مقایسه لنز 50 میلیمتر f/1.4 با f/1.8 ⭐️کدام لنز نرمال را بخرید-مجله نورنگارReviewed by نورنگار on Aug 3Rating: 5.0لنز 50 میلیمتر نیاز هر عکاسی است اما کدام لنز 50mm را بخریم؟در این مقاله به این سوال پاسخ می دهیم و به مقایسه لنز 50 میلیمتر f/1.4 با f/1.8 خواهیم پرداخت.قبل از آن که شروع کنم و به شما بگویم که کدام لنز نرمال 50 میلیمتر ارزش هزینه‌ی شما را دارد، اجازه دهید بگویم که از بین تمام لنزها و تجهیزاتی که عکاسان باید داشته باشند، لنز 50 میلیمتر یکی از مهم‌ترین آن‌ها است. در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد و بعد از آن لنزهای نرمال را بررسی خواهیم کرد و به مقایسه لنز 50 میلیمتر f/1.4 با f/1.8 خواهیم پرداخت. .کدام لنز 50 میلیمتر را بخرم؟ f/1.4 یا f/1.8

لنز نرمال ۵۰ میلیمتر به زاویه دید انسان بیشترین شباهت را دارد. به همین دلیل، بهترین لنز برای استفاده و بهبود زاویه دید عکاسان است. توجه داشته باشید که اگر لنزهای نرمال ۵۰ میلیمتر را به همراه سنسورهای کراپ استفاده کنید، با توجه به فاکتور چند برابر شدن به ۷۵ میلیمتر شبیه می‌شود؛ اما حتی در آن صورت نیز میدان دید فوق‌العاده‌ای دارد که دلیل آن را برای شما شرح خواهم داد. قبل از آن که توضیح دهم کدام لنز بهتر است، دلایل بی‌نظیر بودن این فاصله‌ی کانونی را بررسی کنیم:

دیافراگم باز

واضح‌ترین دلیل برای خرید این لنزها همین ویژگی است. این لنزها فاکتور f کوچکی دارند که باعث می‌شود برای استفاده در محیط‌های سربسته و گرفتن عکس‌های پرتره بسیار مناسب باشند. اگر دنبال یک بوکه‌ی بی‌نقص هستید، از این بیشتر نگردید!

لنز 50 میلیمتر

عمق میدان در لنز ۵۰ میلیمتر

عکاسی برای آماتورها
حتما بخوانید : دیافراگم دوربین چیست؟

فاصله کانونی

همانطور که قبلا اشاره کردم، فاصله‌ی کانونی این لنز شبیه به چیزی است که چشم انسان می‌بیند. به همین دلیل، می‌توانید مهارت‌های دیداری خود به‌عنوان یک عکاس را با آن تقویت کنید. لبه‌های این لنزها اعوجاج کمی دارد و با این که شاید فکر کنید فاصله‌ی کانونی مناسبی برای پرتره‌ها ندارند (۸۵mm) چندان حالت تخم‌مرغی به صورت اضافه نمی‌کنند. و در صورت استفاده با سنسورهای کراپ، برای گرفتن پرتره بهتر می‌شوند.

فاصله کانونی لنز
حتما بخوانید : چه فاصله کانونی برای چه نوع عکاسی؟

فیلم‌برداری

استفاده از لنزهای ثابت برای فیلم‌برداری بهتر از استفاده از لنزهای زوم است؛ چرا که به‌سختی می‌توان هم‌زمان زوم کرد و فوکوس را نگه داشت. استفاده و فوکوس کردن با لنز ۵۰mm آسان است و با آن دیافراگم ، به‌راحتی می‌توانید بر روی سوژه‌ی خود را در قاب‌ها فوکوس کنید.

حالا که برای شما شرح دادم چرا باید یک لنز نرمال ۵۰ میلیمتر داشته باشید، از بین f/1.4 و f/1.8 کدام یک را انتخاب می‌کنید؟

البته من لنز f1.2 کانن را حذف کرده‌ام؛ چرا که خیلی گران است و به نظرم در این مقایسه جایی نداشت.

مقایسه f/1.8 و f/1.4 در لنز ۵۰ میلیمتر نیکون

لنز نرمال ۵۰ میلیمتر با f/1.8

تمام برندها (تقریبا) این لنز را دارند و قیمت مناسبی دارند. این لنزها بسیار سبک هستند و المان‌های (شیشه) کمی داخل خود دارند؛ بدین معنی که به‌راحتی از کار نمی‌افتند. البته بدنه‌ی آن‌ها پلاستیکی است. و نسبت به بازه‌ی قیمت خود، کیفیت بسیار بالایی دارند!

لنز نرمال ۵۰ میلیمتر با f/1.4

این لنز کمی سنگین‌تر است و دوام بیشتری دارد. مزیت اصلی آن، فوق سبک بودن است که با دیافراگم f/1.4 به دست می‌آید. و قبل از این که بپرسید، بله؛ واقعا در نورسنجی، عمق میدان و شرایط کم‌نور بهتر عمل می‌کند. این لنزها نسبت به نسخه‌های f1.8 با کیفیت بالاتری عکس می‌گیرند؛ چرا که دیافراگم بازتری دارند. بدان معنی که در بازه‌ی f/5.6 تا f/16 پیدا کردن آن تنظیماتی که باعث می‌شود عکس‌هایی با وضوح بالا بگیرید، در لنز f/1.8 بیشتر است. کیفیت بهتر شیشه و ساز و کار درونی این لنز باعث وضوح بهتر عکس‌های آن شده است. البته فراموش نکنیم که این لنز از مدل قبلی گران‌تر نیز هست.

عکاسی با لنز پرایم
حتما بخوانید : ۵ نکته برای عکاسی از طبیعت با لنز پرایم ۵۰ میلیمتر

نتیجه‌گیری

اگر هنوز لنز نرمال ۵۰ میلیمتر ندارید و شک دارید کدام یک را تهیه کنید، f/1.8 را انتخاب کنید؛ بهترین گزینه است (و یکی از بهترین هدیه‌ها برای هر عکاسی). اما برنده‌ی اصلی اینجا نسخه‌های f/1.4 هستند؛ حتی با این که قیمت بیشتری دارند. برخلاف بسیار دیگری از لنزها که قیمت‌های بالایی دارند اما تفاوت قابل توجهی با لنزهای ارزان‌تر ندارند، لنز ۵۰ میلیمتر با f/1.4 واقعا متفاوت است. و اگر توان خرید آن را داشته باشید، کاملا ارزش قیمت بالاترش را دارد.