تنظیمات فیلمبرداری دوربین‌ عکاسی ⭐️ | چگونه با دوربین DSLR فیلمبرداری کنیم؟ - نورنگارReviewed by نورنگار on Apr 19Rating: 5.0تنظیمات فیلمبرداری دوربین‌ عکاسی ⭐ چطور با دوربین عکاسی فیلمبرداری کنیم؟ ⭐ آموزش فیلمبرداری با دوربین عکاسی ⭐ چطور با دوربین عکاسی فیلمبرداری کنیم؟.چگونه با یک دوربین DSLR حرفه‌ای فیلمبرداری کنیم؟

در این مقاله ساده‌ترین راه برای به دست آوردن مهارت تنظیمات فیلمبرداری دوربین‌ عکاسی به شما آموزش داده می‌شود. این مقاله به بررسی تنظیمات روی یکی از دوربین‌های کانن پرداخته است اما مفاهیم آن برای تمام دوربین‌های DSLR یکسان است.

تنظیمات فیلمبرداری دوربین‌ عکاسی

دوربین خود را در مد فیلم قرار دهید و برای یادگیری تنظیمات فیلمبرداری دوربین‌ عکاسی متن گام به گام پیش روید.

اندازه‌ی ویدئو و تعداد فریم در ثانیه(Frame rate): استاندارد ویدئوی خود را روی NTSC یا PAL قرار دهید.

شما بهترین تصویر ممکن را می‌خواهید. بنابراین تصویر خود را روی بزرگترین اندازه تنظیم کنید. بزرگترین اندازه ۱۰۸۰×۱۹۲۰ با ۷۲۰×۱۲۸۰ خواهد بود. اگر از استاندارد NTSC استفاده کنید، بهترین انتخاب شما ۱۰۸۰×۱۹۲۰ در ۳۰ یا ۲۴ فریم بر ثانیه یا ۷۲۰×۱۲۸۰ در ۶۰ فریم بر ثانیه خواهد بود. اما برای تجربه‌ی حس واقعی سینمایی شما می‌توانید ۱۰۸۰×۱۹۲۰ در ۲۴ فریم بر ثانیه را که در استاندارد PAL وجود دارد انتخاب کنید.

تنظیمات فیلمبرداری دوربین‌های عکاسی کانن

چرا تنظیمات فیلمبرداری دوربین‌ عکاسی را بهتر است روی ۲۴ فریم بگذاریم؟

مزیت استفاده از ۲۴ فریم در ثانیه بر فریم‌های دیگر زیبایی است. از اواسط دهه‌ی ۱۹۲۰ فیلم‌ها با سرعت ۲۴ فریم در ثانیه بخش شده‌اند. با تنظیم دوربین بر روی ۲۴ فریم در ثانیه ما فیلمی سینمایی‌تر خواهیم داشت. اکثر سیستم‌های ویرایش مدرن نیز می‌توانند به راحتی ۱۰۸۰×۱۹۲۰ در ۲۴ فریم بر ثانیه را ویرایش کنند.

تنظیمات فیلمبرداری دوربین‌های عکاسی کانن

حالت خودکار:  ما می‌توانیم به سادگی دوربین را در حالت نوردهی خودکار قرار دهیم و شروع به فیلمبرداری کنیم. انتخاب این حالت نوردهی و تعادل رنگ، در ۸۰ درصد مواقع فیلم‌های قابل قبولی را به ما ارائه می‌کند.

حالت دستی: با قرار دادن دوربین خود در حالت دستی، می‌توانید کنترل سرعت شاتر را به دست بگیرید.

تنظیمات فیلمبرداری دوربین‌های عکاسی کانن

برای گرفتن یک فیلم واقعی باید از سرعت شاتر ۱۸۰ درجه استفاده کنید یا این‌ که سرعت شاتر را روی دو برابر نرخ فریم در ثانیه تنظیم کنید. دو برابر ۲۴ می‌شود ۴۸/۱ و نزدیکترین انتخاب ما ۵۰/۱ خواهد بود. (که برابر ۲۰۰ درجه است.)

شاتر سریع‌تر، نتایجی تولید می‌کند که بیشتر شبیه به ویدئو هستند. سرعت شاتر پایین‌تر فیلمی تولید می‌کند که حرکاتش محوتر هستند.

(نکته‌ی تکمیلی: زمان واقعی که نوردهی مجاز است زمانی است که شاتر دوربین باز باشد. این زمان توسط دو عامل تعیین می‌شود: سرعت شاتر باز و زاویه‌ی شاتر. به طور معمول شاتر دوربین فیلمبرداری را به عنوان یک شاتر ۱۸۰ درجه در نظر می‌گیریم. اما بعضی از دوربین‌ها دارای شاترهای قابل تنظیم هستند. این شاترها ممکن است از صفر درجه(بسته) تا ۲۰۰ درجه(باز) قابل تمظیم باشند. زمان در دوربین‌های تصویر برداری دیجیتال از نوعی شاتر به نام شاتر ۱۸۰ درجه استفاده می‌کند. شاتر ۱۸۰ درجه به شاتری گفته می‌شود که نیمی از بخش زمان تعیین شده را به برداشت اطلاعات از روی سنسور اختصاص دهد و نیم دیگر این زمان صرف راه اندازی مجدد سنسور تصویر برداری شود.)

ضبط صدا:  این گزینه را فعال کنید تا بتوانید از صدا را ضبط کنید.

تنظیمات فیلمبرداری دوربین‌های عکاسی کانن

اولویت میزان درخشندگی: این گزینه درخشندگی را محدود می‌کند و باعث می‌شود در رنج نرمالی قرار بگیرند. این گزینه را خاموش کنید. بهتر است خودتان نورهای بیش از حد را کنترل کنید.

اصلاح نور محیطی: این گزینه باعث می‌شود نور بر اساس لنزی که استفاده می‌کنید اصلاح شود. این گزینه را خاموش کنید.

تنظیمات فیلمبرداری دوربین‌ عکاسی

بهینه سازی روشنایی به صورت اتوماتیک:  این گزینه را نیز در حالت غیر فعال قرار دهید.

سبک تصویر: این گزینه را می‌توانید بر اساس سلیقه و نیاز خود و کاری که می‌خواهید انجام دهید تنظیم کنید. اگر می‌خواهید وسعت دامنه‌ی رنگتان کم باشد، این گزینه را روی Standard تنظیم کنید. اگر می‌خواهید کمی دامنه‌ی رنگتان بیشتر شود از گزینه‌ی Neutral استفاده کنید.

تنظیمات فیلمبرداری دوربین‌ عکاسی

شاتر: ابتدا شاتر را روی ۵۰ تنظیم کنید. تنظیم شاتر روی ۵۰ فیلم شما را بیشتر شبیه به فیلم‌های سینمایی می‌کند.

روزنه‌ی دیافراگم: آن چه بعد از این‌ تنظیماتی که انجام داده‌ایم باید تنظیم شود، دیافراگم است. هرچه عدد روزنه‌ی دیافراگم کوچکتر باشد، عمق میدان کمتر است یا اینکه منطقه‌ای که در فوکوس قرار دارد کوچکتر است. اگر f زیاد بزرگ نباشد به شما کمک می‌کند بوکه های زیبا یا زمینه‌ی محوی در پشت سوژه‌ی خود داشته باشید.

یک لنز شبیه به چشمان شما کار می‌کند. واضح‌ترین نقطه در مرکز لنز قرار دارد. انتخاب یک f زیاد، باعث می‌شود محدوده‌ی تمرکز بیشتر شود و تمرکز در نقطه‌ی مرکزی نیز بیشتر باشد. در نتیجه تقریبا روی همه‌ی موارد درون قاب فوکوس وجود خواهد داشت. زمانی که روزنه‌ی دیافراگم باز باشد (عدد آن پایین باشد.) محدوده‌ی فوکوس یا نقطه‌ای که فوکوس روی آن است، کم‌تر می‌شود.

نوردهی ترکیبی از روزنه‌ی دیافراگم، شاتر، و مقدار ISO است. از آن‌‌ جایی که می‌خواهیم فیلم‌های ما بیشتر حالت سینمایی داشته باشند، باید شاتر را روی ۵۰ قرار دهیم و برای نوردهی مناسب روزنه‌‌ی دیافراگم و ISO را تنظیم کنیم.

ISO: ما می‌خواهیم نوردهیمان مناسب باشد و میزان نوردهی و عمق میدان درست را به دست آوریم. ISO حساسیت دوربین به نور است. مقدار زیاد گرین در عکس نباید وجود داشته باشد. مقدار ISO بالاتر مقدار بیشتری از گرین را در عکس تولید می‌کند. مقدار ISO ی کمتر بهتر است. بنابراین با عدد روزنه‌ی دیافراگم و ISO کار کنید تا بهترین نوردهی را در تصویر روی LCD دوربین خود به دست آورید.