021-7356

12 نکته برای عکاسی در شب یلدا

7 سال پیش - زمان مطالعه : 8 دقیقه

12 نکته برای عکاسی در شب یلدا

یلدا همیشه برای ایرانیان شب خاص و مهمی بوده است. به همین دلیل در سال‌های اخیر یکی از رسم‌های مهم شب یلدا، عکاسی در شب یلدا است. کنار هندوانه و انار و آجیل شب یلدا، یک رسم زیبا که این سال‌ها رونق بیشتری هم گرفته، عکاسی در جمع خانواده است. از آنجا که در شب یلدا اغلب خانواده‌ها دور هم جمع می‌شوند و وقت زیادی را به جشن و شب‌نشینی می‌گذرانند، وقت خوبیست تا دوربینتان را بردارید و این شب به‌یادماندنی را در عکس‌هایتان ثبت کنید تا خاطرات آن برای همیشه ثبت و ماندگار شوند. اگر شما هم مانند خیلی عکاسان دیگر قصد دارید امشب دوربین به دست بگیرید، بد نیست قبل از شروع به عکاسی برخی از نکات را مجدداً بررسی کنید.

1. برای آماده شدن یک لیست تهیه کنید

sandisk-sd-memory-cards
شب یلدا شب بسیار مهمی است. همه خانواده دور هم جمع شده‌اند و طبیعتا توقع ندارند که شما به عنوان یک عکاس، خاطرات آن‌ها را خراب کنید. بنابراین در همان ابتدای شب، سعی کنید با چک کردن لیستی از پیش‌نیاز‌ها و چیز‌هایی که برای عکاسی لازم دارید، احتمال بروز اتفاق‌های ناخواسته را هر چقدر که می‌توانید کاهش دهید:

بررسی کنید که قبل از عکاسی در شب یلدا باطری‌های دوربین (و اگر لازم است باطری‌های فلاش‌ اکسترنال دوربین) کاملا شارژ و پر هستند. اگر دوربینتان به جای استفاده از باطری لیتیوم – یون از باطری‌های قلمی استفاده می‌کند، حتما سر شب، از یک سوپرمارکت نزدیک خانه، یک بسته باطری قلمی آلکالاین هم تهیه کنید. اگر از باطری خود دوربین استفاده می‌کنید، پس از شارژ باطری، شارژر دوربین را فراموش نکنید.

حتما کارت حافظه را از قبل خالی کنید و در صورت امکان یک کارت حافظه جداگانه نیز با خود بردارید.

به نور محیط توجه کنید. اگر جایی که می‌روید (مثلا منزل پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها) چندان نورانی نیست یا با نور کمی روشن می‌شود، بهتر است از یک فلاش اکسترنال استفاده کنید.

2. White Balance یا تراز سفیدی دوربینتان را تنظیم کنید

f8d8fc4e0a5a97d69d20637eb70c2f73

معمولا شب یلدا همه در داخل خانه جمع می‌شوند و کسی بیرون خانه یا در حیاط عکس نمی‌گیرد. بنابراین احتمالا نور محیط خانه روی رنگ عکس‌ها تاثیر می‌گذارد. معمولا در خانه پدربزرگ و مادربزرگ، لامپ‌های کم‌مصرف سفید‌رنگ یا لامپ مهتابی استفاده می‌شود. در این صورت تنظیمات تراز سفیدی یا WB دوربین را روی حالت Fluorescent بگذارید. اگر هم محیط خانه با لامپ‌های پرمصرف قدیمی یا نورهای زرد روشن شده است، از تنظیمات تراز سفیدی مخصوص لامپ‌های تنگستن استفاده کنید که گاهی اوقات در منوی WB با نام Incandescent هم دیده می‌شود. اگر هم با فایل خام عکس‌ می‌گیرید، کلاً نگران نباشید، چون بعداً می‌توانید در نرم‌افزار فتوشاپ یا لایتروم با خیال راحت تراز سفیدی را تغییر دهید.

3. یک پس‌زمینه خوب پیدا کنید

بهتر است دوربین دست نگیرید و هر کجا که ایستاده‌اید عکاسی کنید. فراموش نکنید که خیلی از این عکس‌ها تا سال‌های سال یادگاری خواهند ماند. برای همین به یک پس‌زمینه یا پرده زیبا، یک مبل خوب، یک میز چیده شده با هندوانه و انار و آجیل، می‌توانند پیش‌زمینه و پس‌زمینه‌ای خاطره‌انگیز را در عکس‌هایتان قرار دهند. اگر هم عناصر سنتی، مانند کرسی، قالیچه، طاقچه با عکس‌های رومیزی و سماور در عکس‌هایتان باشد که چه بهتر. فراموش کنید صحنه را تمیز کنید. کاپشن مهمانانی که تازه آمده‌اند، لیوان چای نیم‌خورده، کیف دوربین عکاسی، و چیز‌هایی از این دست را از داخل صحنه دور کنید.

4. آماده‌سازی شب یلدا را فراموش نکنید

%db%8c%d9%84%d8%af%d8%a7

کارت حافظه که زیاد دارید. عکاسی در شب یلدا ، فقط عکس دسته‌جمعی نیست. بنابراین در گرفتن عکس دست و دل‌باز باشید. اغلب افراد، فقط عکاسی از دور سفره شب یلدا را انجام می‌دهند و از صحنه‌های جانبی غافل می‌مانند. عکس مادرتان وقتی در حال قاچ کردن هندوانه است، عکس پدرتان وقتی می‌خواهد حافظ خوانی کند، عکس برادر بزرگ‌ترتان که پسر کوچکش را در آغوش گرفته و برایش تخمه می‌شکند، همه و همه می‌توانند سوژه‌های جالبی باشند.

[porto_content_box border_top_color=”blue”]

برای انتخاب یک کارت‌ حافظه مناسب به چه چیزی توجه کنید.

[/porto_content_box]

5. فیلم‌های تایم‌لپس هم بگیرید

maxresdefault

این روز ها خیلی از دوربین‌ها، و حتی بسیاری از تلفن‌های همراه هم می‌توانند ویدئو‌های تایم‌لپس بگیرند. موقعیت عکاسی در شب یلدا ، چون تماماً در یک اتاق یا پذیرایی اتفاق می‌افتند، سوژه خوبی برای ضبط ویدئو‌های تایم‌لپس است. اگرچه ممکن است این ویدئو‌ها برای بزرگ‌ترهای خانواده چندان جذاب نباشند، اما برای به اشتراک‌گذاری روی اینستاگرام یا فیس‌بوک عالی هستند. زیرا می‌توانید به جای عکاسی در شب یلدا، تمام اتفاق‌های شب یلدا را در کمتر از یک دقیقه با دوستان و آشنایانتان به اشتراک بگذارید.

[porto_blog post_layout=”medium” columns=”3″ post_in=”9735″ number=”1″]

6. هندوانه، انار و همه چیز‌های خوشمزه دیگر

yalda-jpg5

این روز‌ها اغلب خانم‌های جوان و باسلیقه، سعی می‌کنند خوراکی‌های شب یلدا را به زیبایی تزیین کنند و البته هیچ‌وقت اجازه نمی‌دهند قبل از اینکه از این تزئینات عکاسی کنید، به خوراکی‌ها ناخنک بزنید. فراموش نکنید تنها چند عکس از بالا و معمولی، تمام زحمات آن‌ها را بر باد خواهد داد. برای عکاسی از این خوراکی‌ها وقت بگذارید، دوربین را جلو ببرید و چندین عکس ماکرو بگیرید. سعی کنید برای عکاسی از هر ظرف خوراکی، پس‌زمینه را خلوت کنید یا حتی در پس‌زمینه آن‌ها، زمینه محو با بوکه زیبا ایجاد کنید. گاهی اوقات این عکس‌ها، روز بعد بازبینی می‌شوند و اگر عکس‌های خوبی نگرفته باشید برای عذرخواهی خیلی دیر خواهد بود.

7. عکس‌های دسته‌جمعی را اول بگیرید

یکی از مهم‌ترین سوژه‌ها برای عکاسی در شب یلدا ، عکس‌های خانوادگی است. معمولا اغلب مهمانان لباس‌های زیبا می‌پوشند و دور میز یلدا می‌نشینند. اما مشکل اینجاست که تنها نیم ساعت بعد از شروع مراسم پذیرایی، میز یلدا به هم می‌ریزد، لباس‌ها نامرتب هستند، ممکن بچه‌های کوچک بخوابند یا با بی‌حوصلگی اتاق را ترک کنند. بنابراین بهتر است، قبل از اینکه همه این اتفاق‌ها بیفتند، هر چه سریع‌تر عکس‌های دسته‌جمعی مهم را بگیرید و آنگاه با خیال راحت به پذیرایی از خودتان مشغول شوید.

8. از کادو‌ها عکس بگیرید

zrjwtjjrw8

یکی از رسم‌های جدید در شب یلدا، هدیه‌ دادن و هدیه گرفتن است. اگر کسی در خانه شما به رسم یادگاری هدیه‌ای دریافت می‌کند، بد نیست صحنه گرفتن هدیه را ثبت کنید. برخی افراد از دیدن هدیه ذوق‌زده می‌شوند و ممکن است نتوانید شادی لحظه‌ای آن‌ها را در بهترین حالت ممکن در یک شات ثبت کنید. بنابراین برای ثبت این صحنه، حتما از وضعیت Burst یا عکاسی پی‌درپی دوربینتان استفاده کنید تا مطمئن شوید که از آن صحنه چند عکس مختلف گرفته‌اید.

9. عکس‌های کلوزآپ را فراموش نکنید

295385-692516

یکی از مشکلاتی که اغلب در عکاسی در شب یلدا می‌بینم این است که بسیاری از مردم سعی می‌کنند حتما یکی از عناصر شب یلدا را در عکس بگنجانند و به همین دلیل، بیشتر عکس‌ها به صورت واید گرفته می‌شوند. خیلی خوب است اگر بتوانید نشان دهید که این عکس‌ها، یادگار شب یلدا هستند، اما برای این کار لازم نیست حتما همه اتاق یا میز را در عکس بگنجانید. مثلا می‌توانید از پدربزرگ خواهش کنید دیوان حافظ را کنار صورتش بگیرد و یک عکس کلوزاپ از چهره‌اش بگیرید یا از خواهرتان بخواهید یک قاچ هندوانه را جلوی لبخندش نگاه دارد و یک عکس پرتره سر و گردن از او بیندازید. فراموش نکنید حتی با لنز‌های کیت روی دوربینتان هم می‌توانید عکس‌های پرتره خوبی بگیرید.

10. نور فلاش را نرم‌تر کنید

اگر نور محیط کم باشید احتمالا مجبور می‌شوید برای عکاسی در شب یلدا از فلاش استفاده کنید. پیشنهاد من این است که تا جای ممکن از دیافراگم خیلی باز و حساسیت بالا همراه با یک سه‌پایه استفاده کنید تا نور عکس‌ها طبیعی‌تر باشد. اما اگر مجبور شدید از فلاش استفاده کنید سعی کنید تا حد ممکن از فلاش زدن به صورت مستقیم پرهیز کنید. یک روش خوب برای نرم کردن نور فلاش، استفاده از یک دیفیوزر روی فلاش دوربین است. اما اگر امکان استفاده از آن را ندارید، می‌توانید با یک بطری پلاستیکی سفید‌رنگ شیر هم یک دیفیوزر دم‌دستی درست کنید و امشب را با آن بگذرانید. فراموش نکنید برای جشن بعدی حتما یک دیفیوزر خوب از نورنگار تهیه کنید!

11. عکس‌های قبل و بعد جشن را هم بگیرید

3407ec08bb0e96a4a2edc4fdef00c646

دوربین را در جایی قرار دهید که همه اتاق را نشان دهد و قبل از چیدن میز تنقلات، از آنجا عکس بگیرید. بعد که همه دور میز جمع شدند، تعدادی عکس دست جمعی بگیرید و نهایتا وقتی مهمانی تمام شد هم اگر حوصله‌اش را داشتید، دوباره از همان زاویه عکاسی کنید. مونتاژ کردن این چند عکس پشت سر هم، جذابیت زیادی دارد.

12. سعی کنید خوش بگذرانید

یادتان باشد که شب یلدا فقط یک دقیقه بلند‌تر از شب‌های قبل و بعد خودش است. بنابراین آن‌قدر طولانی نیست که همه شب را به عکاسی بگذرانید. چشم برهم بزنید امشب را از دست می‌دهید. بنابراین سریع‌تر عکس‌هایتان را بگیرید و سعی کنید وقت بیشتری را با خانواده‌تان بگذرانید. یلدا مبارک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.