021-7356

معرفی 5 دوربین از کانن و نیکون و فوجی و پاناسونیک،برای عکاسان تازه کار

4 سال پیش - زمان مطالعه : 8 دقیقه

معرفی 5 دوربین از کانن و نیکون و فوجی و پاناسونیک،برای عکاسان تازه کار

اجازه دهید که با پیشنهاداتی در خصوص ویژگی‌هایی که باید در هنگام انتخاب بهترین دوربین برای مبتدیان مدنظر داشته باشد شروع کنم. برای سادگی کار و قابلیت حمل، باید توصیه کنم که دنبال دوربین‌های کوچکی باشید که می‌توانید داخل کیف‌تان بگذارید. اغلب مدل‌ها برد بزرگنمایی قابل قبول و فلاش توکار دارند، در حالیکه برخی از دوربین‌ها نمایابی دارند که در هنگام ترکیب‌بندی در نور خورشید به شما کمک می‌کند.

دوربین با قابلیت تعویض لنز گزینۀ پرامکانات‌تری است که بدنۀ مجزا و لنزهای قابل تعویض دارد. با دو یا سه لنز می‌توانید هرگونه عکسی از پرتره و طبیعت بی‌جان گرفته تا ورزش و حیات وحش، و چشم‌انداز و معماری بگیرید و همیشه عکس‌های خوبی نصیب‌تان شود.

این دوربین‌ها غالباً با دوربین‌های سیستمی جمع‌وجور می‌رورلس شروع می‌شوند، در حالیکه DSLRها معمولاً دستی‌اند. این نکتۀ مثبتی استف چون احساس راحت‌تر و طبیعی‌تری در دست دارند و آینۀ انعکاس باعث می‌شود که از طریق نمایاب بدانید از طریق لنز دقیقاً در حال گرفتن چه عکسی هستید.

مشکل دوربین‌های دارای چند لنز این است که احتمالاً آنها را در خانه جا می‌گذارید و احتمالاً فرصت‌های عکاسی را از دست می‌دهید. همچنین، منحنی یادگیری با شیب تندتری دارند، بنابراین تنها در صورتی انتخابی مناسب محسوب می‌شوند که در یادگیری عکاسی جدیت داشته باشید.

دوربین‌های جمع‌وجور کوچک با لنزهای ثابت و همچنین DSLRها و دوربین‌های بدون آینه جزو دوربین‌های منتخب‌مان برای مبتدیان است.

1) دوربین نیکون D35000

نوع: DSLR، حسگر: APS-C، مگاپیکسل: 24.2 مگاپیکسل، نمایشگر: 3.0 اینچی، نمایاب: منشور پنج‌وجهی، لنز: 27 تا 82.5 میلی‌متر، سرعت عکاسی پیوسته: 5 قاب بر ثانیه، حداکثر کیفیت ویدئو: 1080.

نکات مثبت: سادگی کار، مدرس عکاسی توکار، عملکرد خوب در موقعیت‌های گوناگون

نکات منفی: قیمت بالا نسبت به سایر دوربین‌های DSLR ساده، فقدان تنظیمات اختصاصی

کار با دوربین نیکون D3500 ساده است. علاوه بر حالت کاملاً خودکار «هوشمند»، حالت‌های گوناگونی و جلوه‌های مختلفی دارد. ویژگی منحصربه‌فرد این دوربین این است که حالت راهنمای عکاسی دارد که همانند دورۀ عکاسی تعاملی عمل می‌کند. کیفیت این دوربین پایین نیست و حسگر و پردازشگر 24.2 مگاپیکسلی عملکرد و نمایشگر ال‌سی‌دی باکیفیتی دارد.

با این حال، نمایشگر لمسی ندارد. یکی دیگر از نقص‌های این دوربین این است که فوکوس خودکار آن در حالت زنده و حالت فیلمبرداری نسبتاً کند است. در کل، D3500 در حال حاضر جذاب‌ترین دوربین برای مبتدیان در بازار است.

2) دوربین کانن EOS 4000D

این دوربین DSLR بسیار ارزان در واقع ارزان‌ترین گزینه برای مبتدیان است.

نوع: DSLR، حسگر: APS-C، مگاپیکسل: 18 مگاپیکسل، نمایشگر: 2.7 اینچی، نمایاب: منشور پنج‌وجهی، لنز: 28.8 تا 88 میلی‌متر، سرعت عکاسی پیوسته: 3 قاب بر ثانیه، حداکثر کیفیت ویدئو: 1080.

نکات مثبت: کیفیت خوب با قیمت عالی، کار کردن راحت

نکات منفی: کییت پایین نمایشگر پشت، نرخ عکاسی متوالی پایین

با وجود اینکه این دوربین بسیار ارزان است با بدنۀ عکاسی و لنزهای زوم در بازار عرضه می‌شود. دوربین 4000D قادر به گرفتن تصاویر دوست‌داشتنی باکیفیت اس. حالت خودکار کامل امکان تجزیه‌وتحلیل بی‌درنگ «هوشمند» را فراهم می‌کند و حالت‌های فراوان و فیلترهای خلاقانه‌ای دارد که می‌توان از بین آنها انتخاب کرد. راهنمای توکار ویژگی‌ها و حالت عکسبرداری خودکار خلاقانه در این دوربین در واقع پلی بین حالت‌های ساده و پیشرفته‌تر است.

برای راهنمایی بیشتر، کانن همچنین اپلیکیشن Photo Companion را ارائه می‌کند که می‌توان آن را برای اندروید یا iOS دانلود کرد. در کل، دوربین 4000D از نظر مالی گزینۀ خوبی است، ولی لنزهای آن لرزش‌گیر نوری ندارند و سرعت عکسبرداری پیوستۀ آن نسبتاً پایین است و نمایشگر پشت آن نسبتاً کوچک است و کیفیت پائینی دارد.

3) دوربین کانن EOS 250D

تمام مزایای دوربین‌های DSLR را برای تصاویر ثابت دارد و با کیفیت 4K هم فیلم می‌گیرد.

نوع: DSLR، حسگر: APS-C، مگاپیکسل: 24.1 مگاپیکسل، نمایشگر:3.0 اینچی، نمایاب: منشور پنج‌وجهی، لنز: 28.8 تا 88 میلی‌متر، سرعت عکاسی پیوسته: 5 قاب بر ثانیه، حداکثر کیفیت ویدئو: 4k.

نکات مثبت: جمع‌وجور و سبک نسبت به سایر دوبین‌های DSLR، برای فیلم و تصاویر ثابت عالی است

نکات منفی: گران‌تر از اغلب دوربین‌های DSLR مناسب مبتدیان است، سیستم فوکوس خودکار نسبتاً ساده‌ای دارد

دوربین کانن EOS 250D جزو نخستین دوربین‌های DSLR است که با کیفیت 4k فیلم می‌گیرد و جایگزین دوربین محبوب EOS 200D در مجموعه محصولات کانن شده است. در واقع، سیستم فوکوس خودکار Dual Pixel CMOS در حالت‌های فیلم و مشاهدۀ زنده را از پیشینیان خود به ارث برده است و از این رو برای دنبال کردن کنش در هنگام فیلمبرداری بسیار خوب است. یستم فوکوس خودکار تقریباً بی‌سروصدای لنزهای 18 تا 55 میلی‌متری این دوربین یکی دیگر از نکات مثبت این دوربین است.

این دوربین نه تنها برای ویدئو، بلکه برای تصاویر ثابت نیز گزینه‌ای بسیار مناسب است. این دوربین با رابط کاربری دارای راهنمای خود و حالت Creative Assist مورد پسند مبتدیان است. این دوربین قادر است که وقتی مهارت‌ها و تکنیک‌های جدیدی را فرامی‌گیرید همراه با شما رشد کند. منوی سریع عالی کانن دسترسی بلاواسطه و فوری به تنظیمات را ممکن می‌کند.

این دوربین یکی از جمع‌وجورترین و سبک‌ترین دوربین‌های DSLR موجود در بازار است و می‌توانید آن را به هرجایی که می‌خواهید ببرید. تنها نقد واقعی‌مان این است که در قسمت نمایاب، سیستم فوکوس خودکار نسبتاً ساده است. تنها نه نقطۀ فوکوس خودکار در این دوربین وجود دارد و تنها یکی از آنها قادر است که جزئیات را در صفحه‌های افقی و عمودی نشان دهد.

4) فوجی‌فیلم X-T100

عملکرد عالی این دوربین باعث می‌شود که بهترین دوربین می‌رورلس برای مبتدیان باشد.

نوع: CSC حسگر: APS-C، مگاپیکسل: 24.2 مگاپیکسل، نمایشگر:3.0 اینچی، نمایاب: الکترونیک 2360k، لنز: 22.5 تا 67.5 میلی‌متر، سرعت عکاسی پیوسته: 6 قاب بر ثانیه، حداکثر کیفیت ویدئو: 4k.

نکات مثبت: ساده ولی بسیار کارآمد، کوچک، سبک و زیبا

نکات منفی: گرانتر از برخی دوربین‌های می‌رورلس، سرعت قاب پایین برای فیلم‌های 4k

دوربین فوجی‌فیلم X-T100 یکی از جدیدترین دوربین‌های جمع‌وجور فوجی‌فیلم است. مجموعه ویژگی‌های تحسین‌برانگیز این دوربین شامل کیفیت بالا در تمام جنبه‌ها، از حسگر تصویر ASP-C گرفته تا صفحۀ لمسی و نمایاب الکترونیکی آن همه بسیار باکیفیت هستند. همچنین، دوربین قادر به گرفتن فیلم با کیفیت 4k است، گرچه متأسفانه گرفتن فیلم با سرعتی بیشتر از سرعت 15 قاب در ثانیه ممکن نیست.

نکات مهم دیگر شامل تجزیه‌وتحلیل هوشمند صحنه و فوکوس خودکار ترکیبی هوشمند است که تشخیص فاز و تشخیص کانتراست را برای عملکرد سریع و دقیق ترکیب می‌کند. لنزهای 15 تا 45 میلی‌متری این دوربین نیز بسیار ظریفند و کیفیت عکس‌هایی که ارائه می‌کنند بسیار بالاست، در حالیکه این دوربین در واقع لرزش‌گیر نوری و بزرگنمایی برای تغییر فاصلۀ کاننی در هنگام فیلمبرداری دارد.

5) پاناسونیک لومیکس DMC-GX85

نوع: CSC، حسگر: Four Thirds، مگاپیکسل: 16.0 مگاپیکسل، نمایشگر:3.0 اینچی، نمایاب: الکترونیک 2765k، لنز: 24 تا 64 میلی‌متر، سرعت عکاسی پیوسته: 8 قاب بر ثانیه، حداکثر کیفیت ویدئو: 4k.

نکات مثبت: مناسب برای تصاویر ثابت و فیملبرداری 4k، نمایاب الکترونیکی با وضوح بالا

نکات منفی: لمسی نبودن به صورت کامل، وضوح تصویر نسبتاً پائین در خصوص تصاویر ثابت

دوربین می‌رورلس سیستمی پاناسونیک لومیکس DMC-GX85 دورین کوچک و نازکی است که نمایاب الکترونیکی با وضوح بالا و صفحه لمسی تیلتی دارد. همانند سایر دوربین‌های Four Thirds کوچک، این دوربین وضوح تصویر بالایی در تصاویر ثابت ندارد. با این حال، همانند اغلب دوربین‌های پاناسونیک مخصوصاً برای فیلمبرداری مناسب است و از این نظر گزینۀ عالی برای عکاسی و فیلمبرداری است.

این دوربین که مورد پسند مبتدیان است قیمتی کاملاً رقابتی دارد و رابط شفاف و ساده‌ای دارد. سیستم فوکوس خودکار بسیار سریع آن باعث می‌شود که فوکوس خودکار بسیار سریع و دقیق انجام شود. ویژگی پست فوکوس پاناسونیک نیز در این دوربین‌ها وجود دارد و شما را قادر می‌کند که موقعیت فوکوس را بعد از عکسبرداری تنظیم کنید.

لرزش‌گیر تصویر تصحیح نوری را با لرزش‌گیر انتقال حسگر ترکیب می‌کند و وقتی نیازمند لحظۀ خاصی در دنبالۀ تصاویر هستید، می‌توانید با نرخ عکسبرداری 4K با 30 فریم بر ثانیه عکس بگیرید و عکس‌های 8 مگاپیکسلی دریافت کنید.

بر اساس نیازمندی خود می‌توانید از بین این دوربین‌ها مورد مناسب را انتخاب کنید. دقت کنید که این راهنما برای خرید دوربین توسط مبتدیان است. اگر می‌خواهید کار عکاسی را با جدیت زیاد دنبال کنید، شاید بهتر باشد که از همان ابتدا دوربین حرفه‌ای‌تری را با قیمت بیشتری خریداری کنید تا پس از پیشرفت مجبور به خرید دوربین جدید نشوید.

البته، در این صورت با این مشکل مواجه خواهید بود که در ابتدای کار یادگیری عکاسی دشوارتر خواهد بود. چون دوربین‌های پیشرفته‌تر سیستم‌های پیچیده‌تری دارند که مخاطب عادی با آنها آشنا نیست و نیازمند صرف زمان و گاهی اوقات هزینۀ زیادی است تا با این سیستم‌ها به صورت کامل آشنا شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.