021-7356

10 روش برای باز کردن فیلترهایی که گیر کرده‌اند

4 سال پیش - زمان مطالعه : 9 دقیقه

مجموع بازدیدها : 32 بار

10 روش برای باز کردن فیلترهایی که گیر کرده‌اند

فیلترها به دو دلیل مختلف گیر می‌کنند و شما نمی‌توانید آن‌ها را باز کنید. دلیل اول سفت بستن فیلتر و یا داشتن خرابی داخل شیارهای آن می‌باشد و دلیل دوم گیر کردن فیلتر به خاطر خرابی ناشی از ضربه می‌باشد. به همین خاطر قبل از اینکه تصمیم بگیرید از کدام روش برای باز کردن فیلتر استفاده کنید، به خوبی آن را بررسی کنید و مطمئن شوید هیچگونه خرابی در آن وجود ندارد.

با این حال بیشتر اوقات فیلتر به دلیل اینکه خیلی سفت بسته شده است و یا داخل شیارهای آن خرابی وجود دارد گیر می‌کند. سفت کردن زیاد فیلتر و یا حتی تغییر دما می‌تواند باعث شود که فیلتر روی لنز گیر کند و شما نتوانید به راحتی آن را باز کنید.

فیلترهایی که از جنس آلومینیوم ساخته شده‌اند، بیشتر دچار این مشکل می‌شوند. هنگامی که یک فیلتر آلومینیومی با شیارهای یک لنز آلومینیومی در تماس قرار می‌گیرد بخشی از آن ساییده می‌شود و قسمتی از براده‌های آن باعث می‌شوند نتوانید به راحتی فیلتر را جدا کنید.

در فیلترهای با کیفیت‌تر از برنز استفاده می‌شود که در مقابل ساییده شدن مقاوم است و شما دچار چنین مشکلاتی نخواهید شد.

ممکن است به خاطر نحوه گرفتن فیلتر باشد

باور کنید یا نه برخی اوقات فقط به خاطر نحوه گرفتن فیلتر ممکن است نتوانید آن را باز کنید. در صورتی که فیلتر را خیلی محکم بگیرید، ممکن است به شکل بیضی تغییر شکل دهد و به لنز بچسبد. در اینگونه مواقع استفاده از کمترین فشار ممکن می‌تواند کمک کند به صورت کاملا راحت فیلتر را باز کنید.

باز کردن فیلتر

نکاتی که قبل از شروع باید به یاد داشته باشید

قبل از اینکه شروع کنید بهتر از چند نکته کوچک را به یاد داشته باشید. فشاری که روی لنز و فیلتر وارد می‌کنید، ممکن است باعث آسیب رسیدن به لنز شود. این نکته در مورد لنزهای زوم از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا ساختار داخلی پیچیده‌تری دارند. زمانی که لنز را در دست می‌گیرید، سعی کنید نزدیک‌ترین قسمت به عنصر جلویی را در دست بگیرید تا کمترین فشار را به اجزای داخلی لنز وارد کنید.

همچنین بهتر است لنز را از بدنه دوربین جدا کنید. ممکن است فکر کنید که بدنه دوربین از چرخیدن لنز جلوگیری می‌کند اما این کار باعث وارد شدن فشار بیشتری به لنز می‌شود. همچنین در این صورت ممکن است دوربین را هم روی زمین بیاندازید.

[relatedpost post =”72263″]

گزینه‌های 1 و 7 در اکثر اوقات پاسخ می‌دهند اما اگر زمان کافی دارید، روش شماره پنج به باز کردن هرگونه فیلتری را برای شما میسر می‌سازد. همچنین این روش برای باز کردن فیلترهای پلاریزه و ND متغیر نیز کاربرد دارد. این دو نوع فیلتر یک حلقه متحرک دارند که باعث می‌شود باز کردن آن‌ها خیلی سخت‌تر شود.

روش‌های بدون آسیب و بدون ابزار

1- ضربه زدن با انگشت یا یک جسم سخت

این روش عملکرد خیلی خوبی دارد و در اکثر اوقات جواب می‌دهد. در حالی که با یک دست به آرامی فیلتر را می‌چرخانید، با ناخن یا یک جسم سخت به آرامی به فیلتر ضربه بزنید. این کار یک شوک خیلی ضعیف به فیلتر وارد می‌کند و در اکثر اوقات به اندازه‌ای آن را مرتعش می‌کند که بچرخد. در نظر داشته باشید که باید خیلی آرام به فیلتر ضربه بزنید و مراقب باشید که به اجزای داخلی لنز هیچگونه آسیب یا شوک وارد نشود

باز کردن فیلتر لنز

2- استفاده از هر دو دست

هدف این روش اعمال فشار از جهات مختلف بدون تغییر شکل فیلتر است. شما باید از نقاط بیشتری فیلتر را نگه دارید تا بدون تغییر شکل فیلتر بتوانید آن را باز کنید. سعی کنید حداقل با چهار انگشت فیلتر را بگیرید و آن را بچرخانید. در صورتی که یک دستیار داشته باشید تا لنز را برای شما بگیرد، این روش را بهتر می‌توانید پیاده کنید.

همچنین تغییر فشار وارده از سمت هر انگشت نیز می‌تواند باعث شود راحت‌تر فیلتر را آزاد کنید.

آموزش باز کردن فیلتر

3- استفاده از یک فیلتر دیگر

یک فیلتر دیگر روی فیلتر قبلی نصب کنید اما مراقب باشید آن را خیلی سفت نکنید. شما نمی‌خواهید یک فیلتر دیگر هم روی فیلتر قبلی گیر کند. سپس با فشار دادن فیلتر دوم، سعی کنید آن را به لبه‌های فیلتر قبلی بچرخانید و شروع به پیچاندن آن کنید. وارد کردن فشار به فیلتر دوم باعث می‌شود شکل آن به صورت بیضی تغییر کند و شیارهای آن به شیارهای فیلتر قبلی بچسبد.

4- فریزر

فلز در واکنش به سرما منقبض می‌شود. شیارهای روی فیلتر کوچک هستند و حلقه فیلتر نیز خیلی کوچک‌تر است. بنابراین برای باز کردن فیلتر و کاهش فشار روی شیارهای آن نیاز به انقباض خیلی زیادی ندارید.

کمی آب داخل یک بشقاب بریزید و آن را داخل فریزر قرار دهید. روی فیلتر یک پوشش پلاستیکی قرار دهید تا از خیس شدن آن جلوگیری کنید. پس از اینکه آب موجود در بشقاب یخ کرد، لنز را از طرفی که فیلتر روی آن نصب شده است برای 15 ثانیه روی آن قرار دهید. پس از 15 ثانیه فیلتر به صورت کامل سرد شده است و شروع به منقبض شدن می‌کند. در این لحظه شما می‌توانید پوشش پلاستیکی را بردارید و فیلتر را باز کنید.

روش‌های بدون آسیب با کمک ابزار

5- آچار فیلتر

در بازار آچارهایی وجود دارند که برای باز کردن فیلتر لنز تعبیه شده‌اند. این آچار قیمت خیلی زیادی ندارد و می‌توانید آن را همیشه داخل کیف دوربین خودتان حمل کنید. با استفاده از این آچار باز کردن فیلتر لنز کاملا ساده خواهد بود و می‌توانید با کمترین فشار ممکن انواع فیلترها را باز کنید.

باز کردن فیلتر خراب

6- استفاده از موس پد

[relatedpost post =”72646″]

این روش به خاطر اینکه می‌توانید بدون فشار دادن لبه‌های فیتلر آن را بچرخانید کاربرد دارد. لنز را از طرفی که فیلتر روی آن نصب شده است روی قسمت زیرین یک موس پد قرار دهید. سپس کمی آن را رو به پائین فشار دهید و شروع به چرخاندنش کنید. با کمک این روش و با وارد کردن کمترین فشار ممکن می‌توانید فیلتر را به سادگی باز کنید.

حل مشکل گیر کردن فیلتر

7- کش لاستیکی

این روش ساده خیلی بهتر از چیزی که فکر می‌کنید کاربرد دارد. اگر نمی‌خواهید همیشه یک آچار فیلتر همراه داشته باشید، می‌توانید یک کش لاستیکی با کیفیت داخل کیف دوربین خودتان قرار دهید. کش لاستیکی را روی فیلتر قرار دهید و مراقب باشید روی لنز را نپوشاند. این کش کمک می‌کند با فشار خیلی کمتری بتوانید فیلتر را نگه دارید.

این متد برای فیلترهای پلاریزه و ND متغیر هم کاربرد دارد و کمک می‌کند بتوانید آن‌ها را نیز باز کنید.

باز کردن فیلتر قفل شده

8- نوار چسب

این متد کمی سخت‌تر است و ممکن است روی فیلترهایی که پهنای کمتری دارند هم جواب ندهد. چسب را یک دور کامل دور فیلتر بچرخانید و حدودا یک سانتیمتر از آن را برای در دست گرفتن باقی بگذارید. لنز را به صورت کاملا محکم نگه دارید و به صورت یک تکه سر باز چسب را به سمت خودتان بکشید. مراقب باشید که لنز را از دست خودتان بیرون نکشید.

آموزش باز کردن فیلتر

9- مراجعه به تعمیرگاه

اگر به تعمیرگاه دوربین دسترسی دارید، به احتمال زیاد آنها بیشتر با این مشکل آشنا هستند و راحت‌تر می‌توانند فیلتر را برای شما باز کنند. همچنین در صورتی که آسیب دیدگی خاصی مانع باز شدن فیلتر شده باشد، تعمیرگاه راحت‌تر می‌تواند آن را برطرف نماید.

روش‌های مخرب

در صورتی که فیلتر شما آسیب ندیده باشد، به احتمال زیاد با یکی از روش‌های بالا می‌توانید آن را از فیلتر جدا کنید. اما بحث فیلترهای آسیب دیده کاملا متفاوت است. در مورد این نوع فیلتر در صورتی که اشتباهی مرتکب شوید ممکن است به لنز نیز آسیب برسانید. اما اگر مایل هستید ریسک کنید، روش آخر ممکن است بتواند به شما کمک کند.

[relatedpost post =”119190″]

10- اره کردن فیلتر

این روش آخرین کاری است که می‌توانید برای فیلتر‌های خراب انجام دهید. من باز هم توصیه می‌کنیم لنز را به یک تعمیرگاه حرفه‌ای ببرید و از آن‌ها بخواهید مشکل را برای شما حل کنند. در صورتی که به عنصر جلو و یا بدنه لنز آسیب برسانید ممکن است متحمل هزینه خیلی زیادی شوید. پس توصیه می‌کنم قبل از اجرای این روش حتما لنز را به یک فرد حرفه‌ای نشان دهید.

در این روش باید قسمتی از فیلتر را ببرید و تمام قسمت‌های شیشه‌ای آن را بشکنید. سپس با انبردست بقیه قسمت‌های فیلتر را از لنز جدا کنید. این روش به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود و به همین خاطر من وارد جزئیات مربوط به آن نمی‌شوم.

جلوگیری از گیر کردن فیلتر

اول از همه شما برای فیلمبرداری و حذف اشعه فرابنفش به فیلتر UV نیاز ندارید. سنسورهای دیجیتال اشعه فرابنفش را جذب نمی‌کنند. دوم اینکه فیلترهای UV از لنز شما به جز موارد محدودی محافظت نمی‌کنند.

سوم اینکه فیلترهای UV بیشتر از مشکلاتی که رفع می‌کنند مشکل ایجاد می‌کنند. مشکلاتی مانند فلر دادن لنز، تصاویر شبه‌وار و بازتاب‌های مصنوعی همگی به خاطر فیلترهای UV ایجاد می‌شوند. اگر نگران آسیب رسیدن به عنصر جلوی لنز خودتان هستید بهتر است از یک هود لنز استفاده کنید.

فیلتر را نباید خیلی سفت کنید و فقط باید با استفاده از دو انگشت و تا زمانی که کمی سفت شود آن را بپیچانید. نگران جدا شدن و افتادن فیلتر هم نباشید. از هیچگونه روان کننده استفاده نکنید زیرا تمام لنز شما را می‌پوشاند و جدا کردن آن از قسمت‌هایی مانند عنصر جلویی خیلی سخت است. اگر قصد دارید از ماده خاصی استفاده کنید بهتر است از کمی پودر گرافیت استفاده کنید. در صورتی که فیلتر را خیلی سفت نکنید و همیشه از آچار فیلتر استفاده کنید، نیازی به هیچ نوع روان کننده نخواهید داشت و می‌توانید به راحتی هر نوع فیلتری را باز کنید.

در صورتی که لنز خودتان را به تازگی تهیه کرده‌اید، بهتر است پس از هر بار استفاده داخل شیارهای آن را با یک مسواک تمیز کنید. معمولا پوشش داخل این شیارها پس از چند بار استفاده از بین خواهد رفت و باعث گیر کردن فیلتر خواهند شد.

1 Comment

  • اکبر قادری گفت:

    بسیار جالب وجامع بود مطالب بهتری اگر داری برای خرید معرفی کنید کتاب بالا در چه موردی میباشد ممنون میشم برای تهیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

عکس نوزاد خوابیده زیبا
جذاب ترین عکس های نوزاد و کودک
4 ماه پیش - زمان مطالعه : 13 دقیقه
چگونه حجم عکس را کم کنیم
كم كردن حجم عکس آنلاین
5 ماه پیش - زمان مطالعه : 10 دقیقه
DPI چیست؟
DPI چیست؟
5 ماه پیش - زمان مطالعه : 9 دقیقه
انواع کاغذ چاپ عکس و نحوه تشخیص آنها
انواع کاغذ چاپ عکس و نحوه تشخیص آنها
8 ماه پیش - زمان مطالعه : 9 دقیقه
Engagement photography
عکاسی اسپرت
8 ماه پیش - زمان مطالعه : 10 دقیقه
نرم‌‌افزار ویرایش عکس IOS
برترین نرم‌ افزارهای ویرایش عکس IOS
9 ماه پیش - زمان مطالعه : 6 دقیقه