عکاسی رئال | عکاسی رئال درعروسی وجه تمایز شما-مجله نورنگارReviewed by نورنگار on Nov 11Rating: 5.0شاید برایتان جالب باشد که چطور عکاسی رئال خیابانی می‌تواند مهارت‌های عکاسی عروسی رئال را در عکاسان افزایش دهد. در این مقاله در این باره توضیح می‌دهیم.عکاسان عروسی در ایران معمولاً در نیمه اول سال به شدت درگیر کار می‌شوند. ما تقریباً اغلب آخر هفته‌ها سر کار هستیم و روزهای ابتدای هفته هم مشغول قرار گذاشتن و هماهنگی برای همان روزهای آخر هفته‌ایم! به همین دلیل هم خیلی به ندرت ممکن است فرصت کنیم و به مسافرت برویم و عکاسی کنیم. طبیعتاً وقتی فرصت کافی برای مسافرت و عکاسی در سفر نداریم، خیلی کم ممکن است به خیابان‌های شهر برویم و عکاسی خبری کنیم. ضمناً اینکه در بسیاری مواقع، دوربین‌های فول‌فریم و لنزهای تله فوتو زوم بلندی که داریم هم اصولاً برای چنین کاری، مناسب نیستند و کمتر پیش می‌آید که از آن‌ها برای عکاسی خیابانی استفاده کنیم. اما شاید باور نکنید که عکاسی خیابانی چقدر می‌تواند روی سلیقه ما برای عکاسی عروسی رئال تأثیرگذار باشد و مهارت ما را افزایش دهد. .عکاسی رئال عروسی وجه تمایز شما از دیگران

عکاسی عروسی پی‌درپی، اگرچه باعث رونق کسب و کار ما می‌شود، اما از سوی دیگر ممکن است روی خلاقیت عکاسان عروسی هم تأثیر بگذارد. اما با ورود به نیمه دوم سال که حجم مراسم و جشن‌های عروسی‌ کمتر می‌شود و خصوصاً در دو ماه محرم و صفر که دیگر هیچ مراسم عروسی در کشور ما برگزار نمی‌شود، فرصت خوبی است تا با گشت و گذار در خیابان و تمرین عکاسی خیابانی یا Street Photography مهارت‌های عکاسی عروسی خودمان را افزایش دهیم. شاید برایتان جالب باشد که چطور عکاسی رئال خیابانی می‌تواند مهارت‌های عکاسی عروسی رئال را در عکاسان افزایش دهد. در این مقاله در این باره توضیح می‌دهیم.

 

مطالعه بیشتر:۱۲ روش برای جلوگیری از دردسرهای عکاسی عروسی

 

ارتباطتان با عروس و داماد‌ها بهتر می‌شود

 

قبل از هر چیز باید به این نکته اشاره کنم که اگر نمی‌توانید ارتباط خوبی با افراد ناآشنا و سوژه‌های اتفاقی که در خیابان با آن‌ها آشنا می‌شوید برقرار کنید، احتمالاً انجام عکاسی عروسی و ارتباط با عروس و داماد‌ها هم برایتان راحت نخواهد بود. اگرچه عکاسی عروسی از بیرون از این حرفه، احتمالاً بسیار شاد و لذت‌بخش به نظر می‌رسد، اما می‌دانیم که ایجاد ارتباط در این شغل، بسیار سخت‌تر از چیزی که فکر می‌کنید است. اگر می‌خواهید روابط اجتماعی خودتان را برای کار با زوج‌های جوان یا مهمانانشان گسترش دهید، بدون شک، عکاسی خیابانی یک نقطه شروع و بسیار کم هزینه برای شماست.

 

عکاسی از عروس

 

دستکم در ایران، سوژه‌هایی که برای عکاسی از خودشان به شما پولی نمی‌دهند، بسیار محترمانه‌تر از کسانی که تصور می‌کنند یک عکاس را “استخدام” کرده‌اند رفتار می‌کنند. بنابراین اگر فرصت دارید، سری به خیابان‌های شهر بزنید و از افراد مختلف عکس بگیرید. از سوژه‌هایی که صرفاً دوست شما خواهند شد، نه مشتری شما.

 

وقتی عکاسی خیابانی می‌کنید، طبیعتاً قرار است از غریبه‌ها عکاسی کنید. طبیعتاً کسانی به شما اجازه خواهند داد تا از آن‌ها عکس بگیرید که از قرار گرفتن در مقابل دوربین واهمه‌ای ندارند و در اغلب موارد این ارتباط به یک گفتگو می‌انجامد. راضی کردن یک غریبه برای گرفتن یک عکس از او، روابط اجتماعی شما را گسترش داده و هنر گفتگو را در وجودتان نهادینه می‌کند. با این کار یاد می‌گیرید تا چطور با یک کودک، با یک پیرمرد یا با یک زوج جوان که روی نیمکت یک پارک نشسته‌اند ارتباط برقرار کنید.

 

ژست عکس عروسی

 

به عنوان مثال مدتی پیش، من برای عکاسی خیابانی در یکی از پارک‌های تهران، با یک زن و مرد افغان آشنا شدم که به تازگی به ایران آمده بودند. ما درباره عکاسی و بازار کار آن گفتگو کردیم و متوجه شدم که او هم سال‌ها در یک عکاس‌خانه کار کرده است. نمی‌دانم هنوز هم بخواهد در ایران با یک عکاسی کار کند، اما طبیعتاً گفتگو با افراد مختلف در خیابان، ایجاد ارتباط با مهمانان عروسی را ساده‌تر می‌کند. به عنوان مثال یاد می‌گیرید راحت‌تر درباره خودتان، شغلی که دارید، کاری که می‌خواهید انجام دهید و اینکه چطور می‌توانند بعداً با شما در ارتباط باشند، توضیح دهید. اگر هنگام ارتباط با غریبه‌ها خجالت می‌کشید یا روابط عمومی خوبی ندارید و نمی‌توانید به راحتی خودتان را معرفی کنید و آن‌ها را متقاعد کنید تا جلوی دوربینتان قرار بگیرند، مطمئناً عکاسی خیابانی می‌تواند این قابلیت را در شما پرورش دهد.

 

مطلب مرتبط: چه کارهایی را نباید در عکاسی شهری انجام داد؟

 

بهترین زاویه و ژست را پیدا کنید

 

نکته مهم دیگر هم این است که وقتی از مهمانان یک عروسی یا حتی خود عروس و داماد عکس می‌گیرید، معمولاً همه چیز خوب به نظر می‌رسد. در ایران، اغلب خانم‌ها پیش از مراسم عروسی به آرایشگاه می‌روند و آقایان هم سعی می‌کنند با بهترین پوشش و اصلاح مو و چهره در مهمانی حاضر شوند. به همین دلیل، همه در بهترین حالت خود هستند. اما عکاسی رئال در خیابان به گونه‌ای دیگر است. اغلب اوقات لباس‌های مردم بسیار ساده و حتی گاهی هم به هم ریخته و نامرتب است. شاید معنای واقعی عکس رئال، در خیابان‌ها بیشتر از عروسی‌ها اتفاق بیفتد. عکاسی در شرایط مشکلی مانند این، باعث می‌شود تا بیشتر از قبل به زاویه دوربین و حالتی که سوژه دارد توجه کنید. در اینجا کوچک‌ترین تغییر در ژست سوژه می‌تواند نمای تصویر را تغییر دهد. عکاسی از یک زوج جوان در یک پیاده‌رو بسیار سخت‌تر از عکاسی از یک عروس و داماد در جلوی یک دیوار تزئین شده است.

زمانی که می‌خواهید یک کودک را در زمینه شلوغ و در هم ریخته عکاسی کنید، شاید اهمیت ایجاد بوکه (محوشدگی پس‌زمینه) را بیشتر درک کنید مهارت ایجاد آن را، سریع‌تر فرا بگیرید.

 

ژست عروس

 

علاوه بر این‌ها، سوژه‌های شما در عکاسی رئال در خیابان، آن‌قدرها هم منتظر شما نمی‌مانند تا عکس بگیرید. اصلاً خیلی از سوژه‌ها اتفاقی هستند و ممکن است اصلاً فرصتی برای تکرار یک شات عکس نداشته باشید. در اینجا یاد می‌گیرید که خیلی سریع‌تر، نور و ترکیب‌بندی عکس را تشخیص دهید و در سریع‌ترین حالت ممکن، دوربین را به بهترین شکل تنظیم کنید. این همان چیزی است که شما به عنوان عکاسی رسمی عروسی، در عکاسی رئال مراسم عروسی به آن نیاز دارید. شما یاد می‌گیرید تا خیلی سریع برای ایجاد بوکه، دیافراگم لنز را ببندید و تا جایی که می‌توانید به سوژه نزدیک شوید و بعد در عکسی دیگر که نیاز هست تا پس زمینه به چشم بیاید، از سوژه فاصله می‌گیرید و دیافراگم را می‌بندید.

 

دقیقاً به همین منوال، کار کردن با سوژه‌های متحرک و فوکوس پیوسته و عدم به کار گیری فلاش تا جای ممکن و فوکوس سریع‌تر روی سوژه‌های متحرک و عکاسی پی‌درپی و … همه و همه، مهارت‌هایی هستند که با عکاسی رئال در خیابان به راحتی قابل تمرین است. اگر قرار است در شرایط سخت نتوانید تنظیمات دوربین و کادربندی و نوردهی را به خوبی انجام دهید، هیچ کجا بهتر از خیابان و افراد غریبه برای تمرین کردن پیدا نمی‌کنید.

 

خصوصاً کادربندی و پیدا کردن زاویه درست در عکاسی رئال یکی از مهم‌ترین جنبه‌های این نوع عکاسی است. در ایران، عکاسی از عروس و داماد، معمولاً منحصراً مربوط به عکاسی دوتایی و نهایتاً تعدادی از عکس‌های خانوادگی آن‌ها می‌شود و عکس‌های رئال از مهمانان و اعضای خانواده، معمولاً سفارش داده نمی‌شوند. به همین دلیل مهارت‌های هم عکاسان پرتره در این زمینه اغلب ضعیف‌تر از عکاسان عمومی است. اما نباید فراموش کنیم که بخش بزرگی از بازاریابی شغلی برای ما عکاسان عروسی، همان عکس‌هایی است که برای مهمانان گرفته می‌شود.

 

آموزش عکاسی عروسی

 

اگر بتوانید از آن‌ها عکس‌های زیبایی بگیرید (عکس‌های رئال یا بی‌هوا) و به نحوی آن‌ها را به دستشان برسانید، این احتمال وجود دارد که مشتری آینده‌تان باشند. به‌هرحال می‌دانیم که عکس‌های مهمانان، حتماً به دستشان می‌رسد، اما عروس و داماد‌ها ممکن است اصلاً عکس‌های خودشان را برای کسی نفرستند یا در جایی به اشتراک نگذارند. ضمناً هرکسی عکس‌های خودش را بیشتر از عکس‌های دیگران دوست دارد و این احتمال که عکس‌های رئال شما را بیشتر از عکس‌های عروس و داماد دوست داشته باشند هست.

 

عکاسی رئال از جهان در حال گذر

 

اگرچه عکاسی در پارک‌ها و مراکز تفریحی از افرادی که روی صندلی‌ها نشسته‌اند یا در حال تردد هستند هم عکاسی خیابانی محسوب می‌شود. اما عکاسی در خیابان‌های شلوغ تهران (یا مراکز استان‌ها) غالباً با چالشی دیگر مواجه است. در چنین جاهایی گویی سرعت زندگی بسیار زیاد است. همه‌چیز پر از جنب و جوش به نظر می‌رسد. اگر می‌خواهید عکاسی در شرایط سخت را تجربه کنید، یکبار برای عکاسی به بازار تهران بروید. در چنی مواقعی است که یاد می‌گیرید چطور باید نامرئی شوید و بدون جلب توجه، از صحنه‌هایی که به شدت پرسرعت‌اند عکاسی کنید.

 

عکاسی عروسی

شاید مهم‌ترین مهارت در چنین مکان‌هایی، عکاسی با قابلیت Live View دوربینتان است. عکاسی در مناطق شهری شلوغ، معمولاً به شما اجازه نمی‌دهد تا با لنز‌های بلند و دوربین‌های حجیم در جلوی چشمتان عکاسی کنید. اینجاست که می‌بینید چطور باید LCD دوربین را روشن کنید و آن را به طرف بالا بچرخانید و با سریع‌ترین فوکوس ممکن عکاسی کنید. اگر دوربینتان Live View ندارد یا فوکوس آن در این حالت کند است هم یاد می‌گیرید چطور از زاویه‌های پایین هم عکس بگیرید و بعداً کادربندی را در لایتروم تنظیم کنید.

 

می‌دانیم که کادربندی چند عکس با فتوشاپ چندان سخت نیست، اما کادربندی صدها عکس، نیاز به یادگیری نرم‌افزارهایی مانند لایتروم یا ویرایشگر فایل خام دارد تا بتوان خیلی سریع این کار را انجام داد.

 

بیشتر بخوانید: نکات عکاسی از برگ‌های پاییزی خیابان ولیعصر

 

تمرین عکاسی رئال ، در هر حال برای این روز‌های پاییزی که چهره شهر تغییر می‌کند تمرین مؤثری است. شما برای این روز‌ها چکار می‌کنید؟ آیا عکس  می‌گیرید؟ از چه سوژه‌هایی؟ آیا فکر می‌کنید این تمرین‌ها روی کار ما تأثیری دارد؟ نظرات خودتان را در پایین مقاله، در کادر نظرات با ما در میان بگذارید.

 

نویسنده: امیر یاری