دسته بندی محصولات

  • عکاسی

  • فیلمبرداری

  • نورپردازی

  • تجهیزات صدا

  • لوازم جانبی

  • لوازم جانبی موبایل

  • محصولات دست دوم

  • محصولات آموزشی

لوازم جانبی دوربین

(همه محصولات)

شرح کامل پدیده‌ی Rolling shutter

شرح کامل پدیده‌ی Rolling shutter

حتما برای شما نیز پیش آمده که قصد فیلم‌برداری از یک سوژه‌ی متحرک و پرسرعت را داشته‌اید ولی پس از ثبت، متوجه‌ی انحرافات ژله‌مانندی در آن شده‌اید. به وقوع این انحرافات ژله مانند، پدیده‌ی Rolling shutter می‌گویند. حال برای شرح و درک کامل این پدیده،  مهندسی به نام Dustin Sandlin آن را با مثال‌های زیادی توضیح و نشان می‌دهد که چگونه فیلم‌برداری با سرعت بالا منجر به این پدیده می‌شود. به عبارتی،‌ او به‌راحتی و با ترسیم چند خط و به تصویر کشیدن چند فریم از یک فیلم، توانست علت وقوع این پدیده را نشان دهد.

Rolling shutter

Dustin عکس‌های مجزایی از یک فیلم 24 فریم بر ثانیه‌ای از پره‌های یک هواپیما که در دوربین‌ تلفن iPhone ثبت شده بود تهیه کرد و به کمک آن‌ها وقوع این پدیده را نشان می‌دهد. همان‌طور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید در طول خط سبز به علت چرخش پره‌های هواپیما انحراف ژله مانندی در تصاویر تشکیل می‌شود که به پدیده‌ی  Rolling Shutter‌ معروف می‌باشد.

در این مثال او با ترسیم این خط سبزرنگ توانست نحوه‌ی نمایش تصویر و دید لنز دوربین‌های DSLR‌ را حین نوردهی و فیلم‌برداری از سوژه‌هایی با سرعت بالا نشان دهد.

Rolling shutter

بسته به جهت چرخش پره‌های هواپیما، ممکن است انحراف متفاوتی ببینید. هرچند این مسئله وابسته به حدس و گمان نیست اما شما نیز می‌توانید مثل Dustin Sandlin با کاهش سرعت فیلم، آن خطوط را ترسیم یا تجسم کنید.

البته Dustin Sandlin فقط به پره‌های هواپیما اکتفا نکرد و تصمیم گرفت بروزRolling Shutter‌ را با تمام دستگاه‌های فیلم‌برداری مثل تلفن‌های همراه یا دوربین‌های DSLR نشان دهد. او با استفاده از سرعت فیلم بالا، این پدیده را در ویدیو‌ی فیجت اسپینر، یک سکه‌ی در حال چرخش روی سینی و تارهای گیتاری که نواخته می‌شوند نشان دهد.

Rolling shutter

تحقیقات او کمک شایانی برای آگاهی از نحوه‌ی تنظیم سرعت فیلم و شاتر در اختیار عکاسان قرار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط