نورپردازی ویدیو | %%title%% %%page%% %%sep%% %%sitename%%Reviewed by نورنگار on Jun 24Rating: 5.0ما در این مقاله از سری مقالات نورپردازی، قصد داریم به شما کمک کنیم تا بهترین نورپردازی را برای تمام ویدیو های خودتان انجام دهید.اگر تازه شروع به تولید ویدیو کرده باشید، احتمالا متوجه شده‌اید که نورپردازی ویدیو کار خیلی سختی است زیرا لنز دوربین نور را متفاوت‌تر از چشم ما می‌بیند. دوربین برای اینکه بتواند یک تصویر باکیفیت بگیرد به نور خیلی زیادی نیاز دارد اما هنگامی که قصد دارید یک ویدیو ضبط کنید باید توجه ویژه‌ای به نور و سایه داشته باشید. .از چه نورهایی برای نورپردازی ویدیو استفاده کنیم؟

بزرگترین لطفی که می‌توانید به خودتان بکنید این است که از قبل آماده باشید و کارهای خودتان را برنامه‌ریزی کنید. ما نیز در این مقاله قصد داریم به شما کمک کنیم تا بهترین نورپردازی را برای تمام ویدیو های خودتان انجام دهید.

قدم اول: از قبل آماده باشید

چه برای عکاسی و چه برای فیلم‌برداری بهتر است از قبل لوکیشن را ببینید. نورهای طبیعی را در نظر داشته باشید و مراقب سایه‌ها باشید. همچنین در نظر داشته باشید که شرایط آب و هوایی هر لحظه ممکن است تغییر کند.

اگر تجهیزات نورپردازی مناسب برای ضبط ویدیو را در اختیار دارید بهتر است تا جای ممکن از نور طبیعی به دلیل طبیعت فراری که دارد استفاده نکنید. نور طبیعی در یک لحظه تغییر می‌کند که بزرگترین مشکل برای یک تولیدکننده ویدیو می‌باشد.

بهترین نورپردازی برای ویدیو نوری است که شما بیشترین کنترل ممکن را روی آن داشته باشید.

قدم دوم: نوع نور موردنیاز خودتان را انتخاب کنید

رده پائین

نورپردازی ویدیو

در بازار نورهای گیره‌ای زیادی وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را با کمترین بودجه تهیه کنید. این نورها کاملا تطبیق‌پذیر هستند و می‌توانید آن‌ها را به روش‌های مختلفی نصب کنید. متاسفانه عدم امکان کنترل روی میزان و انتشار نور باعث شده است این تجهیزات نورهای سختی از خود ساتع کنند.

نور نرماکثر نورهای فیلتر نشده به عنوان نور سخت شناخته می‌شوند. می‌توانید با تجهیزاتی مانند دیفیوزرها نور را به صورت مساوی منتشر کنید و نور نرم خلق کنید. دیفیوزر را می‌توانید روی انواع نور حتی نورهای گیره‌ای هم نصب کنید. به همین خاطر حتما توصیه می‌کنیم هنگام استفاده از تجهیزات نورپردازی گیره‌ای برای تولید ویدیو حتما از یک دیفیوزر استفاده کنید.

توصیه می‌کنیم هنگام استفاده از تجهیزات نورپردازی گیره‌ای برای تولید ویدیو حتما از یک دیفیوزر استفاده کنید.

علاوه بر دیفیوزر می‌توانید این نوع نور را روی سقف، دیوار و یا رفلکتور هم بتابانید تا به نور نرم برسید.

رده متوسط

تجهیزات نورپردازی ویدیو

این نوع تجهیزات نورپردازی از لامپ‌های فلورسنت بزرگ استفاده می‌کنند و از تجهیزات انتشار نور موثر نیز بهره می‌برند. تجهیزاتی که پایه نور نیز دارند بهتر هستند زیرا می‌توانید به سرعت آن‌ها را تنظیم کنید و خروجی بهتری نیز از آن‌ها بگیرید. در پشت این نوع تجهیزات نورپردازی مجموعه‌ای از کلیدها وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید تعداد لامپ‌های روشن را کنترل کنید و بدین ترتیب کنترل بیشتری روی میزان نور خروجی داشته باشید.

تجهیزات نور پردازی
حتما بخوانید : راهنمای شناخت تجهیزات نورپردازی

گران قیمت

تجهیزات نورپردازی ویدیو

 

نور ویدیوبرای تهیه این نوع تجهیزات احتمالا باید پول یک کیت رده متوسط کامل را برای یک نوع نور خرج کنید. در مقابل این دسته از نورها قابلیت‌های زیادی مانند کنترل کامل روی میزان نور، کنترل بی‌سیم، قابل تعویض رنگ حین کار، انتشار بهتر و خروجی قوی‌تر دارند. بهتر است قبل از اینکه این نوع تجهیزات نورپردازی را بخرید و شروع به ضبط ویدیو کنید، چند روزی آن‌ها را اجاره کنید تا مطمئن شوید مطابق با نیازهای شما هستند.

قدم سوم: تنظیم نور سه نقطه‌ای

متداول‌ترین نوع نورپردازی برای ویدیو نور سه نقطه‌ای نام دارد. این نوع نور از سه نوع نور که عبارت است از نور کلیدی، پرکننده و پس زمینه تشکیل شده است.

نور سه نقطه‌ای

نور کلیدی باید روشن‌ترین نور از بین این سه باشد و بیشترین نور را به سوژه بتاباند.

نور پرکننده سایه‌هایی که توسط نور کلیدی شکل گرفته‌اند را از بین می‌برد. نور پرکننده باید از شدت کمتری نسبت به نور کلیدی برخوردار باشد تا در عین اینکه سایه‌های نور کلیدی را از بین می‌برد، باعث تخت شدن تصویر نشود.

از نورپردازی با فلاش در فضای باز نترسید!
حتما بخوانید : از نورپردازی با فلاش در فضای باز نترسید!

نور پس‌زمینه سوژه را از پس زمینه جدا می‌کند و به تصویر عمق می‌دهد. از آنجایی که سایه‌های ناشی از نور پس‌زمینه به چشم کاربر نمی‌آید می‌توانید از تجهیزات نورپردازی بدون دیفیوزر هم استفاده کنید.

از نور سه نقطه‌ای می‌توانید برای نورپردازی ویدیو های مصاحبه، ویدیو معرفی، وبینار و… استفاده کنید.

قدم چهارم: انتخاب دمای رنگ نور

ویژگی نورپردازی در عکاسیهمه نورها مساوی نیستند. براساس رشته موجود داخل لامپ، نور می‌تواند در دوربین سردتر و یا گرمتر به نظر برسد. دمای رنگ با چشم انسان نیز قابل مشاهده است. ظاهر اتاق یک دکتر (نور فلورسنت سرد) را با یک اتاق نشیمن راحت (نور تنگستن گرم) در نظر بگیرید. این مفهوم به نام دمای رنگ شناخته می‌شود و براساس مقیاس کلوین (تصویر زیر) اندازه‌گیری می‌شود. بهتر است در صورت امکان رنگ‌هایی که دمای رنگ مختلفی دارند را با هم ترکیب نکنید زیرا باعث به هم ریختن تعادل رنگ می‌شود و ممکن است ویدیوی شما غیرطبیعی به نظر برسد.

دمای رنگ در نورپردازی ویدیو

قدم پنجم: مراقب بازتاب نور باشید

افراد عینکی با اینکه عموما خیلی دوست داشتنی و مهربان هستند هنگام نورپردازی می‌توانند بدترین دشمن شما باشند.

بازتاب نور روی عینک این افراد به خصوص هنگام استفاده از نورهایی با دیفیوزر بزرگ مشکل خیلی بزرگی است. یکی از راه حل‌های این مشکل بالاتر بردن نور است. اگر دستیار دارید از او بخواهید نور را بالا ببرد و خود شما هم از داخل منظره‌یاب ببینید چه زمانی بازتاب نور از بین می‌رود. اگر بالابردن این نورها نیز جواب نداد سعی کنید نور کلی و پرکننده خودتان را دورتر کنید. درنهایت در صورتی که سوژه بدون عینک هم راحت است از او بخواهید عینک‌هایش را کنار بگذارد اما این روش همیشه روش خوبی نیست!