021-7356

دسته بندی محصولات

  • عکاسی

  • فیلمبرداری

  • نورپردازی

  • صدابرداری

  • لوازم جانبی

  • محصولات دست دوم

هرچیزی که باید در مورد DPI و PPI بدانید

هرچیزی که باید در مورد DPI و PPI بدانید

اجازه دهید برای درک بهتر تفاوت DPI و PPI ابتدا معنی این دو عبارت را با هم بررسی کنیم:

DPI چه کاربردی دارد؟

DPI مخفف Dots Per Inch است و برای اشاره به رزولوشن پرینتر به کار می‌رود. این عبارت تراکم نقاط جوهر را روی صفحه‌ی کاغذ یا رسانه‌های دیگر نشان می‌دهد. DPI هیچ ارتباطی با تصاویر دیجیتالی ندارد و همینجاست که مردم دچار سردرگمی می‌شوند. در ادامه توضیحات بیشتری در مورد DPI خواهیم داد.

PPI چیست؟

PPI مخفف عبارت Pixel Per Inch است و برای نمایش رزولوشن عکس دیجیتال به کار می‌رود، نه عکس چاپی. PPI برای تغییر سایز عکس قبل از پرینت کاربرد دارد. برای اینکه بهتر این مورد را درک کنیم، باید ببینیم که پیکسل به چه چیزی گفته می‌شود:

پیکسل یا عنصر تصویر کوچک‌ترین واحد تشکیل‌دهنده‌ی تصویر روی صفحه نمایش است. پیکسل‌ها مربعی هستند و روی یک جدول ایجاد می‌شوند. هر مربع نیز یک رنگ یا طیف مختلف دارد. به دلیل اینکه پیکسل‌ها خیلی کوچک هستند، مغز ما نمی‌تواند آن‌ها را به صورت جداگانه ببیند و به همین خاطر آن‌ها را به شکل یک تصویر دیجیتالی می‌بیند. خود پیکسل‌ها نیز از زیرپیکسل‌های آبی، سبز و قرمز ساخته شده‌اند. این زیرپیکسل‌ها با یکدیگر ترکیب می‌شوند تا طیف پیکسل ساخته شود. توضیح زیرپیکسل امر خیلی پیچیده‌ای است که در این مقاله نمی‌گنجد.

در عکس زیر من با فتوشاپ 1600% روی حشره‌ای که داخل دهان پرنده است زوم کرده‌ام. در این مقدار بزرگنمایی شما قادر هستید عناصر پیکسلی تشکیل‌دهنده‌ی تصویر را به وضوح مشاهده کنید.

تفاوت DPI و PPI

ابعاد عکس دیجیتال

قبل از اینکه به سراغ تفاوت DPI و PPI برویم باید با مفهوم ابعاد عکس دیجیتال هم آشنا شویم. سایز عکس دیجیتال در دوربین شما تعیین می‌شود و به مدل دوربین و همچنین تنظیمات آن بستگی دارد. برای مثال Fujifilm X-T2 عکس‌های Raw را با عرض 6 هزار پیکسل و طول 4 هزار پیکسل ذخیره می‌کند. در صورتی هم که دوربین را روی حالت عکاسی JPEG قرار دهید سه انتخاب مختلف خواهید داشت: Large (6000 * 4000 پیکسل)، Medium (4240 * 2838 پیکسل) و Small (3008 * 2000 پیکسل).

به عنوان یک نکته جانبی این را نیز در نظر داشته باشید که 6000 * 4000 = 24,000,000. زمانی که شما می‌شنوید یک دوربین 24 مگاپیکسل رزولوشن دارد، منظور گوینده همین مورد است.

PPI و رزولوشن صفحه نمایش

اکنون که با تمامی موارد موردنیاز برای درک تفاوت DPI و PPI آشنا شده‌اید زمان آن رسیده است که به سراغ موضوعات اصلی برویم. PPI علاوه بر رزولوشن تصویر دیجیتال برای اشاره به رزولوشن صفحه نمایش نیز کاربرد دارد. رزولوشن هر صفحه نمایش یک مقدار ثابت است. رزولوشن دستگاه‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است و روز به روز در حال افزایش می‌باشند. برای مثال تعداد پیکسل یک مک‌بوک پرو 15 اینچی با صفحه نمایش رتینا 2880 * 1800 پیکسل و رزولوشن آن 221ppi است. تعداد پیکسل یک گوشی آیفون X هم 1125 * 2436 و رزولوشن آن 463ppi می‌باشد.

[relatedpost post = “126987”]

در صفحه نمایش‌هایی که رزولوشن بیشتری دارند، پیکسل‌ها کوچک‌تر هستند و در فاصله کمتری نسبت به یکدیگر قرار گرفته‌اند. به همین خاطر تصاویر این صفحه‌نمایش‌ها وضوح بیشتری نسبت به تصاویری دارند که در صفحه‌نمایش‌هایی با رزولوشن پائین‌تر مشاهده می‌کنید. البته این موضوع تا حدودی واقعیت دارد. موضوعاتی مثل فاصله شما با صفحه نمایش و وضوح چشم‌های شما نیز تاثیر زیادی روی وضوح یک عکس دارد.

به دلیل اینکه تعداد پیکسل برای هر دستگاه یک مقدار ثابت است تغییر رزولوشن تصویر هیچ تاثیری روی نحوه نمایش عکس روی یک دستگاه خاص ندارد. برای مثال می‌توانید از یک عکس با رزولوشن‌های 72 PPI، 96 PPI و یا حتی 5000 PPI خروجی بگیرید اما هیچ تغییری در نحوه نمایش تصویر احساس نکنید. این سایز عکس (تعداد پیکسل‌های طول و عرض تصویر) است که تعیین می‌کند یک عکس با چه کیفیتی روی یک صفحه نمایش خاص نشان داده شود نه رزولوشن عکس.

در ادامه دو تصویر مختلف را مشاهده می‌کنید که من از آن‌ها با دو رزولوشن مختلف خروجی گرفته‌ام. رزولوشن عکس اول فقط 1 ppi و رزولوشن عکس دوم 5000 ppi است و ابعاد هر دو نیز 2048 * 1365 پیکسل می‌باشد. مطمئنا هیچ تفاوتی بین این دو عکس مشاهده نمی‌کنید. می‌توانید عکس‌ها را در فتوشاپ باز کنید و رزولوشن هر دو را بررسی نمائید.

تفاوت PPI و DPI

رزولوشن 1 PPI

پیکسل چیست

رزولوشن 5000 PPI

PPI و سایز چاپ

اکثر مشکلات بابت تفاوت بین DPI و PPI از همینجا شروع می‌شود. زیرا خیلی از مردم فکر می‌کنند این دو به یک معنی هستند که اشتباه است. DPI هیچ ارتباطی با عکس‌های دیجیتال ندارد و همانطور که قبلا گفتم یکی از مشخصات فیزیکی پرینتر است نه عکس دیجیتالی!

زمانی که در مورد سایز پرینت صحبت می‌کنیم PPI به تعداد پیکسل‌های فایل دیجیتالی اشاره می‌کند که برای ایجاد یک اینچ مربع از عکس چاپ شده کاربرد دارد. محاسبه ابعاد عکسی که یک فایل دیجیتالی می‌تواند بسازد ساده است: شما باید ابعاد پیکسلی عکس دیجیتالی خود را بر رزولوشن پرینتر تقسیم کنید. برای مثال اگر یک عکس 6000 * 4000 پیکسلی را با رزولوشن 200 پیکسل چاپ کنید عکس نهایی 6000/200 = 30 اینچ طول و 4000/200 = 20” عرض خواهد داشت.

[relatedpost post = “95388”]

پیکسل روی کاغذ وجود ندارد اما با استفاده از آن‌ها توضیح PPI و سایز پرینت ساده‌تر خواهد بود. تصور کنید هر پیکسل عکس دیجیتالی روی کاغذ به شکل یک مربع دیده می‌شد. هر کدام از این مربع‌ها یک پیکسل کاغذ در نظر بگیرید. هر پیکسل کاغذ نیز طیف رنگی پیکسل دیجیتال مشابه خود را دارد. اکنون پنجره‌ی Image Size را در فتوشاپ باز کنید. این پنجره در منوی Image قرار دارد. اول مطمئن شوید که گزینه Resample تیک نخورده است. سپس با تغییر رزولوشن تصویر ببینید چه اتفاقی رخ می‌دهد:

ابعاد پیکسلی تصویر هیچ تغییری نمی‌کند و حتی ممکن است متوجه شوید که سایز فایل عکس نیز همان مقدار ثابت قبلی می‌ماند. اما طول و عرض تصویر تغییر خواهد کرد. در تصاویر زیر می‌توانید به خوبی این موضوع را مشاهده کنید. با رزولوشن چاپ 1000 PPI ابعاد عکس چاپی فقط 6 اینچ در 4 اینچ است. در رزولوشن 20 ابعاد آن به 300 * 200 و در رزولوشن 200 ابعاد آن به 30 * 20 تغییر می‌کند.

چیزی که از این موضوع می‌توان فهمید این است که ابعاد پیکسل کاغذ در عکس‌های بزرگتر، بزرگتر از عکس‌های کوچک است. در صورتی که از فاصله دور به دو عکس با طول 30 اینچ و 300 اینچ نگاه کنید، نمی‌توانید پیکسل‌های کاغذی عکس کوچک‌تر را مشاهده کنید، اما پیکسل‌های عکس بزرگتر به وضوح مشخص هستند.

سایز مناسب برای چاپ عکس

تصور کنید به جای پیکسل‌های عکس شما یک ظرف خامه دارید. مقدار مشخصی خامه داخل این ظرف است و شما مواد لازم برای ساخت خامه بیشر را ندارید. شما می‌توانید این مقدار خامه را به صورت یک لایه نازک روی یک کیک بزرگ قرار دهید و یا تمام آن را روی یک کاپ کیک کوچک قرار دهید. هرچقدر ابعاد کیک بزرگ‌تر باشد، تراکم خامه‌ای که روی آن قرار می‌گیرد کمتر خواهد بود.

تعریف پیکسل

یک عکس را تا چه ابعادی می‌توان چاپ کرد؟

این سوال یکی از متداول‌ترین سوالاتی است که درمورد تفاوت DPI و PPI پرسیده می‌شود. برای جواب به این سوال یک پاسخ کوتاه و یک پاسخ بلند داریم.

جواب کوتاه به این صورت است: بسیاری از لابراتوارهای چاپ از شما می‌خواهند که عکس خود را با رزولوشن 300 PPI تحویل دهید. بنابراین می‌توانید ابعاد عکس دیجیتالی خود را تقسیم بر 300 کنید تا بزرگترین ابعادی که می‌توانید عکس را چاپ کنید به دست بیاورید. برای مثال یک عکس با ابعاد 6000 در 4000 پیکسل را می‌توانید با ابعاد 20 اینچ در 13.33 اینچ چاپ کنید.

حالا به جواب بلند می‌رسیم: جواب این سوال به موارد متعددی بستگی دارد. چاپ کردن یک عکس بزرگ با رزولوشن کم هیچ اشکالی ندارد. شما می‌‎توانید یک عکس را با رزولوشن پائین و ابعاد خیلی بزرگ چاپ کنید، زیرا هیچوقت از فاصله نزدیک به آن نگاه نمی‌کنید. یک عکس با ابعاد 200 * 300 اینچ بزرگتر از یک بیلبورد خواهد بود و پیکسل‌های کاغذ آن حدودا 1.3 میلیمتر عرض خواهند داشت. در صورتی که از فاصله دور به یک عکس نگاه کنید، احتمال دیده شدن پیکسل‌های پرینت خیلی کم است. در چنین حالتی لبه‌های تصویر به اندازه کافی وضوح دارند و تبدیل بین رنگ‌ها نیز به خوبی انجام خواهد شد. حتی عکس‌هایی که روی دیوار آویزان می‌کنید هم از فاصله چند متری دیده می‌شوند و به همین خاطر استفاده از رزولوشن 200 یا 240 پیکسل بر اینچ نیز کاملا قابل قبول است و می‌توانید عکس‌های با کیفیتی داشته باشید.

رسانه‌ی چاپ نیز نقش خیلی مهمی در تعیین رزولوشن عکس برای چاپ دارد. در صورتی که قصد داشته باشید یک عکس با جزئیات بالا را روی کاغذ گلاسه چاپ کنید، بهتر است از رزولوشن بالاتر استفاده کنید. رزولوشن بالا به شما این اطمینان را می‌دهد که جزئیات به صورت کاملا واضح ثبت خواهند شد. از طرفی برای چاپ عکس روی بوم نیازی به رزولوشن بالا نخواهید داشت زیرا قسمت اعظم رزولوشن تصویر در بافت بوم مخفی خواهد شد.

به جز رزولوشن برای اینکه مطمئن شوید می‌توانید تصویر خود را با بزرگترین ابعاد ممکن چاپ کنید، ابعاد عکس را داخل دوربین نیز روی بزرگترین مقدار ممکن قرار دهید. در ابتدای مقاله گفته شد که دوربین من امکان ثبت عکس‌های JPEG با سه ابعاد مختلف را دارد. در صورتی که من دوربین را روی حالت Small تنظیم کرده باشم، بزرگترین عکسی که می‌توانم چاپ کنم یک عکس 10 * 6.67 اینچ با رزولوشن 300PPI خواهد بود.

Resample

یکی دیگر از مباحث مربوط به تفاوت DPI و PPI مبحث Resample است. تصور کنید تعداد پیکسل‌های عکس شما برای چاپ آن با ابعاد بزرگ کافی نباشد. در مواقعی که ابعاد پیکسلی عکس شما خیلی کوچک است، می‌توانید آن را Resample کنید. Resample تعداد پیکسل‌های تصویر را افزایش می‌دهد. با این وجود توصیه می‌کنم این کار را انجام ندهید زیرا باعث کاهش کیفیت عکس می‌شود. توصیه می‌شود برای افزایش تعداد پیکسل‌های یک عکس از نرم‌افزارهای اختصاصی مثل On1 Resize استفاده کنید. زمانی که شما به عکس خودتان پیکسل اضافه می‌کنید، نرم‌افزار «حدس» می‌زند که طبق پیکسل‌های همسایه، پیکسل‌های جدید باید به چه شکلی باشند. به بیان ساده، پیکسل‌های قبلی پخش می‌شوند و پیکسل‌های جدید به جای آن‌ها جایگزین خواهند شد.

[relatedpost post = “131193”]

نگاهی به تصویر زیر بیاندازید: عکس اول (گوشه بالا سمت چپ) عکس اصلی من با ابعاد 6000 * 4000 پیکسل است. این عکس با رزولوشن 300 PPI امکان چاپ با عرض 20 اینچ را خواهد داشت. عکس دوم نیز یک کراپ با ابعاد 1200 * 800 از چشم پرنده است که بازهم 300 PPI رزولوشن دارد. کیفیت هر دوی این عکس‌ها فوق‌العاده است. با این وجود عکس کراپ شده را می‌توانم فقط با عرض 4 اینچ چاپ کنم و در صورتی که نیاز باشد آن را با ابعاد بزرگتری چاپ کنم، باید لزوما سایز عکس را با استفاده از Resample تغییر دهم.

توجه کنید که وقتی تیک گزینه Resample را می‌زنم و عرض تصویر را روی 6000 قرار می‌دهم چه اتفاقی می‌افتد؛ هم ابعاد عکس و حجم فایل آن تغییر می‌کند. اما اگر دقت کنید جزئیات پرها و اطراف چشم نرم‌تر خواهد شد. در اینجا فتوشاپ تمام تلاش خوش را انجام می‌دهد تا پیکسل‌های مناسب را به فایل جدید اضافه کند. این پیکسل‌ها در عکس اصلی وجود نداشتند و به همین خاطر با اینکه اکنون می‌توانم عکس خودم را با عرض 20 اینچ چاپ کنم اما وضوح آن به اندازه عکس اصلی نخواهد بود.

ریسمپل چیست

علاوه بر این شما می‌توانید با Resample ابعاد یک عکس دیجیتال را کاهش دهید. این کار برای کاهش حجم فایل برای آپلود انجام می‌شود. در واقع در صورتی که روی عکس‌های این مقاله کلیک نکرده باشید، یک نسخه کم حجم از آن‌ها را می‌بینید که 960 پیکسل عرض دارند. این عکس‌ها به صورت خودکار کم حجم خواهند شد تا سایت زودتر بارگذاری شود. این کار می‌تواند باعث کاهش کیفیت عکس شود زیرا پیکسل‌های عکس اصلی را پاک می‌کنید.

DPI چیست؟

آخرین مبحثی که درمورد تفاوت DPI و PPI باید بدانید این است که DPI چیست. DPI مخفف Dots Per Inch است. این نقاط قطرات خیلی کوچکی از جوهر هستند. پرینترها با پاشیدن قطرات ریز جوهر روی کاغذ یک تصویر را چاپ می‌کنند و برای چاپ هر پیکسل عکس به قطرات خیلی زیادی نیاز خواهید داشت. نحوه‌ی پاشیده شدن این قطرات نیز به صورت کامل توسط نرم‌افزار داخلی پرینتر کنترل خواهد شد.

بسیاری از پرینتر‌ها چندین تنظیم مختلف دارند که چگالی جوهر را روی کاغذ کنترل می‌کنند. با این وجود در اکثر پرینترهای خانگی امکان انتخاب رزولوشن چاپ وجود ندارد و به جای آن شما تنظیماتی مثل Draft، Normal، Best و Photo را انتخاب خواهید کرد. هر کدام از این تنظیمات به ترتیب مقدار جوهر بیشتری را روی صفحه اعمال خواهد کرد. پرینترهای Inkjet معمولا رزولوشنی بین 300 تا 720 DPI دارند ولی رزولوشن پرینترهای لیزری از 2400 DPI نیز عبور می‌کند. توجه داشته باشید که DPI یکی از قابلیت‌های پرینتر است و چیزی نیست که بتوانید در زمان ادیت عکس آن را تعیین کنید. ترکیب سایز عکس و DPI پرینتر چیزی است که تعیین می‌کند چند نقطه جوهر برای تشکیل یک پیکسل دیجیتال روی کاغذ نیاز است.

خلاصه

پیکسل کوچک‌ترین واحد تشکیل دهنده عکس دیجیتال است. پیکسل‌ها مربعی هستند و روی یک شبکه مستطیلی قرار می‌گیرند.

تعداد پیکسل و یا ابعاد عکس تعداد پیکسل‌هایی هستند که روی خطوط طول و عرض یک عکس دیجیتال قرار می‌گیرند.

PPI واژه‌ای است که رزولوشن یک عکس دیجیتال را نشان می‌دهد و تعیین کننده سایز عکس پس از پرینت است. برای تغییر ابعاد چاپ یک عکس دیجیتال باید مقدار PPI آن را بدون Resample تغییر داد. این کار تاثیری روی تعداد پیکسل‌های تصویر نخواهد داشت. همچنین به یاد داشته باشید که تغییر PPI نحوه نمایش تصویر روی مانیتور را تغییر نخواهد داد.

DPI یکی از قابلیت‌های پرینتر است و تعیین می‌کند که قطرات جوهر با چه فاصله‌ای باید در کنار هم قرار بگیرند تا یک عکس ایجاد شود. از DPI نمی‌توان برای تعیین ابعاد یک عکس دیجیتال استفاده کرد.

امیدواریم که این مقاله توانسته باشد به خوبی تفاوت DPI و PPI را برای شما مشخص کند. اکنون می‌دانید که برای چاپ عکس نباید از DPI استفاده کرد و یا می‌دانید برای پست کردن یک عکس در اینستاگرام استفاده از PPI بیشتر هیچ تاثیری در کیفیت آن نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

عکس نوزاد خوابیده زیبا
جذاب ترین عکس های نوزاد و کودک
6 ماه پیش - زمان مطالعه : 13 دقیقه
چگونه حجم عکس را کم کنیم
كم كردن حجم عکس آنلاین
5 ماه پیش - زمان مطالعه : 10 دقیقه
DPI چیست؟
DPI چیست؟
7 ماه پیش - زمان مطالعه : 9 دقیقه
انواع کاغذ چاپ عکس و نحوه تشخیص آنها
انواع کاغذ چاپ عکس و نحوه تشخیص آنها
9 ماه پیش - زمان مطالعه : 9 دقیقه
Engagement photography
عکاسی اسپرت
10 ماه پیش - زمان مطالعه : 10 دقیقه
نرم‌‌افزار ویرایش عکس IOS
برترین نرم‌ افزارهای ویرایش عکس IOS
11 ماه پیش - زمان مطالعه : 6 دقیقه