مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
آکادمی / آموزشاخبارچاپ / تعمیرراهنمای خرید / عمومیویدئو/پادکست

5 افسانه درمورد فاصله هایپرفوکال

وقتی که عبارت “فاصله هایپرفوکال” را می‌شنوید به چه چیزی فکر می‌کند؟ اعداد و ریاضیات پیچیده، درست است؟ وقتی من با بقیه درمورد فاصله هایپرفوکال صحبت می‌کنم، می‌توانم سردرگمی را در صورت شاگردهای خودم ببینم و دلیل آن هم مشخص است. مطمئنا درک این مفهوم خیلی سخت است. در طی این سال‌ها این مفهوم تبدیل به یک مفهوم نظری شده است که مردم خیلی درمورد آن صحبت می‌کنند اما به ندرت در عمل از آن استفاده می‌کنند.

مجموع بازدید : 1321 زمان مطالعه : 4
5 افسانه درمورد فاصله هایپرفوکال

در اینجا چند افسانه درمورد فاصله هایپرفوکال وجود دارند که ممکن است دلیل این عمل باشند.

افسانه شماره یک: استفاده عملی از این مفهوم سخت است

وقتی که شما درمورد فاصله هایپرفوکال فکر می‌کنید، چه چیزی به ذهن شما خطور می‌کند؟ اولین چیزی که به ذهن من خطور می‌کند، ریاضیات پیچیده با متغیرهای متعدد است. اکثر عکاس‌ها فکر می‌کنند که انجام محاسبات مربوط به فاصله هایپرفوکال و تنظیم دوربین زمان زیادی از آن‌ها می‌گیرد. آن‌ها اغلب باور دارند که اگر تلاش کنند از آن استفاده کنند، ممکن است طلوع یا غروب آفتاب را از دست بدهند.

استفاده از فاصله هایپرفوکال

نمونه‌ای از عکس منظره با فوکوس روی فاصله هایپرفوکال

چطور از فاصله هایپر فوکال استفاده کنیم؟

“نزدیک شدن به کاکتوس” در پارک ملی Death Valley

البته این موضوع اصلا حقیقت ندارد. ما اغلب اوقات از فاصله هایپرفوکال برای تنظیم دوربین خودمان استفاده کنید. چطور؟ با استفاده از یک پروسه چهار مرحله‌ای که کمتر از یک دقیقه زمان می‌برد و به شما این امکان را می‌دهد که عکس‌های زیبایی مانند عکس‌های این مقاله بگیرید.

افسانه شماره دو: شما باید با یک نرم افزار از فاصله هایپرفوکال استفاده کنید

یک نرم افزار (یا یک جدول) هنگامی که تازه به یادگیری فاصله هایپرفوکال شروع کرده‌اید خیلی با ارزش است. من اغلب اوقات به دانش آموزان خودم یک چارت ساده می‌دهم که براساس دیافراگم و فاصله کانونی، فاصله فوکوس را به آنها تحویل می‌دهد. البته همیشه استفاده از این نرم افزار و یا چارت کار ایده آلی نیست. من به دانش آموزان خودم توصیه می‌کنیم که 3 فاصله فوکوس متفاوت را حفظ کنند و از همین اطلاعات برای تنظیم فوکوس دوربین استفاده کنند تا عکس‌های واضحی داشته باشند.

لنز مناسب عکاسی طبیعت
فوکوس روی بی نهایت

فاصله کانونی 21 میلیمتر

برای مثال در عکس بالا که با فاصله کانونی 21 میلیمتر گرفته شده است، من از فاصله کانونی 24 میلیمتر که قبلا حفظ کرده بودم استفاده کرده‌ام زیرا اگر بتوانید با فاصله 24 میلیمتر عکس‌های خوبی بگیرید، با فاصله 21 میلیمتر هم می‌توانید این کار را انجام دهید.

افسانه شماره سه: دوربین‌های فول فریم و کراپ به اندازه‌گیری‌های متفاوتی نیاز دارند

اکثر نرم افزارها توصیه می‌کنند که از مقادیر COC (Circle Of Confusin) مختلفی برای دوربین فول فریم و کراپ استفاده کنند زیرا سایز پیکسل متفاوت این دوربین‌ها نیز باید در نظر گرفته شود. این موضوع باعث می‌شود فاصله هایپرفوکال متفاوت باشد زیرا مقدار COC برای یک دوربین کراپ کوچک‌تر از یک دوربین فول فریم است. اما باید به یاد داشته باشید که COC فقط نشان دهنده وضوح قابل قبول می‌باشد و هیچ دلیلی وجود ندارد که از COC یک دوربین کراپ روی یک دوربین فول فریم استفاده نکنید. استفاده از یک COC کوچک روی دوربین فول فریم باعث خلق عکس‌های واضح‌تر می‌شود و کار شما را هم آسان‌تر می‌کند.

آموزش فوکوس بی نهایت

طلوع آفتاب در جوکورسارلون، ایسلند

افسانه شماره چهار: شما باید فاصله را به صورت دقیق اندازه گیری کنید

اندازه گیری دقیق فاصله به پروسه فاصله هایپرفوکال کمک می‌کند اما اندازه گیری فاصله خیلی ضروری نیست.  با تخمین محافظه کارانه فاصله‌ها، شما به آسانی می‎توانید عکس‌های واضحی بگیرید.

عکس منظره
نحوه محاسبه فاصله هایپرفوکال

بلور ناشی از باد در جنگل ابری، مومباچو، نیکاراگوئه

افسانه شماره پنج: استفاده درست از فاصله هایپرفوکال به خلق تصاویر واضح می‌انجامد

درست است که با استفاده از فاصله هایپرفوکال می‌تواند فوکوس خودتان را به گونه‌ای تنظیم کنید که هرچیزی بین نصف فاصله هایپرفوکال و بی‌نهایت باشد به صورت کاملا واضح دیده شود. اما وضوح فقط به تنظیمات فوکوس بستگی ندارد. حرکت دوربین، حرکت صحنه براساس باد، کیفیت لنز، آب و هوا و فاکتورهای دیگر روی وضوح تصاویر شما تاثیرگذار هستند. اگر از این مفهوم در یک جنگل و یک روز ابری استفاده می‌کنید، درخت‌هایی که تحت تاثیر باد هستند ممکن است تار به نظر برسند.

اکنون که ما این افسانه‌ها را در مورد فاصله هایپرفوکال رد کردیم، آیا شما حاضرید از آن‌ها استفاده کنید؟

یک پاسخ به “5 افسانه درمورد فاصله هایپرفوکال”

  1. سعید گفت:

    خیلی ممنون برای توضیحات
    شما ۵ افسانه درمورد فاصله هایپرفوکال رو توضیح دادید و گفتید که چه اشتباهات رایجی در این زمینه وجود داره ولی چطور اشتباهاتمون رو اصلاح کنیم؟
    به عنوان مثال در بند اول گفته شده با یک پروسه چهار مرحله ای در کمتر از یک دقیقه میشه هایپرفوکال رو محاسبه کرد اما چطور؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.