فرمت خام Raw | ویرایش عکس‌هایی با فرمت Raw در پنج مرحله‌ی ساده-نورنگارReviewed by نورنگار on Jul 16Rating: 5.0برای عکاسی با فرمت خام Raw تمام تنظیمات با خود عکاس است اما در صورت عکاسی با Raw می‌توانید خروجی باکیفیت‌تری داشته باشید. مطلب را در سایت نورنگار دنبال کنید.اگر تا کنون با فرمت خام Raw عکاسی کرده باشید می‌دانید که سازندگان دوربین آن را به گونه ای طراحی می‌کنند که در صورت عکاسی با فرمت  Raw تنظیم و تعدیل همه‌چیز با خود عکاس باشد. مثل تراز سفیدی، شارپنس، ترکیبات رنگی و … . پس اگر شما عکاسی با فرمت Raw را انتخاب کنید، مجبورید زمان زیادی برای ویرایش آن در پردازش ثانویه صرف کنید چون اطلاعات زیادی در دسترس دارید که به‌صورت خام هستند و باید همه‌ی آن‌ها را خودتان تنظیم کنید و درنهایت، بهترین عکس خود را ارائه دهید. با این مقاله کار را برای شما ساده می‌کنیم. .ویرایش عکس‌های Raw در پنج مرحله‌ی ساده

هیچ قانون مشخصی برای ویرایش فایل‌های خام یا Raw وجود ندارد. پس اگر با روش‌های پیشنهاد شده در این مقاله موافق هستید، همان را در پیش بگیرید. اما معمولاً چند قانون اساسی نیز هست که باید برای همه‌ی عکس‌هایی که ثبت کرده‌اید تنظیم کنید. اکنون بیایید به این پنج مرحله‌ی ساده برای ویرایش تصاویر فرمت خام Raw بپردازیم تا پردازش ثانویه‌ برای فایل‌های خام ، دیگر غول به نظر نرسد.

 

برای ویرایش فایل‌های خام می‌توانید از نرم‌افزار‌های بی‌نظیر Lightroom، DxO یا Capture One استفاده کنید. حتماً به یاد داشته باشید برای خروجی گرفتن، فایل را با فرمت JPEG یا TIFF ذخیره کنید تا امکان خواندن آن در سایر نرم‌افزار‌ها و سیستم‌ها موجود باشد.

 

۱-تنظیم تراز سفیدی

 

فرمت Raw

 

۲- تنظیم نوردهی

 

فرمت Raw

 

فرمت خام Raw جزئیات بیشتری در رابطه با سایه روشن نگه می‌دارد و به کمک آن می‌تواند نوردهی را جبران یا تنظیم کرد و اشکالات عکس را رفع نمود. شما می‌توانید ابزار پردازش نوردهی را در تمام نرم‌افزار‌های خوب ویرایش Raw بیابید و خروجی با کیفیتی دریافت کنید.

 

۳-تنظیم نقاط سفید و سیاه

 

فرمت Raw

 

با این کنترل می‌توان نقاط پیکسل اشباع شده که به سفیدی یا سیاهی می‌زند را روی عکس ویرایش کرد. در نرم‌افزار Lightroom، با نگه داشتن دکمه Alt و کشیدن یکی از اسلایدر‌ها می‌توانید این نقاط را بیابید. اسلایدر را تا جایی که نقاط پیکسل اشباع شده محو شوند و به مرز سپیدی یا سیاهی نزدیک نشوند، بکشید.

 

۴-پیازداغ عکس را زیاد کنید

 

فرمت Raw

 

اگر با فرمت خام Raw عکاسی کنید، امکان به‌کارگیری خلاقیت بیشتری در دسترس است. شاید با بالا بردن کنتراست یا زیاد کردن vibrance بتوانید عکس را زیباتر از قبل کنید. نرم‌افزار Lightroom و DxO امکان فوق‌العاده‌ای برای افزودن جزئیات و زیباتر ساختن تصاویر فراهم می‌کند.

 

۵-شارپنس را به کار بگیرید

 

فرمت Raw

 

تمام فایل‌های Raw به شارپنس نیاز دارند. برای شارپ نمودن فایل‌های خام باید از گزینه‌ی ‘capture sharpening’ استفاده کنید.

 

بیشتر بخوانید: با استفاده از میان‌برهای لایتروم به کار خود سرعت ببخشید