مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
اخبار عکاسیایده عکاسیتاریخ شفاهی عکاسان ایرانتکنیک و ترفندچاپراهنمای انتخابمشکلات رایجویدئو/پادکست

بیوتی دیش چیست و چه کاربرد‌ی دارد؟

استفاده درست از تجهیزات نورپردازی در عکاسی پرتره از اهمیت زیادی برخوردار است. در عکاسی فضای باز، نورپردازی به دلیل وجود نور طبیعی و جذاب خورشید کار چندان سختی نیست. اما در عکاسی پرتره، نحوه استفاده از شکل دهنده های نور و تنظیم درست آنها، کار ساده‌ای نیست.

 

بیوتی دیش، یکی از انواع تجهیزات نورپردازی مناسب برای پرتره است که با وجود کاربردهای متنوعی که دارد، در میان عکاسان کمتر شناخته شده است.

مجموع بازدید : 1684 زمان مطالعه : 10
بیوتی دیش چیست و چه کاربرد‌ی دارد؟

بیوتی دیش چیست؟

بیوتی دیش چیست ؟ یک اصلاح‌کننده کاسه‌ای شکل است که به منبع نور متصل می‌شود. این ابزار صفحه‌ای دارد که سر فلاش را پوشانده و باعث می‌شود که نور به داخل و خارج از ظرف اصلی منعکس شود. بیوتی دیش‌ها امکان دستیابی به نرم‌ترین نور ممکن را به عکاسان می‌دهند و همین موضوع، آن‌ها را از سایر اصلاح‌کننده‌های نوری متمایز می‌کند.

بیشتر بیوتی‌دیش‌ها از فلز ساخته شده‌اند. یک بیوتی دیش می‌تواند از داخل سفید و یا نقره‌ای باشد و از بیرون، سفید یا سیاه. تعدادی از تولیدکنندگان بیوتی‌دیش‌ها، نسخه‌ای تاشو را برای سهولت ذخیره‌سازی و حمل‌ونقل نیز تولید می‌کنند.

بیوتی دیش چگونه کار می‌کند؟

نور، از پشت به این اصلاح‌کنندۀ نور متصل شده است. هنگامی که فلاش را روشن می‌کنید، نور به صفحۀ جلویی برخورد کرده، به کاسه برگشته و دوباره بیرون می‌‌آید. این اصلاح‌کننده‌‌‌ها نوری بسیار نرم و متمرکز ارائه می‌کنند و در بین عکاسان مد و زیبایی، بسیار محبوب‌اند.
بیوتی‌دیش‌ها به طور معمول برای نورپردازی در فاصله‌های نزدیک مورداستفاده قرار می‌گیرند و روی صورت سوژۀ شما متمرکز هستند. برخی از این اصلاح‌کننده‌ها دارای لوازمی جانبی هستند که کیفیت نور را تغییر می‌دهد.

بیوتی دیش چگونه کار می‌کند؟

کاربرد بیوتی دیش چیست؟

بیوتی‌دیش‌ها کاربردهای متفاوتی دارند. اما کاربرد اصلی آن‌ها، تهیۀ منبع نور متمرکز برای عکاسان است. این اصلاح‌کنندۀ نور به طور معمول در عکاسی پرتره و فشن استفاده می‌شود؛ چرا که بهترین تغییردهنده تمرکز نور روی یک سوژه و ایجاد تصویر بهتر است.

بیوتی دیش‌ها که اغلب برای تهیۀ تصاویر پرتره از سر و شانه استفاده می‌شوند، کاربردی بیشتری نسبت به آن چیزی که تصور می‌شود دارند. ترکیب این اصلاح‌کننده با اصلاح‌کننده‌های دیگر نیز می‌تواند جلوه‌های جذاب و منحصربه‌فردی را در عکس پدید آورد.

1- می‌توانید از آن در فضای خارج از استودیو استفاده کنید.

بیوتی دیش‌های جمع‌شونده یک اصلاح‌کنندۀ عالی برای عکاسی در فضای باز به شمار می‌آیند. آن‌ها به نسبت سایر اصلاح‌کننده‌های نور جمع و جورتر بوده و راحت‌تر حمل می‌شوند. می‌توانید از آن به‌عنوان منبع اصلی نور یا به‌عنوان نور پرکننده استفاده کنید.

2- یک توری به بیوتی دیش اضافه کنید و تأثیر آن را با چشمان خودتان ببینید!

با قراردادن یک شبکۀ توری یا همانند آن روی بیوتی دیش، نور را روی یک الگوی خاص متمرکز کرده و جلوه‌های جدیدی خلق کنید. فقط مطمئن شوید که شبکه به طور مستقیم به سوژه اشاره می‌کند؛ وگرنه الگوی نوری به‌درستی به چهره نخواهد خورد.

کاربرد بیوتی دیش در عکاسی پرتره

مزایای بیوتی دیش چیست؟

  • موجود در رنگ‌های سفید و نقره‌ای
  • قابلیت ارائه نور سخت و نرم
  • برجسته‌سازی ایده‌‌آل سوژه
  • تنوع بسیار زیاد
  • توانایی استفاده از آن با چراغ‌های استودیو و اسپلیت لایت
  • موجود در اندازه‌های متفاوت
  • قیمت مناسب و مقرون‌به‌صرفه

تأثیر بیوتی دیش در کیفیت عکس‌های پرتره

علی‌رغم اینکه چترها و سافت باکس‌ها اصلاح‌کننده‌های نسبتاً انعطاف‌پذیری هستند، بیوتی دیش‌ها ابزار مهمی برای عکاسی پرتره محسوب می‌شوند. همان‌طور که از نام آن مشخص است، بیوتی دیش در وهلۀ اول روی زیبایی تصویر متمرکز است؛ بنابراین می‌توان گفت که اساساً برای عکاسی پرتره ایجاد شده است.

نوری که اصلاح‌کنندۀ بیوتی دیش تولید می‌کند، جزئیات پوست و صورت را برجسته می‌سازد؛ بنابراین این اصلاح‌کننده، اغلب انتخاب عکاس‌ها برای عکاسی مد و آرایش است.

تأثیر بیوتی دیش در کیفیت عکس‌های پرتره

هنگامی که برای جلوۀ عکس خود به نور و سایۀ سخت نیاز داشته باشید، بیوتی‌دیش‌ها انتخاب عالی‌ای هستند. بیوتی دیش برای برجسته‌سازی ساختار استخوانی مدل‌ها و افزودن جلوۀ نمایشی به تصاویر، مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر تابه‌حال به عکسی برخورد کرده باشید که در آن استخوان گونۀ یک مدل در نور و سایه تراش‌خورده است، به‌احتمال زیاد از بیوتی دیش برای عکاسی استفاده شده است.
به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فرد این اصلاح‌کنندۀ نوری، بیوتی دیش‌ها به‌ندرت برای کاربردهای عمومی‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

راهنمای خرید بیوتی دیش

هنگامی که تصمیم به خرید بیوتی دیش می‌گیرید، متغیرهای مختلف و زیادی برای انتخاب وجود دارد. برای تصمیم‌گیری درست، فقط کافی است تا نکات زیر را با دقت بخوانید و سپس برای خرید بهترین بیوتی دیش مناسب خود، به فروشگاه آنلاین نورنگار بروید!

بیوتی دیش چیست؟

مدل بیوتی دیش

دو نوع مختلف از بیوتی دیش در دسترس ما وجود دارد.

  • بیوتی دیش استاندارد.
  • بیوتی دیش جمع‌شونده.

نسخۀ استاندارد این بیوتی‌دیش‌ها از فلز سخت ساخته می‌شود؛ بنابراین اگر می‌خواهید که از آن در مکان و یا استودیوی ثابت خود استفاده کنید، انتخابی بسیار عالی است.

اما ممکن است سبک عکاسی شما فقط به داخل استودیو محدود نشود؛ بنابراین اگر نیاز به حمل و جابه‌جایی دوربین و تجهیزات عکاسی خود دارید، بیوتی دیش‌های قابل‌حمل برای شما انتخاب مناسب‌تری است.

اندازه بیوتی دیش

اندازۀ بیوتی دیش‌های استاندارد، می‌تواند 30، 42، 55 یا 77 سانتی‌متر و بیوتی دیش‌های جمع‌شونده، 60 یا 100 سانتی‌متر باشد. وقتی صحبت از اندازۀ بیوتی دیش مورد نظرتان می‌شود، اهمیت زیادی دارد که بدانید سوژۀ عکاسی شما چیست و نیاز به نمایش چه تأثیری دارید.

به‌عنوان یک قاعدۀ کلی، اصلاح‌کننده‌های بزرگ‌تر نور نرم‌تر و اصلاح‌کننده‌های کوچک‌تر نور سخت‌تری را ایجاد می‌کنند. این قاعده دربارۀ بیوتی دیش‌ها نیز صدق می‌کند.

رنگ بیوتی دیش

اگر بیوتی دیش‌های نقره‌ای و سفید به یک اندازه بوده و در فاصلۀ یکسانی از سوژۀ شما قرار داشته باشند، از نظر نرمی نور نیز مشابه خواهند بود. بااین‌حال، بیوتی دیش‌های نقره‌ای کنتراست بیشتری به شما می‌دهد.

اگر دنبال یک بیوتی دیش قابل‌حمل بزرگ هستید، بهتر است از نوع جمع‌شوندۀ آن استفاده کنید. اگر استودیو دارید و تمرکزتان روی عکاسی پرتره از نمای نزدیک است، بهتر است که یک بیوتی دیش استاندارد خریداری کنید.

برای اطلاع از اخبار، تخفیفات و آموزش‌های تولید محتوا، عکاسی، فیلمبرداری، نورپردازی و ... ایمیل خود را وارد کنید.

همچنین یک کوپن تخفیف برای خرید از سایت نورنگار برای شما ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.