مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
آکادمیاخبارتعمیرچاپراهنمای خرید / عمومیویدئو/پادکست

نحوه تشخیص باتری‌های اصل و های کپی

از اصلی‌ترین، مهم‌ترین و هم‌چنین پرمصرف‌ترین تجهیزات جانبی دوربین باتری آن می‌باشد. بدون داشتن باتری، حتی بهترین و حرفه‌ای‌ترین دوربین‌های عکاسی و فیلم‌برداری هم نمی‌توانند برای ما کاربردی داشته باشند. دوربین‌های عکاسی دارای باتری‌های قابل شارژ می‌باشند و قطعا شارژ کردن باتری یکی از دغدغه‌های عکاسان می‌باشد تا هنگامی که باتری دوربین آن‌ها تمام می‌شود بتوانند سریع آن را شارژ کنند یا باتری اضافی که همراه خود دارند جایگزین آن کنند تا کارشان راه بیافتد.

مجموع بازدید : 2326 زمان مطالعه : 3 ‌
نحوه تشخیص باتری‌های اصل و های کپی

همواره کسانی که دوربین خریداری می‌کنند با خطر مواجه شدن با انواع لوازم و تجهیزات تقلبی در بازار روبرو هستند. همچنین از مهم‌ترین دغدغه‌های عکاسان میزان شارژ باتری دوربین است به همین دلیل لازم است از باتری‌های اصلی برای دوربین حرفه‌ای خود استفاده کنند تا زمان بیشتری را بدون دغدغه و با خیال راحت بتوانند از دوربین خود استفاده کنند. همچنین اگر بدانیم چگونه از باتری دوربین خود مراقبت کنیم و با ساختار آن کامل آشنا شویم می‌توانیم عمر آن را بیشتر کنیم تا مدت طولانی‌تری بتوانیم با دوربین خود عکس بگیریم.

با از کار افتادن باتری دوربین نیاز است شما به خرید باتری اضافی اقدام کنید برای این کار قبل خرید باید به طور کامل روش تشخیص باتری‌های تقلبی از باتری‌های اصلی را مطالعه کنید و تفاوت‌های آن‌ها را بدانید تا بتوانید گزینه مناسب را برای خود انتخاب کنید. به این نکته دقت کنید که اگر شما از باتری‌های تقلبی در درون دوربین خود استفاده کنید این باتری‌ها عملکرد عادی دوربین را تحت تاثیر قرار می‌دهند. در باتری‌های مختلف تشخیص اصل از تقلبی بودن متفاوت می‌باشد به همین دلیل لازم است قبل آن درباره نوع دوربین و باتری خود کاتالوگ آن را بخوانید یا در اینترنت جستجو کنید.

سری باتری‌های اصلی تولید شده توسط شرکت‌های معتبر دوربین

به طور کلی باید بدانید شرکت‌های تولید دوربین از چهار سری باتری استفاده می‌کنند که باتری‌های با اصالت و خوبی محسوب می‌شوند و خرید آن‌ها برای شما مناسب است.

 • سری NP: این مدل باتری برای دوربین‌های عکاسی بزرگ بوده و ظرفیت بالایی برای دوربین‌های سری حرفه‌ای دارد.
 • سری BP: این سری از باتری‌ها برای مصرف کننده و افراد نیمه حرفه‌ای طراحی شده است.
 • سری NB : این مدل باتری دوربین عکاسی برای دوربین‌های مصرف کننده هستند و در مقایسه با سری BP سبک‌تر و کوچک‌تر هستند.
 • سری LP : دامنه حرفه‌ای جدید و سبک‌تری دارند و از سری NP نیز بالاتر هستند.

 

فقط سری NP باتری‌هایی از جنس نیکل دارند. باقی‌مانده باتری‌ها لیتیوم یونی هستند. دامنه سری BP گسترده‌ترین مدل است و در مدل‌های EOS بیشتر از سایر مدل‌ها از این باتری استفاده شده است. باتری‌های لیتیوم یون به اندازه باتری‌های نیکل قدرتمند هستند اما وزن آن‌ها بین 20 تا 35درصد سبک‌تر است. این صرفه‌جویی در وزن بدون هیچ‌گونه افت انرژی از مزیت‌های مهمی است که در دوربین‌های دیجیتال به شکل مناسبی به چشم می‌آید. مدل‌های مختلف باتری‌های دوربین‌ عکاسی لیتیوم یون تحت تاثیر اثر شارژ حافظه قرار نمی‌گیرند و حاوی کادمیوم و جیوه نیستند. شما با بررسی بیشتر مدل‌های مختلف باتری‌ها و سری‌های آن به همراه جنسی که دارند می‌توانید بهترین مدل باتری متناسب با دوربین خود را شناسایی و خریداری کنید.

تفاوت باتری‌های اصلی و HC

 • زمان نگهداری شارژ در باتری‌های تقلبی پایین تر از باتری‌های اصلی است و قطعا یکی از مهم‌ترین دلایل پافشاری به استفاده از باتری اصلی برای زمان نگهداری شارژ آن می‌باشد.
 • اگر باتری شما تقلبی باشد و مثلا در حال ضبط یک برنامه یک ساعته باشید در طول آن به سه باتری تقلبی نیاز دارید حال اگر از باتری اصلی استفاده کنید یک باتری و نهایتا یک باتری و مقدار کمی از باتری دوم می‌تواند کار شما را راه بیندازد.
 • هزینه زیاد و بیهوده باتری‌های تقلبی از مهم‌ترین مواردی هستند که باید به آن توجه کرد. جدا از آن که تعویض زیاد باتری در کار عکاسی و فیلم‌برداری ما مشکل و وقفه ایجاد می‌کند، هزینه‌ای که برای خرید سه باتری تقلبی صرف می‌کنیم تقریبا برابر با خرید یک باتری اصلی است. در حالی‌که اگر شما باتری اصلی بخرید از کیفیت آن خیالتان راحت است و به مراتب کیفیت کار شما نیز بالاتر می‌رود.
 • باتری‌های تقلبی به دلیل مشکلاتی که در پروسه تولید ممکن است برایشان به وجود آید ممکن است باعث خرابی دوربین شما شوند. در واقع اتصالات غیرقابل پیش‌بینی موجب خرابی بخش‌هایی از دوربین می‌شود که می‌تواند هزینه‌های زیادی را به شما تحمیل کند. این مسئله شاید در کوتاه مدت به چشم شما نیاید اما در بلند مدت قطعا دوربین شما را دچار مشکلاتی خواهد کرد در حالی که شما با داشتن باتری اصلی هیچ‌کدام از این مشکلات را تجربه نخواهید کرد و قطعا روند بهتری را طی می‌کند و دیرتر فرسوده و خراب می‌شود.
 • خالی شدن ناگهانی باتری دوربین از دیگر مسائل چشم‌گیری است که در باتری‌های تقلبی آن را تجربه خواهید کرد. خالی شدن ناگهانی باتری‌های تقلبی موجب خاموش شدن ناگهانی دوربین شما می‌شود. این اتفاق در هنگام تصویربرداری می‌تواند بسیار خطرناک باشد و باعث خرابی دوربین شما شود و حتی شاید تصاویری که ضبط کرده‌ایم را از دست بدهیم.
 • از دیگر اتفاقاتی که شاید در دوربین‌های تقلبی تجربه کنید انفجار باتری است. این انفجار ممکن است به دلیل استفاده از مواد اولیه نامرغوب به کار رفته در آن باشد. انفجار باتری می‌تواند موجب شکاف برداشتن لایه نازک و فشرده بین سلول‌های باتری و در نتیجه ایجاد اتصال کوتاه داخلی و باد کردن یا انفجار باتری در داخل دستگاه شود.
 • ظرفیت یا آمپر ساعت باتری که به آن میلی آمپر نیز گفته می‌شود روی باتری‌های دوربین درج می‌شود در باتری‌های تقلبی شاید در ظاهر مانند باتری‌های اصلی میزان میلی آمپر نصب شده روی آن‌ها با اصل تفاوتی نداشته باشد اما در واقعیت تفاوت بسیاری دارند و همین موضوع باعث زود خالی شدن شارژ باتری‌های تقلبی می‌شود.
 • باتری‌های تقلبی و اصلی شاید در ظاهر کاملا شبیه به هم باشند و نتوانید آن‌ها را از هم تشخیص دهید پس برای جلوگیری از این موضوع و اطمینان کامل سعی کنید حتما باتری مورد نظر را از شرکت‌های معتبر برای خود خریداری کنید.
 • در باتری‌های اصلی قسمتی به اسم تنس داریم که طبق آن دوربین ما باتری را شناسایی می‌کند و همین قضیه باعث میشود اگر باتری شما به شارژ کامل برسد شارژر قطع کند تا باتری سلامت کامل آن حفظ شود اما در باتری‌های تقلبی این موضوع پیش‌بینی نشده است و به باتری شما به سادگی آسیب وارد می‌شود و خراب می‌شود.
 • کارشناسان دوربین از وزن، جنس بدنه و شکل ظاهری باتری دوربین همان ابتدا باتری تقلبی را از اصلی تشخیص می‌دهند. سعی کنید حتما به فروشنده بگویید که در فاکتور خرید شما ذکر کند که نوع باتری شما اصلی است.
 • کارشناسان تعمیرات دوربین در مجموعه خدماتی تعمیرگاه مرکزی دوربین به راحتی اصالت باتری را در زمان خرید تشخیص می‌دهند و می‌توانند شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.