021-7356

دمای رنگ نور (color temperature) چیست؟

5 سال پیش - زمان مطالعه : 2 دقیقه

دمای رنگ نور (color temperature) چیست؟

به جهت اینکه رنگ‌های طبیعی‌تری داشته باشیم، لازم است به دوربین گفته شود که سوژه مورد نظر توسط چه نوع نوری روشن شده‌است. در سناریوی فوق اگر تنظیمات تراز سفیدی و دمای رنگ منبع نور انجام نشود، در هر شرایط نوری رنگ‌های کاملا متفاوتی را نتیجه خواهیم گرفت.

 

همانطور که از نام این تنظیمات بر می‌آید، هدف سیستم تراز سفیدی، سفید نشان دادن اجسام سفید و خنثی سازی هرگونه عامل ناخواسته که توسط منبع نوری ایجاد می‌شود است تا همه ی رنگ‌ها به صورتی که دیده می شوند ثبت شوند.

 

مطلب مرتبط: چگونه با نورهای LED عکس‌های بهتری بگیریم؟

 

کنترل تراز سفیدی دوربین شما، کمک می کند تا اجسامی که سفید دیده می شوند در تصویر نهایی سفید باشند. منابع نوری مختلف، رنگ های ناخواسته مختلفی را ایجاد می کنند. به طور مثال نور شمع، هاله ای نارنجی ایجاد می‌کند در حالیکه هوای گرگ و میش همه اجسام را آبی می‌کند.

 

ذهن ما به طور خودکار تفاوت‌های رنگی را جبران می‌کند، و ما یک برگه سفید را همواره سفید می‌بینیم، اگرچه در زیر نور شمع و یا مهتاب باشد. اما دوربین چنین نیست و هر چیزی که در مقابلش است را ثبت می‌کند، که باعث می‌شود برخی تصاویر بسیار گرم یا سرد شوند.

1 Comment

  • جمشیدبیگی گفت:

    سلام وقتتون بخیر . میشه خواهش کنم توی تنظیم وایت بالانس در استودیو کمکم کنید ؟ عکاسی از پوشاک هست . هرکاری میکنم بازم یه ته رنگی دارن عکسام . میشه لطفا بگید ایراد کارم کجاست ؟ وایت بالانسم روی فلش تنظیمه . فرمت عکسام را هستش و اینکه توی تنظیمات فتوشاپ هم وایت بالانسمو توی کمرا را روی فلش میزاره خیلی بهتر میشه اما باز هم یه ته رنگ کوچیکی داره و روی رنگ لباس مخثوثا پیراهن تاثیر میزاره . ممنون میشم راهنماییم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

عکس نوزاد خوابیده زیبا
جذاب ترین عکس های نوزاد و کودک
4 ماه پیش - زمان مطالعه : 13 دقیقه
چگونه حجم عکس را کم کنیم
كم كردن حجم عکس آنلاین
5 ماه پیش - زمان مطالعه : 10 دقیقه
DPI چیست؟
DPI چیست؟
5 ماه پیش - زمان مطالعه : 9 دقیقه
انواع کاغذ چاپ عکس و نحوه تشخیص آنها
انواع کاغذ چاپ عکس و نحوه تشخیص آنها
8 ماه پیش - زمان مطالعه : 9 دقیقه
Engagement photography
عکاسی اسپرت
8 ماه پیش - زمان مطالعه : 10 دقیقه
نرم‌‌افزار ویرایش عکس IOS
برترین نرم‌ افزارهای ویرایش عکس IOS
9 ماه پیش - زمان مطالعه : 6 دقیقه