شخصیت شناسی عکاس | ارزشمندترین عادت شخصیتی یک عکاس چیست؟ | نورنگارReviewed by نورنگار on Jul 11Rating: 5.0یکی دیگر از ویژگی‌های شخصیت شناسی که به عنوان یک عکاس باید کسب کنید، افزایش مهارت‌های ارتباطی است و باید وقت زیادی برای صحبت با دیگران صرف کنید.برای اینکه عکاس موفقی باشید، فقط داشتن دانش فنی مهم نیست بلکه بلکه صفات شخصیت شناسی نیز روی اینکه یک عکاس موفق باشید یا خیر تاثیر زیادی دارند. از طرفی شما باید یک تاجر هم باشید و بلد باشید چطور عکس‌هایی که می‌گیرید را بفروشید. .ارزشمندترین عادت شخصیتی یک عکاس چیست؟

انتخاب یک صفت شخصیتی که باعث می‌شود عکاس موفقی باشید خیلی سخت است به همین دلیل ما تعدادی از صفات شخصیت شناسی و مهارت‌هایی که از اهمیت یکسانی برای همه برخوردار هستند را در این مقاله گرد آورده‌ایم تا شما بتوانید عکاس موفقی باشید.

۱- با برنامه باشید

برنامه کاری شما باید به خوبی مرتب شده باشد. این نظم در صورتی که عکاس پرتره، عروسی و یا مد باشید مهم‌تر خواهد بود. این سبک عکاسی به تلاش زیادی نیاز دارد و شما باید علاوه بر زمانی که برای عکاسی صرف می‌کنید، زمان زیادی را هم برای ویرایش عکس‌های خودتان بگذارید. اگر شما برای تک تک مشتری‌های خودتان وقت کافی نگذارید، به احتمال زیاد هیچوقت دوباره به شما مراجعه نمی‌کنند.

شخصیت شناسی عکاس

اگر با مشتریانی برخورد داشتید که درخواست‌های زیادی می‌کنند و وقت زیادی را از شما می‌گیرند، مودب و صبور باشید و سعی کنید اصول اخلاقی عکاسی و محدودیت‌های خودتان را برای آن‌ها توضیح دهید. با مشتریان خودتان زیاد بحث نکنید، زیرا این کار برای کسب و کار شما مانند سم است.

۲- خلاق و خودجوش باشید

خلاق بودن بدین معنی نیست که کارهای خودتان را به روشی کاملا جدید انجام دهید. خیلی از مشتری‌ها دوست دارن عکس‌هایی که از آن‌ها می‌گیرید شبیه به چیزی باشد که قبلا در ذهن خودشان تصور کرده‌اند و وظیفه شما این است که ایده‌ی آن‌ها را قوی‌تر و زیباتر اجرا کنید. نباید خیلی چیزی که مدنظر مشتری است را تغییر دهید بلکه باید گزینه‌های دیگری که با مقصود آن‌ها همخوانی دارد را به آن‌ها نشان دهید. شما باید تلاش کنید مشتری خودتان و سلیقه‌اش را بشناسید. اینطور تصور نکنید که سلیقه بصری او کاملا شبیه به شماست.

عکاسی چیست

برای خلاق و خودجوش بودن در عکاسی باید مرز باریکی بین سبک خودتان و نیازهای مشتری داشته باشید. برای اینکه بتوانید شخصیت شناسی خودتان را به عنوان یک عکاس به تمام عکس‌هایی که می‌گیرید منتقل کنید، به مقداری زمان نیاز دارید.

چالش عکاسی
حتما بخوانید : ۶ چالش برای افزایش خلاقیت در عکاسی

۳- جزئیات را ببینید

اینکه بتوانید جزئیات مختلف را ببینید و آن‌ها را به درستی تغییر دهید، بخش مهمی از موفقیت هر عکاس است. شما باید یاد بگیرید که چطور ظرافت عناصر مختلف تصویر مانند نور، ترکیب، رنگ، احساسات، حالات بدن سوژه و… را ببینید و آن‌ها را تغییر دهید. تمام این عناصر باید در کنار هم کار کنند تا پیام و جو مناسب را به سوژه منتقل کنند. برخی اوقات حتی کوچک‌ترین تغییر در نورپردازی و ترکیب می‌تواند احساس کلی یک عکس را تغییر دهد.

برای مثال اگر مشتری درمورد رنگ‌های یک عکس خاص ناراحت است، مطمئن شوید دلیل این نارضایتی را پیدا کنید. آیا او رنگ‌های سردتر را ترجیح می‌دهد یا گرمتر؟ شما همیشه می‌توانید با چنین سوالات ساده‌ای از نیت مشتری خودتان مطلع شوید و نیاز نیست حتما متخصص عکاسی باشند تا برای شما توضیح دهند چه جزئیاتی نیاز به تغییر دارند.

شخصیت عکاس

۴- دانش فنی خودتان را بالا ببرید

شما اگر دانش کافی درمورد تجهیزات خودتان، تنظیمات دوربین و ادیت نداشته باشید، نمی‌توانید عکاس موفقی باشید. شما قبل از اینکه با مشتری کار کنید و درآمد داشته باشید، باید تمام جوانب عکاسی را تمرین کنید. اگر نسبت به مهارت‌های خودتان از اعتماد به نفس کافی برخوردار نیستید، نباید هیچ تبلیغات جدی‌ای را شروع کنید.

عبارت متداول عکاسی
حتما بخوانید : ۲۴ عبارت متداول در عکاسی برای آماتورها

عادت های شخصیتی عکاس ها

برای مثال اگر به عکاسی عروسی علاقه دارید، می‌توانید به عنوان دستیار عکاس شروع به کار کنید تا علاوه بر بهبود مهارت‌های خودتان، بتوانید روی شخصیت شناسی خودتان نیز کار کنید تا راحت‌تر به عنوان یک عکاس شروع به کار کنید. شما در کنار یک عکاس حرفه‌ای چیزهای زیادی یاد می‌گیرید.

۵- مهارت‌های ارتباطی خودتان را افزایش دهید

یکی دیگر از ویژگی‌های شخصیت شناسی که به عنوان یک عکاس باید کسب کنید، افزایش مهارت‌های ارتباطی است. به عنوان یک عکاس حرفه‌ای همانقدر که برای عکاسی وقت می‌گذارید، باید برای صحبت با سوژه نیز وقت بگذارید. این بدین معنی است که باید مهارت‌های ارتباطی فوق‌العاده‌ای داشته باشید. شما باید با دقت گوش کنید، باید بتوانید ایده‌های خودتان را منتقل کنید و باید بتوانید از بقیه فیدبک بگیرید.

شخصیت عکاس

برخی اوقات درک نیازهای مشتری می‎تواند کار خیلی سختی باشد. برخی افراد به صورت طبیعی دو دل هستند و کار کردن با آن‌ها خیلی آسان نیست. شما باید درنظر داشته باشید که ارتباط واضح خیلی مهم است. همیشه وقت بگذارید و انتظارات مشتری خودتان را درک کنید. حتی اگر ضروری است سوالات زیادی از مشتری بپرسید. هر جلسه عکاسی می‌تواند یک تجربه مثبت هم برای عکاس و هم برای مشتری باشد.