیت کمتر این است که برخی از عکاس‌ها ممکن است متوجه این موضوع نباشند که هنگامی که به یک ظرفیت خاص برسند، پس از آن تمامی دیتاها غیرقابل استفاده می‌شوند. از همین رو ممکن است در ابتدا همه چیز فوق‌العاده به نظر برسد و مشکلات بعدا به چشم بیایند. این مشکل هنگامی خیلی دردسرساز است که عکاس‌ها یک سفر خیلی گران را برنامه‌ریزی کنند و کارت‌حافظه پس از چند روز دچار مشکل شود. بنابراین بزرگترین مشکل از دست دادن دیتا می‌باشد. در این شرایط دوربین‌هایی که اسلات دوگانه دارند هم نمی‌تواند به شما کمک کنند، زیرا هر دو آن‌ها با هم از کار می‌افتند. به همین خاطر بهتر است اول کارت‌های تقلبی را شناسایی کنید و از شر آن‌ها خلاص شوید.

 

سرعت کارت حافظه

 

۴) چطور کارت‌حافظه‌ تقلبی را شناسایی کنید

 

اگر یک کارت‌حافظه خریده‌اید، چند کار و تست پایه وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا کارت‌حافظه تقلبی را تشخیص دهید.

 

الف) بسته‌بندی محصول را نگاه کنید: اول با بررسی بسته‌بندی کارت‌حافظه شروع کنید. اگر ظاهر آن خیلی ارزان به نظر می‌رسد، هیچگونه پلمبی ندارد و از پرینت‌های عجیب و غیرطبیعی روی آن استفاده شده است، این اولین نشانه از کارت‌حافظه‌های تقلبی است.

 

مطمئن شوید که پشت بسته‌بندی، اطلاعات مربوط به محصول مانند مشخصات و سرعت کارت، لیبل‌های مناسب، اطلاعات گارانتی و یک UPC مناسب مانند چیزی که در عکس مشاهده‌ می‌کنید را داشته باشد. به یاد داشته باشید که اگر ظاهر بسته‌بندی، تقلبی به نظر برسد، خود محصول نیز به احتمال زیاد تقلبی است.

 

ب)کارت‌حافظه را بررسی کنید: در صورتی که بسته‌بندی محصول را در اختیار ندارید، قدم بعدی این است که خود کارت‌حافظه را بررسی کنید. با لیبل جلوی کارت‌حافظه شروع کنید. آیا به صورت نامساوی قرار گرفته است، یا به نظر کج می‌رسد؟ آیا لیبل با کیفیت خوبی چاپ شده است؟ به نظر می‌رسد که به راحتی کنده می‌شود؟ این‌ها همگی نشانه‌های یک کارت‌حافظه تقلبی هستند. با این‌حال بزرگ‌ترین نشانه، نبود شماره سریال منحصر به فرد است. اگر نمی‌توانید هیچ رشته بلندی از اعداد و حروف ببینید به احتمال زیاد کارت‌حافظه شما تقلبی است.

 

محل قرارگیری شماره سریال، بسته به نوع کارت‌حافظه و تولیدکننده آن متفاوت است. برخی تولید‌کننده‌ها ممکن است از واترمارک و یا دیگر نشانه‌گذاری‌ها برای تمایز محصولات خودشان با دیگر محصولات استفاده کنند. برای مثال کینگستون از “تائید تغییر رنگ” برای درک تفاوت محصولات اصلی با تقلبی استفاده می‌کند. اگر کارت‌حافظه کینگستون شما چنین قابلیتی ندارد، تقلبی است. با نگاه به ویدئو زیر می‌توانید نحوه عملکرد تائید تغییر رنگ را روی محصولات متفاوت مشاهده کنید.

 

پ) تست کارت حافظه: آخرین ولی نه کم‌اهمیت‌ترین کار این است که کارت‌حافظه را روی کامپیوتر خودتان تست کنید. این مهم‌ترین قدم است و در صورتی که می‌‎خواهید آن را اجرا کنید، می‌توانید دو قدم اولیه را نادیده بگیرید زیرا این کار سریعا به شما می‌گوید که کارت‌حافظه شما واقعی یا تقلبی است. من معمولا از تست کپی فایل استفاده می‌کنم که نیازی به نرم‌افزار خاصی ندارد. از آن‌جایی که اکثر کارت‌حافظه‌های تقلبی سرعت خیلی کمتری نسبت به کارت‌های اصلی دارند، می‌توانید کارت‌های تقلبی را با اجرای همین تست کپی تشخیص دهید. برای این کار باید اول مطمئن شوید که یک کارت‌خوان سریع دارید. در غیر این صورت تست سرعت کاملا بیهوده خواهد بود. سپس یک فایل بزرگ (یک فایل ویدئو ۱ تا ۲ گیگابایت مناسب است) از کامپیوتر خودتان بردارید و به سادگی آن‌را داخل کارت‌حافظه بکشید و سرعت نوشتن میانگین آن‌را مشاهده کنید.

 

تشخیص کارت حافظه تقلبی

 

اگر سرعت شما روی یک کارت‌حافظه که سرعت آن ۹۰ مگابایت بر ثانیه تبلیغ شده است از ۱۰ تا ۲۰ مگابایت بر ثانیه بالاتر نمی‌رود احتمالا یک کارت‌حافظه تقلبی دارید. هنگامی که فایل کپی شد، سعی کنید آن‌را دوباره روی کامپیوتر خودتان کپی کنید تا سرعت خواندن کارت‌حافظه را هم ببینید. در این‌جا هم دوباره تفاوت سرعت خواندن را با سرعت واقعی مقایسه کنید.

 

در صورتی که سیستم‌عامل شما سرعت خواندن و نوشتن را نمایش نمی‌دهد، باید از نرم‌افزارهای سوم‌شخص استفاده کنید. برای مثال روی مک از نرم‌افزار Disk Speed Test که محصول BlackmagicDesign است استفاده کنید. این نرم‌افزار به خوبی سرعت خواندن و نوشتن را نمایش می‌دهد.

 

فقط از آن‌جایی که کارت‌های حافظه عملکرد خوبی با نوشتن فایل‌های اتفاقی ندارند به یاد داشته باشید که زمان کافی برای تست سرعت نوشتن ترتیبی را به آن بدهید. اگر از ویندوز استفاده می‌کنید، CrystalDiskMark یک نرم‌افزار فوق‌العاده برای تست سرعت خواندن و نوشتن هر حافظه‌ای است.

 

اگر نگران این هستید که کارت‌حافظه شما ظرفیتی بیشتر از چیزی که دارد را گزارش دهد، تست بعدی استفاده از free H2Testw tool است که برای شناسایی این کارت‌های حافظه استفاده می‌شود. این تست مقداری زمان می‎‌برد، زیرا باید در تمام سکتورها دیتا بنویسد و سپس تک تک آن‌ها را بخواند و تائید کند. به همین دلیل درصورتی که یک کارت‌حافظه با ظرفیت بالا دارید که سرعت پائینی دارد، این تست ممکن است زمان زیادی طول بکشد.از آنجایی که این تست سرعت خواندن و نوشتن را هم تست می‌کند، به یاد داشته باشید در صورتی که قصد دارید این تست را اجرا کنید تست‌های سرعت بالا را نادیده بگیرید.

 

به نظر من H2Testw بهترین ابزار تست کارت‌حافظه است. این ابزار به صورت خاص برای تشخیص کارت‌های حافظه تقلبی طراحی شده است که ظرفیت کلی خودشان را بیشتر از حد معمول اعلام می‌کنند. این ابزار برای ویندوز طراحی شده است ولی یک نرم‌افزار مشابه همین با نام F3 برای MacOS طراحی شده است.F3X نسخه گرافیکی این نرم‌افزار است. متاسفانه من پس از دانلود آن نتوانستم آن را بر روی آخرین نسخه MacOS Mojave اجرا کنم، به همین دلیل، من از F3 که نسخه متنی آن است استفاده کردم.

 

پس از اینکه H2Test2 را دانلود و نصب کردید، آن را اجرا کنید. پس از این کار حافظه مناسب را انتخاب کنید و بر روی “Write + Verify” کلیک کنید.

 

مموری تقلبی

 

پس از این کار نرم‌افزار یک پنجره دیگر را باز می‌کند که تمامی کارهای خواندن و نوشتن را اجرا می‌کند. پس از این کار، نرم‌افزار تمام نتایج را به شما نمایش می‌دهد.

 

تشخیص کارت حافظه تقلبی

 

اگر کارت‌حافظه‌ای که استفاده می‌کنید، تقلبی باشد، ارورهای موجود را نمایش می‌دهد و به شما می‌گوید چه میزان داده روی کارت‌حافظه نوشته و خوانده شده است. در مورد بالا، من از یک کارت‌حافظه اصلی SanDisk Extreme Pro استفاده کرده‌ام و همان‌طور که می‌توانید ببینید، نه تنها نرم‌افزار هیچ اروری نشان نداد، بلکه سرعت خواندن و نوشتن آن ۷۰ مگابایت بر ثانیه بود. اگر شما هم چنین تستی را اجرا کنید و ارور بگیرید، یک کارت حافظه تقلبی یا خراب دارید.

 

این تست آخر، مهم‌ترین تست است و مطمئنا هرگونه مشکلی که کارت‌حافظه شما داشته‌باشد را نمایش می‌دهد. قبل از استفاده از کارت‌حافظه، توصیه می‌کنم حتما با استفاده از این نرم‌افزار آن را تست کنید.

 

مطلب مرتبط: اگر ناخواسته تصاویر کارت‌حافظه پاک شد، چه کنیم؟

 

نکته‌های خرید کارت‌حافظه

 

اجازه دهید این مقاله را با بیان نکته‌های زیر جمع‌بندی کنم:

 

-برای جلوگیری از خطاهای احتمالی، هرچند سال یک‌بار کارت حافظه خودتان را عوض کنید.

-از کارت‌های دست دوم یا ریفربیش استفاده نکنید.

 

– درمورد کارت‌‌های حافظه ارزان خیلی مراقب باشید. اغلب اوقاتی که قیمت‌ها خیلی ارزان هستند، معمولا کارت‌حافظه تقلبی است. هنگامی که کارت‌های حافظه تخفیف می‌خوردند، باید این تخفیف از طرف تولید‌کننده باشد و اکثر خورده‌فروش‌هایی که به عنوان نماینده معتبر شناخته می‌شوند هم این تخفیف را اعمال کنند. تخفیف‌های یک‌روزه‌ای که معمولا در آمازون و سایت‌های مشابه در صفحه اول مشاهده می‌کنید، معمولا قابل اعتماد هستند.

 

-از منابع معتبری مانند B&H Photo Video و Adorama سفارش دهید. هنگامی که از یک نماینده فروش مانند آمازون، NewEgg و یا والمارت خرید می‌کنید، همیشه مطمئن شوید که محصول توسط همین شرکت فروخته و ارسال می‌شود.

 

-همیشه مطمئن شوید که از فروشنده معتبر خرید می‌کنید.

 

-همیشه تمام کارت‌های حافظه را بازرسی و تست کنید تا مطمئن شوید اصلی هستند.

 

-اگر یک محصول تقلبی از یک فروشنده معتبر گرفتید، هم فروشنده و هم تولیدکننده را در جریان بگذارید. از این طریق، آن‌ها سعی می‌کنند منبع مشکل را پیدا کنند و از ارسال محصولات تقلبی جلوگیری کنند. همیشه هنگام پس دادن محصول عنوان کنید که محصول موردنظر تقلبی است.