مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
آکادمیاخبارتاریخ شفاهی عکاسان ایرانتعمیرچاپراهنمای خرید / عمومیویدئو/پادکست

راهنمای خرید سه پایه عکاسی: 6 ویژگی که باید در نظر بگیرید

آیا برای انتخاب سه پایه عکاسی عالی در تلاش هستید؟ تنها نیستید.امروزه صدها سه پایه در بازار وجود دارد که همگی با ویژگی ها و قیمت متفاوت هستند، بنابراین اگر در دنیای عکاسی تازه کار هستید، انتخاب سه پایه ایده آل ممکن است غیرممکن به نظر برسد.

اما خوشبختانه انتخاب آن آنقدرها هم که فکر می کنید سخت نیست. من در گذشته زمان زیادی را صرف خرید سه پایه کرده ام و در این مقاله، تمام تجربه خود را در مورد خرید سه پایه به اشتراک می گذارم. به طور خاص، من شش ویژگی سه پایه، که باید قبل از زدن دکمه «خرید» در سایت نورنگار در نظر بگیرید را مشخص می کنم.

مجموع بازدید : 3592 زمان مطالعه : 10
راهنمای خرید سه پایه عکاسی: 6 ویژگی که باید در نظر بگیرید

قبل از هر اقدامی برای خرید سه پایه دلیل نوع نیاز خود به سه پایه را مشخص کنید – زیرا سه پایه های مختلف برای اهداف متفاوتی تولید شده و شما نباید هر محصولی را بخرید . به عنوان مثال:

آیا برای عکاسی منظره برای استفاده در شرایط سخت (مثلاً عکاسی در باد و باران) به سه پایه نیاز دارید؟

آیا برای کاردر استودیویی به سه پایه نیاز دارید؟ آیا برای سلفی های پرتره گروهی به سه پایه نیاز دارید؟

یا برای عکاسی گاه به گاه در سفر به سه پایه نیاز دارید؟

پس از خود بپرسید:

چرا سه پایه برای من مهم است؟

برای چه استفاده ای می خواهم؟

و هنگامی که پاسخ دادید، ادامه مقاله را ادامه بخوانید

سه پایه دوربین

1- تحمل وزن

اولین ویژگی که هنگام خرید سه پایه عکاسی باید در نظر گرفت، میزان تحمل وزن است. به عبارت دیگر: سه پایه چقدر وزن را می تواند تحمل کند؟

اگر با تجهیزات سنگینی در عکاسی کار می کنید – مانند لنز تله فوتو متصل به یک دوربین DSLR فول فریم – به یک سه پایه قوی تر نیاز دارید، به خصوص اگر قصد دارید در شرایط باد و باران کار کنید.

از طرف دیگر، اگر قصد دارید با یک لنز پرایم کوچک یا حتی یک دوربین گوشی هوشمند عکاسی کنید، می توانید با یک سه پایه بسیار ضعیف تر کار کنید . برای تعیین حداقل وزن قابل قبول برای نیازهای خود، سنگین ترین تجهیزاتی که با  دوربین خودتان قصد استفاده از آن را دارید (از جمله لوازم جانبی مانند فلاش ها و گیرنده های بی سیم) در نظر بگیرید. وزن قابل تحمل سه پایه را می توان به راحتی از طریق جستجوی گوگل پیدا کرد.

به عنوان مثال، بدنه Sony A7R III من (657 گرم) وزن دارد، در حالی که سنگین ترین لنز من، Sony 70-200mm f/2.8، وزنی معادل (1480 گرم) دارد. بنابراین سنگین ترین حالت استفاده من از دوربین (2137 گرم) است، و هر سه پایه ای که خریداری می کنم باید حداقل این مقدار تحمل وزن را داشته باشد. همچنین مهم است که هد سر سه پایه را در نظر بگیرید (یا اگر قصد ندارید از سر جداگانه استفاده کنید، قطعه ای که دوربین شما را به پایه های سه پایه متصل می کند). از این گذشته، شما نمی خواهید پایه های سه پایه فوق العاده قوی بخرید تا در نهایت سر ضعیفی داشته باشید! توجه داشته باشید که برخی از سه پایه ها دارای یک هد هستند، و در حالی که به طور کلی می توان آن را با یک گزینه قوی تر جایگزین کرد، هزینه آن را افزایش می دهد – بنابراین قبل از خرید حتما به هد آنها توجه کنید.

 

برای خرید سه پایه با تحمل وزن بالا، کلیک کنید

 

2- حداقل و حداکثر ارتفاع سه پایه

تمامی سه پایه ها دارای حداقل و حداکثر ارتفاع هستند که در مشخصات محصول آنها بیان می شود. حداقل ارتفاع کمترین ارتفاعی است که سه پایه دوربین را به نسبت سطح زیرین قرار می دهد ، در حالی که حداکثر ارتفاع بیشترین ارتفاعی است که سه پایه دوربین را به نسبت سطح زیرین قرار می دهد.

در حال حاضر، همه عکاسان به یک سه پایه بسیار بلند یا کم ارتفاع نیاز ندارند (که وزن یا هزینه بیشتری دارند). که برای قرار گرفتن در موقعیت برای کارهای منظره و ماکرو خوب است، اما به طور کلی برای عکاسی پرتره معمولی بی فایده است.

بنابراین در مورد نوع سوژه هایی که می خواهید عکاسی کنید فکر کنید و از خود بپرسید:

ارتفاع بهینه برای ژانرهای عکاسی ترجیحی من چقدر است؟

در اینجا چند ژانر وجود دارد که یک سه پایه بلند می تواند مفید باشد:

-عکاسی منظره

-عکاسی معماری

-عکاسی ورزشی

-عکاسی پرتره

البته، جزئیات به سبک عکاسی و علایق شما بستگی دارد، بنابراین فکر نکنید که باید همه ژانر ها را که من ارائه کرده ام دنبال کنید.

توجه: اگر قدتان بلند است، سه پایه ای تهیه کنید که بتواند به سطح چشم شما ( برسد، زیرا عکاسی از حالت خمیده برای ساعت ها بسیار اذیت کننده است. و اگر قصد عکاسی از سوژه‌های پرتره بلند را دارید، یک سه پایه بلند یکی از ملزومات است، زیرا عکاسی از زیر سطح چشم سوژه نتایج نامطلوب‌کننده‌ای به شما می‌دهد.

3- ثبات یا پایداری کلی

درمورد سه پایه یانتنگ ارزان قیمتم، چیزی که من را خیلی آزار می‌داد گیره آزادسازی سریعی بود که دوربین را به هد سه پایه متصل می‌کرد. من ترجیح می‌دهم از هد روان مانفروتو خودم با گیره‌ی آزادسازی سریع قابل اعتمادی که دارد استفاده کنم.

نصب دوربین روی هد سه پایه باید سریع و آسان باشد. هنگام خرید سه پایه بهتر است از فروشنده بخواهید طرز کار آن را به شما نشان دهد و خودتان هم چندبار دوربینتان را روی آن نصب و باز کنید و تا زمانی که با این کار احساس راحتی نکرده‌اید هیچ سه پایه‌ای را نخرید.

4- وزن سه پایه و طول پایه در حالت جمع شده

اگر قصد دارید با سه پایه خود سفر کنید یا از آن در حال حرکت استفاده کنید، باید وزن کلی و طول پایه در حالت جمع شده را در نظر بگیرید. می بینید، در حالی که سه پایه های بزرگ و سنگین بسیار محکم هستند، حمل آن ها نیز دشوار است (تصور کنید هنگام پیاده روی در کوه ها، یک سه پایه پنج کیلویی را حمل کنید ؛ جالب نیست!).

بنابراین باید بین ثبات و وزن تعادل ایجاد کنید.

اکنون، ساده ترین راه برای کاهش وزن با حفظ ثبات مطلوب، خرید سه پایه فیبر کربنی است. می دانید که اکثر سه پایه ها از آلومینیوم ساخته شده اند که ارزان تر اما بسیار سنگین است و فیبر کربن جایگزین گران تر اما سبک تر است.

برای مسافر یا کوهنورد مکرر، یک سه پایه فیبر کربن به طور کلی ارزش هزینه اضافی را دارد – اما اگر تقریباً منحصراً در استودیو عکاسی می کنید، سه پایه آلومینیومی نباید مشکلی ایجاد کند.

همچنین اگر قصد سفر با هواپیما را دارید، طول حمع شده سه پایه خود را در نظر بگیرید. برخی از سه پایه ها به گونه ای طراحی شده اند که قابل حمل باشند و به راحتی در یک چمدان جا می شوند. سایر سه پایه ها حتی زمانی که کاملاً جمع شوند، بلند و غیر قابل انعطاف هستند و این مدل ها برای پروازهای مکرر ایده آل نیستند.

در نهایت، سهولت کلی جمع کردن سه پایه را در نظر بگیرید. اکثر پایه‌های سه‌پایه در سه قسمت هستند، به این معنی که با هر قسمتی که باز می‌کنید، سه‌پایه بلندتر می‌شود. با این حال، برخی از سه پایه ها می توانند دارای دو قسمت پایه یا حتی پنج قسمت باشند. بخش‌های بیشتر پایه معادل زمان تنظیم و برداشتن طولانی‌تر است، که اگر اغلب با عجله عکاسی می‌کنید، می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

به مکانیسم قفل سه پایه نیز نگاه کنید. بیشتر سه پایه‌ها از مکانیزم قفل چرخشی استفاده می‌کنند که می‌تواند باعث سردرگمی در جهتی که برای قفل کردن یا باز کردن پایه‌ها باید بچرخانید، ایجاد می‌کند، در حالی که سایر سه‌پایه‌ها یک مکانیسم قفل چرخشی ساده دارند که کار با آن بسیار آسان‌تر است.

سه پایه عکاسی

5- کیفیت هد و صفحه (پلیت ) سه پایه

همانطور که در بالا ذکر کردم، برخی از سه پایه ها دارای هد هستند، در حالی که سایر سه پایه ها فقط پایه هستند (یعنی باید سر را جداگانه خریداری کنید). بنابراین قبل از خرید، مطمئن شوید که چه چیزی دریافت می کنید!

البته مانند پایه های سه پایه، هد سه پایه نیز می تواند سبک یا سنگین، قوی یا ضعیف باشد. هدهای سه پایه آینده را با توجه به نیاز خود به دقت ارزیابی کنید و آماده باشید که باید برای محکم ترین هدها پول زیادی بپردازید.

چه نوع هد پایه بهتر است؟

این واقعاً به علایق شما بستگی دارد. بال هد رایج ترین نوع سر سه پایه است و امکان چرخش 360 درجه را فراهم می کند. در حالی که یک بال هد آزادی عمل باورنکردنی را ارائه می دهد، بسیاری از بال هد ها، به ویژه آنهایی که ارزان قیمت هستند یا با کیفیت پایین، به مرور زمان می لغزند و پایداری کمتری دارند. بنابراین ممکن است ارزش خرید یک بال هد با کیفیت بالا یا نگاه کردن به نوع دیگری از هد برای استفاده در سه پایه خود داشته باشد. گزینه های دیگر عبارتند از پن هد و شیب و هدهای سه پایه با دسته تپانچه (که دومی از نظر فنی بال هد هستند اما با چرخش هوشمندانه ای).

توجه داشته باشید که تقریباً هر سه پایه بزرگ به شما امکان می دهد هد سه پایه را با یکی از دلخواه خود جایگزین کنید، بنابراین اگر اولین هد را که خریداری می کنید دوست ندارید، می توانید به دیگری تغییر دهید (اگرچه هزینه آن اغلب قابل توجه است! ).

و فراموش نکنید که کیفیت و نوع صفحه سه پایه (پلیت) که قطعه ای است که مستقیماً روی دوربین شما نصب می شود را در نظر بگیرید. صفحات نوع Arca-Swiss رایج ترین و جهانی ترین گزینه های شما هستند، اما معمولاً با آچار آلن سفت می شوند. از سوی دیگر، صفحات سه پایه ای وجود دارند که دارای پیچ های پیچشی هستند و می توانید بدون ابزار اضافی آنها را محکم کنید.

بال هد و پن هد

6- سایر ویژگی های مهم خرید سه پایه

هنگام خرید سه پایه عکاسی، من شما را تشویق می کنم که هر ویژگی اضافی مفیدی را در نظر بگیرید. برخی از سه پایه ها قابلیت های متقاوتی دارند، مانند:

تبدیل سه پایه به مونوپاد

برخی از سه پایه ها را می توان به راحتی با برداشتن یک پایه و اتصال آن به ستون مرکزی به مونوپاد تبدیل کرد. اگر عکاسی ورزشی  می کنید یا ایده کار با یک سیستم پشتیبانی انعطاف پذیرتر را دوست دارید، این می تواند یک ویژگی مفید باشد. یکی از این مدل سه پایه ها، سه پایه دوربین عکاسی فانیمکس 800H است که برای خرید آن می‌توانید اینجا را کلیک کنید.

یک ستون وسط 90 درجه

برخی از سه پایه ها دارای ستون های مرکزی هستند که می توانند به سمت بالا برگردند و به موازات زمین بنشینند. آنها برای عکاسی از مواد غذایی یا محصولات در حالت صاف عالی هستند، و همچنین برای عکاسی ماکرو مفید هستند.

یک تراز حباب داخلی

این روزها، بسیاری از دوربین ها دارای تراز حباب الکترونیکی هستند، اما همیشه داشتن تراز حباب فیزیکی برای اطمینان از صاف بودن دوربین شما کمک می کند. برخی از سه پایه ها شامل سطوح حبابی هستند که در ستون مرکزی یا سر قرار گرفته اند.

برای اطلاع از آخرین اخبار سایت نورنگار و همچنین دریافت کد تخفیفی به ارزش ۲۰ هزارتومان ایمیل خود را وارد کنید.

8 پاسخ به “راهنمای خرید سه پایه عکاسی: 6 ویژگی که باید در نظر بگیرید”

 1. _ گفت:

  سلام وقت بخیر،پیشنهاد شما برای دوربین canon 1300d با لنز mm55-18 چیه

  • پشتیبانی نورنگار گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   این دوربین برای شروع بسیار عالی هستش

 2. بابک گفت:

  بسیار عالی و مفید

 3. صابر گفت:

  راهنمای خیلی خوب و کاملی بود. بسیار سپاسگزارم.

 4. نرگس کرمی گفت:

  سلام
  من این مدل دوربین 5d Mark IV را دارم پیشنهاد شما برای خرید سه پایه چیه ممنون میشم راهنماییم کنید؟

 5. حسین رئوف گفت:

  همه سه پایه های عکاسی بال هد دارند؟

  • مهلا شریفان (کارشناس فروش) گفت:

   سلام وقت بخیر
   خیر سه پایه ها با هدهای بسیار متنوع در بازار هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.