021-7356

راهنمای جامع استریم

راهنمای جامع استریم

آنچه خواهید خواند ...

استریم چیست؟

استریم اصطلاحا همان فناوری است که همزمان با ارسال محتوا توسط فرستنده، گیرنده نیز آن را دریافت می‌کند. با این تعریف حتما متوجه شده‌اید که رسانه‌هایی که محتوا را به صوت زنده در اختیار شما قرار می‌دهند، از این تکنولوژی استفاده می‌کنند که از نمونه‌های واضح آن به برنامه‌های زنده تلویزیونی اشاره می‌کنیم.

از این رو می‌توان گفت که استریمینگ همان انتقال مداوم فایل‌های صوتی یا تصویری از فرستنده به گیرنده است. درنتیجه زمانی که شما تلویزیون تماشا می‌کنید یا پادکست‌های دستگاه‌های متصل به اینترنت را گوش می‌دهید، در واقع از این تکنولوژی استفاده می‌کنید.

استریمر کیست؟

استریمر همان فردی است که محتوا را برای کاربران آماده می‌کند و برای آن‌ها می‌فرستد، درواقع این فرد همان تولید کننده محتواهای ارسالی است.

البته احتمالا این عبارت را بیشتر در مورد کسانی که به صورت آنلاین بازی می‌کنند، شنیده‌اید؛ اما باید بدانید که استریمر تنها به این افراد اطلاق نمی‌شود. حتی کسانی که به صورت زنده استریمینگ می‌کنند، نیز با این عنوان شناخته می‌شوند.

شاید برای شما جالب باشد که نام چند استریمر معروف و شناخته شده در دنیا را بشناسید. شناخت این افراد به شما کمک می‌کند که با درک بهتری در این مسیر قدم بگذارید:

 • Ninga
 • Shroud
 • Summit1g
 • Tfue
 • TSM_myth

درک بهتر استریم و تفاوت آن با دانلود

برای دریافت محتوا در فضای وب دو روش وجود دارد: استریمینگ و دانلود progressive. تا چند سال گذشته برای دریافت فایل هایی که در فضای وب آپلود شده بودند، تنها روش ممکن دانلود آنها بود. اما در چند سال اخیر، نیازی به دانلود کامل یک فایل نیست و میتوان از طریق استریمینگ به محتویات فایل دسترسی داشت، چه به صورت صوت و چه تصویر.

 • در دانلود تصاعدی یا همان روش‌های قدیمی و سنتی ابتدا باید فایل به صورت کامل دانلود شود، سپس امکان اجرای آن روی سیستم وجود دارد. در این روش این فایل بر سیستم شما ذخیره خواهد شد.
 • اما در روش استریمینگ دیگر نیازی نیست که برای دانلود کامل فایل منتظر بمانید؛ شما پیش از آن که دانلود کامل شود، به محتوای مورد نظر خود دسترسی خواهید داشت.

برای این که بهتر متوجه شوید، سایت آپارات را مثال می‌زنیم؛ همه شما با این سایت آشنایی دارید و احتمالا فیلم‌های زیادی در این سایت مشاهده کرده‌اید. از این رو حتما می‌دانید که برای دیدن یک ویدئو تنها کافیست که روی دکمه پخش کلیک کنید تا بلافاصله ویدئو برای شما به نمایش در‌آید.

معرفی انواع استریمینگ

معمولا به دو صورت زیر انجام می‌شوند:

لایو استریم

در این روش محتوا به صورت آنلاین و زنده در دسترس قرار می‌گیرد؛ به این صورت که شخصی محتوا را به صورت زنده و از طریق اینترنت در اختیار کاربران دیگر می‌گذارد.

لایو استریم

اگر بخواهیم مثالی برای استریمینگ‌های زنده بزنیم، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • کلاس‌های آموزشی؛
 • ارتباط با مخاطبان؛
 • جلسات و کنفرانس‌ها؛
 • بازیهای آنلاین؛
 • جلسات شخصی؛
 • شبکه‌های تلویزیونی اینترنتی؛

در این روش نیز ارائه محتوا به دو صورت زیر انجام می‌شود:

 • محدود: در این حالت فرستنده تعیین می‌کند که چه فرد یا افرادی به محتوا دسترسی داشته باشند.
 • نامحدود: در این حالت فرستنده محتوا را برای عموم کاربران در دسترس قرار می‌دهد.

ارائه محتوا به صورت دائمی یا مقطعی

در این حالت از استریم شما به عنوان فرستنده فایل محتوا را روی سرور مورد نظر خود قرار می‌دهید؛ حال ممکن است که این سرور شخصی باشد یا این که سروری عمومی و معتبر باشد. تنها نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که سرور مورد نظر شما با محتوا همخوانی داشته باشد.

این روش از استریمینگ بسیار طرفدار دارد؛ به گونه‌ای که روزانه در سراسر دنیا میلیون‌ها فایل صوتی یا تصویری در سایت‌های مرتبط ارائه شده و در دسترس عموم قرار می‌گیرد؛ به عنوان مثال، فایل‌هایی که در YouTube یا Sound Cloud قرار می‌گیرد.

نحوه ارائه محتوا در لایو استریم

محتوا در استریمینگ‌های زنده توسط نرم‌افزارها در اختیار کاربر گذاشته می‌شود؛ اما نکته اصلی این است که این نرم‌افزارها خود به دو دسته تقسیم می‌شوند:

1.     نرم افزارهای عمومی

از معروف‌ترین نرم‌افزارهای عمومی به Twitch، Facebook Live، YouTube Live، Instagram Live اشاره کنیم. از نرم افزارهای عمومی ایرانی برای استریمینگ زنده نیز آپارات لایو، لنز و آنتن را مثال می‌زنیم. البته نرم افزارهای لنز و آنتن مخصوص برنامه‌های ورزشی است. معمولا عضویت در این برنامه‌ها هیچ هزینه‌ای برای کاربران ندارد.

لایو استریم در یوتیوب

2.     نرم افزارهای تخصصی

معروف‌ترین نرم افزار تخصصی به Adobe Connect است که معمولا جهت برگزاری کلاس‌های آموزشی، جلسات و کنفرانس‌ها از آن استفاده می‌شود. در این نرم افزارها کاربر یا حتی یک سرور اختصاصی با کاربران دیگر به منظور ارائه محتوا ارتباط برقرار می‌کند. استفاده از نرم افزارهای تخصصی و حرفه‌ای هزینه بالایی دارد.

چگونه از استریم کسب درآمد کنیم؟

جالب است بدانید که محبوبیت فناوری استریمینگ به عملکرد شگفت آورش جهت انتقال اطلاعات ختم نمیشود، بلکه برای بسیاری از افراد شیوه ای جهت کسب درآمد اینترنتی است! در ادامه به روش های کسب درآمد از استریم اشاره میکنیم:

 • کسب درآمد با دریافت حق اشتراک از پلتفرمها: پلتفرم‌هایی مانند یوتیوب مبلغی را به عنوان حق اشتراک در تبلیغات به صاحب کانال‌های فعال می‌دهند. به این ترتیب با انتشار ویدیو به صورت فعال می‌توانید از استریمینگ کسب درآمد کنید.
 • بازاریابی و تبلیغات: کمپانی‌های بازی‌سازی جهت تست و معرفی محصولات خود به گیم استریمرها نیاز دارند. از این رو شما می‌توانید به عنوان گیم استریمر درآمد خوبی در این زمینه داشته باشید.
 • استریمر و بلاگری: افرادی که به عنوان بلاگر در اینستاگرام یا سایر شبکه‌های اجتماعی فعالیت پیوسته دارند، تبلیغات زیادی از شرکت‌ها و فروشگاه‌های لوازم استریمینگ دریافت می‌کنند.

استریمرها و درآمد آن‌ها

احتمالا برای قدم گذاشتن در این مسیر بسیار کنجکاو هستید که بدانید استریمرها چه میزان درآمد دارند. پیش از هر چیز بگذارید این موضوع را به شما بگوییم که درآمد استریم‌ها به میزان سابقه و معروفیت آن‌ها بستگی دارد.

استریمرها و درآمد آن‌ها

به این صورت که هر چه سابقه شما در این زمینه بیشتر باشد، طبیعتا دنبال کننده‌های شما نیز بیشتر خواهد بود. همین شهرت و معروفیت است که برای شما درآمدزایی می‌کند.

بنابراین نمی‌توان رقم دقیقی برای درآمد استریم‌ها بیان کرد؛ زیرا این رقم بسته به میزان فعالیت آن‌ها و نرخ بازدید از صفحاتشان متفاوت خواهد بود.

درآمد استریمرها در ایران

اما فکر می‌کنید که استریمرهای ایرانی به چه اندازه درآمد دارند؟ خبر خوشحال کننده این است که هیچ تفاوتی ندارد، شما در کدام نقطه از دنیا سراغ این شغل می‌روید؛ مهم این است که شما به دلار درآمد خواهید داشت.

البته در ایران استریم کردن به همین راحتی‌ها هم نیست؛ به دلیل تحریم‌ها و مشکلات ارزی در ایران درآمد شما به سرعت به دستتان نمی‌رسد. به همین دلیل است که استریمرها به واسطه نیاز دارند که درآمد را به دستشان برساند؛ از این رو باید از بخشی از پول خود به منظور دستمزد واسطه‌ها صرف نظر کنید.

ناامید نشوید؛ با یک حساب و کتاب ساده متوجه می‌شوید که با کسر کردن هزینه واسطه‌ها همچنان درآمد زیادی در انتظار شما خواهد بود. اگر میانگین درآمد شما در ماه 1000 دلار باشد و 30 درصد آن را به واسطه‌های ارزی بدهید، همچنان 660 دلار برای شما باقی می‌ماند که به پول ما مبلغ کمی نیست.

استریم بازی چیست؟

گیم استریمینگ نیز نوعی از استریمینگ زنده به شمار می‌آید. در این نوع از استریمینگ علاقه‌مندان به بازی، تصویر شما را در حالی که با سیستم یا موبایل خود در حال بازی هستید، به صورت آنلاین مشاهده می‌کنند. از محبوب‌ترین پلتفرم‌هایی که برای گیم استریم‌ها وجود دارد به توئیچ و یوتیوب اشاره می‌کنیم.

گیم استریم‌ها و درآمد آن‌ها

احتمالا تعجب می‌کنید اگر بدانید که بسیاری از افراد از بازی کردن خود کسب درآمد می‌کنند؛ آن هم درآمدهای نجومی. اما درآمد گیم استریمرها چگونه است؟ برای این که به این سوال پاسخ دهیم، ابتدا باید با مفهوم دو اصطلاح دونیت و رید آشنا شوید.

دونیت (Donate)

کلمه دونیت در لغت به معنای اهدا کردن است، اما این واژه در دنیای گیم استریم‌ها یکی از راه‌های پول درآوردن به حساب می‌آید. به این صوت که تماشاگرانی که بازی استریمرها را می‌بینند، در صورت تمایل به آن‌ها پول می‌دهند. در واقع نه تنها عده‌ای بازی استریمر را مشاهده می‌کنند، بلکه مبلغی نیز به آن‌ها می‌پردازند.

دونیت (Donate) - درآمد گیم استریم ها

Raid

رید در لغت به معنای حمله کردن است. در این روش گیم استریمرها آیدی اکانتی دیگر را به دنبال کنندگان خود معرفی می‌کنند و از آن‌ها می‌خواهند که وارد صفحه او شوند. اگر این کار به منظور حمایت از آن اکانت انجام شود، راهی برای درآمدزایی استریمر است. البته در دنیای عجیب گیم استریمرها از این روش به منظور تخریب دیگر اکانت‌ها نیز استفاده می‌شود.

چگونه استریم کنیم؟

پیش از هر چیزی باید بگوییم که استریمینگ با انواع دستگاه‌ها از سوی فرستنده و گیرنده سازگاری دارد؛ حال می‌خواهد این دستگاه گوشی هوشمند دست شما باشد یا کامیپوترهای خانگی یا حتی کنسول‌های بازی.

در قدم بعدی باید بدانید که چه محتوایی را می‌خواهید انتقال دهید؛ در این مرحله باید بدانید که رایج‌ترین محتواهای استریم صوت و تصویر هستند. البته محتواهایی نظیر پخش زنده رویدادها، اپلیکیشن‌ها و حتی بازی‌های کامپیوتری نیز در این بستر رواج دارند.

چگونه استریم کنیم؟

سپس برای شروع باید نرم افزار مورد نیاز خود را متناسب با هدفتان انتخاب کنید.

احتمالا بسیاری از نرم‌افزارها را دیده‌اید که استفاده از آن‌ها نیاز به پرداخت هزینه داشته باشد، اما در این میان نرم افزارهای رایگان نیز وجود دارد که ما نرم افزار Streamlabs OBS را به شما معرفی می‌کنیم. این نرم افزار بسیار کاربردی به شما این امکان را می‌دهد که دیتای استریم خود را در بستر آنلاین ذخیره کنید.

همچنین 3 پلتفرم برتر برای استریمینگ وجود دارد؛آپارات، یوتیوب و توییچ. این سه پلتفرم از محبوب‌ترین‌ها و پرطرفدارترین‌ها به منظور کسب درآمد هستند که در ادامه هر کدام را توضیح می‌دهیم.

چگونه در توییچ استریم کنیم؟

در سال 2011 سرویس توییچ روی کار آمد و رقیبش  Justin.tv، را کنار زد. در سال 2014 این سرویس توسط شرکت آمازون خریداری شد و امروزه بیش از 9 میلیون کاربر در این سرویس فعالیت می‌کنند.

در این سرویس از گیمینگ‌های زنده تا ورزش‌های حرفه‌ای و برنامه‌های آشپزی به نمایش گذاشته می‌شود. شما نیز همین حالا می‌توانید که با استفاده از این سرویس به جمع استریمرهای توییچ بپیوندید؛ تنها به رایانه یا گوشی همراه نیاز دارید و یک وب‌کم.

نرم افزار خود را در توییچ انتخاب کنید

شما می‌توانید سرویس توییچ را در انواع سیستم عامل‌ها فعال کنید، اما باید بدانید که این سرویس در رایانه‌های شخصی قدرتمندتر ظاهر می‌شوند. در این مسیر دو انتخاب اصلی دارید؛ XSplit و OBS که در مک، لینوکس و ویندوز وجود دارد. برای استفاده از XSplit شما باید هزینه آن را بپردازید، این در حالیست که OBS کاملا رایگان است.

چگونه از OBS استفاده کنیم؟

برای این که از OBS استفاده کنید، باید مراحل زیر را گام به گام با ما پیش بروید:

 1. OBS را باز کنید؛
 2. به قسمت تنظیمات بروید؛
 3. گزینه Stream را انتخاب کنید؛
 4. توییچ را باز کرده و روی گزینه Connect Account برای راه‌اندازی سریع‌تر کلیک کنید؛
 5. حال در توییچ با یوزرنیم و پسوورد خود وارد شوید.

اما اگر نمی‌خواهید که حساب خود را به صورت مستقیم وصل کنید، کافیست که توییچ را به OBS با کلید استریم وصل کنید. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید:

 1. به داشبورد توییچ بروید و stream key را انتخاب کنید؛

چگونه در توییچ استریم کنیم؟

 1. مانند عکس به قسمت stream key بروید و کد اختصاصی خود را دریافت کنید؛

چگونه در توییچ استریم کنیم؟

 1. سپس کد را در باکس stream key قرار دهید و OK را بزنید؛

چگونه در توییچ استریم کنیم؟

لایو استریم در توییچ

برای پخش زنده در توییچ باید گام به گام با مراحل زیر پیش بروید:

 1. در رابط اصلی OBS بر Source Box کلیک کرده و گزینه Add و سپس Game Capture را انتخاب کنید؛

لایو استریم در توییچ

 1. حال باید بازی مورد نظر خود را از منوی کشویی انتخاب کرده و در نهایت آن را تائید کنید؛

لایو استریم در توییچ

 1. به منظور افزودن هر فید اضافی باید مجددا بر کادر منابع کلیک راست کنید. در این مرحله می‌توانید تصاویر و متن را به منظور سفارشی‌سازی نیز اضافه کنید؛

لایو استریم در توییچ

 1. در قسمت preview stream، edit scene را انتخاب کنید که در گوشه‌ای کوچک آن چه که در وب‌کم پیداست نمایش داده شود؛
 2. در نهایت با انتخاب start streaming شما به صورت زنده در کنار مخاطبان خود خواهید بود.

لایو استریم در توییچ

آموزش استریم در آپارات

پیش از هر چیز ابتدا باید Stream key را از وب سایت آپارات کپی کنید. برای این منظور باید وارد پنل کاربری در آپارات شوید و بر گزینه شروع پخش زنده کلیک کنید. با انتخاب گزینه تنظیمات پخش دو فیلد url و Stream key برای شما نمایش داده می‌شود؛ این دو فیلد را کپی کنید.

حال نرم افزار OBS یا Streamlabs را دانلود کرده و پس از اجرای آن وارد قسمت تنظیمات شوید. سپس مراحل زیر را قدم به قدم پیش روید:

 1. در نوار سمت چپ بر گزینه Stream کلیک کنید؛
 2. از کشوی stream type، costume streaming service را انتخاب کنید؛
 3. در این بخش باید Stream key که از آپارات کپی کرده‌اید را قرار دهید. شما با موفقیت آپارات را به OBS متصل کرده‌اید.
 4. حالا باید صفحه نمایش را در این قسمت نشان دهید. برای این کار مراحل زیر را گام به گام پیش برید:
 5. روی علامت + در قسمت Source کلیک کنید؛
 6. گزینه Display Capture را انتخاب کنید.

سپس صفحه نمایش برای شما نمایش داده می‌شود، تنها باید گزینه Start Streaming را بزنید. به همین راحتی شما نیز می‌توانید استریمینگ را در آپارات آغاز کنید و از این طریق درآمد کسب کنید. فراموش نکنید که درآمد از استریمینگ آپارات پیش از هر چیز به صبر نیاز دارد.

آموزش استریم با ps4 در آپارات

از آن جایی که آپارات به عنوان سرویس بومی و داخلی به صورت مستقیم از کنسول‌های بازی پشتیبانی نمی‌کند، احتمالا استریمینگ کنسول ps4 برای شما بسیار سوال برانگیز شده است.

پیش از هر چیز باید ابتدا نرم افزار رسمی پلی استیشن یعنی PS4 Remote Play را دانلود و نصب کنید. با این نرم افزار می‌توانید تصاویر بازی خود را به کامپیوتر انتقال دهید. اما برای انتقال تصاویر از کامپیوتر به سرویس آپارات به نرم افزار OBS نیاز خواهید داشت.

سپس با توجه به مسیری که به شما توضیح دادیم باید مراحل زیر را گام به گام پیش ببرید:

 1. ابتدا کنسول خود را به مودم با کابل LAN وصل کنید؛
 2. سپس کامپیوتر خود را نیز به کمک کابل شبکه یا کابل LAN به مودم متصل کنید؛
 3. با کمک نرم‌افزار ریموت پلی تصاویر دستگاه را به کامپیوتر خود انتقال دهید؛
 4. حال برنامه OBS را باز کنید و در تب tool بر Auto Configuration Wizard کلیک کنید؛
 5. گزینه Optimize for Streaming recording is secondary را انتخاب کرده و next را بزنید؛
 6. سپس باید رزولوشن تصاویر را نسبت به رزولوشن مانیتور انتخاب کرده و next را بزنید؛
 7. پس از انجام این مراحل به قسمت مهم ماجرا می‌رسیم؛ در این قسمت باید ابتدا در قسمت سرویس نام Aparat را انتخاب کرده و سپس Stream key را که از وب سایت آپارات دریافت کرده‌اید، وارد کنید.

حالا شما قسمت سخت ماجرا را پشت سر گذاشته‌اید و تنها باید تصاویر را از کامپیوتر استریم کرده و به وب سایت آپارات بفرستید. برای این کار باید در نرم افزار OBS مراحل زیر را انجام دهید:

 1. در قسمت Source روی علامت + کلیک کنید؛
 2. در منوی باز شده گزینه Display Capture را انتخاب کرده و آن را تایید کنید.

به این ترتیب تمام صفحه مانیتور شما به عنوان منبع تصویربرداری و البته استریمینگ در نرم افزار OBS تعریف می‌شود.

دریافت Stream key در آپارات

همان طور که گفتیم برای این که مهمترین قسمت ماجرا را پشت سر بگذارید، به Stream key نیاز خواهید داشت. برای به دست آوردن این کلید باید وارد حساب کاربری خود در وب سایت آپارات شوید. سپس با پشت سر گذاشتن مراحل زیر به Stream key خواهید رسید:
[accordion_post]

 1. روی عکس حساب کاربری خود کلیک کرده و وارد بخش شروع پخش زنده در سایت آپارات شوید؛
 2. سپس تب تنظیم پخش را انتخاب کنید؛
 3. از فیلد stream key کلید استریم خود را کپی کنید.

چگونه در یوتیوب استریم کنیم؟

پیش از هر چیزی باید ابتدا اکانت یوتیوب خود را وریفای کنید. برای این کار از مراحل زیر کمک بگیرید:

 1. بر آواتار خود کلیک کنید؛
 2. وارد YouTube Studio شوید؛
 3. در بخش Create گزینه Go Live را فعال کنید؛
 4. با وارد کردن شماره تلفن خود اکانت شما وریفای می‌شود.

چگونه در یوتیوب استریم کنیم

در قدم بعدی باید Stream key را دریافت کنید. به این منظور باید اکانت یوتیوب شما به نرم افزار OBS متصل شود. این کار به کپی کردن Stream key از داشبورد اکانت یوتیوب نیاز دارد که برای آن باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 1. روی آواتار در یوتیوب راست کلیک کرده و Creator Studio را انتخاب کنید؛
 2. در بخش Encoder Setup به Stream Key دسترسی خواهید داشت.

چگونه در یوتیوب استریم کنیم

حال با در دست داشتن این کد می‌توانید اکانت یوتیوب خود را به OBS یا هر نرم‌افزار دیگری متصل کنید. جهت اتصال اکانت یوتیوب به OBS باید مسیر زیر را طی کنید:

 1. Stream key را کپی کنید؛
 2. از طریق گزینه File در نوار بالایی برنامه وارد بخش تنظیمات شوید؛
 3. گزینه Stream را انتخاب کرده و نرم افزار را به اکانت خود متصل کنید.

چگونه در یوتیوب استریم کنیم

نکته‌ای در آموزش لایو استریم در یوتیوب

با توجه به توضیحات داده شده می‌دانید که چگونه باید در یوتیوب استریمینگ زنده کنید، اما پیش از شروع فراموش نکنید که تجهیزات خود را به نرم افزار OBS وصل کنید. بسته به نوع استریمی که انتخاب کرده‌اید تجهیزات شما ممکن است شامل دوربین، وب‌کم، میکروفون و غیره باشد.

اما برای اتصال این تجهیزات باید وارد بخش تنظیمات شوید و از طریق نوار سمت چپ اجازه دسترسی به بخش‌های مورد نظر را بدهید. به عنوان مثال، بخش Audio به شما امکان شناسایی، تنظیم و ثبت ورودی‌ها و خروجی‌های صوتی را می‌دهد. بخش Video نیز کنترل تجهیزات تصویربرداری را در اختیار شما می‌گذارد.

حال که تجهیزات را متصل کردید، نوبت به شروع استریمینگ می‌رسد. کافیست که گزینه Start Streaming را بزنید.

آموزش لایو استریم در یوتیوب

برای استریم به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

قطعا برای این که به عنوان یک استریمر موفق درآمد خوبی داشته باشید، به وسایل و امکانات زیادی نیاز دارید. در ادامه به تجهیزاتی که به شما در استفاده از این تکنولوژی کمک می‌کند، اشاره می‌کنیم:

وب‌کم

هیچ تفاوتی ندارد که شما با چه نرم‌افزاری کار خود را شروع می‌کنید، در هر صورت به یک وب‌کم نیاز خواهید داشت. البته باید در نظر داشته باشید که نیازی نیست از همان ابتدا سراغ وب‌کم‌های گران قیمت بروید.

تصویر بهتر با تجهیزات بهتر

شاید مهمتر از یک وب‌کم حرفه‌ای نیاز به تجهیزات نورپردازی حرفه‌ای داشته باشید. برای این کار احتمالا پرده سبز و نورهای حرفه‌ای موجود در بازار به شما کمک خواهند کرد. با این تجهیزات خروجی تصویر شما نیز بهتر از قبل خواهد شد.

میکروفون

یکی دیگر از مهمترین عوامل در استریمینگ میکروفون و تنظیم صدا است. برای این که استریمر موفقی باشید، به میکروفون در کنار وب‌کم نیاز خواهید داشت. اگر استریمرهای موفق را دیده باشید، معمولا در پس زمینه استریم آن‌ها صدای موزیک نیز شنیده می‌شود. چنانچه شما نیز به دنبال تاثیر بیشتر بر مخاطب خود هستید، از این ترفند استفاده کنید، اما باید بدانید که صدای بلند موزیک نتیجه منفی بر مخاطب می‌گذارد.

بیشتر بخوانید: بهترین میکروفون های بی سیم

مشکلات احتمالی در استریم

یکی از عواملی که در استریمینگ موفق نقش مهمی ایفا میکند، سرعت انتقال داده است. مشکل افت سرعت معمولا در دو طرف فرستنده و گیرنده وجود دارد که در ادامه به بررسی هردو میپردازیم:

افت سرعت از طرف سرور و فاکتورهای موثر بر آن

در بررسی افت سرعت از طرف سرور اولین نقطه، محل ذخیره داده در سرور است. این که محتوای مود نظر شما در کدام قسمت از سرور نگهداری شود، در سرعت استریم تاثیر خواهد گذاشت.

اما این تنها نکته تاثیرگذار نیست؛ شلوغی شبکه نیز به همین اندازه می‌تواند سرعت را کاهش دهد. هر چه شبکه مورد نظر شما شلوغ‌تر باشد، انتقال داده‌ها نیز زمان زیادی خواهد برد. در واقع حجم زیادی از داده‌ها در شبکه در عملکرد استریمینگ اختلال ایجاد می‌کند.

افت سرعت از طرف کاربر و فاکتورهای موثر بر آن

زمانی که در انتقال داده در پلتفرم یوتیوب با مشکل مواجه می‌شوید، بدون شک هیچگاه سرور این پلتفرم را مقصر نمی‌دانید. در این صورت حتما سرعت پایین به دلیل ایرادهایی است که از سوی گیرنده وحود دارد.

بیایید نگاهی به برخی از این ایرادها بیندازیم:

 • مشکلات مربوط به اتصال وای‌فای
 • کند بودن دستگاه گیرنده
 • نداشتن پهنای باند کافی

مشکلات استریم
[faq_post]

با بافرینگ تاخیر را پشت سر بگذارید!

تاخیرهای چند ثانیه‌ای به خصوص در استریمینگ بسیار آزاردهنده هستند؛ هیچ تفاوتی هم ندارد که این تاخیرها به دلیل کندی اینترنت هستند یا مشکلات فنی. برای این که این تاخیرها را از بین ببریم، بافرینگ بهترین راه حل است.

حتما دیده‌اید که در زمان استریمینگ برخی پلیرها جلوتر از جایی که شما هستید را لود می‌کنند؛ این همان تکنیک بافرینگ است که شما را از تاخیر نجات می‌دهد. به این ترتیب زمانی که اینترنت شما دچار قطعی موقت شود، همچنان بدون وقفه امکان استفاده از محتوای مورد نظر خود را دارید.

اما این تکنیک نیز تا زمانی شما را از این تاخیر نجات می‌دهد که سرعت اینترنتتان زیاد پایین نباشد. این تکنیک گاهی خود نیز اسیر سرعت‌های پایین می‌شود و در این زمان است که کاری از آن ساخته نیست.

استریمینگ یکی از تکنولوژی های جذاب است که هم موجب راحتی کاربران وب شده و هم راهی برای کسب درآمد پیش رویشان گذاشته است. با استفاده از این فناوری فرد برای شنیدن یک فایل صوتی یا مشاهده فایل ویدئویی نیازی به دانلود آن ندارد؛ چرا که به صورت زنده صدا و تصویر را همزمان با ارسال فرستنده، دریافت میکند.

از طرف دیگر، با استفاده از استریم میتوانید از طریق سرویس هایی که بر پایه این فناوری کار میکنند، با انجام فعالیت هایی همچون بازی و … کسب درآمد داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.