021-7356

راهنمای خرید لنز جانبی موبایل

4 سال پیش - زمان مطالعه : 5 دقیقه

راهنمای خرید لنز جانبی موبایل

امروزه لنزهای موبایل خیلی زیادی در بازار موجود هستند و خیلی از آن‌ها اصلا از کیفیت لازم برخوردار نیستند به همین خاطر قبل از خرید لنز جانبی موبایل باید تحقیقات خیلی زیادی در اینباره انجام دهید. در این راهنما برخی از مواردی که در زمان خرید لنز موبایل باید مدنظر قرار دهید را با هم بررسی خواهیم کرد تا مطمئن شوید یا کیفیت‌ترین لنز ممکن را برای تلفن همراه خودتان تهیه خواهید کرد.

کیفیت ساخت لنز جانبی موبایل

مطمئنا یکی از مهم‌ترین قابلیت‌هایی که باید در یک لنز جانبی موبایل بررسی کنید، کیفیت ساخت آن است. همانطور که در ابتدای این مقاله به این موضوع اشاره کردیم، خیلی از لنزهای موجود در بازار از کیفیت لازم برخوردار نیستند. بهترین لنزهای موجود در از چندین عنصر و چندین پوشش جداگانه تشکیل شده‌اند. به این ترتیب مطمئن خواهید شد که تصاویر گرفته شده به اندازه‌ی کافی واضح و باکیفیت هستند.

علاوه بر این، این چیدمان چندلایه و چند پوششی به شما این اطمینان را خواهد داد که لنز شما هیچگونه اعوجاج و انحرافی نخواهد داشت. در نتیجه تصاویر واضح و با جزئیاتی خواهید داشت که کنتراست بسیار بالایی دارند.

برای مثال نگاهی به این عکس که با گوشی موبایل iPhone X و لنز واید سندمارک گرفته شده است دقت کنید. احتمال متوجه زاویه دید بیشتر از نرمال لنز شده‌اید. همچنین به لطف کیفیت ساخت بالای لنزهای سندمارک، تصویر ما عاری از هرگونه اعوجاج است.

[relatedpost post=”135982″]

استفاده‌ی راحت

چندین سال قبل که لنزهای جانبی موبایل خیلی فراگیر شده بودند، من یک لنز تله فوتو برای گوشی موبایل iPhone 4 خودم تهیه کردم. این لنز به یک قاب موبایل وصل می‌شود که استفاده از آن خیلی سخت نبود اما زمانی که می‌‎خواستم از لنز استفاده کنم، وزن آن قاب را از موبایل دور می‌کرد و یک فاصله بین لنز تله فوتو و لنز موبایل می‌افتاد.

به بیانی دیگر در صورتی که می‌خواستم یک عکس واضح بگیرم باید لنز تله فوتو را با یک دستم نگه می‌داشتم و با دست دیگرم سعی می‌کردم کادربندی تصویر را انجام دهم. نیاز به توضیح نیست که با آن لنز نتوانستم هیچ تصویر واضحی ثبت کنم.

اما امروزه استفاده از لنزهای جانبی موبایل خیلی ساده است. امروزه خیلی ساده می‌توانید لنزهای سندمارک را با استفاده از گیره و یا یک قاب موبایل کاملا کوچک به موبایل خودتان متصل کنید. برخلاف قاب موبایلی که در گذشته از آن استفاده می‌کردم، قاب موبایل سندمارکی که امروزه از آن استفاده می‌کنم لنز را دقیقا جایی که باید قرار بگیرد نگه می‌دارد.

علاوه بر این، این قاب سبک‌ترین قاب نصب لنزی است که در دنیا وجود دارد و در صورتی که آن را به همراه گوشی موبایل خودتان در جیبتان قرار دهید، به احتمال زیاد اصلا متوجه آن نخواهید شد.

تطبیق‌پذیری لنز موبایل

[relatedpost post=”149348″]

با وجود اینکه برخی از تولیدکننده‌ها فقط به تولید لنز با یک هدف خاص می‌پردازند، اما خیلی از تولیدکننده‌های دیگر انواع مختلفی لنز برای نیازهای مختلف تولید می‌کنند. دقیقا کاری که سندمارک در حال انجام دادن آن است. این تولیدکننده، کیت‌های لنز مختلفی تولید می‌کند که شامل چندین نوع لنز است. برای مثال کیت Photography Edition آن حاوی یک لنز واید، یک لنز ماکرو و یک لنز Fisheye است. من بیشتر از همه از لنز واید آن استفاده می‌کنم، زیرا علاقه‌ی خیلی زیادی به عکاسی منظره دارم.

اما داشتن لنزهای ماکرو و Fisheye به من کمک کرده است از منطقه‌ی امن خودم خارج شوم و انواع مختلف عکاسی که همیشه تلاش می‌کردم از آن‌ها دوری کنم را امتحان کنم.

لنز فیش‌آی 10 میلیمتر 0.2x بزرگنمایی را در اختیار شما قرار می‌دهد و برای عکاسی خیابانی عملکرد خیلی خوبی دارد در حالی که لنز 25 میلیمتری ماکرو 10 برابر بزرگنمایی را در اختیار شما قرار می‌دهد و به شما این امکان را می‌دهد که به گل‌ها، حشرات و موجودات ریز دیگر نزدیک شوید.

لنز واید موجود در این کیت هم یک لنز 16 میلیمتری با بزرگنمایی 0.56x است و فاصله کانونی ایده‌آل برای عکاسی منظره را در اختیار شما قرار می‌دهد.

همانطور که در ابتدای این مقاله ذکر شد، تمامی لنزهای جانبی موبایل با هم برابر نیستند و به همین خاطر باید در زمان خرید لنز به شدت مراقب باشید اما طبق تجربه شخصی لنزهای سندمارک که برای گوشی‌های آیفون طراحی شده‌اند از کیفیت کافی برخوردار هستند. کیفیت ساخت این لنزها خیلی خوب است، استفاده از آن‌ها راحت است، به شدت تطبیق‌پذیر هستند و به من کمک کرده‌اند روش‌های جدید و جذابی برای عکاسی از دنیای اطراف خودم پیدا کنم.

قابلیت حمل خیلی زیاد و قیمت کم چیزی است که باعث شده است لنزهای اکسترنال موبایل گزینه خیلی مناسبی برای عکاسی باشند. این لنزها خیلی کوچک هستند و شما می‌توانید هر جا که می‌روید آن‌ها را با خودتان حمل کنید. در صورتی که عکاسی و ثبت تصاویر با کیفیت چیزی است که شما را خوشحال می‌کند، احتمالا هیچ روشی بهتر از عکاسی با این لنزها وجود ندارد.

 

5 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.