021-7356

بررسی دوربین کانن 750D + ویدئو

بررسی دوربین کانن 750D + ویدئو

در این دوربین کانن 750D از حسگر 24.2MP APS-C CMOS به همراه حسگر تشخیص رنگ  7560 پیکسلی RGB+IR برای فوکوس دقیق تر، استفاده شده است. البته این دو دوربین تفاوت های بسیاری با هم دارند ولی در این مطلب به بررسی کامل دوربین Canon EOS 750D پرداخته می شود.

 

در این دوربین از سیستم فوکوس خودکار Hybrid CMOS AF III استفاده شده است که شامل نقاط فوکوس تشخیص فاز حسگر بنیان (sensor based phase detection points) می شود.

 

این سیستم فوکوس خودکار جدید باعث افزایش دقت و سرعت فوکوس خودکار هنگام استفاده از نمایش زنده (Live view) می شود.

 

کانن ادعا می کند عملکر فوکوس خودکار در دوربین کانن 750D بسیار نزدیک به عملکرد سیستم فوکوس خودکار Dual Pixel AF است که در دوربین های پیشرفته ای مانند EOS 70D و 7D II استفاده شده است.

 

به هنگام نمایش زنده دوربین کانن 750D از 19 نقطه فوکوس تشخیص فاز مانند EOS 70D، استفاده می کند که پیشرفت قابل توجهی نسبت به مدل قبلی در این سری یعنی دوربین EOS 700D با 9 نقطه فوکوس، محسوب می شود.

 

دامنه حساسیت در دوربین Canon EOS 750D مشابه دوربین EOS 700D است. این دامنه از حساسبت 100 تا حساسیت 12800 است که تا 25600 قابل گسترش است.

 

 

ویژگی های اصلی دوربین کانن 750D به اختصار به این شرح است:

 

-حسگر 24.2MP APS-C CMOS sensor

-19 نقطه فوکوس خودکار

-سیستم فوکوس خودکار Hybrid CMOS AF III  در حالت نمایش زنده

-حسگر 7650 pixel RGB+IR به همراه تشخیص دهنده تون پوست

-حسگر 3 اینچی لمسی چرخان

-سرعت عکاسی با 5 فریم در ثانیه

-فیلمبرداری با فرمت Full HD با 30 فریم در ثانیه

-Wi-Fi و NFC

 

 

سایر پیشرفت های دوربین کانن 750D نسبت به مدل قبلی شامل وای فای داخلی و NFC است که برای اولین بار در دوربین های DSLR در این رده به کار رفته است.

 

همچنین در این دوربین از سیستم تشخیص فلیکر (Flicker detection) که در دوربین EOS 7D Mark II به کار رفته بود استفاده شده است.

 

البته در دوربین Canon EOS 750D ویژگی های مثبت EOS 700D مانند صفحه لمسی 3 اینچی چرخان، عکاسی با سرعت 5 فریم در ثانیه به صورت پی در پی و فیلمبرداری Full HD با 30 فریم در ثانیه، حفظ شده است.

 

علی رغم اینکه دوربین کانن 750D و EOS 760D ویژگی های بنیادی مشترکی دارند و تنها 100 دلار اختلاف قیمت دارند؛ ولی 760D تجربه کاربری ایی مشابه دوربین های پیشرفته تر کانن مانند 70D را ارائه می دهد.

 

تفاوت های 760D نسبت به 750D شامل LCD در قسمت بالایی بدنه، شاسی مخصوص تنظیم دیافراگم بر بدنه و چشم الکترونیکی مخصوص خاموش کردن صفحه نمایش هنگام استفاده از منظره یاب می شود. همچنین 760D امکان استفاده از حالت فوکوس خودکار Servo AF هنگام نمایش زنده را می دهد که برای عکاسی به صورت پی در پی بسیار مناسب است.

 

تفاوت دیگر امکان فیلمبرداری به صورت HDR با دوربین 760D است که آن را دوربین مناسب تری برای فیلمبرداری می کند.

 

 

دوربین Canon EOS 750D

 

در جدول زیر دوربین کانن 750D با مدل های مشابه در این رده مقایسه شده است:

 

Canon

EOS 750D

Canon

EOS 700D

Nikon

D3400

Nikon

D5500

حسگر(مگاپیکسل) 24.2 18 24.2 24
پردازشگر DIGIC 6 DIGIC 5 EXPEED 4 EXPEED 4
صفحه نمایش 3 اینچی گردان

1040000 نقطه ای

لمسی

3 اینچی گردان

1040000 نقطه ای

لمسی

3 اینچی ثابت

921000 نقطه ای

3 اینچی گردان

1037000 نقطه ای

لمسی

سیستم

فوکوس خودکار

19 نقطه 9 نقطه 11 نقطه 39 نقطه
پوشش منظره یاب 95 درصد 95 درصد 95 درصد 95 درصد
دامنه حساسیت(ISO) 100-12800

گسترش تا 25600

100-12800

گسترش تا 25600

100-12800

گسترش تا 25600

100-12800

گسترش تا 25600

اتصالات وای فای و NFC ندارد بلوتوث وای فای
حداکثر رزولوشون فیلمبرداری Full HD

30 فریم در ثانیه

Full HD

30 فریم در ثانیه

Full HD

60 فریم در ثانیه

Full HD

60 فریم در ثانیه

سرعت عکاسی

پی در پی

5 فریم در ثانیه 5 فریم در ثانیه 5 فریم در ثانیه 5 فریم در ثانیه
قدرت

فلاش داخلی

12 متر 13 متر 7 متر 12 متر
سیستم تمیزکننده

حسگر خودکار

ما فوق صوت ما فوق صوت ندارد ندارد
درگاه

میکروفون خارجی

دارد دارد ندارد دارد
مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی ندارد ندارد ندارد ندارد

 

عمده ترین تفاوت دوربین Canon EOS 750D با دوربین 700D در حسگر آنها است.

 

بر کسی پوشیده نیست که شرکت کانن از حسگر 18 مگاپیکسلی در دوربین های سری Rebel از مدل EOS 550D تا کنون استفاده می کرده است.

 

ولی اکنون در دوربین Canon EOS 750D از حسگر 24.2 مگاپیسکلی استفاده شده است تا بتواند با سایر شرکت های سازنده دوربین مانند نیکون و سونی در این رده رقابت کند.

 

بدنه و کنترل

 

دوربین کانن 750D در مقایسه با مدل قبلی یعنی EOS 700D به لحاظ ظاهری تفاوت محسوسی ندارد. تنها تفاوت فیزیکی ای که می توان مشاهده کرد وجود دکمه AF Area selection و دکمه Display در دوربین Canon EOS 750D است.

 

 

دوربین Canon EOS 750D

 

 

بدنه دوربین کانن 750D چیزی فرا تر از آنچه در دوربین های سری Rebel شرکت کانن سراغ داریم نیست. این دوربین در رده دوربین های ارزان قیمت محسوب می شود در نتیجه به هیچ وجه با دوربین های حرفه ای اشتباه گرفته نمی شود.

 

همانطور که انتظار می رود جنس بدنه از ترکیبات پلی کربن است؛ ولی به هنگام قرار گیری در دست کیفت مطلوب آن احساس می شود و بسیار سخت و با دوام به نظر می رسد.

 

محل قرار گیری دکمه های تنظیمات بسیار مناسب است و به راحتی قابل دسترس هستند. در مجموع دوربین Canon EOS 750D همانند سایر دوربین های Rebel شرکت کانن بسیار خوش دست و خوش ساخت است.

 

دوربین Canon EOS 750D

 

 

یکی از ویژگی های این سری از دوربین های کانن که در دوربین Canon EOS 750D هم دیده می شود گریپ ساده آن است.

 

عمق آن بسیار مناسب است؛ نه زیاد از حد عمیق است و نه بیش از اندازه زمخت.

 

در مقایسه با رقیب این دوربین یعنی Nikon D5500 بسیار خوش دست تر و مطمئن تر در دست قرار می گیرد.

 

فوکوس خودکار

 

پس از مدت ها شرکت کانن از استفاده از سیستم فوکوس خودکار 9 نقطه ای در سری دوربین های Rebel دست کشیده است و در دوربین Canon EOS 750D از 19 نقطه فوکوس صلیبی استفاده کرده است.

 

سیستم فوکوس خودکار همان است که در دوربین های 7D و 70D استفاده شده است. شاید با استاندارد های امروز عملکرد فوکوس خودکار در دوربین Canon EOS 750D چندان خارق العاده به نظر نرسد ولی بسیار سریع و قابل اطمینان است.

 

شرایط نوری ضعیف و عکاسی با دیافراگم های بسیار باز هم باعث کاهش کیفیت عملکرد آن نمی شود. علاوه بر این سیستم فوکوس خودکار در این دوربین نسبت به مدل های قبلی پیشرفت هایی داشته است و از فوکوس خودکار ناحیه ای نیز پشتیبانی می کند.

 

در مدل های قبلی تنها دو حالت فوکوس وجود داشت: حالت فوکوس دستی و فوکوس خودکار. ولی در دوربین کانن 750D با توجه به 19 نقطه فوکوس امکان فوکوس ناحیه ای با 5 ناحیه موجود است.

 

این امکان هنگام عکاسی از موضوعات در حال حرکت بسیار مناسب است. فوکوس خودکار ناحیه ای باعث می شود به راحتی این موضوعات را دنبال کرد و عکس هایی کاملا واضح از آنها خلق کرد.

 

با توجه به وجود دکمه ای اختصاصی برای فوکوس خودکار ناحیه ای (AF Area selection) به سرعت می توان حالت فوکوس خودکار را از حالت فوکوس تک نقطه ای به حالت فوکوس ناحیه ای تغییر داد.

 

 

 

 

پیشرفت دیگری که در سیستم فوکوس خودکار دوربین Canon EOS 750D ایجاد شده است؛ استفاده از حسگر 7560 pixel RGB+IR می باشد.

 

این پیشرفت در مقابل حسگر 150000 پیکسلی 7D و یا حتی سیستم تشخیص چهره دوربین های سری Rebel چندان قابل توجه نیست ولی در هر صورت نشان می دهد که دوربین قادر به تشخیص رنگ است و می تواند تون پوست را تشخیص دهد و روی آن فوکوس کند.

 

 

 

 

عملکرد سیستم تشخیص رنگ فوکوس خودکار نسبتا مطلوب است.

 

مخصوصا هنگام عکاسی از انسان ها بسیار خوب عمل می کند ولی قابلیت دنبال کردن سوژه را ندارد و اگر سوژه حرکت کند باید عمل فوکوس یابی تکرار شود.

 

برای دنبال کردن سوژه بایستی حتما از حالت فوکاس خودکار AI Servo  استفاده شوذ. عملکرد آن متوسط است؛ در 50 درصد مواقع می تواند سوژه در حال حرکت را همواره واضح نگه دارد ولی هرچه سرعت سوژه کم تر باشد عملکرد بهتری می تواند داشته باشد.

 

این مساله کمی برای شرکت کانن ناامید کننده است زیرا سایر رقیبان دوربین کانن 750D در این رده مانند Nikon D5500 عملکرد بهتری در تعقیب سوژه های متحرک و واضح نگه داشتن آنها دارند.

 

 

Auto ISO

 

عملکرد حساسیت خودکار در دوربین Canon EOS 750D چندان قابل انعطاف نیست و امکانات چندانی به کاربر نمی دهد. تنها می توان حداکثر حساسیت را برای آن تعریف کرد.

 

این موضوع از این نظر اهمیت دارد که دوربین به صورت پیش فرض سرعت را بر پایین ترین سرعت شاتر ممکن برای هر لنز تنظیم می کند. به عنوان مثال اگر با لنز 24 میلی متری عکاسی شود سرعت شاتر بر 1/30 ثانیه تنظیم می شود و اگر از لنز 100 میلی متری استفاده شود سرعت بر 1/100 ثانیه تنظیم می شود.

 

در بسیاری از موارد سرعت سوژه ایجاب می کند که از سرعت بالا تری استفاده شود که در حالت حساسیت خودکار این امکان وجود ندارد.

 

از دیگر نکات منفی حساسیت خودکار در دوربین Canon EOS 750D این است که هنگام عکاسی در حالت دستی امکان جبران نوردهی وجود ندارد.

 

 

 

نمایش زنده Live view

 

حالت نمایش زنده نسبت به مدل قبلی تغییر محسوسی نکرده است. امکان صفحه لمسی وجود دارد و با لمس صفحه عمل عکاسی هم صورت می گیرد.

 

مهمترین پیشرفت آن اضافه شدن سیستم فوکوس خودکار Hybrid CMOS AF III است که یک سیستم حسگر بنیان تشخیص فاز می باشد. عملکرد این سیستم فوکوس خودکار به نرمی و مطلوبی دوربین هایی مانند 7DII و 70D نیست ولی بسیار بهتر از دوربین هایی است که فقط از سیستم فوکوس خودکار تشخیص تضاد اسفاده می کنند.

 

متاسفانه به علت اینکه از سیستم تشخیص فاز همراه با تشخیص تضاد استفاده می شود؛ قبل از صورت گرفتن عمل فوکوس ضربه ای موتور لنز به لنز وارد می کند.

 

این مساله در سیستم های فوکوس خودکار تشخیص تضاد اجتناب ناپذیر است و تنها هنگام فیلمبرداری می تواند مشکل ساز شود.

 

تعقیب سوژه هنگام فوکوس در حالت نمایش زنده عملکرد بسیار بهتری دارد نسبت به زمانی که از منظره یاب استفاده می شود.

 

تکنولوژی تشخیص چهره و تکنولوژی تشخیص سوژه بسیار خوب عمل می کنند و امکان تعقیب سوژه را فراهم می سازند. عملکرد تعقیب سوژه در دوربین Canon EOS 750D به قدری خوب است که می توان آن را از این لحاظ با دوربین EOS 7D مقایسه کرد.

 

با این وجود در نمایش زنده دوربین کانن 750D از حالت فوکوس خودکار AI Servo پشتیبانی نمی کند.

 

این به این معنا است که علی رغم اینکه دوربین سوژه را تعقیب می کند و واضح نگه می دارد ولی هنگامی که دکمه شاتر کامل فشرده شود دوربین عمل فوکوس یابی را تکرا می کند و امکان دارد در همین حین سوژه از وضوح خارج شود.

 

آخرین نکته در مورد حالت نمایش زنده دوربین Canon EOS 750D این است که هنگام عکاسی پی در پی صفحه نمایش دوربین خاموش نمی شود.

 

بلکه آخرین عکس گرفته شده را قبل از گرفته شدن عکس بعدی تمایش می دهد. این موضوع کمی باعث کاهش سرعت عکاسی پی در پی شده است ولی با این وجود امکان بسیار خوبی است.

 

دوربین Canon EOS 750D

 

کیفیت تصویر

 

کیفیت تصاویر با دوربین Canon EOS 750D رضایت بخش است. رنگ ها بسیار خوشایند هستند و تون پوست بسیار طبیعی است. رزولوشن عکس ها مطابق انتظار بالا تر از مدل های قبلی از این سری دوربین است و بالاخره از این نظر با دوربین های سایر شرکت ها در این رده برابری می کند.

 

ولی با توجه به این که دوربین Nikon D5500 قافد فیلتر پایین گذر ( Low pass filter) است؛ تصاویر شارپتری نسبت به دوربین Canon EOS 750D تولید می کند.

 

 از نظر نویز هم علی رغم اینکه تراکم پیکسل در حسگر این دوربین بیش از تراکم پیکسل در مدل های قبلی مانند 700D است؛ عملکرد بهتری دارد و قابل رقابت با دوربین های سطح بالای 24 مگاپیکسلی است. به وضوح عملکرد آن نسبت به 700D بهبود یافته است و حتی در حساسیت های بالا تصاویر از نویز قابل قبولی برخوردار هستند.

 

در مقایسه با Nikon D5500 هم می توان گفت عملکرد بهتری دارد و نیاز به کاهش نویز کمتری است که در نتیجه می توان تصاویر شارپتری با آن داشت.

 

در مجموع می توان گفت از نظر کیفیت تصویر دوربین Canon EOS 750D فاصله بسیار کمی با دوربین های حرفه ای قطع APS-C کانن مانند 7DII دارد که از این نظر دوربین بسیار بی نظیری می باشد.

 

دامنه پویایی

 

برای بررسی دامنه پویایی تصویر دوربین کانن 750D ابتدا دامنه نوردهی (Exposure Latitude) مورد بررسی قرار گرفته است. برای این منظور با فرمت خام با حساسیت 100 عکاسی شده است و از تکنیک کاهش نوردهی یا هل دادن (push) استفاده شده است.

 

برای این منظور تعمدا تصاویر کم نوردهی شده اند و با نرم افزار پردازش فایل خام نوردهی اصلاح شده است. در این شرایط دو اتفاق رخ می دهد. نوردهی کم به معنی این است که نور کم تری وارد دوربین شده است که منجر به افزایش نویز تصویر می شود. از طرف دیگر ممکن است ساختار حسگر در این شرایط نویز مضاعفی را نیز تولید کند.

 

در مقایسه با دوربین 700D دوربین Canon EOS 750D عملکرد بهتری دارد و نویز نسبتا کم تری تولید می کند.

حتی با 3 استاپ کاهش نوردهی. شدت نویز رنگی تا 2 استاپ نوردهی کم تر بهتر از مدل های قبلی است ولی با کاهش بیشتر نوردهی نویز رنگی به شدت افزایش پیدا می کند.

خوشبختانه تراکم پیکسلی بیشتر در دوربین کانن 750D در افزایش نویز نقشی ایفا نمی کند و باعث بیش تر شدن نویز نمی شود.

با این وجود بهبود دامنه پویایی در این دوربین نسبت به مدل قبلی بسیار اندک است و هنوز قابل رقابت با حسگر های سونی که در دوربین هایی مانند Nikon D5500 استفاده شده است نیست.

 

دامنه پویایی بالا از این جهت اهمیت دارد که می توان جزئیات از دست رفته در قسمت های روشن و تاریک تصویر را احیا کرد و اشتباهات نوردهی را اصلاح کرد.

از طرفی در شرایط نوری ای که اختلاف میان تیرگی ها و روشنایی ها زیاد است توصیه می شود نوردهی با اولویت حفظ قسمت های روشن صورت پذیرد و هنگام ویرایش تیرگی ها را احیا کرد. دامنه پویایی بالا انعطاف بیشتری به عکاس برای احیای تیرگی ها می دهد. مساله دیگری که باید در مورد دامنه پویای بررسی شود میزان نویزی است افزایش حساسیت ایجاد می کند.

همان طور که گفته شد کاهش نوردهی و افزایش آن هنگام ویرایش باعث ایجاد نویز می شود. بایستی بررسی شود که اگر به جای کاهش نوردهی حساسیت افزایش پیدا کند نویز کم تر می شود یا بیش تر.

در دوربین Canon EOS 750D مشاهده شد که هنگام استفاده از حساسیت های پایه مانند 100 و 200؛ حتی تا 4 استاپ نوردهی کم، نویز کم تری تولید می شود نسبت به اینکه با حساسین 3200 عکاسی شود.

در نتیجه کاهش نوردهی در این شرایط عملکرد بهتری دارد. ولی هنگامی که از حساسیت های بالا تر از  200 استفاده شود این موضوع برعکس می شود.

 

به عنوان مثال هنگام کاهش نوردهی تا 2 استاپ با حساسیت 400 نویز بسیار بیشتری ایجاد می شود نسبت به اینکه خیلی ساده با حساسیت 1600 عکاسی شود. در حساسیت های بسیار بالا مانند 1600 و 3200 میزان نویز در هر دو شرایط یکسان است و تفاوتی نمی کند که از چه روشی برای نوردهی استفاده شود. در مقایسه با دوربین Nikon D5500 مشاهده شد به طور کلی از این نظر دوربین نیکون بسیار عملکرد بهتری دارد و گستره متنوع تری از تنظیمات را برای کاربر فراهم می کند.

 

 درست است که از نظر دامنه پویایی پیشرقت های خوبی در دوربین کانن 750D دیده می شود ولی هنوز با دوربین هایی که از حسگر های سونی استفاده می کنند در این رده از نظر دامنه پویایی قابل رقابت نیست.

باید توجه کرد که هنگام عکاسی با این دوربین عمل نوردهی با دقت صورت گیرد زیرا اشتباهات نوردهی هنگام ویرایش همیشه قابل اصلاح نخواهند بود.

برای عکاسی از صحنه هایی که اختلاف میان تیرگی ها و روشنایی ها زیاد است حتما باید از فیلتر های مخصوص و یا تکنیک عکاسی HDR استفاده شود.

 

فیلمبرداری

 

فیلمبرداری با فرمت HD اکنون به صورت استاندارد در تمام دوربین ها رعایت می شود که دوربین کانن 750D هم از این موضوع مستثنی نیست.

 

این دوربین دوربینی نیست که صرفا برای فیلمبرداری تهیه شود زیرا هم مشخصات یک دوربین فیلمبرداری حرفه ای را ندارد و هم به لحاظ فیزیکی برای آن طراحی نشده است. ولی برای پروژه های فیلمبرداری کوچک و فعالیت در شبکه های اجتماعی عملکرد مناسبی دارد.

 

دوربین Canon EOS 750D از فیلمبرداری با 60 فریم در ثانیه پستیبانی می کند ولی تنها با رزولوشن 720.

اگر اصرار دارید با رزولوشن 1080 فیلمبرداری کنید باید به 30 فریم در ثانیه قناعت کنید. خوشبختانه در این دوربین امکان تنظیمات کاملا دستی در حالت فیلمبرداری وجود دارد و می توان از امکانات عمق میدان و نوردهی به نحو اجسن استفاده کرد.

 

در مقایسه با دوربین Nikon D5500 نمی توان گفت هیچ یک از این دو دوربین بر دیگری برتری دارد.

از آنجایی که هر دو آنها برای فیلمبرداری طراحی نشده اند در نتیجه عملکرد خیره کننده ای در این زمینه ارائه نمی دهند. با این وجود تفاوت های جالب توجهی دارند.

 

در شرایط نوری مناسب دوربین کانن 750D تصاویر بسیار شارپ و واضحی تولید می کند ولی در قسمت هایی که جزئیات زیادی وجود دارد تصویر دچار اختلال تصویری مویر (Moire) می شود.

دوربین Nikon D5500 مویر ایجاد نمی کند ولی هنگام فیلمبرداری تصاویر به صورت قابل توجی از شارپنس پایینی برخوردار هستند.

این کاهش شارپنس به معنای افت کیفیت نیست بلکه بیشتر شبیه کمبود جزئیات است به گونه ای که قسمت هایی که جزئیات بسیار ریز و فشرده دارند کاملا تخت و یک دست دیده می شوند.

 

Wi-Fi and NFC

 

در دوربین Canon EOS 750D سیستم وا فای نسبتا ابتدایی تعبیه شده است ولی عملکرد خوبی دارد.

اپلیکیشن مخصوصی برای سیستم های عامل IOS و Android وجود  دارد که از طریق آن می توان دوربین را کنترل کرد و عکس ها را از آن به تلفن همراه انتقال داد.

برای گوشی های اندروید امکان ارتباط NFC موجود است و می توان با ضربه زدن گوشی به قسمت پایینی دوربین ارتباط را برقرار کرد.

 

ولی کاربران سیستم های IOS باید حتما به صورت دستی دوربین را به دستگاه خود متصل کنند.

 

کنترل دوربین از طریق اپلیکیشن امکان انتخاب نقطه فوکوس، تنظیم نوردهی(کنترل دیافراگم و شاتر و حساسیت)، تنظیم عکاسی پی در پی یا عکاسی به صورت تکی و کنترل تنظیمات فلاش را برای کاربر فراهم می کند.

عکس ها پس از اینکه توسط اپلیکشن گرفته می شوند مستقیم به گوشی انتقال داده نمی شوند و بایستی به صورت دستی عکس ها را انتخاب کرد و به گوشی انتقال داد.

 

انتقال عکس ها هم از طریق دوربین امکان پذیر است و هم از طریق اپلیکیشن. عکس ها را می توان هم به صورت سایز اصلی و هم به صورت فشرده شده و با حجم پایین انتقال داد.

لازم به ذکر است که تنها عکس های JPEG را می توان از طریق اپلیکیشن انتقال داد و عکس های خام را باید به شیوه های سنتی به کامپیوتر منتقل کرد.

 

جمع بندی دوربین کانن 750D

 

به لحظا ظاهری تفاونی دوربین کانن 750D با مدل قبلی یعنی EOS 700D ندارد ولی به لحاظ مشخصات و ساختار داخلی تغییراتی در آن دیده می شود که همه آنها مثبت هستند.

عمده ترین تفاوت حضور حسگر 24.2 مگاپیکسلی است که رزولوشن بهتری برای دوربین Canon EOS 750D به ارمغان آورده است. علاوه بر این 19 نقطه فوکوس خودکار صلیبی در این دوربین باعث شده است از این نظر بتوان آن را با دوربین های رده بالایی مانند 7D و 70D  مقایسه کرد.

به لحاظ بدنه دوربین Canon EOS 750D ارگونومی بسیار مناسبی دارد. گریپ کوچک آن بسیار خوش دست و قابل اطمینان است ولی باید در نظر داشت افرادی که دست های بزرگی دارند ممکن است هنگام استفاده از آن با مشکل دچار شوند.

 

حساسیت خودکار در این دوربین به خوبی سایر دوربین های در این رده نیست. عملکرد آن بسیار محدود است و امکان تنظیم مناسب سرعت شاتر را به کاربر نمی دهد و عملا هنگام عکاسی به صورت دستی مخرب و نا کارآمد است.

 

سبستم فوکوس خودکار همان است که در دوربین حرفه ای EOS 7D استفاده شده است. ولی این سیستم در سال 2009 معرفی شد و اکنون دیگر در مقایسه با سایر دوربین ها از رده خارج محسوب می شود.

با این وجود عملکرد آن خوب است و سرعت بالایی دارد و دنبال کردن سوژه به کمک فوکوس خودکار ناحیه ای بسیار ساده و قابل اطمینان است. ولی تکنولوژی حسگر 7560 pixel RGB+IR که قابلیت تشخیص رنگ و تون پوست را دارد در مقایسه با سایر رقیبان چندان عملکرد قابل توچهی ندارد و برای دنبال کردن سوژه برتری ای نسبت به سایر دوربین ها ایجاد نمی کند.

با توجه به اینکه این دوربین در رده دوربین های مبتدی محسوب می شود کاربر انتظار دارد دوربین تمام جنبه های مربوط و فوکوس را پوشش دهد که متاسفانه دوربین کانن 750D چنین نمی کند. بسیاری از دوربین های بدون آینه هستند که از سیستم فوکوس خودکار تشخیص فاز استفاده می کنند و عملکرد بسیار عالی ای هنگام تعقیب سوژه دارند.

حتی دوربین Nikon D5500 هم که به جای سیستم فوکوس خودکار تشخیص فاز از سیستم فوکوس خودکار سه بعدی (Nikon’s 3D AF) استفاده می کند؛ از این نظر عمکلرد بهتری نسبت به دوربین Canon EOS 750D دارد.

 

از نظر کیفیت تصویر دوربین Canon EOS 750D عملکرد بسیار خوبی دارد. عکس های خروجی مستقیم JPEG با این دوربین بسیار شارپ و با کیفیت هستند ولی فایل های خام آن به شارپی فایل های خام D5500 نیستند.

 

البته لازم به ذکر است در دوربین Nikon D5500 فیلنر پایین گذر حذف شده است که این موضوع باعث افزایش شارپنس تصویر می شود.

در شرایط نوری ضعیف هم همچنان تصاویر JPEG کیفیت مطلوبی دارند. سیستم کاهنده نویز تاثیر کم تری در دوربین کانن 750D نسبت به Nikon D5500 دارد که باعث می شود تصاویر وضوح بیشتری داشته باشند. ولی فایل های خام دوربین نیکون از نویز کم تری برخوردار هستند و عملکرد بهتری برای عکاسی با فرمت خام فراهم می کند.

از نظر دامنه پویایی پیشرفت نسبتا خوبی در دوربین Canon EOS 750D نسبت به EOS 700D ایجاد شده است ولی همچنان عملکرد آن با دوربین هایی که از حسگر های سونی استفاده می کنند فاصله دارد.

 

به لحاظ فیلمبرداری این دوربین در رده دوربین های سطح بالا محسوب نمی شود. ولی برای پروژه های کوچک و فعالیت در شبکه های اجتماعی مناسب است. درست است که دوربین Canon EOS 750D در رده دوربین های مبتدی محسوب می شود ولی سایر شرکت ها در همین رده امکانات فیلمبرداری بیشتری در اختیار کاربر قرار می دهند.

 

در مجموع دوربین Canon EOS 750D یکی از بهترین دوربین های ارزان قیمت دنیا است. نمی توان گفت بهترین است ولی طرفداران بسیاری سری دوربین های Rebel در سراسر دنیا دارند و این دوربین نیز بسیار دوربین پرفروشی محسوب می شود. به وضوح رزولوشن این دوربین بالا تر از دوربین 700D است و سیستم فوکوس خودکار هم در آن به کلی متحول شده است.

در نتیجه می توان گفت کاملا نسبت به مدل قدیمی تر برتری دارد هرجند به لحاظ ظاهری تفاوتی با آن ندارد. کیفیت تصویر آن هم سطح سایر دوربین های تولید شده در این رده است؛ تنها به لحاظ دامنه پویایی کمی نسبت با آنها کاستی دارد. اگر کاربر به دنبال عکس های شخصی و خانوادگی با کیفیت تری است؛ این دوربین برای او بسیار مناسب است ولی اگر به عکاسی با قرمت خام اصرار دارد و به دنبال ویرایش های پیچیده تصویری است؛ شاید بد نباشد پیش از تصمیم گیری نهایی آن را با سایر دوربین های موجود در این رده مقایسه کند. در مجموع می توان نقاط ضعف و قوت دوربین Canon EOS 750D را در جدول زیر خلاصه کرد:

 

نقاط قوت

نقاط ضعف

رزولوشن حسگر بالا

عمر باتری کوتاه نسبت به سایر دوربین ها

افزایش دامنه پویایی نسبت به مدل های قبلی

بافر کم هنگام عکاسی با فرمت خام

عملکرد مناسب در حساسیت های بالا

عدم پوشش کامل منظره یاب

بازسازی رنگ بسیار خوب و طبیعی

عدم دقت وایت بالانس خودکار در حالت تنگستن

فوکوس خودکار بسیار سریع

عدم وجود AI Servo در نمایش زنده

عکاسی پی در پی با سرعت 5 فریم در ثانیه

عدم پشتیبانی از فیلمبرداری Full HD با 60 فریم در ثانیه

عملکرد مناسب فوکوس خودکار در شرایط نوری کم

عدم عملکرد همزمان درگاه HDMI  و WI-FI

فلاش داخلی با قابلیت سبنک با فلاش خارجی

عدم پشتیبانی از درگاه اتصال هدفون خارجی

Wi-Fi & NFC

سبک و بسیار خوش دست در عین حال مقاوم

صفحه لمسی بسیار حساس و هوشیار

کیفیت فیلمبرداری مناسب و فوکوس خودکار

پشتیبانی از ریموت کنترل های سیمی و بی سیم

 

 

1 Comment

  • محمد پاشایی گفت:

    سلام وخسته نباشید
    چرخش خودکار دوربین کنن ۷۵۰dبه حالت قفل در امده لطفا راهنماییم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

عکس نوزاد خوابیده زیبا
جذاب ترین عکس های نوزاد و کودک
4 ماه پیش - زمان مطالعه : 13 دقیقه
چگونه حجم عکس را کم کنیم
كم كردن حجم عکس آنلاین
5 ماه پیش - زمان مطالعه : 10 دقیقه
DPI چیست؟
DPI چیست؟
6 ماه پیش - زمان مطالعه : 9 دقیقه
انواع کاغذ چاپ عکس و نحوه تشخیص آنها
انواع کاغذ چاپ عکس و نحوه تشخیص آنها
8 ماه پیش - زمان مطالعه : 9 دقیقه
Engagement photography
عکاسی اسپرت
8 ماه پیش - زمان مطالعه : 10 دقیقه
نرم‌‌افزار ویرایش عکس IOS
برترین نرم‌ افزارهای ویرایش عکس IOS
9 ماه پیش - زمان مطالعه : 6 دقیقه